Posts

Wyprawy do Czarnobyla na 2018 rok. Będziemy eksplorować opuszczone miasto Prypeć wraz z takimi obiektami, jak wesołe miasteczko, basen, szpital, zakłady Jupiter, szkoły i przedszkola oraz oglądać miasto duchów ze szczytu 16-piętrowca. Do tego opuszczone pociągi na stacji Janów, zapomniane wioski, radar Oko Moskwy i nocleg w mieście Czarnobyl. Przygoda życia, powiadamy Wam.

5 - 10 marca (3 dni w Zonie + 1 w Kuźniecowsku) [mała grupa]*
17 - 24 marca (5 dni w Zonie + 1 w Kij...

Continue Reading
It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
15K Views

Radioaktywność na Twoim sercu cały czas. Zapraszamy do zaopatrzenia się w tematyczne koszulki.

http://allegro.pl/koszulka-super-radioaktywnosc-m-i70498624…

Kup teraz na allegro.pl za 35,00 zł - Koszulka super-radioaktywność (M) (7049862447). Allegro.pl - Radość zakupów i bezpieczeństwo dzięki Programowi Ochrony Kupujących!
allegro.pl
Videos
Wyprawy Czarnobyl 2018
272
121
Czarnobylskie Samosioły - Akcja pomocy
74
5
Czarnobylskie samosioły - druga akcja pomocy
162
7
Photos
Reviews
4.9
124 Reviews
Tell people what you think
Dean Watson
· January 21, 2018
brilliant pictures very interesting excellent page
Jakub Jurczak
· November 27, 2017
(...)Do Prypeci wjechaliśmy wcześnie, jeszcze w resztkach porannej mgły. Pierwsze bloki wyłaniały się ze ściany zieleni w iście sowieckim stylu. Żadnych przedmieść, żadnego wstępu, po prostu balkony w...yrastające wprost z lasu. Mijaliśmy te szkielety z szeroko otwartymi oczami, każdy z nas był tutaj po raz pierwszy. Ktoś rozpoznał jakiś blok z fotografii, ktoś niby zauważył resztki prania wiszące na jednym z balkonów. Od czasu do czasu pisnął licznik – nic, czym należałoby się przejmować.
(...) na główny plac wtoczyliśmy się z lewej strony, jadąc wzdłuż ul. Zawodzkiej czy jakoś podobnie. Natychmiast rozpoznałem charakterystyczną żółtą budkę i resztki estakady między hotelami. Energetyk na wprost, po prawej Polesie, na lewo chyba budynek Miejskiego Komitetu Wykonawczego. Wszędzie ruiny, pustka i zgliszcza cywilizacji po lokalnej apokalipsie, a ja nigdy nie czułem się bardziej na miejscu.
(...) Piwo było ciepławe i tańsze od wody, a kiełbasa miała więcej czosnku i papryki niż mięsa, ale to było najlepsze piwo i najlepsza kiełbasa. Po całym dniu szurania po piwnicach i krzakach, już po cudacznej kolacji (lokalne nawyki żywieniowe to ciekawy temat), grzaliśmy się przy kaloryferze w pokoju, sącząc to tanie ukraińskie piwo. Do tego kiełbasa krojona w grube kawałki, na jakimś starym zeszycie - oczywiście na podłodze, bo stolika nie było. Gadaliśmy o wszystkim i o niczym, o planach na jutrzejsze łażenie i o życiu, które każdy zawiesił na kołku na te pare dni, i o tym, czy z zony da się kiedykolwiek wyjść. Rok później nadal nie wiem, czy się udało.
See More
Tomasz Stefko
· September 4, 2017
To dopiero był wyjazd do Czarnobyla! Zawsze marzyłem żeby zwiedzić Zonę i Napromieniowani mi w tym pomogli.
Wyjazd bardzo dobrze zorganizowany, od samego początku wiadomo za co się płaci. Bardzo spodo...bało mi się podejście odnośnie tworzenia programu wycieczki, nie został on z góry narzucony a mogliśmy go stworzyć sobie sami jako uczestnicy! :)
Kolejny plus Napromieniowani zebrali za atmosferę, już przy wyjeździe z Warszawy było wiadomo że będzie wesoło - Krystian bardzo szybko zintegrował grupę.
Kolejny plusik (to już trzeci) za reweacyjnych przewodników na miejscu, którzy byli bardzo komunikatywni i zawsze można było liczyć na ich wiedzę.
Czwarty plusik za bardzo intensywne zwiedzanie Zony i nie była to jedynie Pyrpeć ale także dźwigi portowe, opuszczone wsie, Oko Moskwy.
I piąty plusik za dużą niezależność, nie byliśmy trzymani jak "pieski na smyczy" przez co mogliśmy bardzo dużo zobaczyć.

