Posts

POZVÁNKA NA VÝSTAVU: PETER KALMUS 33,33
Bratislava - Mirbachov palác od 23. 1. 2018 - 1. 4. 2018
Kurátor: Gabriela Kisová

Takzvaný "osmičkový rok", na prahu ktorého stojíme, bude rokom osláv a spomienkových akcií, ale aj príležitosťou pre kritickú reflexiu našej histórie, na ktorej by sa mali podieľať nielen inštitúcie ale aj jednotlivci. ...
Inštalácia Petra Kalmusa v Galérii mesta Bratislava vychádza z traumatických udalostí 21. augusta 1968.

Český spisovateľ Ludvík Vaculík v manifeste 2000 slov v júni 1968 napísal: „Veliké znepokojení v poslední době pochází z možnosti, že by do našeho vývoje zasáhly zahraniční síly. Tváří v tvář všem přesilám můžeme jedině trvat slušně na svém a nezačínat si.“ Jeho predpoveď sa naplnila o dva mesiace neskôr, kedy územie Československa obsadilo polmiliónové vojsko krajín Varšavskej zmluvy a hrubou silou zastavilo reformný proces v strane a v spoločnosti. Nastala éra prehlbujúcej sa kolektívnej apatie.

Tvorba Petra Kalmusa sa vyznačuje vysokou citlivosťou voči porušovaniu princípov demokracie. Viaceré jeho diela sa vzťahujú k najmocnejším totalitným režimom 20. storočia – nacizmu a komunizmu. V inštalácii 33,33 formou abstrahovanej kresby pripomínajúcej policajný záznam z miesta činu symbolicky prinavracia telo obetiam a dáva priestor tým, na ktorých by sme nemali zabudnúť....

Viac o výstave na stránkach: http://www.gmb.sk/

See More
No automatic alt text available.

LESY TREBA VIAC CHRÁNIŤ

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR sa stotožňuje s výzvou ochranárov na väčšiu ochranu prírodných lesov s názvom My sme les, ktorú považuje za pozitívny príspevok k diskusii o ochrane prírody na Slovensku.

„Popis situácie v našich najvzácnejších lesoch, ale aj naznačené riešenia vníma envirorezort podobne,“ uviedol vo vyhlásení hovorca MŽP SR Tomáš Ferenčák. Národné memorandum o lese, rámcový dokument pre spoluprácu rezortov pri ochrane lesov,...

Continue Reading
Image may contain: tree, plant, outdoor and nature
Image may contain: outdoor
Image may contain: sky, tree, outdoor and nature
Image may contain: mountain, sky, tree, outdoor and nature
Photos
Posts

Pozvánka - VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ RICHARDA HORÁKA

Nikon Photo Gallery uvádza od 25. januára 2018 pre verejnosť výstavu fotografií Richarda Horáka – Tajomná Praha.

Výstava je prierezom autorovou tvorbou a predstavuje súbor približne 60 fotografií. Ide o diela z obdobia digitalizácie, ako ich sám autor nazýva, keďže všetky fotografie nafotil len digitálnym fotoaparátom. Tajomná Praha je jeho druhou veľkou výstavou, prvá sa uskutočnila na pôde Senátu Českej republiky v roku 2014. A...utor sa od roku 2012 zúčastňuje súťaže Praha fotografická, kde každoročne získava za svoje fotografie Prahy ocenenia. V tom istom roku začína fotografovať pre Arcibiskupstvo pražské a od roku 2015 fotografuje pražské pamiatky pre Pražskú informačnú službu. V roku 2016 sa jeho fotografia do hmly zahaleného Karlovho mosta pri východe slnka stala súčasťou prestížneho Nikon kalendára. V októbri 2017 sa mu podarilo zvíťaziť s fotografiou Tajomná Praha vo svetovej súťaži Trierenberg Super Circuit v rakúskom Linci, kde získal zlatú medailu v kategórii Sunrise and Sunset.

Richard Horák vyštudoval stavbárinu, fotografovať sa učil iba ako amatér od svojho otca a kolegov fotografov. Jeho veľkým vzorom bol fotograf Prahy doc. Ing. Jiří Všetečka.

