Photos
Posts
OPR.DR.ZAFER OYMAN TESTİS TÜMÖRÜNÜN TEDAVİSİNİN NASIL OLDUĞUNU VE ERKEKLERİN CİNSEL PERFORMANSINI NASIL ETKİLEDİĞİNİ ANLATIYOR
youtube.com
Posts

Çanakkale'nin Fedakar Kahramanlarını Rahmet ve Minnetle Anıyoruz.

No automatic alt text available.

Tüp Bebek Tedavisinde ''Sperm Kalitesi'' Önemlidir!

Tüp bebek tedavisi gören çiftlerdeki temel sorunlardan biri, yeterli miktarda ya da kalitede sperm olmaması.

Mükemmel olmayan spermler, üreme kapasitesini düşmesine neden oluyor.

...

Bilimsel araştırmalara göre, spermin mükemmel olması için bazı kriterler söz konusu. Baş kısmının kuyruk ve boyun kısmına oranı, baş kısmının uzunluk ve eni arasındaki oran, baş kısmında dölleme özelliğinin yer aldığı akrozom denilen alanın büyüklüğü gibi bir çok kriter, spermin mükemmel olmasını sağlıyor.

Evli çiftlerin bir kısmını etkileyen kısırlık,“bir yıldan fazla süreyle hiçbir korunma yöntemi kullanılmamasına rağmen çocuk sahibi olamamak” olarak tanımlanıyor.

Günümüzde çiftlerin% 10-15´inin kısırlık nedeni ile doktora başvurduğu biliniyor. Bu çiftlerde görülen kısırlık sorununun yaklaşık% 50´sinin nedeni, erkekler. Erkeklerde görülen üreme kapasitesindeki sorunlar, kısırlık sorunun önemli bir nedeni. Tüp bebek tedavisi için gelen erkeklerde, üreme kapasitesinin durumunu ölçmek için sperm analizi yapılıyor.

See More
No automatic alt text available.

Üreme fizyolojisi ve kısırlık

Üreme fizyojojisi ve kısırlık tanısı için yapılan tetkikler ve muayeneler adım adım uygulanır ve uzun zaman alabilir. Bu zaman doktorun problemi iyi anlamasına ve en etkili tedaviye karar vermesine yardım eder. Araştırmalar sonucu bir veya birden fazla kısırlık nedeni bulunabileceği gibi çiftlerin yaklaşık %15inde kısırlığın nedeni saptanamaz. Kısırlığın mutlak olduğu durumlar nadirdir. Erken menopoz veya erkekte hiç sperm hücresi bulunmaması dı...

Continue Reading
Image may contain: fire

Tese İşlemi Tüp Bebekte Başarı Şansını Artırıyor

Kısırlık tedavisinde uygulanan TESE işlemi açık ameliyatla testis dokusundan sperm aranması yöntemidir. Bu yöntemin bulunması erkek kısırlığı tedavisinde çok büyük bir ilerleme olmuştur.
Mikro-TESE nedir?

...Continue Reading
Image may contain: 2 people

Laptop Kullananlar Dikkat!

Laptopun kısırlığa yol açtığı söylentisine, uzmanlar yaptıkları araştırma ile cevap verdi.

Uzun süre diz üstü bilgisayar ile çalışan erkeklerde, sperm kaybı oluyor....
Laptopları kucakta değil, masa ya da benzer bir set üzerinde kullanmak gerektiğini söyleyen uzmanlar, erkekleri uyarıyor.

Araştırma Gerçeği Ortaya Çıkardı

Reed çiftinin çocuk sahibi olabilmek için gösterdiği çabanın bir türlü netice vermemesi üzerine doktorların yaptıkları araştırma, ilginç bir gerçeği ortaya koydu.

Daily Mirror Gazetesi'nin haberine göre, Scott Reed'in uzun saatler boyu diz üstü bilgisayarıyla çalışıyor olmasının, sprem kaybına yol açtığı saptandı. Cihazın ürettiği aşırı ısı nedeniyle diz üstünün Reed'in kucağında bulunduğu uzun saatlerin bu etkiye yol açtığı ortaya çıktı.

Uzmana Uydu, Eşi Hamile Kaldı

Doktorların tavsiyesi üzerine bilgisayarını masasının üzerinde kullanmaya başlayan Scott Reed'in eşi Laura Reed tam üç ay sonra hamile kaldı.

Böylelikle doktorların teorisi de kanıtlanmış oldu. Reed çifti bebeklerinin dünyaya gelmesinden sonra da, televizyon karşısında uzun saatler boyu sosyal medyada dolaşıp internet sörfü yapmanın böylesi bir hasara yol açabilmesine şaşkın haldeler.

Biyomedikal uzmanı Sue Kenworty'nin yorumları da olayı doğrular nitelikte. Kenworty, erkeklerin diz üstü bilgisayarlarını masa ya da benzer bir set üzerinde kullanmaları gerektiğini, kucaklarında kullanmalarının sakıncalı olduğunu belirtiyor.

See More
Image may contain: 1 person

E vitamini eksikliği kısırlık nedeni olabilir

Son yıllarda kısırlığın görülme sıklığının artması bilimsel çalışmaları da beraberinde getiriyor.

