Photos
Reviews
Parafia Opatrzności Bożej Kraków - Swoszowice has no reviews yet.
Tell people what you think
Posts
Piotr Studnicki

"Dlaczego kapłan, który przewodniczy celebracji, mówi: „W górę serca”?. Nie mówi: „w górę nasze telefony komórkowe!”, żeby zrobić zdjęcie. Nie! To straszne! Jes...tem bardzo smutny, kiedy celebruję Mszę św. tutaj na placu, albo w bazylice i widzę wiele telefonów komórkowych wzniesionych w górę. Nie tylko wiernych, ale także niektórych księży a nawet biskupów. Ależ proszę was: Msza św. nie jest spektaklem! To wyjście na spotkanie z męką i zmartwychwstaniem Pana. Dlatego kapłan mówi: „W górę serca!”. Co to znaczy? Zapamiętajcie – żadnych telefonów komórkowych!" - papież Franciszek

See More
No automatic alt text available.
Dominik Kościelny

Odliczamy dni do II Swoszowickiego Pikniku Patriotycznego! 9 września już tuż, tuż..

Posts

Pragniemy powitać w parafii nowego wikariusza, ks. Bartłomieja Nawarę, neoprezbitera, pochodzącego z Suchej Beskidzkiej. Księdza Bartłomieja obejmiemy naszą modlitwą, życząc błogosławieństwa Bożego w pracy duszpasterskiej i katechetycznej w naszej parafii.

We would like to welcome you to the parish of new vicar, fr. Bartholomew Nawarę, neoprezbitera, from dry beskidzkiej. Father Bartholomew has blessed our prayer, wishing God's blessings on the work of, and catechism in our parish.
Translated

Dostępne są już zdjęcia z Uroczystości Bożego Ciała Zapraszamy do oglądnięcia

249 new photos added to shared album
photos.google.com

Zapraszamy na Plebanskie Planszówki.
Jak zawsze mamy dla was kilka propozycji. Bedzie mozna rozegrać partię w takie gry jak K2, Carcassonne, Catan, Tikal, Sabotażysta.
Możecie również przynieść coś swojego.
Do zobaczenia!

MAR31
Fri 7:30 PM UTC+02ulica Kąpielowa 61, 30-698 Kraków, Polska
7 people interested

Po przerwie zapraszamy na kolejne Plebanskie Planszówki.
Jak zawsze mamy dla was kilka propozycji. Bedzie mozna rozegrać partię w takie gry jak K2, Carcassonne, Catan, Tikal, Sabotażysta.
Możecie również przynieść coś swojego.
Do zobaczenia!

MAR24
Fri 7:30 PM UTC+01ulica Kąpielowa 61, 30-698 Kraków, Polska
5 people interested

Procesja Bożego Ciała - Kraków Swoszowice 2016

Image may contain: 14 people, people smiling
Rycerze Kolumba w Krakowie

W czwartek, dnia 16 lutego 2017 roku, została powołana nowa Rada w Swoszowicach. Gratulujemy Braciom i życzymy Bożej Rewolucji w Swoszowicach!

Akatyst ku czci Bogurodzicy – gr. Ακάθιστος Ὕμνος (transliteracja: Akáthistos Hýmnos) – klasyczny akatyst (hymn liturgiczny), najbardziej znany z tego gatunku, wzorcowy do tego stopnia, że nawet określany po prostu jako "Akatyst". Jako "akatyst" określa się również nabożeństwo ku czci Matki Boskiej, którego zasadniczą częścią jest ten hymn.

Akatyst ku czci Bogurodzicy pochodzi najprawdopodobniej z V-VI wieku. Jego autorstwo jest niepewne: ostatnio najczęściej bywa przypisywan...y świętemu Romanowi Pieśniarzowi (Roman Melodos), wcześniej przeważał pogląd o jego pochodzeniu od patriarchy Konstantynopola Sergiusza, albo od diakona Jerzego Pizydesa – zakrystiana w katedrze Hagia Sofia. Na pewno wiadomo, że był uroczyście śpiewany w podzięce za uratowanie Konstantynopola podczas oblężenia awarskiego w 626. Inni podają, że wykonano go dopiero w podziękowaniu za ocalenie stolicy nad Bosforem od oblężeń arabskich za Konstantyna IV w 677 i Leona III w 718.

Około VIII wieku, dzięki kontaktom Wenecjan ze Wschodem, Akatyst został przeniesiony także na Zachód do Włoch. W Wenecji został przetłumaczony na łacinę, stając się inspiracją pobożności maryjnej średniowiecza. Został następnie przetłumaczony na wiele innych języków, w wyniku czego wywarł ogromny wpływ na poezję maryjną całego Kościoła. Polski przekład Akatystu został dokonany w 1965 przez jezuitę Mieczysława Bednarza.

Zasadniczym tematem Akatystu jest udział Matki Boskiej w ziemskim życiu Chrystusa i w Jego kościele. Przeplatają się w nim teksty odnoszące się do Matki Boskiej i Jezusa. Pierwsza połowa Akatystu dotyczy narodzenia Chrystusa oraz zdarzeń z nim związanych i je poprzedzających. Druga połowa ma za przedmiot nadprzyrodzone skutki przyjścia Zbawiciela na ziemię.