„Milujem svoje rodné mesto, Prahu, a preto ju tak rád fotím. Nie som vyslovene ranné vtáča, ale pokiaľ chcete vyfotiť Prahu v plnej kráse, musíte jej zložiť poklonu tým, že k nej prídete v dobe, kedy sa rozodnieva, kedy je z rána mladá, nádherná a ochotná vám svoje kúzlo ukázať aspoň na krátky okamih... Všade je pokoj, len občas sa pár opilcov vracia odkiaľsi, ťukajú si na čelo, keď vás vidia so statívom, zaspievajú a potácajú sa ďalej... Fotím Prahu ráno aj večer, zdola aj zhora. Snažím sa hľadať a občas aj nachádzam miesta, odkiaľ ešte nie je toľko okukaná...“, vyznáva sa Richard Horák zo svojej lásky k Prahe.

Od roku 2016 je Richard Horák členom Asociácie profesionálnych fotografov Českej republiky. Od roku 1985 až do dnešných dní fotografuje iba fotoaparátmi Nikon.
Výstava v Nikon Photo Gallery potrvá do 4. marca 2018.

Zdroj: Nikon NPG

See More
Image may contain: text and outdoor
Image may contain: sky, text and outdoor
Image may contain: sky, tree and outdoor
Image may contain: sky, night, cloud and outdoor

SNÍMAČ FOTOAPARÁTU NIKON D850 získal 100 bodov od DxOMark
Fotoaparát Nikon D850, je prvou digitálnou jednookou zrkadlovkou Nikon vybavenou plnoformátovým zozadu osvetleným snímačom CMOS formátu FX s ultravysokým rozlíšením 45,7 Mpx, ktorý dosiahol v prísnych testoch laboratórií DxOMark rekordných 100 bodov.
Analýza laboratórií DxOMark, ktorá vyzdvihla špičkovú kvalitu snímok a možnosti citlivosti ISO tohto fotoaparátu a vysvetľuje, že „vďaka prvému použitiu zozadu osvetlenéh...o snímača v plnoformátovej digitálnej jednookej zrkadlovke Nikon so supervysokým rozlíšením 45,7 Mpx sa kvalita snímok fotoaparátu Nikon D850 vyrovná fotoaparátom stredného formátu a často ich aj prekonáva“ a „vďaka tomu fotoaparát Nikon D850 vytvára výkonnostnú triedu sám pre seba“.
DxOMark je dôveryhodný priemyselný štandard pre nezávislé merania kvality snímok objektívov a hodnotenia fotoaparátov, objektívov a smartfónov. Celkové hodnotenie obrazového snímača DxOMark zahŕňa v sebe testovanie troch zložiek: farebnej hĺbky pri fotografovaní portrétov, dynamického rozsahu pri fotografovaní krajiny a citlivosti ISO pri slabých svetelných podmienkach počas fotografovania športu, divých zvierat a iných rýchlych akcií.
https://www.dxomark.com/nikon-d850-sensor-review-first-dsl…/

Zdroj: Nikon / DxOMark

See More
Image may contain: camera
Image may contain: camera
No automatic alt text available.
Image may contain: camera

TLAČOVÉ FARBY BEZ OBSAHU KOBALTU

Dopyt po ekologicky optimalizovaných výrobkoch celosvetovo rastie. V súvislosti s udržateľnosťou majitelia značiek reagujú zvýšeným úsilím zameraným na optimalizáciu nielen svojich výrobkov, ale aj obalov a ostatných tlačových produktov.

S cieľom zdokumentovať úspechy v oblasti ochrany životného prostredia a zdrojov, vládne aj mimovládne organizácie v súčasnosti udeľujú environmentálne označenia čoraz vyššiemu počtu tlačových produktov. Niekt...oré environmentálne označenia si vyžadujú zrieknutie sa používania istých látok vo výrobnom procese. Používanie zlúčenín kobaltu, ktoré ako katalyzátor podporujú oxidatívne sušenie tlačiarenských farieb, sa z pohľadu kritérií pre udeľovanie označení všeobecne vníma kriticky.

Z tohto dôvodu výrobca farieb hubergroup ako jeden z prvých vyvinul systém sušidiel bez obsahu kobaltu pre oxidatívne zasychajúce farby používané pri konvenčnej hárkovej tlači. Tieto farby bez obsahu kobaltu sa dodávali ako alternatíva, pričom ich charakteristiky, farebné odchýlky a tlačové vlastnosti zostávali nezmenené. V dôsledku menšieho zvýšenia teploty v stohu počas fázy oxidatívneho sušenia sa pomocou nového systému sušidiel schnutie dokonca zlepšilo, čo preukazuje jasnú optimalizáciu, pokiaľ ide o kinetiku sušenia. Zo situácie teda ťažia vlastnosti týkajúce sa oderu a karbonizácie. Počas viac ako troch rokov používania sa úspech dostavil pri každej jednej aplikácii.