Pięć plusów = pięć gwiazdek ;)

Polecam każdemu kto naprawdę chce zobaczyć Zonę ;)
See More
Ania Bąkowska
· October 8, 2017
Coś tam pokażą, karmią 10/10 i nawet nie biją!
Gdyby wszystkie wycieczki były organizowane przez takich pasonatów, jak chłopaki z Napromieniowanych, to nawet wypad do Radomia byłby hitem. Pobyt w Zoni...e jest czymś niesamowitym, tam całkiem inny świat zostanie podany wam na tacy. Świetna atmosfera w grupie, fajni przewodnicy i eksploracja na maksa, nie dla osób, które spodziewaią się objazdówki busem i odhaczania kolejnych punktów na z góry ułożonej liście (takie coś to ujdzie w Paryżu).
Podsumowując, wypad do Zony tylko z Napromieniowanymi i na pewno nie skończy się na jednym, czy dwóch. Bo się nawet znają na tym, co robią.
See More
Tomasz Kodyrko
· August 21, 2017
Kilka słów. Sam wyjazd i jego organizacja - bez zarzutu. Widać, że robi to człowiek z pasją, który widzi ludzi i ich potrzeby, a nie skarbonki na dwóch nogach. Wszystko można uzgodnić, dogadać, a po e...ksploracji usiąść, wypić piwo, pogadać i się pośmiać (ból mięśni od śmiania na brzuchu mam do teraz :D ). Dokłada wszelkich starań by uczestnicy byli zadowoleni. Potrafi stworzyć atmosferę. Wynajmuje naprawdę zajebistego przewodnika po strefie, który pozwala na "trochę" więcej niż inni, i nie prowadzi przez Strefę za rękę. Trochę goni - ale nie ma się co dziwić - Zona duża, on chce nam pokazać jak najwięcej, a czas goni.
Więc jeśli ktoś zastanawia się nad wyjazdem - to z czystym sumieniem polecam Krystiana i Napromieniowanych!! Nie żałuję ani trochę, że wybrałem ich, i pojechałem z Krystianem, a nie innymi "biurami", oferującymi taki wyjazd. Poza wizytą w Prypeci - pierwszego dnia zostaliśmy oprowadzeni po Kijowie, pojeździliśmy metrem, zjedliśmy mega dobry obiad, a wieczorem usiedliśmy w fajnym lokalu na piwie. Nie dość, że oprowadzeni - to jeszcze posłuchaliśmy o Majdanie i nie tylko, od człowieka który tam był i to widział. Tak więc Krystian - dzięki za udany trip :)
See More
Marta Kacperek
· November 11, 2017
Najlepszy wyjazd w życiu! Jeśli chcesz zwiedzić Czarnobyl, Prypeć i okoliczne wioski i zobaczyć rzeczy, których nie zobaczysz z żadną inną grupą to wybierz się tam z Napromieniowanymi. Widać, że dla K...rystiana jest to wielka pasja, a nie tylko źródło dochodu. Wprowadza świetna atmosferę, integruje grupę, posiada dużą wiedzę i chce się nią dzielić z innymi. Z nim będziesz miał/miała pewnego rodzaju "bilety wstępu" w różne miejsca :) Świetny wyjazd, super przygoda, wspomnienia pozostaną do końca życia. Aż chce się tam wrócić, co mam nadzieję kiedyś się uda (z dużym workiem karmy dla pasiaków tzw. Ojojojków :P) POLECAM :) See More
Daniel Piątek
· August 15, 2017
Głównym atutem wypraw z Napromieniowanymi jest atmosfera. Nie są to typowe wycieczki ze stałymi punktami, a profesjonalnie przygotowane wyprawy eksploracyjne, na których można odkryć mnóstwo różnych r...zeczy. Naturalnie odwiedzicie standardowe punkty, ale bardziej fascynująca i ciekawsza jest eksploracja Strefy z ludźmi, którzy znają się tym i przede wszystkim interesują. Już z opowieści w autobusie można wywnioskować, że będziesz w dobrych rękach, zobaczysz to czego inni nie zobaczą i dowiesz się wielu ciekawych rzeczy. To nie są wycieczki typu "Jedźmy pod diabelski młyn zrobić sobie selfie i potem jedźmy na obiad". Dzięki temu poznajesz prawdziwe oblicze Prypeci, a także całej Strefy. Kolejnym wielkim plusem tych wyjazdów jest pomoc samosiołom, czyli osobom, które mimo zakazu postanowiły wrócić do swoich domów. Dzięki temu czujesz, że robisz coś dobrego, pożytecznego. Nie tylko "bierzesz" ze Strefy, ale dajesz coś od siebie. Podsumowując wyprawy są świetnie zorganizowane (pozwolenia, hotele, przewodnicy), panuje przyjazna atmosfera, spotykasz ludzi z pasją, od których dowiesz się interesujących rzeczy. Jeśli ktoś widzi coś więcej w Strefie niż diabelski młyn to gorąco polecam wyprawę z Napromieniowanymi, a jeśli ktoś widzi tylko diabelski młyn to też polecam, zobaczy znacznie więcej :) See More