Akatyst składa się z 24 strof, które w greckim oryginale zaczynają się od kolejnych liter greckiego alfabetu. Strofy te to na przemian kondakiony (krótkie) i ikosy (dłuższe). Każdy kondakion kończy się refrenem "alleluja", a ikos – inkantacją "Witaj, Oblubienico dziewicza". Jak każdy akatyst, ten również jest śpiewany i słuchany na stojąco. Ikosy są recytowane, a kondakiony śpiewa chór cerkiewny. Pełna celebracja Akatystu trwa kilka godzin, ponieważ bywa przeplatany innymi hymnami i psalmami, podczas których wolno siedzieć. Akatyst jest celebrowany w czterech częściach przez cztery pierwsze piątki wielkiego postu. W piąty piątek odśpiewywany jest cały hymn. Ceremonia odbywa się przed ikoną Matki Boskiej, pośrodku cerkwi. Podczas recytacji pierwszego kondakionu kapłan i diakon w procesji opuszczają ołtarz przez Wrota Królewskie (Carskie Wrota), które pozostają otwarte przez cały czas ceremonii.

Źródło: wikipedia

See More
DEC18
Sun 5:30 PM UTC+01Parafia Opatrzności Bożej Kraków - SwoszowiceKraków, Poland
8 people went

W każdy pierwszy wtorek miesiąca modlimy się podczas Mszy św. w intencji rodziców borykających się z brakiem potomstwa, matek w stanie błogosławionym i dzieci zagrożonych aborcją. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału. Jeśli ktoś chce by wymienić konkretną osobę za którą trzeba się pomodlić podczas Mszy św. prosimy o zgłoszenie nam tego w zakrystii, kancelarii lub przez facebooka

DEC6
Tue 6:30 PM UTC+01Parafia Opatrzności Bożej Kraków - SwoszowiceKraków, Poland
2 people interested

Raz w miesiącu gościmy w naszym kościele członków duszpasterstwa św. Karola Boromeusza, którzy wraz z ksiedzem Kacprem modlą się na Mszy św. "trydenckiej. Tym razem celebracja wypadła na Sobotę Suchych Dni Wrześniowych 24 września.

W tradycji Kościoła dni trzeciego tygodnia września są jednymi z postnych dni kwartalnych. Obchodzono je w pierwszym tygodniu każdej z czterech pór roku, jako Suche dni wiosenne, letnie, jesienne i zimowe.

Suche dni wrześniowe, jak popularnie zwykł...o się je nazywać, przypadały na środę, piątek oraz sobotę, i do Vaticanum II wiązały się ze ścisłym postem, mającym przyczyniać się do odnowy duchowej. Równolegle funkcjonująca nazwa Suche dni "siódmego miesiąca" przechowała odniesienie do tradycji żydowskiej, w której figurą naszych obchodów jest święto siódmego miesiąca - września.

Od początku w obu tradycjach, zwłaszcza judaistycznej, wrześniowy czas wiązano z winobraniem, co tłumaczy wyraźne odniesienia do symboliki wina w trzech Mszach na dni kwartalne. W tym miesiącu Żydzi obchodzili aż trzy istotne święta: Nowy Rok, święto Pojednania - opatrzone surowym postem - i święto Namiotów, będące dziękczynieniem za zebrane plony. Nasze Suchedni kontynuują tę symbolikę oraz wyraźnie dziękczynną i pokutną treść żydowskiego święta. W czasie dni kwartalnych modlono się o ducha pokuty (luty-marzec), o powołania do służby w Kościele (maj-czerwiec), za dzieci, młodzież i wychowawców (trzeci tydzień września) oraz o życie chrześcijańskie rodzin (trzeci tydzień Adwentu).

"Wszechmogący, wieczny Boże, który zbawienną wstrzemięźliwością leczysz ciała i dusze, prosimy kornie Twój majestat: daj się przebłagać pobożnymi modłami poszczących i udziela nam pomocy teraz i w przyszłości (1 Kolekta soboty Suchych dni wrześniowych, tł. Mszał tyniecki)."

See More

Pierwsze "plebańskie planszówki" już za nami Frekwencja dopisała, mieliśmy 3 godziny dobrej zabawy. Zapraszamy znów za tydzień w piątek o 19:30

No automatic alt text available.
Matula is with Piotr Strzępek and 4 others.

Shalom+
Najbliższa niedziela zapowiada się wyśmienicie!
Zapraszamy Was do Swoszowic
Tam będziemy wspólnie UWIELBIAĆ JEZUSA, nie zabraknie oczywiście nowych piosenek z oczekiwanej płyty..

Zapraszamy na wielkie święto rodzin.
Rodzice przyprowadźcie dzieci, dzieci przyprowadźcie rodziców i wspólnie bierzcie udział w licznych konkursach.

Całą imprezę poprowadzą Krakowscy Wodzireje znani z doskonałego humoru i niezwykłych pomysłów na wspólną zabawę.

ORGANIZATORZY: RADA PARAFIALNA, STOWARZYSZENIE RODZIN KATOLICKICH, RYCERZE KOLUMBA, WLKS „KRAKUS”, RADA I ZARZĄD DZIELNICY X
swoszowice.diecezja.krakow.pl

W naszym nowym kościele stoją już 32 ławki, które otrzymaliśmy dzięki uprzejmości ks. Proboszcza parafii pw. Przenajświętrzej Trójcy w Bobrku. Bóg zapłać wszystkim, którzy pomogli przy demontażu, transporcie i rozładunku.

Image may contain: people sitting and indoor

Ministranci, lektorzy i dzieci z Oazy wraz z ks. Kacprem w sobotnie przedpołudnie (30 kwietnia 2016 r.) próbowali swoich sił na ściance wspinaczkowej w Centrum Wspinaczkowym Forteca na ul. Ludowej 6 w Krakowie. Było wesoło

Photos by Kacper Nawrot, Apr 30, 2016
picasaweb.google.com