Videos
Suchy Las 800 Lat Historii
5
Photos
Posts

Chwalimy się naszym jubileuszem! Dzięki ZKP informacja "jedzie" w świat.

Image may contain: tree and outdoor
Image may contain: sky, tree and outdoor

800-lecie Suchego Lasu kręci się, kręci 🎬📽️🎞️🤗

Posts

Koncert ostatkowy, zapoczątkował nowy piękny zwyczaj w gminie Suchy Las. Po raz pierwszy Wójt Gminy Grzegorz Wojtera wręczył nagrodę Złotego Dębowego Liścia. Nagrodę za zasługi dla gminy otrzymał Zenon Pilarczyk, który jest autorem wielu publikacji i inicjatorem działań na rzecz szerzenia lokalnej wiedzy historycznej. Orkiestra Dęta w Chludowie zagrała niesamowity koncert, w którym zagrała wiele nowych utworów. Wykonanie "Piratów z Karaibów" Hansa Zimmer’a, tak jak i pozostałe aranżacje zrobiły na widzach zgromadzonych licznie w sali Gminnego Ośrodka Sportu niesamowite wrażenie. Gratulujemy udanego koncertu.

13 lutego odbył się coroczny koncert orkiestry dętej z Chludowa, który był zarazem inauguracją obchodów jubileuszu 800-lecia Suchego Lasu. Podczas koncertu w...
youtube.com

We wczorajszym Wieczorze z WTK gościem na żywo był Wójt Grzegorz Wojtera, który opowiadał o Koncercie Ostatkowym Orkiestra Dęta w Chludowie, inaugurującym obchody 800-lecia Suchego Lasu. Kto nie widział na żywo, może odrobić zaległości teraz!

#suchylas #SuchyLas800lat #orkiestrachludowo

13 lutego w Suchym Lesie odbył się Koncert Ostatkowy Orkiestry Dętej z Chludowa z okazji jubileuszu 800 Lat Suchego Lasu. Podczas koncertu statuetką „Dębowego Liścia” za zasługi dla Gminy Suchy Las uhonorowany został Pan Zenon Pilarczyk.
wtkplay.pl
Gmina Suchy Las added 49 new photos to the album: Koncert Ostatkowy.

Wczoraj, 13 lutego w hali GOS w Suchym Lesie odbył się Koncert Ostatkowy w wykonaniu Orkiestry Dętej z Chludowa. Tak, jak zapowiadaliśmy, był on wyjątkowy z kil...ku powodów. Koncert ten zainaugurował przypadające w tym roku obchody 800-lecia Suchego Lasu. Na jego wstępie po raz pierwszy w historii gminy została przyznana złota statuetka Dębowego Liścia „Za zasługi dla gminy Suchy Las”. Wójt Grzegorz Wojtera wręczył ją Panu Zenonowi Pilarczykowi, emerytowanemu nauczycielowi Szkoły Podstawowej im. Wojciecha Bogusławskiego w Suchym Lesie, który swoje życie poświęcił badaniu historii gminy Suchy Las i pielęgnowaniu jej kultury.
Uhonorowanie Pana Zenona statuetką „Dębowego Liścia” przez zgromadzoną w hali publiczność zostało przyjęte owacjami na stojąco. Orkiestra Dęta z Chludowa Panu Zenonowi dedykowała ulubioną Jego piosenkę „Czerwone maki na Monte Cassino”.
Koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej z Chludowa także został nagrodzony gromkimi brawami i prośbami o bis. Orkiestra wzmocniona o wokalne występy swoich członków oraz Zbyszka Tuchołki dała prawdziwy popis swoich umiejętności, wykonując największe przeboje polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej oraz filmowej, między innymi zespołu Queen, czy takich artystów jak: Zbigniew Wodecki, Beyonce, Andrzej Zaucha.

See More

Orkiestra 😉

It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
Posted by SuchyLas800Lat
988 Views
988 Views

🎼 Już jutro w hali GOS w Suchym Lesie zagra Orkiestra Dęta w Chludowie - mamy nadzieję, że się wybieracie! 🎶🎶

Z tej okazji ogłaszamy szybki KONKURS!!! 📣📣📣

Do wygrania NAJNOWSZA PŁYTA Orkiestry Dętej z rozrywkowym repertuarem. Prawdziwa gratka! 💎

...

Jeśli chcecie ją zdobyć, typujcie tytuły, które zabrzmią podczas Koncert Ostatkowy z Orkiestrą Dętą z Chludowa.

Możecie typować po jednym tytule, a płyty zgarną osoby, które jako pierwsze poprawnie wytypują utwór (utwory nie mogą się powtarzać). Kto wygra - okaże się podczas jutrzejszego koncertu! Możecie wytypować maksymalnie jedną piosenkę.

Czas na komentarze macie do wtorku do godz. 18:30.

#orkiestradętawchludowie #suchylas #suchylas800lat

Regulamin konkursu:
1. Organizatorem jest Gmina Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 13, 62-002 Suchy Las.
2. Konkurs trwa do 13 lutego 2018 r. godz. 18:30.
3. Komentarze zawierające treści wulgarne, obelżywe, nieobyczajne, dyskryminujące, obrażające uczucia religijne lub w inny sposób sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
4. Zwycięzcy o swojej wygranej i możliwościach odbioru płyty zostaną poinformowani w komentarzu pod zwycięskim postem.

