Photos
Videos
We've just had an unexpected visit at the Embassy! Thank you so much Copenhagen Showband for your amazing performance, our Maltese Square was never more alive and fun! :) Check their Facebook to see them live today and tomorrow in Prague & Pilsen! Dnes jsme měli na ambasádě nečekanou návštěvu! Libý zvuk Copenhagen Showband nás vylákal z kanceláří a roztančil celé Maltézké náměstí, včetně kolegů z ministerstva kultury :) Mrkněte se na jejich Facebook, dnes a zítra budou k vidění v Praze a v Plzni!
9
Now, here's something that we haven't tried before - posting a video. At the premiere of the new Danish film A Royal Affairs the silver bear winning actor Mikkel Boe Foelsgaard took the time to chat with us about Czech Republic, Prague - which he thinks is wonderful - and his hopes for the movie. Check it out.
5
Embassy Trip to Žďár nad Sázavou
13
Posts

Na dopravních hřištích v Dánsku se děti učí nejen dopravní předpisy, ale také jezdit správně na kole. Čeká je tam totiž řada nástrah a zábavných her. Není divu, že téměř polovina dánských dětí jezdí do školy na kole 🚲

In Copenhagen and elsewhere, kids can learn the skills to ride their bikes in safe bicycle playgrounds
cyclingmagazine.ca

Congratulations 🇨🇿! Yesterday, the Danes learned the hard way never to underestimate the Czechs. The handball match between the two national teams from Denmark and the Czech Republic became a fight to the finish line with a final score of 28-27 to the #czechteam. #ehfeuro2018

Čeští házenkáři se postarali ve svém druhém duelu na mistrovství Evropy v chorvatském Varaždínu o senzaci, když zdolali úřadující olympijské vítěze Dány 28:27.
sport.idnes.cz
Posts

🇩🇰😁Why is Denmark consistently ranked as one the happiest places? In this video CBS Sunday Morning's Mo Rocca explores some of the Copenhagen attractions that keep residents and tourists smiling.

The United Nations' World Happiness Report consistently ranks Denmark at or near the top of its list of happiest countries. That's despite that it rains almost 50 percent of the year or that Danes have one of the highest tax burdens in the world. "CBS Sunday Morning's" Mo Rocca explores some of the�...
cbsnews.com

What is a well-run country? According to this article from BBC, Denmark 🇩🇰️ is one of the six most well-run countries in the world. Read the reasons why in this article.

From Canada to Botswana, these six nations consistently rank highest for their progressive social policies, trust in government and effective justice system.
bbc.com

🇬🇱🇩🇰 Yesterday, the National Agricultural Museum of Prague opened a unique exhibition about Greenland, the country of ice, life and agriculture. One of the guests was the ambassador of the Kingdom of Denmark, of which Greenland is part. Do not miss this unique opportunity to get to know the world's largest island! For more information about the exhibition, read (in Danish): http://bit.ly/2mk3u1p or (in Czech): http://bit.ly/2Ezr7Lc ❄️😁

Spisovatel Peter Høeg přijal pozvání dánského velvyslance a v únoru dorazí do Prahy! Bude hlavním hostem festivalu Týden dánské literatury, který pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s námi. Rezervujte si 13.-21.2. na dánskou literaturu, více informací bude brzy následovat.

Image may contain: 1 person, closeup
Skandinávský dům

Do Prahy přijede dánský spisovatel Peter Høeg!

Peter Høeg se celosvětově proslavil románem Cit slečny Smilly pro sníh a do příchodu detektivkáře Jussiho Adlera-...Olsena se jednalo o nejčtenějšího a nejpřekládanějšího dánského spisovatele. Díky Nakladatelství Argo máme v češtině k dispozici takřka všechny jeho knihy, zatím poslední Susanin efekt z roku 2014 se právě překládá. Høeg bude hlavní hvězdou festivalu Týden dánské literatury, který ve spolupráci s Embassy of Denmark in the Czech Republic chystáme na únor.

See More

🐄❄️ ”Der er ingen ko på isen” neboli ”Na ledě není žádná kráva” není poznatek z odpoledního bruslení, ale dánské rčení, které říká, že není důvod k obavám 😁🇩🇰

No automatic alt text available.

Are you a nature lover or a culture enthusiast? Culture Trip has made an article about where to go in Denmark based on personality and interests. Which Danish town fits you the best?

Planning a trip to Denmark? Choose your destination based on your travel personality and choose the city that fits your needs best.
theculturetrip.com

Budou se takhle jednou stavět všechny domy?

Pátek, 4. Srpen 2017 - 0:00 | Napsal: EARCH.CZ V Dánsku vznikla první mateřská školka navržená na principech aktivního domu. Efektivní využívání přirozeného světla díky chytrému rozvržení rozměrných oken a vlastní výroba elektřiny vytváří energeticky soběstačný dům, ...
earch.cz

Culture is the best form of diplomacy, says Michal Švec, chairman of the Scandinavian House in Prague and now also proud holder of the prestigious Order of the Lion of Finland. Congratulations Michal and thank you for all the good work for Denmark!

Obrovská pocta, která se dostane jen málokterému Finovi a cizincům se uděluje jen výjimečně. Michal Švec ze Šumperka získal vysoké „severské“ vyznamenání - Řád finského lva. Předseda Skandinávského domu v Praze ho dostal za propagaci Finska a jeho kultury.
olomouc.idnes.cz
Svátky a dny, kdy je velvyslanectví v roce 2018 zavřeno / Helligdage samt dage, hvor ambassaden holder lukket i 2018
1. 1. Nový rok / Nytår
29. 3. Zelený čtvrtek / Skærtorsdag
30. 3. Velký pátek / Langfredag
2. 4. Velikonoční pondělí / 2. påskedag

Srdečně vás zveme na výstavu Grónsko – země ledu, života a zemědělství, která bude k vidění v Národní zemědělské muzeum Praha od 11. ledna do 4. dubna 2018. Nad výstavou převzal záštitu dánský velvyslanec Ole Frijs-Madsen. Více o výstavě najdete zde: http://bit.ly/gronsko-vystava

Image may contain: sky, outdoor and nature

Prší. Je zima. Takhle nějak vypadá typické počasí v Dánsku od listopadu do února. Přečtěte si několik tipů, jak takovou zimu úspěšně přežít (a dokonce si ji i užít).

It's raining. It's cold. This kind of looks like typical weather in Denmark from November to February. Read a few tips on how to survive this winter (and even enjoy it).
Translated
These tips will help you survive the Danish winter like a local and keep depression away.
theculturetrip.com

Praha je o Vánocích opravdu kouzelná. To už ví i velvyslanec Ole Frijs-Madsen, který zde se svou rodinou poprvé oslavil Štědrý den i Nový rok. A jak sám řekl, bylo to vskutku „hyggelig“. Šťastný nový rok všem!

I v Dánsku jsou kopce s rozhlednou a krásným výhledem. Himmelbjerget (“Nebeská hora”) měří 147 m n.m. a až do roku 1847 byla mylně považována za nejvyšší horu Dánska.

Image may contain: sky and outdoor
Go VisitDenmark is at Himmelbjerget.

The view from Himmelbjerget (the 147 m "Sky Mountain") offers a spectacular view of the Danish Lake Lands around Silkeborg and Skanderborg 😍🏞

📷 maxbradshaw87/IG