Dominik Wójcik
· September 3, 2017
Odkąd zdecydowałem się pojechać z Napromieniowanymi, od początku wszystko było jasne i przejrzyste: żadnych ukrytych kosztów, dodatkowych koniecznych ubezpieczeń czy innych niestworzonych cudów. Uczes...tnik, po przyjeździe do Warszawy, nie musiał odpowiadać za nic - wszystko załatwiał organizator. Wsiada się do autobusu i jedzie, nie martwiąc się niczym.
W samej Strefie, mimo tragicznego przewodnika, który okazał się służbistą, organizator stawał na głowie, żeby udało się zobaczyć jak najwięcej. Mógł machnąć ręką i powiedzieć, że to nie jego wina - co w zasadzie byłoby prawdą. Ale zależało mu, żeby swoją pasją do tego miejsca zarazić innych. Zdecydowanie mu się to udało.
Poza tym - od momentu, kiedy w ogóle pomyślałem o tym, żeby do Strefy pojechać z Napromieniowanymi, kontakt z organizatorami był perfekcyjny. Od razu odpowiadali na wszystkie moje pytania i wątpliwości, a jestem przekonany, że takich wiadomości mają dziesiątki, każdego dnia. Wcześniej miałem okazję wybrać się do Strefy z innym organizatorem i nie ma między nimi nawet porównania.
Wszystko na piątkę, bez najmniejszego zarzutu. Napromieniowani jadą z ludźmi, nie z klientami.
See More
Tomasz Szubi
· November 17, 2017
Piąty wyjazd do zony przypad na Naromieniowanych i była to bardzo dobra decyzja :)
Ilość odwiedzonych miejsc, oraz oragnizacja całej wyprawy na najwyższym poziomie.
Polecam każdemu kto już był w zoni...e oraz osobom wspierającym się po raz pierwszy. See More
Jakub Witt
· September 1, 2017
Jeśli ktoś to czyta, to nie ma sensu mu/jej tłumaczyć, czy warto jechać do Czarnobyla.
Czy warto akurat z Napromieniowani .pl? Tak, zdecydowanie..
Brałem udział w wyjeździe Fruzynivka + 4 dni w Zonie.... To naprawdę dużo czasu na eksplorację.
Trzeba koniecznie brać pod uwagę, że codziennie robi się 14-18 km pieszo, a samo "zwiedzanie" jest bardzo intensywne. Jak ktoś ma lęk wysokości, to może ominąć go (na szczęście niewielka) część atrakcji - czasem jedyną drogą jest chwiejąca się drabinka.
Przy 4 dniach w strefie mieliśmy czas spenetrować bardzo dużo budynków i poznać trochę miasto, a także odwiedzić samosioła czy połazić po wioskach. Oczywiście wszystkie miejsca typowo "turystyczne" zaliczyliśmy pierwszego dnia, a później robiło się tylko ciekawiej, zwłaszcza, że grupom, które zachowują się cicho, odpowiednio dobrani przewodnicy pozwalają na sporo.
Co do samej organizacji wyjazdu nie sposób się do niczego przyczepić. Widać, że Krystian ma wypracowane know-how i wszystko idzie sprawnie. Jednocześnie był ciągle z grupą, integrował się z nami, raczej wspierał swoim doświadczeniem procesy decyzyjne co do planowanych atrakcji, niż narzucał z góry jakiś program.
Dziękuję za świetny wyjazd i polecam!
See More
Piotr Łukasiewicz
· August 18, 2017
Gorąco polecam wyjazdy z Napromieniowanymi!
Właśnie wracam z turnusu 12-18 sierpnia. Tour operator zapewnił wstęp do aqua parku, następnie wybraliśmy się na lunch do kameralnej kawiarenki na nabrzeżu ...z pięknym widokiem na jezioro, po którym nabraliśmy chęci na szybkie zakupy w lokalnej galerii handlowej, połączonej w jeden kompleks z wysokiej klasy hotelem (z pięknym tarasem widokowym) i fitness klubem z nowoczesną salą gimnastyczną.
Chętni mogli skorzystać także ze zlokalizowanego niedaleko wesołego miasteczka z karnetem open na wszystkie atrakcje w cenie wycieczki. A to tylko jeden dzień turnusu!
Trochę bezsensowne było to, że aby zostać objętym ubezpieczeniem turystycznym, trzeba było zajrzeć do szpitala, ale na szczęście nie zajęło to wiele czasu i mogliśmy zobaczyć jeszcze wysoki poziom życia mieszkańców - kilka szkół, przedszkole czy sklep dla audiofili z niezłą (i dość tanią - pozłacane wtyki HDMI do pianina za 140 UAH) ofertą.
Kolejne dni obfitowały w nie mniej ciekawy program, ale żeby nie psuć niespodzianki, nie będę ich wymieniał. W każdym razie - warto!

