Posts

Cone of uncertainty (czyli rożek/stożek/lejek niepewności) w większości publikacji związanych z zarządzeniem projektami definiuje się jako krzywą obrazującą następującą obserwację: „to jak dużo będzie kosztował projekt, jesteśmy w stanie tym dokładniej oszacować, im na dalszym etapie realizacji tego projektu jesteśmy”.

Istnieje jednak druga definicja (nie druga interpretacja tego samego zjawiska), mniej znana, choć mi osobiście bliższa, mówiąca, że z perspektywy teraźniejszoś...ci im dalej chcemy zerkać w przyszłość, z tym większą niepewnością musimy się mierzyć, przede wszystkim, jeśli chodzi o to, co w ogóle będziemy robić.

See More
Cone of uncertainty (czyli rożek/stożek/lejek niepewności) w większości publikacji związanych z zarządzeniem projektami definiuje się jako krzywą obrazującą następującą obserwację: "to jak dużo będzie kosztował projekt, jesteśmy w stanie tym dokładniej oszacować, im na dalszym e...
piotrwegert.pl

No proszę A kilka lat temu ludzie się w głowę pukali na samą wzmiankę o budowaniu mostów pomiędzy branżą IT a psychologią.

P.S. Nowych blog-postów nie ma #bosesja

Z raportu UX Cyfrowe produkty i usługi 2017 przeprowadzonego na projektantach, badaczach i product ownerach wynika, że w branży user experience pracuje najwięce...j psychologów, a 1/3 respondentów biorących udział w badaniu ukończyła studia podyplomowe z obszaru UX, z czego 89 proc. na Uniwersytecie SWPS.

See More
Z raportu UX Cyfrowe produkty i usługi 2017 przeprowadzonego na projektantach, badaczach i product ownerach wynika, że w branży user experience pracuje najwięcej psychologów, a 1/3 respondentów biorących udział w badaniu ukończyła studia podyplomowe z obszaru UX, z czego 89 proc. na Uniw
swps.pl
Photos
Posts

Wczoraj na Agile Silesia jednym ze spin-offów dyskusji o niestandardowych metodach estymacji był temat "slack time" oraz tego co zespół może zrobić gdy wyrobi się ze Sprint Goalem przed końcem sprintu.

Odpowiedź tradycyjnie brzmi #tozależy, niemniej jednak dużo łatwiejsze i częściej stosowane wydaje się sięgnięcie po dodatkowe zadania z Backloga niż wzmocnienie Definition of Done, na które nie trzeba wcale czekać aż do retrospekcji.

Anyway, przy tej okazji przypomniał mi si...ę fragment z książki Jamesa Shore'a o benefitach jakie daje "slack time".

P.S. Spóźnione wszystkiego najlepszego z okazji Światowego Dnia Retrospekcji 👾🖖🍻🌍

http://www.jamesshore.com/Agile-Book/slack.html

See More
"You influenced me to think in completely different ways, and to question traditional assumptions about everything I thought I knew"
jamesshore.com

A na co drugim szkoleniu i tak o tym będzie ¯\_(ツ)_/¯

No automatic alt text available.
Portal Mała Psychologia

#Mity #Debunking #MałaPsychologia #VARK
Jesteś wzrokowcem czy słuchowcem? A może kinestetykiem? Harold Pashler, Mark McDaniel, Doug Rohrer i Robert Bjork (2008)... dokonali dogłębnego przeglądu literatury, którego efekty można podsumować krótko: nie ma dowodów empirycznych potwierdzających prawdziwość hipotezy mówiącej o lepszych efektach w przypadku dopasowania metody nauczania do stylu uczenia się. Zapraszamy po więcej do naszego artykułu.

See More

"Thinking Fast and Slow" to światowy bestseller noblisty Daniela Kahnemana o błędach poznawczych, natomiast "Lean Thinking" to klasyk szczupłego podejścia do produkcji.

Co łączy te na pierwszy rzut oka odległe zagadnienia? W krótkim wykładzie opowiada o tym John Shook, wieloletni pracownik Toyoty i pierwszy w historii Amerykanin na stanowisku managera w japońskiej centrali firmy.