Kısırlıkla ilgili bugüne kadar yapılmış olan en uzun çalışma ise ilginç bir sonucu ortaya koyuyor; cilt için de en önemli vitaminlerden biri olan E vitamini eksikliği kısırlığa yol açabiliyor. Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Serkan Tutar, E vitamininin faydalarını hürriyet.com.tr'ye anlattı.

...Continue Reading
Image may contain: one or more people and people standing

Duygusal kısırlık nedir ?

İngiltere’de yapılan araştırma kadınlar hakkında çok çarpıcı bir sorun ortaya koydu

İngiltere’de yapılan araştırmaya katılan 3000 kadının %36’sı çocuk sahibi olma konusunda kararsız olduklarını belirtti. Bunun en önemli sebebi ise doğru partnere sahip olmadıkları için “duygusal kısırlık” yaşamaları.

...

İngiltere’de bir kadın dergisinin yaptığı araştırmada kadınların aile kurmakla ilgili düşünceleri incelendi. Sonuçlara göre çalışmaya katılan kadınlardan birçoğu özgürlüklerinin kısıtlanmaması için çocuk sahibi olmayı erteliyor.

25-45 yaş arasındaki 3000 kadın üzerinde gerçekleştirilen çalışmada kadınların yarısından fazlası bebek sahibi olmak için doğru eşi henüz bulamadıklarını ve bu durumun kendilerine kısır olmakla aynı oranda acı verdiğini belirtti.

Araştırmaya katılan her beş kadından biri sperm bankalarına baş vurarak hamile kalmayı planladığını söyledi.

Çalışmayı gerçekleştiren Red dergisinin sağlık editörü Brigid Moss Daily Mail gazetesine konuyla ilgili bir açıklama yaparak şunları söyledi:

“Kadınlarda “duygusal kısırılık” olarak adlandırılan bir sendrom gelişti. Bu kadınlar istedikleri gibi bir partnere sahip olmadıkları için ya da partnerleri istemediği için anneliği tadamıyor.

Bu pozisyonda olan kadınların aileleri ve yakınlarıyla konuşmalarını tavsiye ediyoruz. Fakat elbette ki bir çocuğunuz olmasını herşeyden çok arzularken ona birlikte sahip olacağınız bir eşinizin olmadığını itiraf etmek çok zor.”

See More
No automatic alt text available.

Kısırlığa ilginç tedavi
Türkiye’de ilk kez uygulanan bu tedavide başarı oranı oldukça yüksek...
Tüp bebek denemelerinde başarısız olan, yumurta ve spermlerinden kaynaklı sorunlar yaşayan çiftler için yeni bir umut doğdu: Türkiye’de ilk kez ‘yumurtaya elektrik akımı’ verilmesi yöntemiyle döllenme sağlandı.

Tüp bebek denemelerinde başarısız olan çiftler için Türkiye’de ilk kez, ‘yumurtaya elektrik akımı’ verilmesi yöntemiyle döllenme sağlandı. 'Piezo elektrik yöntemi’yle çocuk... sahibi olmaları imkansız görünen hastalar sağlıklı doğumlar gerçekleştirdi.

Yüzde 44 başarı

‘Piezo elektrik’ yönteminin uygulanmasıyla önceki tüp bebek denemelerinde hiç döllenme elde edilemeyen, hiç embriyo transferi yapılamamış vakalarda, mikroenjeksiyor işleminden 30 dakika sonra yumurtalara piezo elektrik veriliyor.

Elektrik akımı, sperm hücresine yardımcı olarak yumurta aktivasyonunu sağlayıp döllenmeyi kolaylaştırıyor. Merkezde 612 yumurtaya uygulanan işlemde döllenme yüzde 44,1 olarak belirlendi. Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Baltacı, “Hiç hareketli sperm hücresi olmayan erkeklerde döllenme ve gebelik oranlarını artıran alternatif bir tedavi olarak da umut verici sonuçlar sağlamıştır”dedi.

See More
Image may contain: 2 people

Laptop kısırlık sebebi

hurriyet.com.tr
Laptop kısırlık sebebi
Siz fark etmiyor olabilirsiniz ama fazla ısınan bir laptop kısırlığa sebep olabilir.

...Continue Reading
No automatic alt text available.

Cilt lekeleri ve tedavisindeki gerçekler


Leke, kişinin cilt kalitesini azalttığı, güzelliğine gölge düşürdüğü ve dış görünüm estetiğine olumsuz etkilerinden dolayı tedavilerinde her geçen gün yeniliklerin denendiği bir konu olmuştur.
Leke, normalde cilt rengini veren melanin isimli pigmentin vücudun belirli bölgelerinde cilt altında düzensiz kümelenmesi ile meydana gelir....