Aha, pilot wycieczki, animator i rezydent biura w jednym strasznie ściemnia - obiecał oswojonego lisa i nie dotrzymał słowa.

Jedynym minusem jest długość turnusu - trudno jest zobaczyć wszystko w ciągu 4 dni.
See More
Justyna Teżyk
· August 30, 2017
Od czego zacząć? Miejsce do którego pojechaliśmy - obłędne. Organizacja - bez zażaleń. Opieka na prawie każdym kroku. Przewodnicy, którzy są wynajęci są do pogadania na luzie, do oprowadzenia, do piwa...... do wszystkiego :D Nie ma prowadzenia za rączkę, ale też i jest przedstawiony pełen zakres rzeczy, których nie zaleca się robić - z wzajemnością, bo grupa mając zaufanie słucha się. Hotele wynajęte są przygotowane, aby wypocząć po podróży, więc akurat - jadąc zresztą w takie miejsce nie ma co się spodziewać czegoś 5-cio gwiazdkowego (w razie czarnobylskiego pająka pod łóżkiem przybywa Ukraiński Rambo i wyrzuca je przez okno 😈). See More
Tadeusz Kral
· November 4, 2017
Gorąco polecam wyjazd z Napromieniowanymi.
Krystian nie jest zwyczajnym organizatorem, jest człowiekiem z pasją co widać choćby po tym w jaki sposób prowadzi stronę.
Organizacja wyjazdu zawsze na wy...sokim poziomi, integracja podczas wieczornych spotkań, intensywna eksploracja przeróżnych miejsc na ternie strefy, plan eksploracji jest ramowy a o odwiedzanych miejscach decyduje grupa, organizator jak i przewodnik mają ogromna wiedzę na temat strefy i chętnie się nią dzielą, grupa Facebookowa umożliwiająca zapoznanie się z uczestnikami wyjazdu jak i najważniejszymi informacjami dotyczącymi wyprawy wyprawy jest również miejscem wymiany pomysłów na to co jeszcze zobaczyć, kontakt z grupą pozostaje nawet po powrocie do polski. Ze znajomymi z poprzedniej wyprawy już planujemy kolejny wyjazd. Mógłbym jeszcze wymieniać ale nie będę przedłużać. Sami się przekonajcie. Ja już zapisałem się na kolejny wyjazd zatem do zobaczenia w Zonie. See More
Paulina Anna Mania
· August 12, 2017
Byłam w Czarnobylu we wrześniu 2016. Świetna organizacja i super atmosfera! Wyjazdy organizowane są pod kątem eksploracji dla miłośników urbexu, strefy i wrażeń. Dalekie są raczej komercyjnym wakacjom... w hotelu, czy wycieczkom dla turystów w szpilkach ;) Zwiedziliśmy najdalsze zakamarki Strefy, od klasyków, przez dalekie wioski. Wyjazd był dostosowany do potrzeb i zainteresowań grupy, która zresztą też trafiła mi się wyjątkowo udana ;) Był to jeden z najlepszych wyjazdów na jakich byłam. Zdecydowanie polecam, szczególnie te dłuższe opcje, zdecydowanie więcej można zwiedzić! See More
Maciej Cur
· January 22, 2018
Byłem z napromieniowanymi w Czarnobylu na jednej z pierwszych wypraw jaką organizował Krystian. Nie była to najtańsza majówka w moim życiu ale nie żałuję ani grosza wydanego na tak świetną przygodę. O...puszczone miejsca od zawsze mnie fascynują ale Czarnobyl... Kawał historii, niesamowite przeżycia na każdym kroku, grupka ciekawych, napromieniowanych (i nakrochmalonych ;) ) ludzi i na czele Krystian, który z pasją i radością dzieli się swoją wiedzą przemierzając kolejne niezbadane zakamarki zony. Nie zapomnę tego nigdy! I pewnie jeszcze wrócę ;) See More
Boguslaw Brzozowicz
· October 15, 2017
Wyprawa z napromieniowanymi to najlepsze 5 dni poza domem w moim zyciu
Organizacja 10/10 to prawdziwi specjalisci ,znawcy a nawet swego rodzaju straznicy strefy....wszystko po to by zachowac to miejsc...e w stanie jak najmniej zmienionym.
Eksploracja 10/10 to wyprawa a nie wycieczka parafialna autokarem do Lichenia...duzo zalezy od miejscowego przewodnika...napromieniowani maja zajebistego
Towarzystwo 10/10 ja trafilem na ekipe prawdziwych facetow ...proces integracji zakonczyl sie po pierwszym wspolnym obiedzie
Alkohol 10/ 10 komentarz zbedny
Sen 2/10 wszystko przez dwa poprzednie punkty
Seks 0/10 nawet gadania o seksie nie bylo...........chyba ze po alkoholu :-)
See More
Andrzej Jaskólski
· November 1, 2017
Nie ma slow które to zobrazują, trzeba to przeżyć i jeśli się zdecydujesz to na pewno z napromieniowanymi.
Łukasz Gajewski
· October 31, 2017
Byłem w Zonie po raz pierwszy. Dzięki ekipie Napromieniowani zobaczyłem miejsca obok których inne wycieczki tylko przejeżdżały. Napromieniowani to eksperci w sprawach Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia... a przy okazji wspaniali ludzie. Jeżeli macie zamiar wybrać się to koniecznie z nimi!
ja wracam w lipcu!
See More
Natalia Nadia Biel
· August 12, 2017
Wrzesień 2016. Wyjazd był wspaniały. Napromieniowani to grupa stworzona przede wszystkim z pasjonatów a nie z ludzi nastawionych głównie na zysk. Dlatego też każdy ich wyjazd jest unikalny z równie un...ikalną atmosferą. Nie ma czasu na nudę, ale jest go trochę na Mopową ( ͡° ͜ʖ ͡°). Krystian zawsze ma chwilę dla uczestników po zwiedzaniu, a to na kielicha, a to na dobrą historię. No i dobrze zna strefę, zawsze pokaże bądź opowie coś ciekawego. Jak tylko fortuna dopiszę - pojadę znów! See More
Kuba Sadowski
· November 7, 2017
Świetny wyjazd:) Emocje niezapomniane, jeśli ktoś chce zobaczyć jak najwięcej w Zonie to tylko wyjazd z Krystianem. Polecam i kombinuję już jak jechać drugi raz
Posts

