Photos
Videos
BİR MUSTARİP : PEYAMİ SAFA
30
5
Posts

"..Ah, insanlar niçin her şeyi anlayamıyorlar? Beş dakika, on dakika, yarım saat kendilerini unutsalar, kendilerini karşılarındakinin yerine koysalar tam onun gibi -fakat hiç eksiksiz ve tam- onun gibi duysalar, her şey ne kadar yerli yerinde olacak. Hayır! İllâ ki zıddiyetler, öfkeler, yanlış anlaşmalar, kıskançlıklar, inatlar, şüpheler, hâkim olmak arzuları..."

/ Peyami Safa, Fatih Harbiye

Posts

"..Mahzun gönül! Sükût et! Güneş bulutlar arasında neşr-i envar eder. Şikayeti bırak! Senin bahtın da herkesin bahtı gibidir! Her hayatta fırtına saatleri, kederli, mazlum günler olmak gerek."

/ Peyami Safa, Mahşer

"..‪İnsan yeni bir lüks otomobil gibi temiz, tertipli, cilalı yaşamalı. Bütün frenleri tutmalı. Hiçbir yere çarpmadan, kendini de başkasını da hırpalamadan, hayata yarış değil, gezinti sürati ile koşmalı. ‬"

/ Peyami Safa, Selma ve Gölgesi

"..Yağmurlu havalarda kaldırımlar ne güzeldirler, rugan gibi parlarlar. Orada gölgemizi görürüz, ruhumuzu sürükleyen iskeletimizin gölgesini; ve ıslanmak ne iyidir, harap olmak, sırılsıklam ve karmakarışık, vıcık vıcık, büzülmüş, tortop, allak bullak ve perişan olmak."

/ Peyami Safa, Bir Tereddüdün Romanı

"..Bir aralık etrafına ve insanların yüzlerine baktı. Tramvayda hiç kimse gülümsemiyordu. Hepsinde yük taşıyan insanların yorgunluğu ve bezginliği var. Tramvay onları bir tarafa götürmese, hepsi oldukları yerde senelerce kalacaklarmış gibi ezik ve bitik, hepsinde bir bedbinlik. En küçük sebeplerle kavgaya bahane arıyorlar."

/ Peyami Safa, Fatih Harbiye

"..Dünyanın bütün tavanlarına lanet olsun. Arka üstü yatmaktan usandım."

/ Peyami Safa, Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

"..Alakalarımızın yüz bin şekline isim bulamıyoruz ‘sevmek’ deyip çıkıyoruz. Onun için ne kadar suistimale uğruyor bu kelime."

/ Peyami Safa, Bir Tereddüdün Romanı

Hakiki sevgileri yaşayacağınız güzel ve huzurlu bayramlarınız olsun...

"Bazen kalabalıkların ortasında, tek başına kaldığımız vakitlerden daha fazla yalnız değil miyiz? Öyle zamanlarda kendimizle bile baş başa kalamıyoruz ve bunu yapabilmek için dağ başları arıyoruz. Kitaplarımdan birinde yalnız kalmamak için evlendiğimizi, fakat evlendikten sonra daha ziyade yalnız kaldığımızı yazmıştım. Vakıa bu her zaman böyle değildir, ben cemiyetten aldığımız şeyi inkar etmiyorum; fakat yalnız kalmak korkusu kadar zevki de bir hakikattir ve zaman zaman ikisinin de üzerimde aynı derecede büyük birer amil olduklarını bilirim. Tek cepheli edebiyatlara aldanmak istemiyorum."

/ Peyami Safa, Bir Tereddüdün Romanı

"Bir insanı tamamıyla tanımak için bazen asırlar bile yetişmez; kafi derecede tanımak içinse bazen bir an bile yetişir."

/ Peyami Safa, Bir Tereddüdün Romanı

"..Kendi kendini aldatmak, başkalarını kandırmak kadar basit değildir ve insan kendi içindeki adaletten ürkmeye başlar."

/ Peyami Safa, Fatih - Harbiye

"Kalbin tüm meseleleri yalnız kalpte halledilir. Çünkü bir hissin hakkından ancak başka bir his gelir."

/ Peyami Safa, Yalnızız

"Bence kitap demek bir defa okumak için yazılan bir şey değildir. Bazı tanıdıklarım haftada üç, dört tane kitap okuyorlar. Onlara hayret ediyorum. Kitap, nasıl diyeyim... İçinde yaşadığımız ev gibi olmalı, vatan gibi olmalı ona alışmalıyız, bağlamalıyız, köşesini bucağını çok iyi tanımalıyız, her noktasına hatıralarımız karışmalı. Değil mi? Bir musiki parçası gibi... Her vakit başka başka eserler okuyanlar, iki-üç günde bir dostlarını evlerini değiştiren insanlara benzemezler mi? Belki bunun için her yerde pek çok kitap çıkıyor, fakat iyileri ne kadar az."

/ Peyami Safa, Bir Tereddüdün Romanı

"..Yalana her şey isyan etmelidir. Eşya bile: Damlardan kiremitler uçmalıdır, camlar kırılmalıdır hatta yıldızlar düşüp gökyüzünde bin parçaya ayrılmalıdır."

/ Peyami Safa, Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

"..Batıda hükümet sansürü yerine seviye sansürü vardır. Bu seviyenin olmadığı memleketlerde kanun düşünceyi hudutlandırır. Düşünce hürriyeti isteyenler daha evvel düşünce seviyesinin yükselmesine hizmet etmelidirler."

/ Peyami Safa, Türk Düşüncesi Dergisi, 1957

"..Beni anlayacağı gün gelip çattığı zaman, korkarım ki iş işten geçmiş olacak. Tecrübeden sonraki idrâk, evvelkinden çok daha pahalıdır."

/ Peyami Safa, Yalnızız