#błędypoznawcze #cognitivebiases #thinkingfastandslow #lean #toyota

... See More
John Shook, LEI author and senior advisor, takes a quick look at the essentials of lean thinking and practice, especially key aspects that are misunderstood ...
youtube.com

Częstym zarzutem w stronę twórców Scruma jest to, że promując wartości płynące z częstej inspekcji i adaptacji, sami nie stosują się do swoich zaleceń i zmiany do frameworka wprowadzane są bardzo rzadko. Faktycznie przez pewien czas można było odnieść takie wrażenie, ale ostatnio pod wpływem ożywionych dyskusji na stronie Scrum Guide – User Voice, dostaliśmy uaktualnienie Scrum Guide’a, a kilka dni temu Nexus Guide’a, czyli przewodnika po tym, jak skalować Scruma na 3 do 9 zespołów pracujących nad jednym produktem. O zmianach do Nexus Guide kilka słów poniżej.

#nexusguide #nexus #scrum

https://piotrwegert.pl/nexus-guide-2018-zmiany/

Częstym zarzutem w stronę twórców Scruma jest to, że promując wartości płynące z częstej inspekcji i adaptacji, sami nie stosują się do swoich zaleceń i zmiany do frameworka wprowadzane są bardzo rzadko. Faktycznie przez pewien czas można było odnieść takie wrażenie, ale ostatnio ...
piotrwegert.pl

Z lekką obsuwą, ale są – memiczne karty do estymacji zadań metodą Planning Poker ®.

Karty warto wydrukować na twardszym papierze, w formacie większym od A4 (np. B4), koniecznie na drukarce dobrze radzącej sobie z dokładnym wydrukiem dwustronnym (inaczej brzegi kart z przodu i z tyłu nie będą się pokrywać).

PDF do druku: http://bit.ly/2DhBVkL

... See More
piotrwegert.pl

Ten króciutki artykuł zwraca uwagę na bardzo częste nieporozumienie związane z metodami zwinnymi wyrażające się w podejściu "im więcej ficzerów jesteśmy w stanie natrzaskać tym lepiej".

John Cutler proponuje 12 wskaźników, które pomogą nam zorientować się czy pracujemy w tzw. "fabryce ficzerów".

https://hackernoon.com/12-signs-youre-working-in-a-feature-…

I’ve used the term Feature Factory at a couple conference talks over the past two years.
hackernoon.com

Książek o Scrumie autorstwa polskich ekspertów, znających polski rynek i jego specyfikę jest dosłownie kilka (a szkoda, bo to nie tylko moja subiektywna obserwacja, że w Polsce naprawdę dużo się dzieje, jeśli chodzi o zwinne podejście do rozwoju oprogramowania). Kilka miesięcy temu nasza rodzima oferta powiększyła się o „Labirynty Scruma”, książkę autorstwa Jacka Wieczorka, Agile Coacha i wieloletniego praktyka metod zwinnych.

https://piotrwegert.pl/labirynty-scruma-recenzja/

Jacek Wieczorek Labirynty Scruma

Książek o Scrumie autorstwa polskich ekspertów, znających polski rynek i jego specyfikę jest dosłownie kilka (a szkoda, bo to nie tylko moja subiektywna
piotrwegert.pl

Memy są wszędzie, dlaczego więc miałoby ich nie być na kartach do Planning Pokera?

To póki co robocza wersja. Ostateczny szablon mam nadzieję skończyć i udostępnić jeszcze przed końcem roku.

Image may contain: 2 people
No automatic alt text available.

Dzisiaj mam dla Was kolejny wpis z serii CzytanQA. Tym razem piszę o książce Krystiana Kaczora: “Scrum i nie tylko. Teoria i praktyka w metodach Agile”
A może Wy znacie jakieś godne polecenia książki poświęcone metodom zwinnym?