Wszystkie drabiny prowadzące na główną część konstrukcji dużej anteny radaru Duga zostały ucięte. Jest to duże utrudnienie zważywszy, że pierwszy poziom zaczyna się na wysokości 7 metrów. Mówi się ostatnio także o możliwości postawienia dodatkowej budki strażników obok anteny lub montażu kamer, które miałyby oczywiście pilnować czy nikt nie wchodzi na konstrukcję.

Image may contain: sky, plant and outdoor
Image may contain: plant, sky, tree and outdoor
Image may contain: plant and outdoor

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Prypeci, opuszczony hotel "Polesie" już wkrótce może zmienić swój kształt. Charakterystyczny taras widokowy grozi zawaleniem w każdej chwili. Woda przeciekająca między płytami stropowymi coraz bardziej wymywa cement i osłabia cegły, które sypią się z tygodnia na tydzień.

Dwie płyty opierają się obecnie na nadprożu, które z jednej strony nie ma podparcia w postaci cegieł, które po prostu stamtąd odpadły. Kwestią czasu jest zatem aż... konstrukcja nie wytrzyma i dach się zawali. Prawdopodobnie upadnie tylko strop od strony wewnętrznej, jednak nigdy nie wiadomo, jak daleko posunie się ewentualne zawalisko.

Ocenialiśmy, że nastąpi to już tej zimy przy większych opadach śniegu. Tego napadało tam niedawno na grubość metra i mimo to wciąż dach nie upadł. Pewnym jest jednak, że nastąpi to w niedługim czasie. Należy zatem zachować szczególną ostrożność podczas eksplorowania tego obiektu.

See More
Image may contain: sky, cloud and outdoor
Image may contain: cloud and outdoor
No automatic alt text available.

Zakończono montaż specjalnych uszczelek, które mają blokować przepływ powietrza między IV blokiem oraz ścianami starego sarkofagu, a konstrukcją nowego sarkofagu. Prace rozpoczęto w sierpniu 2017 roku i w ich trakcie napotkano na wiele problemów. Dotyczyły one przede wszystkim trudności z wierceniem otworów w betonie pod kotwy oraz miejscowo podwyższonym poziomem promieniowania.

Źródło: Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська АЕС»

Naszywki z rzepem, które świecą w ciemności noszą w Czarnobylu już nie tylko eksploratorzy, ale i przewodnicy, a nawet panowie "niebiescy". Polecamy.

Kup teraz na allegro.pl za 25,00 zł - Naszywka Czarnobyl świecąca w ciemności (z rzepem) (7004181857). Allegro.pl - Radość zakupów i bezpieczeństwo dzięki Programowi Ochrony Kupujących!
allegro.pl

"Co niezwykle istotne, zasadnicze wymogi sformułowane po awarii w elektrowni Fukushima Dai-ichi znalazły już odzwierciedlenie w polskim prawie. Zarówno ustawa Prawo atomowe jak i stosowne rozporządzenia (tzw. lokalizacyjne i projektowe) precyzują gdzie i w jaki sposób może zostać zbudowana elektrownia jądrowa na terenie Polski. Przepisy gwarantują, że elektrownia może być zlokalizowana tylko na obszarze, gdzie nie występuje ryzyko poważnych katastrof naturalnych."

Zapraszamy do lektury tematu na portalu Nuclear.pl.

11 marca 2011 r. jedno z największych w historii Japonii tsunami doprowadziło do śmierci około 16 000 osób, a także spowodowało poważne uszkodzenie czterech bloków elektrowni jądrowej Fukushima Dai-ichi. I chociaż w wyniku samej awarii nikt nie zginął, to zdarzenie to trwale zmieniło o...
nuclear.pl

Niemal dokładnie 25 lat po katastrofie elektrowni w Czarnobylu, 11 marca 2011 roku doszło do kolejnej wielkiej katastrofy elektrowni jądrowej. Przyczyny były jednak zupełnie odmienne, a przebieg całej awarii znacznie bardziej złożony. W tym przypadku błędy ludzkie grały niewielką rolę, a prawie całkowicie za katastrofę odpowiedzialne są siły przyrody. Błędy w konstrukcji elektrowni, a raczej brak wyobraźni projektantów i brak wprowadzania unowocześnień w trakcie eksploatacji ...

