Photos
Reviews
5.0
15 Reviews
Tell people what you think
Videos
Specjalnie dla naszych sympatyków prawdopodobnie pierwszy film w Polsce, w technologii 360°, promujący Korporację Akademicką. A na pewno pierwszy film promocyjny tego typu w Lublinie. Zapraszamy do oglądania :)
37
1
Posts

Działalność Korporacji akademickich skupiona jest przede wszystkim do działań wewnętrznych tj. samodoskonalenia członków w obrębie własnej wspólnoty. Aby było to możliwe, między korporantami istnieć musi głęboka więź przyjaźni.

Toteż właśnie w obecnym miesiącu dewiza naszej Korporacji: "Nil humanum a me alienum puto!" rozbrzmiewała bardzo głośno, zaś czas ten upłynął nam pod znakiem integracji.

W ostatnich dniach Astrejczycy pełni uśmiechu na twarzy bawili się razem na licznych knajpach piwnych, potańcówkach, spotkaniach cygarowych, grach planszowych, kręgielni, basenie i wielu, wielu innych atrakcjach 😉

W ubiegły czwartek na kwaterze naszej Korporacji miał miejsce wykład dr Roberta Zadury (historyka oraz byłego pracownika Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Monachium) poświęcony postaci wybitnego korporanta, ojca Józefa Marii Bocheńskiego.

Wykład odbył się w formie astrejskiego spotkania herbacianego, na którym obecnych było wielu gości.

Józef Maria Bocheński, którego dotyczył referat był członkiem poznańskiej Korporacji Akademickiej "Corona". Posiadał niezwykl...e silny charakter, a także niezwykle sprawny umysł. Był logikiem, historykiem logiki i badaczem filozofii i myśli współczesnej. Bezkompromisowo ganił intelektualistów kolaborujących z komunizmem. W dziedzinie ekonomii Bocheński opracował logiczną analizę współczesnego przedsiębiorstwa.

Podczas przewrotu majowego w 1926 r. opowiedział się po stronie legalnego rządu. W tym samym roku za namową rektora naszej Alma Mater o. Jacka Woronieckiego wstąpił do seminarium duchownego w Poznaniu. W 1938 habilitował się na Uniwersytecie Jagiellońskim na podstawie pracy "Z historii logiki zdań modalnych".

W czasie II wojny światowej był kapelanem Wojska Polskiego w 80. Pułku Piechoty. Brał udział w Kampanii Wrześniowej m.in. w bitwie pod Kockiem z Samodzielną Grupą Operacyjną Polesie gen. Franciszka Kleeberga, a także w w bitwie pod Monte Cassina razem z II Korpusem Polskim pod wodzą filistra K! Arkonia, gen. Władysława Andersa.

Znany z niespożytej energii i niekonwencjonalnych form zachowania mając już prawie 70 lat uzyskał licencję pilota samolotu.

See More
Image may contain: people sitting and indoor
Image may contain: 1 person, sitting and indoor
Image may contain: 9 people, people sitting, table and indoor
Posts

W czternastą rocznicę śmierci gen. Ryszarda Kuklińskiego (11 lutego br.) nasza Korporacja złożyła wiązankę kwiatów pod tablicą przy Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim upamiętniającą postać polskiego oficera i międzynarodowego bohatera.

Przypominamy, że gen. Ryszard Kukliński był wysoko postawionym oficerem Ludowego Wojska Polskiego, który w obronie ojczyzny postanowił przekazać wywiadowi amerykańskiemu sowieckie plany użycia broni nuklearnej.

W wyniku swoich działań gen. Ryszard ...Kukliński prawdopodobnie powstrzymał wybuch III Wojny Światowej, a także ocalił Polskę, która zgodnie z wytycznymi Związku Radzieckiego - miała zamienić się w nuklearną pustynię i główne starcie dwóch wrogich sobie bloków.

Za decyzję tą gen. Ryszard Kukliński przypłacił wielką cenę, bowiem jego dwójka synów została zamordowana, najprawdopodobniej przez wywiad komunistyczny.

Chwała bohaterom!

See More
Image may contain: one or more people and people standing
Image may contain: 2 people, people standing and outdoor
Image may contain: 3 people, outdoor

Dnia 1 lutego br. delegacja Astrejczyków uczestniczyła w wystawie pt. „Generał Kukliński – Polska Samotna Misja”, która odbyła się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.

Wystawa związana była z postacią pułkownika Ryszarda Kuklińskiego (ps. Jack Strong), który za swe zasługi dla utrzymania pokoju na świecie został pośmiertnie awansowany do stopnia generała brygady, a także stał się ikoną sojuszu polsko-amerykańskiego.

