Posts

Dlaczego wodór to paliwo jutra?

- Wodór jest najczęściej występującym pierwiastkiem w przyrodzie i nigdy go nie zabraknie, w przeciwieństwie do ropy naftowej,
- Produktem spalania nie są żadne groźne substancje, jak benzopiren, czy tlenek węgla, a jedynie H₂O, czyli woda,
- Jego uzupełnienie trwa kilka minut, podobnie jak w przypadku benzyny i oleju napędowego, w przeciwieństwie do ładowania baterii, które trwać może od kilku minut do kilkunastu godzin w zależności od prądu ł...adowania (A) i pojemności baterii (Ah),
- Wodór można pozyskiwać z różnych źródeł, nawet w warunkach domowych,
- Pojazd napędzany ogniwami wodorowymi jest cichy jak pojazd elektryczny,
- Zasięg pojazdu na ogniwa wodorowe znacząco przewyższa zasięg pojazdu elektrycznego i jest porównywalny z pojazdem na konwencjonalne paliwo,
- Silnik w pojeździe na wodór, jest elektryczny; ma jeden ruchomy element, więc jest tańszy w eksploatacji,

Trasa pojazdu na ogniwa wodorowe nie jest determinowana przez konieczność ładowania akumulatorów. Może on przebyć znacznie dłuższy dystans bez konieczności tankowania - zupełnie jak pojazd z silnikiem spalinowym. Tymczasem autobusy w pełni elektryczne mają ograniczony zasięg i muszą mieć specjalnie zaplanowaną trasę tak, aby mogły wiele razy dziennie ładować akumulatory.

W Polsce już 4 producentów autobusów deklaruje posiadanie w ofercie autobusów na ogniwa wodorowe.

Jedynym problemem jest pozyskiwanie, magazynowanie i dystrybucja wodoru w dużych ilościach. Ale te same problemy dotyczą ropy naftowej, a z tym jakoś sobie ludzkość poradziła.

Różnica jest jednak dość subtelna - przy postępującym zapotrzebowaniu, ropa skończy się już za kilka dziesięcioleci, zaś wodór - nigdy.

Wybierając pojazdy na ogniwa wodorowe przyczyniamy się do znaczącej poprawy jakości powietrza, nie rezygnując przy tym z mobilności jaką dają pojazdy na benzynę lub olej napędowy.

CC: Transportnews, Wrocławskie Forum Komunikacyjne, Radio Wrocław, Radio RAM, Wroclaw [Wroclove], MPK Wrocław, Michalczewski Wrocław, Ministerstwo Środowiska, Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia, Sevibus S.A., Polbus PKS Wrocław, Dolnośląski Alarm Smogowy

Na zdjęciu Mercedes O530 Citaro Fuel cell bus - wodorowy autobus w Londynie w roku 2005.

Fot. Tom Page / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0.

See More
Image may contain: bus, sky and outdoor

Kolejny list intencyjny podpisany. Co raz bliżej do pierwszego autobusu wodorowego w Polsce.

Dostawy wodoru do napędu autobusów komunikacji miejskiej z ogniwami paliwowymi zakłada list intencyjny podpisany we wtorek przez prezydenta Gdyni i p.o. prezesa zarządu Grupy Lotos. Nie wiadomo, kiedy w mieście pojedzie pierwszy autobus zasilany wodorem. List intencyjny dotyczący podjęcia wsp...
infobus.pl
Reviews
Autobusy wodorowe dla Wrocławia has no reviews yet.
Tell people what you think
Photos
Posts

Czy to będzie pierwszy użytkownik autobusów na wodór w Polsce? A kiedy Wroclaw [Wroclove]]?

W łomżyńskim ratuszu odbyło się spotkanie władz miasta i dyrekcji Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji z przedstawicielami Grupy Lotos oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, którego tematem było zastosowanie projektów wodorowych w ramach elektromobilności.Łomża chce być w tym zak...
infobus.pl

I kolejne zamówienie na wodorowe autobusy. Wciąż poza Polską.

Belgijski Van Hool podpisał kontrakt na dostawę 40 autobusów wodorowych z niemieckimi przewoźnikami RVK Köln oraz WSW Wuppertal. -'To największe w Europie zamówienie na autobusy wodorowe, jakie kiedykolwiek zostało złożone. Będzie z pewnością wsparciem dla upowszechnienia tej technologi...
infobus.pl

Kolejna metropolia poważnie myśli o zastosowaniu wodoru jako paliwa dla ekologicznych autobusów.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozmawia o włączeniu się w projekt Jastrzębskiej Spółki Węglowej dotyczący separacji i wykorzystania wodoru z nadmiarowego gazu koksowniczego. Wodór ten mógłby zasilać ogniwa paliwowe w perspektywicznych pojazdach komunikacji miejskiej. O zaintere...
infobus.pl

Do grona producentów oferujących autobusy wodorowe dołączy wkrótce Solaris Bus & Coach S.A..

