Posts

Wprawdzie w planach było uruchomienie stacji do lata, jednakże jest to projekt amatorski, realizowany w wolnym czasie, a pracy było naprawdę dużo.
W końcu w poniedziałek udało się całość zamontować w nowej lokalizacji 😀
Jest to 7 metrowy maszt, wraz z odciągami.
Nowa wersja stacji posiada następujące czujniki:
-kierunku wiatru...
-prędkości wiatru (prędkość średnia, poryw wiatru)
-opadu
-ciśnienia atmosferycznego
-wilgotności powietrza
-temperatury otoczenia
-temperatury przy gruncie
-PM10

Poza tymi parametrami mierzonymi, prezentować będziemy jeszcze kilka dodatkowych, obliczanych na podstawie zebranych pomiarów.

Na chwilę obecną dane z stacji nie są jeszcze publicznie dostępne, jednak są już zbierane w bazie, stacja jest w fazie testów. Teraz pozostaje czekać na ukończenie nowej strony internetowej.

Kto odgadnie, gdzie usytuowana jest obecnie stacja?

See More
Photos
Posts

Od pomysłu, przez projekt, aż po realizację -tak właśnie powstaje nowa wersja stacji.
Dziś otrzymałem jeden z ostatnich, ale jakże ważnych elementów, jakim jest płytka PCB (obwód drukowany).
Płytki wykonane zostały w zewnętrznej firmie według mojego projektu i dotarły do mnie z Austrii. Jak można zauważyć, to już czwarte państwo, z którego pochodzą elementy do budowy stacji 😀
Teraz pozostaje całość polutować, a następnie napisać program dla mikroprocesora. Miejmy nadzieję, że obejdzie się bez większych problemów.

No automatic alt text available.
No automatic alt text available.

Wyjątkowy plastron PIOTRA PAWLICKIEGO, który właśnie w nim, w 2015 roku w Grand Prix Challenge w Rybniku, awansował po raz pierwszy w swojej karierze do cyklu S...peedway Grand Prix!! Smaczku dodaje fakt, iż dwa dni temu (27 maja 2017 r.) Piotr Pawlicki wygrał GP na Łotwie!! Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele statutowe blisko 100-letniego klubu sportowego Rymer Rybnik.
Plastron został przekazany nieodpłatnie przez Klub Sportowy ROW Rybnik S.A.
Wesprzyj lokalny klub z dużymi tradycjami!

See More
The unique plastron of Peter Pawlicki, who was in 2015 in the grand prix challenge in rybnik, was promoted for the first time in his career to the Speedway Grand Prix. 2017 R. ) Piotr Pawlicki won the GP in Latvia!! The proceeds from the sale will be assigned to the statutory objectives near 100 year old Sports Club Rymer Rybnik. Plastron was distributed free of charge by club row rybnik s.a. Support Local Club with great traditions! :) http://allegro.pl/show_item.php?item=6837580400
Translated
Licytuj na allegro.pl już od 300,00 zł - Plastron Piotra PAWLICKIEGO z GP!! (6837580400). Allegro.pl - Radość zakupów i bezpieczeństwo dzięki Programowi Ochrony Kupujących!
allegro.pl

Powoli do przodu!
Dziś otrzymałem ostatni z pięciu czujników, na które z niecierpliwością czekałem ponad miesiąc. Jakie czujniki kazały tak długo na siebie czekać? Kilka postów wcześniej wspominałem o dodaniu nowych ciekawych parametrów, a o tym konkretnym ostatnio jest naprawdę głośnio. Są to laserowe sensory pyłu zawieszonego PM10 . Deklarowane przez producenta efektywność zliczania na poziomie 98% oraz rozdzielczość 1ug/m3 są wystarczające do zastosowania w amatorskiej stacji meteorologicznej.

Sam nie mogę się już doczekać uruchomienia stacji, jednakże czekam jeszcze na jedną ważną przesyłkę, a w międzyczasie walczę z posiadanymi już czujnikami.

No automatic alt text available.

Zapewne zauważyliście, że od pewnego czasu na stronie nie jest już wyświetlana wartość ciśnienia. Uszkodzeniu z powodu zalania uległ czujnik ciśnienia. Postanowiłem nie usuwać tej awarii ponieważ jestem w trakcie budowy nowej stacji. W prawdzie zapowiadałem to już kilka miesięcy temu, jednakże niektóre elementy sprowadzam z zagranicy, przez co czas ten się wydłuża. Aby nie być gołosłownym, wstawiam zdjęcia tego, co dzisiaj dostałem. Są to:
-czujnik prędkości wiatru
-czujnik ...kierunku wiatru
-deszczomierz korytkowy.
Przede mną jeszcze dużo pracy i wydatków. Kolejne części są już w drodze, więc jeszcze trochę czasu minie, nim wystartuje nowa wersja.
Chciałbym w tym miejscu podziękować osobie Mariusz Walczak, który to pomógł mi sprowadzić czujniki z UK.

Pierwszą wprowadzoną już zmianą jest zmiana adresu strony na www.meteo.rybnik.pl
Przy czym dotychczasowy adres automatycznie przekieruje nas na nową domenę.

Zmieni się również lokalizacja, ale tylko nieznacznie. W obecnym miejscu nie ma warunków technicznych do przeprowadzenia wszystkich przewidzianych pomiarów.