Ryszard Kukliński był wysoko postawionym oficerem Ludowego Wojs...ka Polskiego, który w obronie ojczyzny postanowił przekazać wywiadowi amerykańskiemu sowieckie plany użycia broni nuklearnej, w wyniku czego prawdopodobnie powstrzymał wybuch III Wojny Światowej, a także ocalił Polskę, która zgodnie z wytycznymi Związku Radzieckiego - miała zamienić się w nuklearną pustynię i główne starcie dwóch wrogich sobie bloków. Za decyzję tą Ryszard Kukliński przypłacił wielką cenę, bowiem jego dwójka synów została zamordowana, najprawdopodobniej przez wywiad komunistyczny.

Jak trafnie powiedział Pan Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek: "pułkownik Ryszard Kukliński jest bohaterem i patriotą najwyższej próby, z którego musimy czerpać wzorce. Na tym polega miłość do ojczyzny, że poświęca się nawet własne życie, żeby ratować ojczyznę, czyli nas wszystkich".

W skład wystawy weszło 20 plansz, na których znajduje się ok. 300 fotografii i dokumentów w języku polskim i angielskim dotyczących patriotycznej działalności Generała Kuklińskiego.

See More

Dnia 24 stycznia b.r. nasza Korporacja miała zaszczyć organizować wraz z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Lublinie oraz Oddziałem Okręgowym Civitas Christana w Lublinie debatę poświęconą akcji "Lubelszczyzna dla Syrii".

Celem w/w akcji jest zbiórka pieniędzy na odbudowę zniszczonych wojną domów syryjskich oraz uwrażliwienie na ogrom tragedii, która spotkała tych bezbronnych ludzi we własnej ojczyźnie.

Zainicjowana przez Lublinian akcja społeczna przeznaczona jes...t na odbudowę domów w Aleppo i innych miastach Syrii, tak aby rodziny, które zmuszone zostały uciekać przed niebezpieczeństwem mogły teraz powrócić do swojej ojczyzny i na nowo się osiedlić.

Poniżej załączamy opublikowany 29 stycznia artykuł z "Nowego Tygodnia" stanowiący krótką relację z naszego wydarzenia oraz oficjalny plakat akcji wydany przez Lubelski Urząd Wojewódzki.

See More
Image may contain: 3 people, indoor
No automatic alt text available.
Image may contain: one or more people and text

Nasza Alma Mater w czołówce najlepiej przygotowujących do egzaminów na aplikacje prawnicze Uczelni w Polsce - tak mówi najnowsza analiza Ministerstwa Sprawiedliwości! 💪

Niniejsze wyniki budzą dumę Astrejczyków jako, że większość członków naszej Korporacji zawsze (tj. zarówno teraz jak i w okresie międzywojennym) stanowili studenci prawa 👨‍⚖️

Katolicki Uniwersytet Lubelski zajął miejsce piąte w rankingu najlepszych polskich Uczelni, o zaledwie 0,19% przegrywając walkę o miejsc...e czwarte z Uniwersytetem Warszawskim.

Dla porównania druga lubelska wszechnica tj. Uniwersytet Marii Curii-Skłodowskiej zajęła miejsce dopiero dwunaste.

Nasza Uczelnia, naszą dumą!

Alma Mater floreat!

See More
Na egzaminach wstępnych na aplikacje prawnicze w 2017 roku najlepiej wypadli, podobnie jak w latach wcześniejszych, absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Drugie w kolejności wyniki uzyskali absolwenci Uniwersytetu Łódzkiego, a następnie absolwenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewi...
rp.pl

W dniu dzisiejszym nasza Korporacja uczestniczyła w programie "Tu i Teraz - Widzę, Słucham, Pytam". Program transmitowany był na żywo w TVP3 Lublin i dotyczył sporu polsko-izraelskiego.

Zachęcamy do obejrzenia powtórki i zapoznania się z wypowiedziami Astrejczyków:

34:07 - c! Mateusz Zarosiński - o niskiej świadomości internautów z zagranicy na temat holokaustu.

...

39:15 - c! Mateusz Wesołowski - o przyczynie sporu polsko-izraelskiego i "polityce ustępstw" poprzedniego rządu Polski.

See More
5 lutego 2018
lublin.tvp.pl

Kolejnym wartym odnotowania osiągnięciem członków naszej Korporacji był ubiegłoroczny liczny udział Astrejczyków wśród autorów pierwszego numeru Biuletynu Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Lublinie. Redaktorem naczelnym publikacji został c! Michał Dworski. Za oprawę graficzną odpowiadał natomiast c! Aleksander Lewkowicz.

