See more of Embassy of Denmark in the Czech Republic by logging into Facebook
Message this Page, learn about upcoming events and more.
See more of Embassy of Denmark in the Czech Republic by logging into Facebook
Message this Page, learn about upcoming events and more.
Not Now
Welcome to the Facebook page of the Danish Embassy in Prague! Follow us to receive news and stay tuned on current events.
AboutSee All
Highlights info row image
+420 257 111 900
Highlights info row image
Hours 9:00AM - 4:00PM
Open Now
Visitor Posts
PlacesPrague, Czech RepublicConsulate & EmbassyEmbassy of Denmark in the Czech Republic
Photos
Videos
We've just had an unexpected visit at the Embassy! Thank you so much Copenhagen Showband for your amazing performance, our Maltese Square was never more alive and fun! :) Check their Facebook to see them live today and tomorrow in Prague & Pilsen! Dnes jsme měli na ambasádě nečekanou návštěvu! Libý zvuk Copenhagen Showband nás vylákal z kanceláří a roztančil celé Maltézké náměstí, včetně kolegů z ministerstva kultury :) Mrkněte se na jejich Facebook, dnes a zítra budou k vidění v Praze a v Plzni!
8
Now, here's something that we haven't tried before - posting a video. At the premiere of the new Danish film A Royal Affairs the silver bear winning actor Mikkel Boe Foelsgaard took the time to chat with us about Czech Republic, Prague - which he thinks is wonderful - and his hopes for the movie. Check it out.
5
Embassy Trip to Žďár nad Sázavou
13
Posts

Spojili jsme síly s kolegy z U.S. Embassy Prague a vyrazili uklízet na Petřín v rámci iniciativy Ukliďme Česko! Společně se nám podařilo nasbírat 70 pytlů odpadků. (Czech) http://bit.ly/danska-ambasada-uklizela-petrin
//
We joined forces with colleagues from the U.S. Embassy Prague and set out to clean up Petrin as part of the "Let's Clean Up the Czech Republic" Initiative! Together we managed to collect 70 bags of garbage. (Danish) http://bit.ly/Den-danske-ambassade-rengør-Petrin

Magistrála se postavila, aby ulevila centru města, ale stala se z ní bariéra mezi historickým centrem Prahy a ostatními částmi města. Stala se hradbou pro chodce, pro lidi, kteří ji chtějí překročit, říká dánská urbanistka Henriette Vamberg ze studia Gehl Architects, které pomáhá Praze s revitalizací magistrály.

#LiveableCity #HumanScale #PublicSpace

Dánský architekt Jan Gehl má Praze pomoct s proměnou magistrály. Do hlavního města proto přijela Henriette Vambergová, jež působí v Gehlově architektonickém…
domaci.ihned.cz
Posts

Beautiful Cherry Blossoms make Bispebjerg Cemetery a favourite spot for many Copenhageners this time of year. We can see why. Photo by Go VisitDenmark

Image may contain: bicycle, tree, plant, outdoor and nature

Påskefrokost, neboli velikonoční oběd, je pro většinu Dánů neodmyslitelnou součástí Velikonoc. K hostině, která trvá často téměř celý den, patří tradičně nakládaní sledi, krevety a samozřejmě vejce. Jaký pokrm nesmí chybět na vašem velikonočním stole?

Týden diverzity pokračuje! V nově zpřístupněném komplexu v Hybernské 4 na vás čeká až do zítřka bohatý kulturní program. Jako malou ochutnávku přinášíme fotky ze včerejší vernisáže dánské výstavy Kodaňská řešení.
#PublicSpace #LiveableCity #SustainableDevelopment

Image may contain: 1 person
Image may contain: 2 people, people standing and outdoor
Image may contain: 6 people, people standing
Image may contain: 1 person, indoor

Přejeme vám krásné Velikonoce! Upozorňujeme, že od 13. do 17. dubna bude dánské velvyslanectví zavřeno.

We wish you Happy Easter! Please note that the Danish Embassy will be closed from13-17 April. In case of emergency please call the 24/7 line +45 33 92 11 12 or write to bbb@um.dk.

Image may contain: outdoor

On 7 April the Danish foreign minister Anders Samuelsen came to Prague to meet with the Czech foreign minister Lubomír Zaorálek and discuss shared interest between Denmark and Czech Republic. Among the discussed topics was Brexit, EU’s future, migration and situation in Syria.

Image may contain: 5 people, people sitting, table and indoor
Image may contain: 3 people, suit

V pondělí startuje v Praze Týden diverzity a my budeme u toho! Přijďte se podívat do dosud opuštěného komplexu v Hybernské 4, kde bude k vidění výstava Kodaňská řešení. Těšíme se na vás na vernisáži v úterý 11.4. od 16 hodin, po které bude následovat promítání filmu Lidský rozměr.