Image may contain: 4 people, people smiling, people sitting, table and indoor
TransInfo.pl

Trzy nowości produktowe Solarisa na rok 2018 to:
- autobus wodorowy Urbino 12
- autobus o obniżonej wadze Urbino 12LE lite
- trolejbus Trollino 24 dwuprzegubowy

Kolejny mały krok ku wykorzystaniu wodoru w komunikacji miejskiej w Polsce.

List intencyjny w sprawie opracowania, wdrożenia i rozwoju Projektu Wodorowego podpisały w czwartek w Katowicach Jastrzębska Spółka Węglowa wraz z JSW Innowacje, Solaris Bus & Coach i Aurora Tech w obecności wiceministra rozwoju Jerzego Kwiecińskiego. 'Bardzo się cieszę, że JSW powołała...
infobus.pl

Szykuje się inwestycja "na pokaz", że Wrocław walczy ze smogiem. Autobusami na baterie.

We wtorek 12 grudnia MPK Wrocław zorganizowało konferencję prasową, która poprzedziła ogłoszenie przetargu na zakup 50 niskopodłogowych klimatyzowanych autobusów przegubowych.
transportnews.eu

Zanim autobusy na wodór zaczną być zauważalną opcją rozwoju ekologicznego transportu w Polsce, przyjrzyjmy się wodorowemu pociągowi Alstom iLint.

W największej fabryce Alstomu w Salzgitter mieliśmy okazję odbyć jazdy jednym z dwóch prototypów spalinowego zespołu trakcyjnego Coradia iLint.
rynek-kolejowy.pl

Pojazdy na wodór w komunikacji na zachodzie Europy pełnią co raz większą rolę. Kiedy Polska otworzy się na tą technologię?

Aż 14 wodorowych pociągów pojedzie w Niemczech.

Until 14 hydrogen trains go in Germany.
Translated
W czwartek przedstawiciele zarządu Urzędu Transportu Dolnej Saksonii (Landesnahverkehrsgesellschaft Niedersachsen , LNVG) oraz grup Alstom i Linde podpisali umowy na dostarczenie 14 pociągów zasilanych ogniwami paliwowymi wraz z 30-letnim utrzymaniem i dostawami wodoru.
rynek-kolejowy.pl

#palcemPoMapie Wodorowy Mercedes O530 Citaro z 🇮🇸 Reykjavíku.

Mercedes-Benz O530 BZ #86 - Strætó, B.S. - Reykjavik.
phototrans.eu

Plany, plany, plany. Już dawno takie stacje powinny powstać w Polsce.

Japoński gigant wkracza do Polski. Toyota zamierza postawić w Polsce pierwszą stację tankowania aut wodorem. Z kim? Kandydatów jest czterech, wszyscy państwowi - czytamy w piątkowym "Pulsie Biznesu".
biznes.onet.pl

I kolejny 🇵🇱 polski producent autobusów oferuje autobusy na wodór.

Image may contain: bus and outdoor
Solbus

W holenderskim Arhem miała miejsce prezentacja pierwszego autobusu marki Solbus z ogniwem wodorowym. Obecnie autobus ten jest prezentowany na TEN-T Days w Rotterdamie. Odwiedzających tę imprezę zapraszamy na jazdę testową.

Van Hool wyśle do francuskiego Pau osiem autobusów elektrycznych Exqui.City z dodatkowymi ogniwami paliwowymi zasilanymi wodorem.

Belgijski producent autobusów Van Hool podpisał umowę z francuskim miastem Pau na dostawę ośmiu autobusów przegubowych Exqui.City, z dodatkowymi ogniwami paliwowymi zasilanymi wodorem. Pojazd będą obsługiwane na południu Francji, w ramach systemu BRT (Bus Rapid Transit). To umożliwi w pełni wykorzys...
infobus.pl

Trolejbus Solaris z ogniwami wodorowymi, będzie zaprezentowany na targach komunikacji miejskiej TRAKO 2017.
Pojazd ten jest ekologiczną alternatywą dla trolejbusów hybrydowych z silnikiem spalinowym.
Może on obsługiwać linie, które nie są w całości zelektryfikowane, a dzięki ogniwu wodorowemu, trolejbus ten nie wydziela żadnych szkodliwych spalin.