#agile #scrum #softwaretesting

Z tym całym Scrumem to różnie bywa. Jedni go lubią, inni wręcz przeciwnie, a jeszcze innym jest wszystko jedno w jakiej metodzie pracują. A z moich obserwacji wynika, że zwykle zamiłowanie do Scruma można zaobserwować sinusoidą przechodzącą przez każdy z tych stanów.
kotqa.pl

Porozumienie bez przemocy to dużo więcej niż metoda czy narzędzie, po które mogą sięgać zwinne zespoły w sytuacjach konfliktowych.

U podstaw NVC i podejścia zwinnego leżą wspólne wartości, takie jak szacunek, odwaga i otwartość na drugiego człowieka.

"Istnieją firmy, które zdecydowały się na treningi z Nonviolent Communication. Ich wyniki napawają ogromnym optymizmem. Uczestnicy treningów wskazują, że zarówn...o czas rozwiązywania problemów, jak i czas spędzany na spotkaniach skrócił się o 50-80% w stosunku do stanu wyjściowego. Wydaje się, że treningi tego typu mogą więc stać się doskonałą bazą pracy każdego zespołu – a szczególnie multidyscyplinarnych zespołów zwinnych."

See More
Nonviolent Communication w zespołach zwinnych utworzone przez Joanna Berendt & Daniel Kaszuba | Lip 25, 2017 | Biznes | 0 komentarzy Choć technologia rozwija się w niezwykle szybkim tempie i możliwe stają się rzeczy do niedawna niewyobrażalne, urządzenia elektroniczne są coraz szybsze i pot...
nvclab.pl

Sporo osób wciąż nie wie, że Microsoft od jakiegoś czasu pracuje zwinnie... choć początki nie były łatwe.

"[...] Initially there was a lot of pain. It took a long time before they could actually ship at the end of a three-week sprint. “In reality, we were running three-week milestones,” says Aaron. “That’s all they were. We would get to the end of a sprint and a team would claim that a feature was done and be celebrating and then you would go and try to use it and it wouldn’t work. The team would say, ‘Oh, we didn’t do the set-up and upgrade for it.’ And we would ask, ‘I thought you said it was done?” And they would reply, “Well, yes, it’s done. We just didn’t do the setup and upgrade.” It took a long time for everyone to grasp that we needed to get fully done in every sprint."

https://www.forbes.com/…/10/27/surprise-microsoft-is-agile/…

Mindsets are more important than methodologies.
forbes.com

Książka, która już w tytule sygnalizuje czytelnikowi, że będzie opisywać jak naginać Scruma, powinna być ciekawą lekturą przede wszystkim dla Scrum Masterów, których jednym z głównych obowiązków jest stanie na straży integralności frameworka. Ja natomiast chciałbym skorzystać z okazji i skierować tę krótką recenzję również do osób, którym Scrum jawi się jako nadmiernie preskryptywny, narzucający zespołom masę sztywnych procedur i szczegółowych reguł. Jest to mit, z którym warto konsekwentnie walczyć.

https://piotrwegert.pl/mozna-modyfikowac-scruma-ale-czy-wa…/

Książka, która już w tytule sygnalizuje czytelnikowi, że będzie opisywać jak naginać Scruma, powinna być ciekawą lekturą przede wszystkim dla Scrum Masterów,
piotrwegert.pl

Esencja Scrum Guide'a w formie obrazkowej by Paweł Lewiński

Slideshare uses cookies to improve functionality and performance, and to provide you with relevant advertising. If you continue browsing the site, you agree to the use of cookies on this website. See our User Agreement and Privacy Policy.
slideshare.net

Wczoraj Jeff Sutherland i Ken Schwaber ogłosili kilka niewielkich choć ciekawych zmian do Scrum Guide'a. Chciałbym napisać parę słów o trzech z nich, które będą mieć moim zdaniem, duży wpływ na postrzeganie Scruma w dłuższej perspektywie.

http://piotrwegert.pl/scrum-guide-2017-zmiany/

Wczoraj Jeff Sutherland i Ken Schwaber ogłosili kilka niewielkich choć ciekawych zmian do Scrum Guide'a. Chciałbym napisać parę słów o trzech z nich, które będą
piotrwegert.pl