Posts

In our new issue, we talked to #jazz #saxophone musician Ilhan Ersahin about his art. “Enough people are doing the obvious, I am trying to create my own culture” Erşahin explained for Issue readers.

Yeni sayımızda #caz #saksafon müzisyeni #IlhanErsahin ile sanatını konuştuk. Erşahin, Issue okurları için “Yeterli kadar insan bariz olanı yapıyor, ben kendi kültürümü yaratmaya çalışıyorum” açıklamasında bulundu.

Image may contain: 3 people
Issue Magazine updated their profile picture.
Image may contain: 1 person, suit and text
Photos
Posts

#throwbackthursday to a wonderful interview with one of Turkey's most successful contemporary artists, Ahmet Güneştekin.

Türkiye'nin en başarılı çağdaş sanatçılarından biri olan #AhmetGüneştekin ile harika bir röportajımıza #tbt.

Image may contain: 1 person, text

In our newest issue, we take a closer look at the rich history and culture of #Erzurum, Turkey's shining star of Eastern Anatolia.

Yeni sayımızda Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nin parlayan yıldızı olan Erzurum'un zengin tarih ve kültürüne yakından bakıyoruz.

No automatic alt text available.
Issue Magazine added a new photo.
Image may contain: text

This month we take a closer look at the life and achievements of Mustafa Koç (1960-2016).

Bu ay Türkiye'ye büyük katkıları olan Mustafa Koç'un hayatı ve başarılarına yakından bakıyoruz (1960-2016).

Image may contain: 2 people, people smiling, text

Iran's famous movie director Abbas Kiarostami's personal photo exhibition will be at CerModern until April 10. Attending the opening cocktail party were the artist himself as well as Iranian Ambassador Ali Reza Bikdeli.

İran'ın ünlü film yönetmeni Abbas Kiarostami's kişisel fotoğraf sergisi 10 Nisan'a kadar CerModern'de. Açılış kokteyline sanatçıyla beraber İran Büyükelçisi Ali Reza Bikdeli de katıldı.

Image may contain: 7 people, people smiling, text

This month we take a closer look at Malasyian culture with Malaysia Ministry of Tourism Promotion Board Istanbul Office Director Zakaria Mohd Nani, who not only talked about his countries cuisine and festivals, but also the Malaysian movie shot in Turkey, 'Istanbul Aku Datang'.

Bu ay Malezya Turizm Bakanlığı Tanıtma Kurulu İstanbul Ofisi Direktörü Zakaria Mohd Nani ile Malezya kültürüne yakından bakıyoruz. Nani, sadece ülkesinin mutfağı ve festivallerini anlatmakla kalmayarak, Türkiye'de çekilen Malezya filmi 'Istanbul Aku Datang'dan da bahsetti.

Image may contain: 2 people
Issue Magazine added a new photo.
Image may contain: text

This month we carry to our pages one of Turkey's most successful #photorealist artists, Mustafa Yüce.

Bu ay sayfalarımıza Türkiye'nin en başarılı #fotorealist sanatçılarından biri olan Mustafa Yüce'yi taşıyoruz.

No automatic alt text available.

Two Michelin star chef of Caviar Seafood Restaurant Erich Hausler prepared a special #ValentinesDay table for Issue readers at Cadaro Jewellery where we talked about the details of a perfect menu for February 14.

Caviar Seafood Restaurant'ın iki Michelin yıldızlı şefi Erich Hausler, Issue okurları için Cadaro Jewellery 'de #SevgililerGünü'ne özel bir masa hazırlayarak 14 Şubat için mükemmel bir menünün detaylarını anlattı.

Image may contain: one or more people, people sitting, text and indoor

#ThrowbackThursday to a great interview with Hakan Aysev, one of the most powerful voices of Turkish opera.

Bugün #TBT için Türk operasının en güçlü seslerinden biri olan #HakanAysev ile röportajımız.

Image may contain: 1 person, smiling, text and indoor

Qatar's national day was celebrated with a spectacular reception attended by many guests from the diplomatic and business worlds, deputy prime ministers and other representatives from the Turkish government as well as famous Turkish actor Kenan İmirzalıoğlu.

Katar milli günü, diplomasi ve iş dünyasından pek çok davetlinin, başbakan yardımcıları ve Türk hükümetinin diğer temsilcilerinin ve ünlü oyuncu Kenan İmirzalıoğlu'nun da katıldığı görkemli bir resepsyon ile kutlandı.

Image may contain: 5 people, text

We carried out an enjoyable interview with Royal Thai Embassy, Ankara Ambassadress Vithu Charungvat, who shared the recipe of the Green Curry of Chicken and Mushrooms dish that she prepared especially for Issue readers.

Tayland Sefiresi Vithu Charungvat ile ülkesinin mutfağı üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Charungvat, Issue okurları için özel olarak hazırladığı Yeşil Körili Tavuk ve Mantar yemeğinin tarifini de paylaştı.

Image may contain: 1 person, smiling, text

This month we talk about literature with one of Turkey's most loved authors Ahmet Ümit.

Bu ay Türkiye'nin en çok sevilen yazarlarından biri olan Ahmet Ümit ile edebiyat üzerine konuşuyoruz.

Image may contain: 1 person, outdoor and text
No automatic alt text available.
ARTAnkara Contemporary Art Fair

ARTANKARA 2.Çağdaş Sanat Fuarı'na ilişkin haberimiz Medya Sponsorlarımızdan ISSUE Dergisi desteği ile Şubat 2016 sayısında yayınlanmıştır. ISSUE dergisine teşek...kür ederiz!

Article about ARTANKARA 2.Contemporary Art Fair has been published at February 2016 Issue on behalf of one of Fair Media Partners ISSUE Magazine. Thank you ISSUE Magazine!

See More
Issue Magazine updated their profile picture.

Singapore's Ambassador to Turkey A Selverajah talked to Issue about bilateral relations with a focus on trade in our February/March edition.

Singapur'un Türkiye Büyükelçisi A Selverajah Issue'ya karşılıklı ilişkileri ticaret odak noktasıyla Şubat/Mart sayımız için anlattı.

#Diplomacy #Ankara #Turkey #Singapore

Image may contain: 1 person