Biuletyn miał charakter naukowy i poruszał zagadnienia sfery historycznej, politycznej i prawnej. Pośród autorów artykułów znaleźli się profesorz...y polscy, a także zagraniczni.

Wśród opublikowanych przez Astrejczyków prac znalazły się:

- "Lubelska Szkoła Dyplomacji" (c! Michał Dworski);
- "Rzeczpospolita Londyńska. Zarys życia politycznego polskiej emigracji po II wojnie światowej" (c! Michał Dworski);
- "Szpiegostwo z perspektywy politycznej oraz prawnej" (c! Michał Lewandowski);
- "Geneza przyjaźni polsko-węgierskiej" (c! Mateusz Wesołowski);
- "Od Dorpatu do Lublina. Korporacje akademickie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim" (c! Bartosz Czajka).

See More

Ważną rzeczą, która miała miejsce w ubiegłym roku i zasługuje na to, aby ją uwzględnić była liczna obecność Astrejczyków na dwóch prestiżowych konferencjach naukowych: dnia 28 listopada na konferencji pt. "Ukraina wobec Polski. Polska wobec Ukrainy w XX i XXI wieku" oraz dnia 6 grudnia na ogólnopolskiej "Konferencji Wyszehradzkiej" organizowanych przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie. W obu konferencjach udział wzięli prelegenci z wielu polskich oraz zagr...anicznych Uczelni.

W tych dniach członkowie naszej Korporacji wygłosili takie referaty jak:

Na konferencji "Ukraina wobec Polski. Polska wobec Ukrainy w XX i XXI wieku":

- "Bł. bp Grzegorz Chomyszyn. Symbol polsko-ukraińskiego pojednania"
(c! Mateusz Wesołowski);
- "Koncepcja polityczna Józefa Piłsudskiego w stosunku do Ukrainy"
(c! Bartosz Czajka);
- "Myśl polityczna polskiej emigracji wobec kwestii ukraińskiej"
(c! Michał Dworski);
- "Kościół łaciński na Ukrainie" (c! Aleksander Lewkowicz);
- "Historia Kościoła grecko-katolickiego" (c! Adrian Durys).

Na "Konferencji Wyszehradzkiej":

- "Polska a Słowacja we Wrześniu 1939" (c! Bartosz Czajka);
- "Geneza przyjaźni polsko-węgierskiej" (c! Mateusz Wesołowski);
- "Relacje polsko-czeskie w średniowieczu" (c! Aleksander Lewkowicz);
- "Relacje polsko-czechosłowackie na emigracji po II wojnie światowej"
(c! Michał Dworski).

See More

Już 24 stycznia b.r. zapraszamy na organizowaną przez nas debatę pt. "Lubelszczyzna dla Syrii"!

Celem akcji "Lubelszczyzna dla Syrii" jest zbiórka pieniędzy na odbudowę zniszczonych wojną domów syryjskich oraz uwrażliwienie na ogrom tragedii, która spotkała tych bezbronnych ludzi we własnej ojczyźnie.

Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest Pan Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, który zainspirowany został rozmową z Ojcem Ibrahimem Al-Sabbaghem będącym proboszczem parafii ...św. Franciszka w Aleppo.

Zainicjowana przez Pana Wojewodę akcja społeczna przeznaczona jest na odbudowę domów w Aleppo i innych miast Syrii, tak aby rodziny, które zmuszone zostały uciekać przed niebezpieczeństwem, mogły teraz wrócić do swojej ojczyzny i na nowo się osiedlić.

Serdecznie zapraszamy!

See More
JAN24
Wed 5:30 PM UTC+01Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła IILublin, Poland
102 people interested

Od niedawna popularnością w sieci cieszy się informacja o wyborze na ministra zdrowia Pana Łukasza Szumowskiego będącego rzekomo członkiem tajnego i elitarnego stowarzyszenia, o którym wiedza owiana jest najgłębszą tajemnicą.

Nie dementujemy tych informacji - to wszystko prawda. Pan minister Łukasz Szumowski jest członkiem Korporacja Akademicka Arkonia, której filistrem był niegdyś m.in. sam gen. Władysław Anders. Wiedza na temat jest jednakże owiana tajemnicą jedynie na tej ...podstawie, co poziom znajomości historii we współczesnym społeczeństwie 😎

Pragniemy zauważyć, że wśród korporantów akademickich znalazło się także wiele innych wybitnych osobistości, a byli to m.in. Stefan Żeromski, Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Mościcki, Wojciech Korfanty, Władysław Sikorski... a wśród współcześnie żyjących m.in. sam papież Benedykt XVI.