V dôsledku týchto pozitívnych výsledkov dochádza k zastaveniu paralelnej výroby systémov na báze dvoch rozdielnych systémov sušidiel a všetky farby od spoločnosti hubergroup používané pri hárkovej ofsetovej tlači budú odteraz dostupné iba vo verzii bez obsahu kobaltu. hubergroup si tak plní svoju spoločenskú povinnosť výrobcu tlačiarenskej farby tým, že posilňuje udržateľný rozvoj tlačových produktov a podporuje certifikáciu a získanie environmentálnych označení.

EUROPAPIER SLOVENSKO
Europapier Slovensko ako výhradný zástupca spoločnosti hubergroup pre Slovenskú republiku úspešne dokončil prechod na škálové farby bez obsahu kobaltu. Po prechodnom období, kedy sa v jeho sklade nachádzali aj farby s obsahom kobaltu sa končí a z jeho skladu budú dodávané už len škálové farby bez obsahu kobaltu. Táto informácia je už na etiketách farieb a k 1.11.2017 pristupuje Europapier aj k doplneniu názvu „COFREE“ k názvu farieb na dodacích dokladoch i faktúrach.
Veríme, že uvedená informácia úspešne ovplyvní získanie rôznych environmentálnych značiek pre Vaše výrobky.

Zdroj: hubergroup / Europapier Slovensko

See More
No automatic alt text available.
No automatic alt text available.

POZVÁNKA NA VÝSTAVU
Vážení priatelia dobrého umenia.
Dovoľte, aby sme Vás srdečne pozvali na výstavu pani Kataríny Zemkovej do Galérie na Tehelnej vo Zvolene, ktorá bude 12.1.2018 o 16.00 hod.
Tešíme sa na stretnutie s Vami.
Za organizátorov...
jožo klement

See More
No automatic alt text available.

PERSONÁLNE ZMENY V SPOLOČNOSTI SCP PAPIER

SCP PAPIER, a.s. má nového riaditeľa
Od novembra 2017 je riaditeľom spoločnosti SCP PAPIER Martin Mičko (41). Vo funkcii nahradil Štefana Štellera (53), ktorý bol riaditeľom SCP PAPIER, a. s. 20 rokov – od založenia spoločnosti v roku 1997.

...

Martin Mičko pôsobí v oblasti veľkoobchodu s papierom od roku 1996, od roku 2012 bol obchodným riaditeľom SCP PAPIER. Štefan Šteller ostáva naďalej predsedom predstavenstva spoločnosti. Novou posilou vo vedení spoločnosti je Katarína Suchá na pozícii manažéra predaja.

O FIRME SCP PAPIER
Spoločnosť SCP PAPIER, a.s. je veľkoobchod s papierom. Na Slovensku patrí medzi najväčších dodávateľov papierov pre polygrafický priemysel ako i papierov pre kancelárske použitie. Papiere pre polygrafiu tvoria približne 70 % predaja spoločnosti.

Zdroj: PrintProgress

See More
Image may contain: 1 person, text

GRAFICKÝ DIZAJN – Ako ho vnímate Vy?

Čo je to GRAFICKÝ DIZAJN?
Grafický dizajn je umenie vizuálnej komunikácie, ktoré spája grafické prvky a texty pre prezentáciu informácie, myšlienky alebo názoru. Grafický dizajn je všade, ovplyvňuje všetko, čo vidíme, kupujeme, s čím prichádzame do kontaktu, jednoducho je to umenie vizualizácie nápadov s účelom zapôsobiť na svojho pozorovateľa.

...Continue Reading

TLAČIARI SI PRIPLATIA: PAPIER BUDE DRAHŠÍ
Vyzerá to tak, že v novom roku porastú ceny, nie len energií, papiera, ale aj ďalších spotrebných materiálov. V závere roka už zdraženie avizovali slovenskí predajcovia papiera, ANTALIS, EUROPAPIER aj SCP PAPIER. Už od januára pristúpia k zvýšeniu cien väčšiny svojich produktov, hlavne: nenatieraných a natieraných grafických papierov, kancelárskych papierov aj papierov na digitálnu tlač. Hovorí sa o zvýšení v rozpätí 4 – 10 %. Uvede...né zdraženie je spôsobené rastom cien vstupných surovín na výrobu papiera jednotlivých dodávateľov.