Po testach homologacyjnych w Gdyni, pierwszy w Europie wodorowy trolejbus Solaris Trollino 18,75 jeszcze raz przyjedzie do naszego kraju - tym razem na targi TRAKO 2016 do Gdańska. Pojazd zamówiony przez Rygę będzie towarzyszył na wystawie tramwajowi Tramino dla Lipska. Obie konstrukcje są przykłade...
infobus.pl

Po co inwestować w autobusy na baterie, które ciągle trzeba ładować. Nie lepiej postawić na dużo elastyczniejsze rozwiązanie takie jak autobus na wodór? To także autobus elektryczny, ale pozbawiony wad autobusu elektrycznego.

No automatic alt text available.
MPK Wrocław

MPK Wrocław oraz Miasto Wrocław podpisało trójstronne porozumienie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, w efekcie którego do Wrocławia mają trafić autobusy elek...tryczne.

Porozumienie jest kolejnym krokiem w realizacji rządowego projektu wspierającego elektromobilność. W lutym tego roku 41 polskich miast i gmin, w tym Wrocław, podpisało z Rządem RP listy intencyjne. Zadeklarowało w nich chęć skorzystania z propozycji rządowej wprowadzenia lub zwiększenia udziału elektrycznych autobusów w taborze komunikacji zbiorowej.
- Przyjęty przez rząd kierunek działań w zakresie tzw. elektromobilności jest na pewno dobry, ale na dzień dzisiejszy jako przewoźnicy natrafiamy za zbyt wiele barier, by we własnym zakresie, na szerszą skalę wdrażać tego typu projekty – mówi Jolanta Szczepańska, prezes MPK. – Elektryczne autobusy są mniej więcej dwukrotnie droższe od autobusów z ekologiczną normą spalania Euro 6, wymagają budowy dodatkowej infrastruktury ładowania, zasilenia tej infrastruktury, no i nie znamy faktycznych kosztów ich eksploatacji.

Biorąc pod uwagę te bariery, rząd opracował specjalny projekt badawczy, który ma na celu stworzenie dla miast i przewoźników dogodnych warunków dla nabycia i w przyszłości eksploatacji autobusów elektrycznych. Prowadzi go Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wraz producentami autobusów. W ramach tego projektu rząd przeznaczył środki finansowe na wyprodukowanie autobusów tańszych od oferowanych na rynku, zarówno pod względem ceny zakupu jak i eksploatacji. NCBR w oparciu o wytyczne od przewoźników opracuje dla producentów parametry autobusu, jakiego chciałyby polskie miasta. Korzystając z efektu skali NCBR chce zapewnić autobusy nie droższe niż 2 mln za autobus typu solo i 2,2 mln zł za przegubowy. Ponadto rząd stworzy możliwości dofinansowania zakupów ze środków zewnętrznych (projekty unijne, środki rządowe), które mają wspierać zakupy w co najmniej 60 procentach.

- Jeżeli będzie to autobus, którego zakup będzie się zwyczajnie opłacał, podejmiemy ostateczną decyzję o jego nabyciu. Najważniejszymi kryteriami, którymi będziemy się kierować, będzie cena autobusów, wysokość dotacji zewnętrznych, koszty eksploatacji oraz oczywiście pewność, że autobus spełnia nasze wszystkie techniczne wymagania – podkreśla Jolanta Szczepańska.

Istotne dla powodzenia projektu jest również to, że do testów pierwszych siedmiu autobusów dla Wrocławia, których chęć zakupu zadeklarowało MPK, rząd zamierza zapewnić także infrastrukturę niezbędną do ładowania baterii tych pojazdów. W ciągu miesiąca MPK zaproponuje wspólnie z Miastem trasę, na którą w pierwszej kolejności autobusy te wyjadą. Pierwsza wrocławska linia autobusu elektrycznego ma być uruchomiona do końca 2019 roku lub na początku roku 2020. Jeśli autobusy się sprawdzą, MPK Wrocław ma zagwarantowaną opcję zamówienia kolejnych 43 sztuk.
- Żebyśmy mogli wdrożyć projekt w życie, swoje zobowiązania musi wypełnić najpierw rząd, zapewniając odpowiednie ceny pojazdów, dofinansowanie i infrastrukturę, a przede wszystkim producenci autobusów, którzy te pojazdy wyprodukują – podkreśla prezes Szczepańska.

See More

Kolejne miasto dostrzegło zalety ogniw wodorowych w transporcie publicznym.

W ramach europejskiego programu JIVE, niemiecka firma WSW mobil GmbH z Wuppertalu zamówiła aż 63 szt. niskopodłogowe autobusy miejskie na ogniwa paliwowe. Przewoźnik jest liderem konsorcjum które skupia takich partnerów jak: Verkehrs-Verbund Mainz-Wiesbaden GmbH;TraffiQ Frankfurt;Regionalverkehr Köl...
infobus.pl