See More
Image may contain: indoor
No automatic alt text available.
Image may contain: indoor
Image may contain: indoor

Tej nocy stacja odnotowała nowy rekord temperatury minimalnej.
O godzinie 7.40 temperatura na poziomie 2m spadła do -21,9 stopni.
Dla porównania, w 2016 roku najniższa temperatura została odnotowana 4 stycznia, wynosiła ona -14,9 stopnia.

Ciągle utrzymuje się ujemna temperatura, oscylująca w granicach -13 stopni, więc pamiętajmy, aby ciepło się ubierać.

Image may contain: text

Pierwsza noc tej jesieni z temperaturą poniżej 0 stopni celsjusza. O godzinie 2.45 stacja odnotowała temperaturę -0,5 stopni.
Dokładnie rok temu o tej samej porze wynosiła ona niecałe 13 stopni.
Przypominam, że istnieje możliwość przeglądania archiwum pomiarów: http://meteo.2eu.pl/archiwum/dzien/07/10/2015

Miło mi również poinformować, że małymi kroczkami zbliża się poważna modernizacja stacji. Dojdzie kilka parametrów, w tym temperatura przy gruncie (oraz inne, równie ciekawe), a pechowy czujnik wilgotności zostanie wymieniony na model o mniejszej awaryjności.

Z przyczyn technicznych stacja została wyłączona o godzinie 18.
Przewidywana data ponownego uruchomienia stacji: 30.08 tj. jutro.
Ponieważ stacja jest w wersji pierwszej, to za jakiś czas rozpocznie się modernizacja, mająca na celu usunięcie występujących problemów, oraz poprawę funkcjonowania stacji

Od dnia 25.07 do dnia dzisiejszego tj. 28.07 stacja błędne wskazywała wartość ciśnienia. Po raz drugi winny okazał się zasilacz, daję mu trzecią szansę po naprawie, w przypadku następnej awarii na pewno zostanie wymieniony na nowy.
Wszystkie rekordy ciśnienia z wyżej wymienionych dni w bazie zostaną usunięte.

Image may contain: night
T:RAF do Niedobczyc i Niewiadomia

T:RAF ostrzega!

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych ostrzega przed burzami i porywistym wiatrem na terenie województwa śląskiego. W czasie burz wiatr może... być niezwykle porywisty. W porywach może osiągnąć prędkość nawet 120 km/h. To siła niszcząca. Meteorolodzy ostrzegają przed trąbami powietrznymi.

Na zdjęciu: sortownia Hoymgruby (1962 r.)

Czytaj więcej: http://www.dziennikzachodni.pl/…/ida-burze-porywisty-wiatr…/

Serdecznie pozdrawiam:)
Mirosław Górka

See More

Kolejna awaria po stronie dostawcy internetu, brak aktualnych danych na stronie od 50 minut. Nie wiadomo jak długo potrwa jej usunięcie, za utrudnienia przepraszamy.

W godzinach 16.40 -17.20 miała miejsce przerwa techniczna, podczas której naprawiono problem z pomiarem wilgotności. Wszystkie rekordy wilgotności w bazie od 22.04.2016 do 23.05.2016 zostaną usunięte.
Zdaję sobie sprawę, że czas naprawy mocno się wydłużył, jest to jednak projekt hobbystyczny i rozwijany jedynie w wolnych chwilach.

Image may contain: text

W godzinach od 18.00 do 19.30 trwały prace konserwacyjno- serwisowe stacji. W tym czasie na wykresach archiwalnych wystąpi brak danych. Aktualnie widnieją tam jeszcze błędne wyniki spowodowane próbami, niebawem jednak zostaną usunięte.
Niestety problem z pomiarem wilgotności okazał się poważniejszą usterką niż przewidywałem, przez co naprawa może przeciągnąć się trochę w czasie. Za wszelkie utrudnienia z tego powodu przepraszamy.

Zabrudzeniu bądź uszkodzeniu uległ czujnik wilgotności. Aktualne wyniki wilgotności są błędne. Trwają pracę nad usunięciem usterki.

Sama stacja, czyli część pomiarowa to tylko połowa sukcesu. Równie ważna, a dla Was zapewne ważniejsza jest strona internetowa, na której można podglądać aktualne oraz archiwalne odczyty. O elektronice i programowaniu pojęcie mam, ale stworzenie takiej strony jaką ma stacja dla mnie byłoby bardzo trudne. O pomoc poprosiłem więc brata, informatyka. To dzięki niemu możecie na bieżąco sprawdzać warunki pogodowe w Niedobczycach przez internet, również na urządzeniach mobilnych.
Mateusz Dziubak, bo o Nim mowa prowadzi Agencję Interaktywną FlatArt i jak widać, zna się na rzeczy
http://flatart.pl/

FlatArt to nowa jakość na rynku usług interaktywnych. Posiadamy już wieloletnie doświadczenie w zakresie tworzenia stron internetowych, identyfikacji wizualnej oraz reklamy, jednocześnie kontynuując swoją edukację w tych obszarach.
flatart.pl

Zamieszczam fragment Tygodnika Rybnickiego z zeszłego tygodnia tj. z dnia 29.03, w którym znalazł się artykuł o stacji meteorologicznej w Niedobczycach.

Image may contain: 1 person