PAGE INFO
Founded in 1967
INTERESTS
Artists We Also Like
Müzeyyen Senar, Zeki Müren, Bülent Ersoy, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur
Band Interests
Gülden Karaböcek Resmi Fan Sayfasıdır.
MORE INFO
Genre
Pop Müzik, Türk Pop Folk, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Arabesk, Serbest Çalışmalar
Band Members
GÜLDEN KARABÖCEK Resmi Fan Sayfasına sayfasına HOŞ GELDİNİZ.

Lütfen Dikkat: ...

Gülden Karaböcek Fan Sayfamızda; her türlü web sayfası reklamı ve grup reklamı yapmak, küfürlü kelimeler kullanmak, fotoğraf ve video bölümüne Gülden Karaböcek''le alakasız içerik yüklemek, her türlü kurum veya şahıs hakkında hakaret içerlikli yazı yazmak YASAKTIR. Sayfamız, yöneticilerimiz tarafından sürekli kontrol edilmektedir, kurallara uymayan üyelerimiz sayfadan uzaklaştırılacaktır.
See More
Hometown
Ankara
About
Dilek Taşı, Sürünüyorum, Kırılsın Ellerim, Sen Evlisin, Duryar mısın Feryadımı, Ağlıyorsam Yaşıyorum gibi unutulmaz şarkıların bestecisi ve yorumcusu Gülden Karaböcek için açılmış bir sayfadır.
Biography
4 Kasım 1953 tarihinde Ankara'da dünyaya gelen Gülden Karaböcek, Türkiye'nin en meşhur ses sanatçılarından biridir. Aynı zamanda usta bir besteci olan sanatçı, ...ilk çıkışını pop-folk olarak adlandırılan Batı altyapılı halk ezgileriyle yapmış ve aranjman tarzında da eserler icra ederek adını duyurmuşsa da asıl ününü fantazi şeklinde tanımlanan kendine özgü arabesk şarkılarından kazanmıştır. Küçük yaşlardan beri folklora karşı büyük ilgi duyan sanatçı, ilk müzik eğitimini Ankara Radyosu sanatçılarından Yaşar Aydaş'tan alır. Bağlama, gitar ve piyano çalmayı öğrenir. Orijinal adı Saniye Gülden Göktürk olan sanatçı, ilk plağını 1967 yılında 14 yaşında iken Pathé adlı firma hesabına doldurur. Gülden Göktürk adıyla bu firmadan çıkan iki 45'lik birer amatör deneme sayılabilir. Bu ilk iki plağında kendisine Orhan Gencebay bağlaması ile eşlik eder. Lise eğitimini tamamlamasının ardından ablası Neş'e Karaböcek'in meşhur ettiği Karaböcek soyadını mahkeme kararı ile alan sanatçının Gülden Karaböcek adı ile profesyonel sanat kariyeri 18 yaşında olduğu 1971 senesinde başlar. Şah Plak Şirketinden 1971-1973 yılları arasındaki 3 yıllık dönemde 10 adet 45'lik yapar.Bu erken dönem plaklar arasında en fazla ses getireni 1972 tarihli Koşma Koşma adlı aranjman plak olsa da istediği çıkışı bir türlü yakalayamaz bu dönemde. 1973-1974 yılları sanatçı için çok zor geçer. Ailevi sorunlar yaşadığı ve magazin basınının dikkatlerini üzerine topladığı bu dönemde Elenor Plakçılığa transfer olur ve ablasının ilk eşi olan Elenor Plak Şirketinin sahibi Atilla Alpsakarya ile 12 Eylül 1975 tarihinde evlenir. Bu evliliğinden Alpay adındaki oğlu 1979 yılında dünyaya gelir. Elenor hesabına yaptığı ilk plağı olan Ahu Gözlüm ile ilk çıkışını gerçekleştirir. Plak tutunca devamı gelir.Pop-Folk çizgisinde 6 adet 45'lik ve 2 adet LP doldurur.Anadolunun Bağrından (1975) ve Dostum (1977) adlı albümlerinde ve bazı 45'liklerinde, kendisiyle aynı dönemde şöhreti yakalayan Ferdi Tayfur'un bazı tutulan bestelerine de yer verir. 1977 yılı Aralık ayında Antalya'da çektiği ilk filmi Dilek Taşı'nı Mart 1978'de 45'lik olarak yayınlayarak Türk Müziği dünyasına transfer olur. Bu bestesi ile zirveye çıkan sanatçı, 1978 yılı Aralık ayında yayınlanan aynı türde eserlerden oluşan bestelerinin yer aldığı Müzik ve Ben albümüyle kariyerinin belki de en büyük başarısına imza atar. Artık Türk Arabesk Müziğinde başlı başına bir ekoldür,fenomendir. Albüm, Hey Dergisince 1979 yılının Arabesk Müzik 33'lüğü seçilir ve satış rekoru kırar. Bunu üç yıl kadar sonra 1982 yılı başında çıkan Gülden Fırtınası adlı iddialı albüm izler, Sürünüyorum bestesi stadlarda marş olur her takım kendisine göre uyarlar, günümüzde bu gelenek devam eder… Dilek Taşı, Sürünüyorum, Kırılsın Ellerim, Ben Olmalıydım, Duyarmısın Feryadı mı ? , Ağlıyorsam Yaşıyorum gibi kült eserler sanatçıyı efsane konumuna taşır.