Continue Reading
Image may contain: outdoor

Kilka dni temu pierwsza nasza grupa odwiedziła miasto Warasz (Kuźniecowsk), zamiast Kijowa, jak do tej pory, po czym udała się do Czarnobyla. Jest ono bardzo podobne do Prypeci i również jest miastem satelickim, zbudowanym specjalnie dla pracowników elektrowni jądrowej.

Głównym punktem była jednak wizyta w lokalnym infocentrze elektrowni o wdzięcznej nazwie "Polesie", gdzie zostaliśmy bardzo miło przyjęci. Przedstawiono nam historię powstawania miasta, elektrowni i jej działa...nie. Wizytą polskiej grupy pochwalono się nawet na oficjalnej stronie InformAtom.

A samo miasto możecie obejrzeć w naszym albumie: http://facebook.com/pg/Napromieniowani/photos/?tab=album&album_id=1485316438146578

Kolejna wyprawa do Warasza (Kuźniecowska) odbędzie się w dniach 5 - 10 maja. Brak jednak miejsc na ten moment.

See More
InformAtom added 22 new photos — with Marta Karta.

Інформаційний центр Рівненської АЕС з кожним днем стає справжнім туристичним відкриттям для європейців. Побувати у місці, де розташована атомна електростанція і... не дізнатись про роботу та історію сучасного енерговелета, недопустима помилка для затятого туриста. Сьогодні інформаційний центр Рівненської АЕС «Полісся» відвідали гості з Республіки Польща. Вони ознайомились з принципом отримання атомної енергії на макетах енергоблоків, продивились експозиції історії будівництва РАЕС та міста, побачили унікальні світлини, рідкісні предмети сучасності та старовини, які підкреслюють зв’язок поколінь, спадкоємність української культури. Відтак, Рівненська АЕС стає привабливим туристичним об’єктом не лише для українських, а й іноземних мандрівників.

See More

Świecące znaki drogowe informujące o przejściu dla pieszych były w Prypeci powszechne. Jeden z nich na chwilę rozświetliliśmy, by nieco życia tchną w umarłe, ciemne miasto. Co prawda, tylko latarką tym razem, ale efekt i tak robi wrażenie.

- Do Prypeci dojeżdżaliśmy późną nocą. Przed nami był most o długości 100 metrów. Kiedy samochód wjechał na niego ujrzeliśmy miasto, całe w świetle. Jęknęłam od zaskoczenia i zdziwienia. Okazuję się, że ten efekt wizualny, jak dowiedziałam ...się później, ma swoją historię i nazywa się "efektem Oleszki" w imię pierwszego architekta miasta Gennadija Iwanowicza Oleszko. Ogromne godła ZSSR i USSR, długi slogan z metrowymi literami "Niech będzie atom sługą, a nie żołnierzem" świeciły się jak na najjaśniejszej widokówce. Pałac kultury "Energetyk" był owinięty girlandami biegnących świateł... Trafiłam do niespotykanego przeze mnie wcześniej królestwa światła. Prądu tutaj na pewno nie oszczędzano. - fragment książki Galiny Trianowoj "Ostatni rozpad".

Fot. Krystian Machnik

See More
Image may contain: tree, sky, night and outdoor

Rosocha - największe składowisko radioaktywnych pojazdów w Zonie. Jak wygląda dziś, prawie trzy dekady po jego utworzeniu? Wybraliśmy się tam, by to sprawdzić, jako jedni z nielicznych.

Pierwsze załączone zdjęcie jest archiwalne i przedstawia składowisko w oryginalnym stanie. Ustawione w równych rzędach ciężarówki, pojazdy opancerzone i śmigłowce musiały robić niesamowite wrażenie. Zabrano się za nie w ubiegłym dziesięcioleciu, sortując tysiące pojazdów na te radioaktywne i c...zyste. Te pierwsze trafiły do Burakówki (najczęściej w kawałkach), gdzie przechowuje się najbardziej zanieczyszczone materiały z Zony. Z kolei pojazdy, które nie wykazywały żadnej radioaktywności przewieziono... na drugą stronę ulicy i zostawiono.

Tam znajdują się do dziś, zwykle też w kawałkach, ale duża część zachowała się w całości. Ogromne wrażenie robią autobusy, ustawione jeden na drugim, którymi ewakuowano mieszkańców Prypeci. Tuż obok znajdują się opancerzone amfibie w stanie doskonałym, a na ich pace leżą silniki lotnicze wymontowane ze śmigłowców Mi-6, które latały bezpośrednio nad zniszczonym reaktorem, przysypując go tonami piasku i gliny. Z tego powodu silniki te do dziś wykazują dość silną radioaktywność. Wokół wszędzie jest pełno wojskowych Ziłów, których używano w trakcie likwidacji skutków awarii, a także wozy strażackie, którymi gaszono elektrownię. Nie brakuje też cywilnych pojazdów, prawdopodobnie z Prypeci lub/i te, które 26 kwietnia 1986 roku stały pod elektrownią.