NÁRAST CENY HLINÍKA ZVÝŠI CENY OFSETOVÝCH TLAČOVÝCH PLATNÍ
Počas minulého roka najväčší svetoví výrobcovia ofsetových tlačových platní: KODAK, FUJIFILM, AGFA, informovali, že ceny vstupných materiálov a náklady na pracovnú silu spôsobili nárast ich výrobných nákladov. Svetové ceny surového hliníka, ktorý je základom pre ofsetové platne narástli takmer o 20%. Tieto faktory spôsobujú, že výrobcovia sú nútení zvyšovať ich ceny.
Už v septembri minulého roka spoločnosť FUJIFILM zvýšila ceny o 10%, spoločnosť KODAK oznámila zvýšenie v tom čase o 9%. AGFA uverejnila správu, že doterajšie ceny nebude môcť udržať. Spoločností vo svojich vyhláseniach uvádzajú, že nárast cien bude premietnutý v závislosti na miestnom trhu. Ceny na slovenskom trhu sa môžu zvýšiť v rozsahu 10 až 20%.

Komunite ofsetových tlačiarov by určite prospelo, keby sa presnili tieto informácie. Avizovali slovenský dodávatelia platní zvýšenie cien? Poznáte už nové ceny platní?

Zdroj: FM/NET

See More
No automatic alt text available.
Image may contain: sky and outdoor
No automatic alt text available.

NOVINKY V MEDIÁLNOM SVETE: Ringier predáva Nový Čas aj všetky tlačené tituly

Už dlhšie sa špekulovalo o tom, že medzi najväčšími slovenskými vydavateľskými domami príde k preskupeniu portfólia. V novembri Ringier Axel Springer Slovakia zverejnil novinky a chystané zmeny.

Vydavateľstvo Ringier Axel Springer Slovakia (RAS) sa rozhodlo predať všetky tlačené tituly. Medzi nimi je aj najčítanejší slovenský denník Nový Čas (jeho priemerný náklad sa pohybuje okolo 90-tisíc výtlačkov...), ktorý kupuje spoločnosť FPD Media. K novému vydavateľovi - FPD Media putuje aj týždenník Nový Čas Nedeľa, ako aj online rozšírenia Nového Času a nedeľníka.

FPD Media patrí do skupiny FPD Group, ktorej vlastníkom je Anton Siekel. Hlavným cieľom pre nového vlastníka je udržať denník Nový Čas na pozícii trhovej jednotky s výrazným náskokom pred ďalšími titulmi. Nový vlastník avizuje ďalšie posilnenie manažmentu, zodpovedného za riadenie mediálnych investícií spoločnosti FPD Media. Podnikateľovi Antonovi Siekelovi patrí aj Žilinský večerník, od konca roka 2016 tam vychádza aj mesačník Break. Žilinské vydavateľstvo ho odkúpilo od vydavateľstva News and Media Holding.

Ostatné tlačené tituly kupuje vydavateľstvo finančnej skupiny Penta News and Media Holding. Ide o magazíny Nový Čas pre ženy, Život ako aj mesačníky Nový Čas Krížovky, Nový Čas Bývanie, EVA, Madam EVA, GEO a AUTO BILD, spolu so všetkými ich online rozšíreniami.

Ringier Axel Springer kúpilo naopak od News and Media Holding portál aktualne.sk, ktorý spojí so svojím spravodajským portálom aktuality.sk. Okrem toho kupujú i weby Autobazar.eu a Topreality.sk.

RINGIER VIDÍ BUDÚCNOSŤ A ŠANCU V ONLINE SVETE
"S touto rozsiahlou reorganizáciou nášho portfólia na Slovensku, jasne podčiarkujeme naše odhodlanie stať sa vedúcim digitálnym vydavateľstvom v strednej a východnej Európe. Naše nové portfólio na Slovensku je kompletne digitálne a dobre diverzifikuje príležitosti medzi oblasti digitálneho publikovania, digitálnej inzercie a digitálnych obchodných činností, ako Pokec a Bistro.sk. Som presvedčený, že ide o výborné nastavenie, ktoré umožní ďalší zdravý rast nášho podnikania na Slovensku," povedal výkonný riaditeľ Ringier Axel Springer Media AG Mark Dekan.