Mayıs 1983'te Londra da Palladium'da ve Avustralya'da konserler veren ve ardından 26 Ekim 1983 tarihinde Atilla Alpsakarya'dan boşanarak Elenor ile olan bağını kopartan sanatçı, Oskar Plak Şirketi ile anlaşır ve 1983-1986 arasındaki 3 yıllık dönemde bu şirket hesabına 3 albüm yapar. 1984 yılının Ocak ayında, Ağlıyorsam Yaşıyorum ve 1985 yılının Temmuz ayında Duyar mısın Feryadı mı? albümleri ile sanatçı adeta yeniden doğar ve Arabesk müzik dünyasındaki şöhretini iyice sağlamlaştırır. 1984 yılında Çakıl Gazinosu’nda ve İzmir Fuarında assolist olarak sahne alır. Selami Şahin ile birlikte ikili olarak sahne aldıkları yıllarda, Zeki Müren, Müzeyyen Senar, Ferdi Tayfur gibi ünlü sanatçılar kendisini izlemek üzere Çakıl Gazinosu’na gelir, aynı sahneyi paylaşırlar. Albümlerinin yüksek satış rakamları elde edilmesi üzerine Altın Plak yerine Kendisine İMÇ'de bir plak dükkanı hediye edilir. Bu parlak dönemde Dilek Taşı’ndan sonra peşpeşe 5 filme daha imzasını atar. Sırasıyla Duyar mısın Feryadı mı? , Kenar Mahalle, Sevsen Ne Olurdu, Hasretinle Yaşanmıyor, Ağlıyorsam Yaşıyorum adlarını taşıyan filmleri ile sanatçı oyunculuk yeteneğini de ispatlar. Bu çalışmaları 1986 yılı Eylülünde çıkan aşk temalarıyla süslü Aşığım Seviyorum albümü izler. Aynı yılın sonlarında Recep Armağan Düzgit ile evlenerek Düzgit Plakçılığı kurar. Bu şirket hesabına 1987-1989 arasındaki 3 yıllık dönemde 4 albüm yapar. Hasret Pınarı (1987), Bir Mucize Allahım (1987), Zirvede On Yıl/Bestelerim (1988), Mutluluğa Geç Kaldım (1989) albümleriyle olgunluk dönemine gelen sanatçı, bu dönemde daha mütevazi başarılara imza atar.Türkiye'nin ilk yerli CD'si Bir Mucize Allahım bu dönemde yayınlanır. Bu evliliğinden olan kızı Nur 1988'de dünyaya gelir. Armağan Düzgit’le yaptığı evlilikte istediği gibi yürümez. Bir evlilik yürümüyorsa yürümüyordur; 3 kez evlenip, 3 kez ayrılırlar...