Samo pole, gdzie niegdyś stały te wszystkie pojazdy jest dziś puste. Pozostała część Rosochy to obecnie złomowisko historycznych pojazdów z którymi nikt nic nie robi. Wkrótce pokażemy więcej ciekawych zdjęć i filmów z tego miejsca.

Fot. Kasia Michnowska, Rafał Ambroziak, Kamil Zamachowski

See More
Napromieniowani.pl added 14 new photos — at Chernobyl Exclusion Zone.

Rosocha - największe składowisko radioaktywnych pojazdów w Zonie. Jak wygląda dziś, prawie trzy dekady po jego utworzeniu? Wybraliśmy się tam, by to sprawdzić, ...jako jedni z nielicznych.

Pierwsze załączone zdjęcie jest archiwalne i przedstawia składowisko w oryginalnym stanie. Ustawione w równych rzędach ciężarówki, pojazdy opancerzone i śmigłowce musiały robić niesamowite wrażenie. Zabrano się za nie w ubiegłym dziesięcioleciu, sortując tysiące pojazdów na te radioaktywne i czyste. Te pierwsze trafiły do Burakówki (najczęściej w kawałkach), gdzie przechowuje się najbardziej zanieczyszczone materiały z Zony. Z kolei pojazdy, które nie wykazywały żadnej radioaktywności przewieziono... na drugą stronę ulicy i zostawiono.

Tam znajdują się do dziś, zwykle też w kawałkach, ale duża część zachowała się w całości. Ogromne wrażenie robią autobusy, ustawione jeden na drugim, którymi ewakuowano mieszkańców Prypeci. Tuż obok znajdują się opancerzone amfibie w stanie doskonałym, a na ich pace leżą silniki lotnicze wymontowane ze śmigłowców Mi-6, które latały bezpośrednio nad zniszczonym reaktorem, przysypując go tonami piasku i gliny. Z tego powodu silniki te do dziś wykazują dość silną radioaktywność. Wokół wszędzie jest pełno wojskowych Ziłów, których używano w trakcie likwidacji skutków awarii, a także wozy strażackie, którymi gaszono elektrownię. Nie brakuje też cywilnych pojazdów, prawdopodobnie z Prypeci lub/i te, które 26 kwietnia 1986 roku stały pod elektrownią.

Samo pole, gdzie niegdyś stały te wszystkie pojazdy jest dziś puste. Pozostała część Rosochy to obecnie złomowisko historycznych pojazdów z którymi nikt nic nie robi. Wkrótce pokażemy więcej ciekawych zdjęć i filmów z tego miejsca.

Fot. Kasia Michnowska, Rafał Ambroziak, Kamil Zamachowski

See More

Jeden z naszych czytelników, niepełnosprawny Adrian Kuc chciałby odwiedzić kiedyś Czarnobylską Elektrownię Jądrową. Niestety, na co dzień musi zmagać z bardziej prozaicznymi problemami.

Jeśli nie wiecie na kogo przekazać swój 1% podatku, to mamy dla Was propozycję. Więcej informacji zasięgniecie w załączonym poście.

Image may contain: 1 person, text
Adrian Kuc

💪 👊 💲💲
[🇵🇱] Serdecznie proszę o udostępnianie

Nazywam się Adrian Kuc. Od urodzenia zmagam się z przepukliną oponowo-rdzeniową. Na co dzień kocham sport i ...wszystko, co z nim związane. Pragnę dalej rozwijać się i usamodzielniać. Uważam, że w życiu bycie niezależnym człowiekiem jest bardzo ważne. Kocham także pomagać innym ludziom, gdyż daje mi to wiele radości. Sam jednak też tej pomocy potrzebuję. Przekazując 1% swojego podatku, pomagasz mi w dążeniu do pełnej sprawności również poprzez hobby, jakim jest sport oraz rehabilitację, która jest bardzo kosztowna. Przekazując 1%, umożliwiasz mi spełnianie moich najskrytszych marzeń 💪

PAMIĘTAJ - DOBRO POWRACA ! 💞

Jak przekazać 1% 💲

Wpisujemy KRS: 0000270809
Kwota
CEL SZCZEGÓŁOWY: Kuc, 5026 - To jest BARDZO WAŻNE !

