Reviews
Česká společnost archeologická has no reviews yet.
Tell people what you think
Photos
Posts
No automatic alt text available.
Historie světa
16 hrs

Bronzové zrcadlo z doby 550-500 př.n.l. nalezené v místě řecké osady Olbia nedaleko dnešního Mykolajivu na jižní Ukrajině. Skleněná zrcadla se začala používat až někdy ve 3.století n.l., do té doby se užíval například leštěný bronz.

Posts
It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
1,559 Views
Věda 24

Jak pracují egyptologové? Pro mnohé je to práce snů, ve skutečnosti se jedná docela o pořádnou dřinu:

Zveme vás na přendášku Aleše Mudry "K povaze eucharistické kultury v pozdním středověku", kterou pronese 1. 3. od 14.00 v rámci veřejné části zasedání Fellows CMS.

Veřejná přednáška Aleše Mudry v rámci zasedání členů CMS. Přednáška je přístupná všem zájemcům, jednání členů bude následovat až po jejím skončení.
medievista.cz
Dějiny českých zemí

Dnes ještě krátký příběh z 18. století. Jeho hlavní hrdinkou bude Apolonie Rozálie Vratislavová z Mitrovic, která se narodila právě před 352 lety.

Pocházela ze... zchudlé větve rodu a kromě starobylého rodokmenu nic moc dalšího neměla. Když jí byl v jejích 21 letech nabídnut sňatek s hrabětem Ferdinandem Leopoldem Šporkem, bratrem slavnějšího Františka Antonína, tak asi dlouho neváhala. Šporkové byli velmi bohatí, ale šlechtici byli teprve ve druhé generaci a skutečně urozené rody se jich stranily. Sňatek tedy představoval oboustranně zajímavý obchod.

Brzy po svatbě se však ukázalo, že ženich trpí alkoholismem a má taky sklony k sadismu. I přesto byl svazek obdařen mnoha dětmi, z nichž přežili čtyři synové. Výstřelky Ferdinanda Leopolda se ale stále stupňovaly, až vyvrcholily tím, že ubodal svého štolbu. To se již nepodařilo ututlat, ale soud mu vyměřil pouze pokutu. Jeho agresivita se zaměřila i na manželku, kterou se pokusil otrávit. To se mu nepovedlo a Apolonie podala jedenáct let po svatbě žádost o rozvod, které bylo vzhledem k okolnostem vyhověno.

I s dětmi se odstěhovala, ale zároveň podala žádost o to, aby byl bývalý manžel zbaven svéprávnosti, protože pobodal dalšího sloužícího a navíc ostentativně rozhazoval rodinné jmění a ničil majetek. V zájmu svých synů musela zasáhnout. A skutečně se jí podařilo vyhlášení kurately dosáhnout. Avšak Ferdinand utekl do zahraničí, pomocí úplatků dosáhl zrušení rozsudku a znovu terorizoval okolí. Až po několika letech se podařilo Apolonii obnovit kuratelu, která pak trvala až než Ferdinand zemřel. Poté ještě musela svést boj o dědictví právě s Františkem Antonínem, ale vše úspěšně ustála a předala zachovalé dědictví svým synům a odešla na odpočinek do Prahy, Dožila se úctyhodných 81 let.

See More
Tvarování lebek lidí není nic výjimečného. Nejde ani o žádné potomky mimozemských návštěvníků. Ve skutečnosti takové věci praktikovala či stále ještě praktikuje celá řada kultur, od západní Evropy a Ameriky, až po Dálný Východ a Afriku.
stoplusjednicka.cz
Image may contain: one or more people, text and closeup
Martina Řehořová

Nový titul našeho vydavatelství Virgo Art. Přestože distributoři knihu na internetu inzerují už pár dní, teprve dneska si ji můžete opravdu koupit.

Zdirad Čech... – Jan Adámek – prof. Jan Royt:
SVATOLAZARSKÁ ÚCTA VE STŘEDOVĚKÝCH ČECHÁCH

Trojice renomovaných autorů přibližuje úctu ke sv. Lazaru ve středověkém Českém království. Ikonografický úvod je v české literatuře vůbec prvním podrobným popisem barvitého světa zobrazování tohoto světce a svým rozsahem je ojedinělý i ve světovém měřítku. Další části knihy pojednávají o svatolazarských relikviích, které do Českých zemí přivezl zejména král Karel IV. a o svatolazarských patrociniích a fundacích, z nichž žádná nepřežila do současnosti. Publikaci uzavírá katalog dochovaných výtvarných památek se vztahem ke sv. Lazaru. Textovou část doplňuje neobyčejně bohatá část obrazová, která především v ikonografickém úvodu rozhodně není jen druhotnou složkou. Kniha byla vydána k 80. výročí Českého velkopřevorství Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského.
Objednávat můžete i přímo u vydavatele zde: http://www.virgoart.cz/…/svatolazarska-ucta-ve-stredovekyc…/

See More
Image may contain: outdoor
Historie světa

Soška želvy vyřezaná z jediného kusu zeleného nefritu. Velikost 48x32x20 cm, váha 41 kg. Říše Velkých Mughalů, severní Indie, cca 1600.

It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
380 Views
Akademie věd České republiky

📆 Týden ve vědě

Léčba epilepsie genovou terapií (Fyziologický ústav AV ČR)
Vytvoření umělé kůže (Coloradská univerzita v Boulderu)
Možná privatizace Mezinárod...ní vesmírné stanice (NASA - National Aeronautics and Space Administration)
První psí přítel archeologicky doložen
Firma UNEX z Uničova staví podvozky pro nové mobilní odpaliště vesmírné rakety Ariane 6
Na Slovensku nalezena desková hra z dob stěhování národů (Slovenská akadémia vied)

Zdroj: http://bit.ly/ČTtýdenvevědě
Více z dějin deskových her

See More

Slibované video, pokud zaujme, prosíme o sdílení Díky!

Archeologicko-muzejní program ve Vaší škole! Tenhle speciální pravěký kufřík by Vám záviděl i Indiana Jones. Ukrývá předměty potřebné pro přežití v průběhu p...
youtube.com

Naši prapředkové zřejmě propadli deskovkám stejně jako dnešní generace:

Slovensko se může pochlubit unikátním archeologickým objevem. V germánské hrobce z období stěhování národů našli vědci zachovalou společenskou hru. Je zhruba 1600 let stará a jedná se o dosud jedinou nalezenou deskovou hru z té doby v Evropě. Tajemstvím ale zatím zůstávají p...
ceskatelevize.cz
No automatic alt text available.
Archeologie na dosah updated their cover photo.

Výběr bronzových "koleček" ze Stradonic. Národní muzeum, foto - Olga Tlapáková