Velkoměsta jsou moderní a okouzlující. Jsou však opravdu dobrými místy k životu? Tuto otázku klade jak kultovní dokumentární film Lidský rozměr, tak dánská výstava Města s dobrou adresou, která se zabývá udržitelným rozvojem měst.
tjekkiet.um.dk

Ambassador Hoppe met today with Ms. Tereza Plíštilová, who will be representing Denmark at Pražský studentský summit/Prague Student Summit. Our political team briefed her on the key positions of the Danish foreign policy. Good luck, Tereza!

Image may contain: 3 people, people standing

Děkujeme dětem za krásné pozdravy z Noci s Andersenem!
Thank you for the nice greetings from the Night with Andersen!

Foto: Milan Körber

Image may contain: 6 people

Dny evropského filmu / Days of European Film give us the best of – yes you guessed it – European films. Big international hits and hidden gems are brought to light during the festival. This year you can see the Danish movies #Bugs and #LongStoryShort. Read more here in Danish: http://bit.ly/days-of-european-film or below in Czech.
#DKsupportsDEF

Dny evropského filmu (6.–13. 4. Praha ostatní regiony 14.–23. 4.) již po čtyřiadvacáté nabídnou českým divákům přehlídku těch nejlepších děl současné evropské kinematografie.
tjekkiet.um.dk

V pátek 31. března se konal již sedmnáctý ročník čtenářské akce Noc s Andersenem a dánská ambasáda byla opět u toho! Velvyslanec Christian Hoppe navštívil Základní školu pro zrakově postižené na Praze 2, zatímco tým v čele se zástupcem velvyslance Perem Brixenem vyrazil do Kostomlat pod Milešovkou. Děkujeme všem zúčastněným dětem i dospělým za nezapomenutelný zážitek! Celou fotoreportáž najdete na našem webu: http://bit.ly/Noc-s-Andersenem-2017
///
Thanks to Kostomlaty pod Milešovkou and the primary school for visually impaired in Prague 2 for an unforgettable Night with Andersen! Check out the full photo report on our webpage: http://bit.ly/Noc-s-Andersenem-2017 (Czech) http://bit.ly/Nat-med-Andersen-2017 (Danish)

V Praze otevřela nová prodejna Flying Tiger Copenhagen, kde 🛒 spoustu pěkných věcí z 🇩🇰! Slavnostní pásku přišel přestřihnout dánský velvyslanec Christian Hoppe.
/
Flying Tiger Copenhagen opened a new store in Prague! The Danish ambassador Christian Hoppe was a special guest of the opening.

Foto: Flying Tiger Česká Republika

Image may contain: 3 people, people standing, shoes and indoor

E-health, inspirace z Dánska a sídlo Evropské lékové agentury. To jsou hlavní témata, která probírala dánská ministryně zdravotnictví Karen Ellemann Kloch během své návštěvy v Praze. Podívejte se do alba nebo na náš web a zjistěte více! http://bit.ly/danish-minister-of-health-in-prague
/
E-health, inspiration from Denmark and relocation of the European Medical Agency. These were the main topics that the Danish Minister of Health Karen Ellemann Kloch discussed during her visit in Prague. Have a look at the photo album and find out more!

Embassy of Denmark in the Czech Republic added 6 new photos to the album: Danish Minister of Health in Prague.

E-health, inspirace z Dánska a sídlo Evropské lékové agentury. To jsou hlavní témata, která probírala dánská ministryně zdravotnictví Karen Ellemann Kloch během... své návštěvy v Praze. Podívejte se na jednotlivé fotky nebo na náš web a zjištěte více. http://bit.ly/danish-minister-of-health-in-prague
/
E-health, inspiration from Denmark and relocation of the European Medical Agency. These were the main topics that the Danish Minister of Health Karen Ellemann Kloch discussed during her visit in Prague.

See More

This weekend we had the honour of meeting Ulrich Thomsen and watching his directorial debut “In Embryo” at Febiofest. The Deputy Head of Mission Per Brixen held a speech before the screening and afterwards Ulrich Thomsen participated in a Q&A about the movie.

Febiofest continues until Friday here in Prague and there are still some Danish movies you can catch! Including “Small town killers” also starring Ulrich Thomsen. #DKsupportsFebiofest

Image may contain: 4 people, people smiling, people standing

Tomorrow Czech/Skandinavian group Luboš Soukup Quartet will play at JAZZFESTBRNO accompanied by guitarist and vocalist Lionel Louke. If you love modern Jazz combined with soothing african rythms, this will be the place for you. For information in Danish see here: http://bit.ly/LubosSoukupQuartet

. Saxofonista Luboš Soukup je jednou z nejvýraznějších osobností současné české jazzové scény. Posledních několik let mu je domovem dánská Kodaň, kde se roku 2010 také zrodil jeho kvartet, se kterým nyní přijíždí zahrát na český festival.
tjekkiet.um.dk