Continue Reading
Image may contain: 1 person, baby and closeup

ERKEKTE KISIRLIK


Erkekte kısırlık nedenleri çok fazladır. Genellikle evlenmiş çiftlerin hiç bir doğum kontrol yöntemi uygulamazsalar 2 sene içerisinde çocukları olur. 2 sene geçtiği halde kadın hamile kalmamışsa bir kısırlıktan bahsedilir. Kadının kısırlık nedenleri Ürolojinin mevzusunun dışıdır. Üroloji erkeğin kısırlık nedenlerini araştırı ve tedavi etmeye çalışır.
Son zamanlarda kısırlık bölümü ürolojinin bir alt bölümü olmuş ve kendi başına müstakil bir bilim dal...

Continue Reading
Image may contain: 3 people

Döl verme yani çocuk yapma yeteneğinin olmayışına kısırlık veya sterilite, bu gibi kimselere de kısır veya interfil denir. Bü­tün memelilerde olduğu gibi insanda da cinsiyet özelliği iki ayrı bireyde yani erkek ve kadında gamet denilen cinsiyet hücrelerinde toplanmıştır. Bu hücreler kadında yumurtalıklarda (över) erkekte ise husye­lerde (testis) yapılmaktadır. Ancak bu iki tip cinsiyet hücresinin veya tohumunun birleşmesi yeni bir insan yavrusunu mey­dana getirebilmektedir.

Ç...

Continue Reading
No automatic alt text available.

Erkekte kısırlığın nedenleri ve tedavi yöntemleri

SERTLESME SORUNU YASAYAN ERKEKLER CINSEL ILISKIYE GIREMEDIKLERI ICIN KISIRLIK SORUNU YASABILIYOR AMA HER KISIRLIK PROBLEMI OLAN ERKEGIN SERTLESME PROBLEMI DE YASAMASI GEREKMIYOR. ERKEK KISIRLIGININ BIRCOK NEDENI VAR. COCUK SAHIBI OLMAK ICIN UGRASANLARIN BILMESI ......
Erkekte kısırlığın nedenleri ve tedavi yöntemleri ile ilgili yazı
Erkekte kısırlığın nedenleri ve tedavi yöntemleri

...Continue Reading
No automatic alt text available.

Erkek Kısırlığı ve Tedavisi
29 Kasım 2013
Erkek Kısırlığı ve Tedavisi

Erkek kısırlığı birden çok etkene bağlı olarak gelişebilir. Hem çevresel hem yaşam tarzı erkek kısırlığının gelişmesinde büyük rol oynar. Erkek kısırlığında belirtiler;

...Continue Reading
No automatic alt text available.

KISIRLIK

Bir yıl boyunca düzenli olarak ilişkiye girildiği halde hamile kalınamaması durumuna kısırlık denmektedir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak hamile kalınmasında problem yaşanabilmektedir. Bu problemin yaşanması durumunda doktora başvurmak yapılacak en doğru davranış olacaktır.

Herhangi bir sağlık problemi olmadığı halde uzun süre bebek sahibi olamayan kişilerin kadında veya erkekte kısırlık olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Uygun tedavinin uyg...ulanması sonucu aşılabilecek problemler arasında yer alan bu durumda ilk etapta yapılması gereken rahatsızlığın kimde olduğunun belirlenmesi ve neden olduğunun belirlenmesidir. Günümüzde değişik testler sonucunda kadının veya erkeğin kısır olup olmadığı öğrenilebilmektedir. Kısır olmaya neden olabilecek pek çok farklı sebep bulunmaktadır. Çok nadir olarak bir sebebe bağlı olmadan da görülebilmektedir. Kadınlarda kısır olmanın başlıca sebebi yumurtlama problemleri olarak gözlemlenmiştir. Yani adet döneminin olmaması, seyrek olması ya da düzensiz olma durumu problemleridir. Yumurtanın oluşması için gerekli olan hormonların doğuştan eksik olması ergenlik dönemi itibari ile olması gereken adet kanamalarının görülmemesine neden olmaktadır. Kanamanın düzensiz ya da seyrek olması ise polikistik over sendromunun bir etkisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın bulunduğu kadınlarda yumurtalık fazla olur ve erkeklik hormonu salgılandığından ötürü yumurta normal bir şekilde oluşamaz. Bir başka sebep ise prolaktin hormonunun aşırı salgılanmasıdır ve bu, tedavi edilebilir bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında tüplerin zarar görmesi ya da tıkalı olması, rahmin iç bölgesini örten endometrium rahim dışında meydana gelirse oluşan endometrizos hastalığı da kadınlarda kısır olma sebepleri arasındadır ve tedavi edilebilmektedir. Erkeklerde ise kısır olmanın sebepleri içinde en sık görülen durum sperm üretimindeki bozukluk ve sperm kanallarındaki tıkanıklıktır. Bu duruma hormon bozuklukları, bazı enfeksiyonlar ve ilaçlar neden olabilmektedir. Tüm bunların dışında stresin de hamile kalma üzerinde olumsuz etkileri olduğu görülmektedir.

Şişmanlık, sigara ve alkol tüketimi, bazı ilaçlar ve vitamin eksiklikleri de yine kısırlık nedenleri arasında gösterilmektedir. Kısır olmaya neden olan durum belirlendikten sonra bu sebep ortadan kaldırılarak hamile kalmak için uygun bir tedavinin uygulanması ile kısır olma durumu ortadan kaldırılabilmektedir.

See More
No automatic alt text available.