🇬🇧 🇺🇸👇👇

💪 👊 💲💲
[🇬🇧 🇺🇸] I would like to kindly request sharing

My name is Adrian Kuc. I have been struggling with spina bifida since birth. In daily life I love sports and everything connected with them. I want to continue to grow and become independent. I believe being an independent person is very important in life. I also love helping other people because it gives me a lot of joy. But I need this help too. Passing 1% of your tax, you help me in pursuit of full fitness also through the hobby, which is sport, and rehabilitation, which is very expensive. By giving 1%, you will enable me to fulfill my innermost dreams 💪

REMEMBER - THE GOOD COMES BACK ! 💕

How to help me

Donations in 🇪 🇺 🇷💲
IBAN: PL07 1600 1286 0003 0031 8642 6021

Donations in 🇺 🇸 🇩💲
IBAN: PL77 1600 1286 0003 0031 8642 6022

Donations in other currencies💲
IBAN: PL62 1600 1286 0003 0031 8642 6001

Receiver:
Fundacja AVALON - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym
ul. Michała Kajki 80/82/1
04-620 Warszawa, Polska

Receiver’s bank adress:
BGŻ BNP Paribas SA
Oddział w Warszawie
ul. Grzybowska 4
00-131 Warszawa, Polska

SWIFT/BIC: PPAB PLPK

IMPORTANT
If you would like to make a donation for a particular person, please fill the ID of that person (surname and the number of the subaccount) in the TRANSFER TITLE : Kuc, 5026

See More

Ignalińska Biedronka Jądrowa.

Tak kończą się wyprawy zapaleńców w miejsca uznawane przez ogół społeczeństwa za "dziwne". Tomasz Modrzejewski, który był z nami wcześniej dwukrotnie w Czarnobylu postanowił teraz zobaczyć razem z nami reaktor RBMK-1500 na Litwie. Na klapki z białymi skarpetkami było za zimno, ale i tak jest sukces, bo reklamówki Biedronki tam jeszcze nie było. Swojego dorzucił inny kolega, który do Zony dopiero z nami pojedzie i efekt macie poniżej.

Oryginał zdj...ęcia znajdziecie w komentarzu. A historię poszukiwań Biedronki w Czarnobylu znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/Napromienio…/posts/1828777763800442

A do Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej i atomowego miasteczka Wisaginia wracamy na początku czerwca. Po raz czwarty wejdziemy wtedy na płytę reaktora typu "czarnobylskiego" RBMK-1500. Więcej informacji już wkrótce.

Fot. Krystian Machnik
Przeróbka: Patryk Mierzwiński

See More
Image may contain: one or more people and outdoor

W miniony weekend w Kaliszu odbyła się dwudniowa impreza "I Spotkanie z Podróżą i Turystyką", w trakcie której wystąpił Krystian Machnik z Napromieniowani.pl. Podczas dwugodzinnego wykładu przedstawił Czarnobylską Strefę Zamknięta wraz z jej najważniejszymi punktami, jak miasto Prypeć czy elektrownia. Opowiedział także o sposobie eksploracji tych miejsc, życiu tam i o naszych licznych akcjach, jak odpalanie lamp, odnalezienie drzewa-tryzuba czy w końcu pomoc samosiołom.

Temat... został przedstawiony także w sposób praktyczny, bowiem każdy mógł obejrzeć najróżniejsze modele dozymetrów i sprawdzić ich działanie na przykładzie szeroko dostępnych przedmiotów. Obejrzeć można było także odznaczenia czarnobylskie przydzielane likwidatorom po katastrofie.

Sala, którą przewidziano na 100 osób, była podobno prawie pełna. Zainteresowanie było zresztą niemałe, bo na pytania odpowiadaliśmy jeszcze długo po zakończeniu prelekcji, a także udzieliliśmy krótkiego wywiadu dla Radia Centrum.

See More

Dziś o godzinie 17:00 w Kaliszu odbędzie się prelekcja zatytułowana "Czarnobyl trzy dekady po katastrofie", którą poprowadzi Krystian Machnik z Napromieniowani.pl. Będzie trochę o Prypeci, radiacji, samosiołach i trochę o kolejnych ciekawych akcjach.

Zapraszamy do Centrum Kultury i Sztuki na ulicy Łaziennej 6.

MAR4
Mar 3 - Mar 4Centrum Kultury i SztukiKalisz, Poland
353 people interested

Już 21 marca premierę będzie miała kolejna książka z serii S.T.A.L.K.E.R., a grupa Napromieniowani.pl objęła ją patronatem medialnym. Co ciekawe, jest to pierwsza pozycja napisana przez kobietę, więc ciekawe, co nam to przyniesie w uniwersum, w którym kobiety prawie nie występowały.

Wszyscy wiedzą, że po Zonie należy się spodziewać niespodziewanego a najbardziej zadziwiające dziwy nie powinny dziwić. A jednak, gdy przez okno na 1 pietrze wpada w środku dnia artefakt zwany „b...laskiem księżyca” Zielony i Łazik są bardzo zdziwieni. Nawet doświadczeni stalkerzy czasem dębieją. Wyjaśnienie niecodziennego zjawiska przychodzi bardzo szybko, wraz z niejakim Kosą i serią z karabinu. Jak to w Zonie. Wydarzenie, które początkowo wydaje się niepodziewanym uśmiechem losu przeradza się w kolejny rajd w głąb Zony. A wszystko przez jednodniowy wypad po artefakty.

See More
Image may contain: 1 person, text