Predajná transakcia portfólia tlačených novín podlieha schváleniu zo strany kompetentných orgánov v oblasti kontroly fúzií. Uzavretie oboch transakcií sa očakáva v polovici roka 2018. V kontexte odpredaja, nie je plánované žiadne znižovanie počtu zamestnancov, ani rušenie redakcií.

Zdroj: NET

See More
Image may contain: 2 people, people smiling

V novom roku veľa pohody, šťastné náhody, žiadne nehody, významné dohody, úsmevné príhody a ďalšie života výhody!

Image may contain: text

AKÁ JE BUDÚCNOSŤ PAPIERA v dnešnom digitálnom svete?

Ešte pred dvadsiatimi rokmi takejto otázke, by nebola venovaná pozornosť. Viete si predstaviť život bez papiera? Papier aj tlač majú svoju dlhú históriu. Nová digitálna doba, žiaľ zmenila formu komunikácie, zažívame komunikačný mix. Je potrebné reagovať na často zavádzajúce informácie a šíriace sa prognózy, že tlač a papier končí!

VIETE SI PREDSTAVIŤ ŽIVOT BEZ PAPIERA? ...

Continue Reading

ČO JE DIGITÁLNA DEMENCIA?

Digitálne médiá menia životy ľudí od základov. S počítačom a smartfónom už pracuje takmer každý. Nastal čas nových rizík a závislostí. Digitálne médiá nás zbavujú nutnosti vykonávať duševnú prácu. Ak prestaneme vyvíjať duševné úsilie, ochabuje nám pamäť a schopnosť učenia. Dnes nie je nič neobvyklým, že niektoré deti sa venujú rôznym PC hrám, televízii, internetu alebo hrám v mobile 7-8 hodín denne. Prichádzajú tak o čas potrebný na učenie alebo s...

Continue Reading

O MÉDIÁCH – AKO ICH VNÍMATE VY???

Médiá sú dnes neodmysliteľnou súčasťou života každého z nás. Ponúkajú nám informácie, vďaka ktorým sme takpovediac vždy „v obraze“. Niektoré z týchto informácií potrebujeme k životu, niektoré k tomu, aby sme vedeli, o čom je reč na autobusovej zastávke či v reštaurácii pri víne. No vieme tieto informácie rozlíšiť?

VPLYV MÉDIÍ NA ĽUDÍ ...

Continue Reading

FESPA MEXICO 2017 – zvýšený záujem investovať

FESPA Mexico 2017 FESPA je prestížna medzinárodná výstava, ktorá sa uskutočnila v dňoch od 16. do 18. novembra 2017. Hostila vystavovateľov svetových značiek a návštevníkov z odvetvia tlače a reklamy. Podujatie prilákalo 8 880 individuálnych návštevníkov, z ktorých väčšina bola z hostiteľskej krajiny. Po ukončení podujatia vystavovatelia pozitívne komentovali medzinárodné zastúpenie firiem. Okrem usporiadateľskej krajiny Mexika, b...

Continue Reading

Pantone vybralo farbu roka 2018, je ňou Ultra Violet

Spoločnosť Pantone zvolila Ultra Violet alebo PANTONE 18-3838 TCX za farbu roka na základe prieskumov a analýz, ktoré zbiera počas celého roka. Pantone Colour Institute vyberá farbu roka už od roku 2000. Tím Pantone farbu roka nevyberá len tak, náhodne. Pri výbere sa zohľadňuje zábavný priemysel, móda, dizajn a dokonca aj populárne turistické destinácie či sociálno-ekonomické podmienky. Vybrané farby sú veľmi často odvážne....

Continue Reading

VZNIKNE 4-ROČNÝ ODBOR „KNIHÁR“ S MATURITOU?

Na pôde Strednej Odbornej Školy Polygrafickej (SOŠP) v Bratislave, sa zišli predstavitelia Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), Štátneho inštitútu pre odborné vzdelávanie, Zväzu polygrafie na Slovensku (ZPNS), zástupcovia tlačiarní aj dodávatelia polygrafických technológií, aby si vypočuli najnovšie informácie z oblasti stredného odborného školstva. V druhej časti programu prebehol slávnostný krst strojových zariadení.

Úvodný p...

Continue Reading