Veri Kullanımı İlkesi

May 11, 2012 at 8:50am

Veri Kullanımı İlkemizi Daha Da Şeffaf Hale Getirme

Erin Egan, Gizlilikten Sorumlu Yönetici, İlke

 

Yeniden tasarlanmış Veri Kullanımı İlkemizi geçen yıl yürürlüğe sokarken amacımız, insanlar Facebook'u kullanırken verileri nasıl kullandığımızı anlatan daha şeffaf bir kılavuz oluşturmaktı.  İlkemizi, en önemli bilgileri öne çıkarırken kullanıcılara belirli konulara tıklayarak daha fazla bilgi alma olanağı sağlayan katmanlı bir tasarıma sahip olacak biçimde oluşturduk.  Bu esnek ve şeffaf yapının, sadelik ve kapsam arasındaki doğru dengeyi sağladığına inanıyoruz. 

 

Yeniden tasarlanan ilkemizi uygulamaya başladıktan sonra, yaklaşımımız hakkında birçok olumlu görüş aldık ve insanlar ilkemizi daha açık hale getirme konusundaki çabalarımızı sürdürmemizi teşvik etti.  Geçen yılın sonlarında veri uygulamalarımızla ilgili kapsamlı bir denetim gerçekleştiren İrlanda Veri Koruma Komisyonu Dairesi de aynı mesajı verdi ve “[Facebook] kullanıcılarının gizlilik haklarına saygı duymaya ... olumlu bir yaklaşım ve taahüdümüz” olduğu sonucuna vardı.  Tıpkı sizlerden bazıları gibi, Avrupa iştirakimiz Facebook İrlanda'yı denetleyen İrlanda Veri Koruma Komisyonu Dairesi de Veri Koruma İlkemizi, verileri nasıl kullandığımız hakkında daha da ayrıntılı hale getirecek şekilde geliştirmemiz yönünde bizi teşvik etti.

 

Bugün, bu geribildirimler doğrultusunda bazı geliştirmeler öneriyoruz.  İlkelerimizi anlamanıza yardımcı olmak için daha fazla örnek ve ayrıntılı açıklama ekliyoruz.  Örneğin, kolayca bulabilmeniz için ampul simgesiyle işaretlenmiş ilave ipuçları ekledik.  Yardım Merkezimize yeni bağlantılar ekledik.  “Çerezleri” ve benzer teknolojileri nasıl kullandığımızı açıklayan yeni bir bölüm oluşturduk ve Yardım Merkezimizdeki çerezlerle ilgili açıklamaları güncelledik.  Ayrıca Facebook'u yönetmek, reklam vermek ve Facebook kullanıcılarının güvenlik ve emniyetini sağlamak için verileri nasıl kullandığımıza ilişkin daha fazla bilgi sunduk.  Bu örnekler ve açıklamalar Veri Kullanımı İlkesi'nin pratikte ne anlama geldiğini anlamanıza yardımcı olmak için oluşturulmuştur.

 

Veri Kullanımı İlkesi'nin son güncellenmesinden bu yana birçok yeni özellik çıkardığımız için ilkemizi bu özelliklerin nasıl çalıştığına ilişkin bilgileri de içerecek biçimde güncelliyoruz.  Örneğin, Facebook'ta paylaştığınız bilgileri tek bir yerden görmenizi sağlayan yeni gizlilik aracımız Hareketler Dökümü'nü açıkladık.  Hareketler Dökümü'nden her bir bilgiyi kimin görebileceğini kontrol edebilir ve bu bilginin zaman tünelinizde görünüp görünmeyeceğine karar verebilirsiniz.  İlkemizi, zaman tüneli ürünümüzü yansıtacak ve zaman tüneliyle bağlantılı kapak fotoğrafları ve diğer Facebook özellikleri hakkında daha fazla bilgi sağlayacak biçimde de güncelledik.  Son olarak, içerikleri bulmanızı kolaylaştıracak bir dizi yapısal değişikliğinin yanı sıra bazı yönetimsel güncellemeler de gerçekleştirdik. 

 

Peki sırada ne var?  Benzersiz site yönetim sürecimiz kapsamında, önerdiğimiz güncellemeleri inceleme ve görüşlerinizi bildirme şansına sahipsiniz.  Bu konuda size yardımcı olmak için, Site Yönetimi Sayfamızda önerilerimiz hakkında ayrıntılı bir açıklamanın yanı sıra Veri Kullanımı İlkesi'ndeki değişikliklerin kendilerini de yayınladık. 

 

Veri Kullanımı İlkesi, işlemlerimizde şeffaflık sağlamak için kullandığımız önemli yöntemlerden biridir ancak yaptığımız başka şeyler de vardır. Ayrıca Hak ve Sorumluluklar Bildirimimiz, Topluluk Standartlarımız ve Facebook'taki diğer faaliyetleri kapsayan ilkelerimiz dahil olmak üzere dokuz diğer koşul ve ilke sunmaktayız.  Bu hafta ayrıca, tüm koşul ve ilkelerimiz için merkezi bir konum işlevi görecek Facebook Koşullar ve İlkeler Merkezimizi kullanıma açarak tüm bu koşul ve ilkeleri daha erişilebilir hale getirdik. Kullanıcıların, hangi içeriği kaldıracağımızdan geliştiricilerin Facebook'la nasıl etkileşimde olması gerektiğine veya kullanıcı olarak haklarına kadar tüm sorularının yanıtlarına kolaylıkla ulaşabileceğini umuyoruz. Bu yeni Sayfaya, çoğu Facebook sayfasının alt kısmında bulunan “Koşullar” bağlantısından, Yardım Merkezi'nden ve Facebook.com/policies adresinden ulaşılabilecektir.

 

Lütfen bir göz atın ve görüşlerinizi bizimle paylaşın.  Kullanıcı gizliliği bizim için son derece önemli olduğundan bu konu üzerinde sürekli çalışıyoruz.  Görüşlerinize çok değer veriyoruz; Facebook'un arzuladığımız gibi bir topluluk olmasını ancak birlikte sağlayabiliriz.

 

Görüş ve önerilerinizi sabırsızlıkla bekliyoruz.

 

Veri Kullanımı İlkesi'ne yönelik değişiklik önerilerini aşağıda görebilirsiniz. . Lütfen yorumlarınızı 18 Mayıs 2012 günü, Türkiye Saati ile 7:00’ye kadar bırakın. 

 

http://www.facebook.com/legal/proposeddatausepolicy