Jako Astrejczycy składamy najszczersze gratulacje z nominacji! Jesteśmy także pewni, że filister polskiej korporacji jest wyborem najlepszym z możliwych

Śmieszy nas jednocześnie szereg "odkryć" wśród dziennikarzy nieznających historii własnego kraju.

W niniejszym poście załączamy artykuł, który najbardziej nas rozśmieszył. Natomiast po garść rzetelnych informacji zapraszamy na nasze źródło tj. http://www.archiwumkorporacyjne.pl/

See More
Na najwyższych szczeblach władzy ludzie mają swoje tajemnice. Nowy minister zdrowia należy do tajnego bractwa. Są tam sekretne obrządy i inne tajemnice.
pikio.pl

Kronikarski obowiązek każe Nam poinformować, że wśród akcji ubiegłorocznych, o których nie zdążyliśmy wspomnieć - miało miejsce współorganizowane przez nas dnia 22 listopada spotkanie z ks. prof. Waldemarem Cisło połączone z autopromocją książki pt. "Imigranci u Bram. Kryzys uchodźczy i męczeństwo chrześcijan XXI w.".

Nasz prelegent w niezwykle ciekawej prezentacji wyjaśnił podłoże ideologiczne ruchów islamistycznych oraz zagrożenie jakie ze sobą niosą. Przybliżony słuchaczom został także system prawno-religijny państw islamskich tzw. szariat oraz doświadczenia, które Ksiądz Profesor wyniósł z podróży do krajów muzułmańskich, jak np. do Arabii Saudyjskiej.

Wykład wzbudził żywe zainteresowanie uczestników spotkania, którzy zadawali liczne pytania

Image may contain: 1 person, smiling, sitting
Image may contain: 1 person
Image may contain: 2 people

We wczorajszym programie "Tu i Teraz - Widzę, Słucham, Pytam" uczestniczyła delegacja naszej Korporacji. Program transmitowany był na żywo w TVP3 Lublin !

Zachęcamy do obejrzenia powtórki i zapoznania się z wypowiedziami Astrejczyków:

12:50 - c! Mateusz Rychlik - o potrzebie pracy dla Ojczyzny.

...

29:45 - c! Mateusz Wesołowski - o celach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

See More
8 stycznia 2018
lublin.tvp.pl

Dnia 6 stycznia na kwaterze Astrei miało miejsce spotkanie założycielskie Koła Prawa Rzymskiego i Kultury Antycznej.

W skład Zarządu Koła weszli członkowie naszej Korporacji.

Zachęcamy do polubienia zaprzyjaźnionej strony

Koło Naukowe Prawa Rzymskiego i Kultury Antycznej KUL's photo.
Koło Naukowe Prawa Rzymskiego i Kultury Antycznej KUL
174 Likes
44 talking about this

Dnia 21 listopada nasza Korporacja wraz z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Lublinie oraz lubelskim oddziałem Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christana" miała zaszczyt organizować pokaz filmu dokumentalnego o arcybiskupie Antonim Baraniaku oraz spotkanie z reżyserem filmu Jolantą Hajdasz.

Tytułowy bohater filmu to mało znana postać męczennika okresu komunistycznego. W nocy z 25 na 26 września 1953 został aresztowany równolegle z prymasem Wyszyńskim. Osadzono... go w Areszcie Śledczym na Mokotowie. Tam przez 3 lata poddawany był brutalnemu śledztwu przez oprawców z Urzędu Bezpieczeństwa. Był m.in. 145 razy przesłuchiwany, niekiedy po kilkanaście godzin, zrywano mu paznokcie, przetrzymywano przez wiele dni bez ubrania w lodowatej, pełnej fekaliów celi. Mimo okrutnych tortur nie dał się złamać i nie obciążył prymasa, na czym zależało komunistycznym służbom. Uzyskanie takich zeznań umożliwiłoby wytoczenie Stefanowi Wyszyńskiemu procesu o zdradę państwa i działalność kontrrewolucyjną.

Gratulujemy Pani reżyser Jolancie Hajdasz wydobycia na światło dzienne źródeł męczeństwa Arcybiskupa, niezwykle profesjonalnego wykonania filmu oraz przede wszystkim podjęcia tak ważnego tematu i rozpoczęcia procesu przywracania społecznej pamięci o bohaterskiej postawie abp Baraniaka.

See More
Image may contain: 3 people, indoor
Image may contain: 5 people, people smiling, people sitting and indoor
Image may contain: screen and indoor