Photos
Videos
Sallate me perime te ndryshme
60
"Receta e Zupes"
331
40
Koncert me rastin e 28 Nentorit e ftuar Anjeza Shahini
23
4
Posts

Supe me perime e thjerza te kuqe
Perberesit per 6 persona per supen krem
1 filxhane caji me thjereza te kuqe
2 karota
1 kungull...
1 kokerr patate te madhe
½ litri leng mishi(pule ose vici si te deshironi)
1 liter uje
3 luge gjelle vaj ulliri
Krip sipas deshires
Piper i zi sipas deshires
Perimet te prera per tja hedhur brenda supes:
2 karota metatare
1 kungull
1 patate
Do tja hedhim mbasi jane zjerre perimet dhe i kemi grire te gjitha me blender ku te perfitojme nje mase kremoze.
Shihni fotot

Pergatitja
Marrim texheren dhe ne te do te hedhim ujin, lengun e mishit,thjerzat e kuqe,kungullin,pataten, karotat dhe vajin e ullirit.
Perimet i prisni ne copa te vogla dhe e leme te ziejme per 5-7 minuta. Me pas do ti grijme me blender deri sa te perfitojme nje mase kremoze. Perimet e tjera i kemi prere ne kubik te vegjel dhe i hedhim ne momentin qe ne kemi perfituar supen kremoze. I leme edhe keto merime te ziejne bashke me supen per 5-7 minuta. Mbas ketyre minutave supa eshte gati per tu servirur. Mund ta shoqeroni supen siper me cfare te deshironi si gjalp piper te zi ose vaj ulliri kjo varet nga ju.
Ju befte mire

See More

Sallate me perime e farera #
Perberesit
Laker e bardhe
Laker te kuqe
Finocio...
Karota
Panxhare te kuq
Rrepa
Fara luledielli
Fara kungulli
Kikirika te perzjere (te pjekure e te papjekura)
Arra
Bajame
Creeker me fara susami e fare e zeze
Vaj ullir
Krem aceto
Sasia varet nga sa persona ju beheni
Ju befte mire

See More
Posts