Düzgit Plakçılığın iflası üzerine sanatçı 1989 yılında Aziz-Jet-Sedef Grubuna transfer olarak bu şirket hesabına sırasıyla Hayatımın Şarkıları (1989), Hatıran Yeter (1990), Kısmetse Olur (1991) ve Hayrını Gör (1993) adlı albümleri yapar.Son iki albümde piyasaya uyarak Pop Müziğe transfer olur.Bu pop albümleri uzun bir sessizlik dönemi izler .Haziran 1997 çıkışlı Silemem albümünü Düzgit hesabına yapan sanatçı, aradığı başarıyı yine bulamaz ve müziğe uzun bir ara daha verir. Düzgit'ten bir kez daha ayrılarak Jet Müzik hesabına Mayıs 2001'de yayınlanan Güldence adlı albümünü yapar. 2004 yılında Murathan Mungan'ın tribute albümüne kendisi için özel olarak hazırlanan Otel Odaları adlı şarkı ile katkıda bulunur. 2006 yılında Muazzez Abacı ile birlikte 22 yıl aradan sonra yeniden İzmir Fuarı'nda sahne alan sanatçı 2006-2012 yılları arasında Cahide Kabaret, Parkorman, Eylülist Müzik Kulübü, Paella, 5. Kat, Nahide, Harbiye Açık Hava Tiyatrosu, Haydar Aliyev Sarayı gibi çok özel mekanlarda konserler vererek sevenleriyle buluşur. Diğer taraftan Anadolu Turnesi kapsamında Kayseri, Bursa, Mersin, Afyon, Rize, Kastamonu, Nevşehir gibi pek çok ilde konserler verir. İstanbul konserlerinin yanı sıra, Almanya ve Kıbrıs’ta da konserler veren Gülden Karaböcek, Kapadokya’da Engelliler için, Büyükçekmece’de Eğitim Gönüllüleri yararına sahne alır.

Aynı zamanda MESAM ve MÜYOBİR üyesi olan Gülden Karaböcek, usta bir yorumcu olmanın ötesinde çok sayıda esere besteci ve söz yazarı olarak imza atar. Onno Tunç, Garo Mafyan, Aşık Mahsuni Şerif, Orhan Gencebay, Ahmet Kaya, Fatih Kısaparmak, Ferdi Tayfur, Burhan Bayar gibi ülkenin en önde gelen müzik adamlarıyla birlikte çalışan sanatçı hemen her türde şarkı yorumlasada kendine özgü serbest çalışmalar yüzünden "Hüzün Kraliçesi" olarak anılmaktadır.

40 yılı aşkın profesyonel sanat kariyeri boyunca ülkemizde 20 adet 45'liği, 9 adet LP'si, sayısız kaseti ve CD'si, 6 adet sinema filmi, 1 adet fotoromanı yayınlanan ve Dilek Taşı, Sürünüyorum, Kırılsın Ellerim, Sen Evlisin, Ben Olmalıydım, Kaybolan Hayaller, Küstüm Sana Dünya, Ağlıyorsam Yaşıyorum, Duyar mısın Feryadı mı?, Hasret Pınarı, Tek Sevenim Sen Olsan, Hasretinle Yaşanmıyor, Sevsen Ne Olurdu, Ayrılık Son Şarkımız, Demir Attım Yalnızlığa, Sevmez Olaydım, Aşk Acı Şaraptır, Affetmem Seni Yar, Sevme Beni Unut Beni, Konuşsana Birtanem gibi ulaşılmaz aşk temalarının yer aldığı eserleri ile gönüllerde taht kuran sanatçı, kariyerinin son albümünün çalışmalarını halen sürdürmektedir.
See More
Current Location
Gülden Karaböcek Resmi Fan Sayfası
Influences
Orhan Gencebay, Aşık Mahsun-i Şerif, Neşet Ertaş, Türkiye'nin önde gelen sanatçılarıyla çalışmalar yaptıktan sonra Dilek Taşı özgün bestesiyle kendi tarzını yaratmıştır. Sürünüyorum bestesi stadlara marş olmuştur. Şarkıları pekçok sanatçı tarafından yorumlanmıştır.
Press contact
olcayunalsert@gmail.com
Booking agent
olcayunalsert@gmail.com
categories
STORY
GÜLDEN KARABÖCEK İÇİN AÇILMIŞ TEK RESMİ FAN SAYFASIDIR. SANATÇININ BİLGİSİ DAHİLİNDE DANIŞMANLARI TARAFINDAN KONTROL EDİLMEKTEDİR