See More
🎼 already tomorrow at the hall hall in dry forest will play @[305744476103769:274:Orkiestra Dęta w Chludowie]-we hope you're going! 🎶🎶 On this occasion we announce a quick contest!!! 📣📣📣 To win the latest album of the orchestra orchestra with entertainment repertoire. Real treat! 💎 If you want to get it, you'll find the titles that you made during @[739926512874053:844:Koncert Ostatkowy z Orkiestrą Dętą z Chludowa]. You can use one title, and the records will be taken by people who are the first to track the track correctly (tracks cannot repeat). Who wins - will show up during tomorrow's concert! You can have a maximum of one song. Time for comments you have until Tuesday to 18:30. #orkiestradętawchludowie #suchylas #suchylas800lat Contest Rules: 1. Organizatorem jest gmina suchy las z siedzibą przy ul. School 13, 62-002 dry forest. 2. Contest lasts until 13 February 2018 18:30. PM 3. Comments containing vulgar, non-discriminatory, discriminatory, discriminatory, non-discriminatory religious feelings or otherwise contrary to the law or principles of social coexistence will be removed. 4. Zwycięzcy o swojej wygranej I możliwościach odbioru płyty zostaną poinformowani w komentarzu pod zwycięskim postem.
Translated
No automatic alt text available.

Trwają nagrania do kolejnych odcinków filmów z serii Suchy Las 800 Lat Historii. Wczoraj odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie z wyjątkową osobą –Panem Zenonem Pilarczykiem, mieszkańcem Suchego Lasu. O Panu Zenonie napisał Ryszard Chruszczewski w „Zarysie historii Gminy Suchy Las i jej mieszkańców”. Oto fragment Jego biografii : „Swoje życie poświęcił badaniu historii gminy Suchy Las i pielęgnowaniu jej kultury. Działalność Pilarczyka obejmuje zagadnienia historii lokalnej i... regionalnej, bibliotekarstwo i muzealnictwo. Razem z Janem Rewersem jest współautorem Monografii Gminy Suchy Las. Jego opracowania wykorzystano w pracach nad herbem gminy Suchy Las. Były one także podstawą do składania wniosków przy upamiętnianiu miejsc historycznych na terenie naszej gminy, takich jak: tablica pamiątkowa w Piątkowie na miejscu kaźni z lat 1939-1945, tablica ku czci Wojciecha Bogusławskiego, pomnik ofiar faszyzmu w Łagiewnikach, pomnik strażaka w Suchym Lesie, przy renowacji grobu dwóch nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1945 r., których dane osobowe udało się ustalić dzięki pracom Zenona Pilarczyka i umieścić nazwiska na nagrobku.
Opracowania i materiały, które zgromadził, były pomocne przy nadawaniu imion drużynom harcerskim w Szkole Podstawowej w Suchym Lesie. Warto w tym miejscu wymienić: 34 Drużynę im. Powstańców Wielkopolskich 1918-1919,30 Drużynę Harcerek im. Małgosi Silmanowicz, Hufiec ZHP Gminy Suchy Las im. Bohaterów Armii Poznań.
Zenon Pilarczyk współuczestniczył, udostępniając materiały źródłowe w pracach nad nadaniem nazw ulic w Suchym Lesie i Morasku. Z jego inicjatywy nadano nazwę ks. Bronisława Hertmanowskiego ulicy w Suchym Lesie oraz Bibianny i Jędrzeja Moraczewskich w Zielątkowie. (…)”

See More
Image may contain: 1 person
Image may contain: one or more people, people standing and outdoor
Image may contain: 1 person, standing and outdoor

Już w najbliższy wtorek czeka nas orkiestrowe zakończenie karnawału!

FEB13
Tue 7:00 PM UTC+01Hala sportowo-widowiskowa w Suchym Lesie
81 people interested

Karta z kalendarza: LUTY

Gdyby nie Zakon Maltański, Suchy Las mógłby dzisiaj nie istnieć!
To joannitom biskup Paweł nadał ziemie w 1218 r. To joannici stoją za ocaleniem Suchego Lasu przed całkowitym upadkiem w 1732 r., kiedy to komandor maltański Michał Stanisław Dąbrowski sprowadził do opustoszałej wsi siedmiu osadników z rodzinami.

...

„Przywilejem z 10 kwietnia 1732 r. przydzielił każdemu z nich po dwie płosy ziemi w trzech polach, za każdą płosę po 6 mórg licząc, nadto po jednej płosie na siedlisko i ogrody, nakładając na nich następujące obowiązki: co roku na św. Marcina mieli oddawać po tynfów 60, kapłonów 4, gęsi 2, jaj kurzych dwa mendle, a za przędzę – że jej prząść nigdy nie mieli – każdy po 2 złp. Odrabiać też mieli dla dworu po 12 dni w roku każdy, w terminach wskazanych przed dwór. Hiberny mieli oddawać po złp 4 gr 9, pogłównego każdy w jednej racie po złp 4 gr 18, gorzałkę i piwo brać mieli tylko z mielcucha pańskiego. Sołtysa i ławnika mieli sami sobie obierać i do potwierdzenia dworowi przedstawiać. Sołtys otrzymał prawo sadzenia, karania i sadzania nieposłusznych w gąsior. Bojaźni Bożej miał przestrzegać, bluźnierstwa nie znosić, a tego co by mu o bluźnierstwie natychmiast nie doniósł, karać po równo z bluźniercą. Osadnicy pozostawali wedle przywileju wolnymi, jeśliby zaś który gdzie indziej chciał się wynieść, miał na swoje miejsce tak dobrego i tak majętnego jak sam osadzić.” (źródło: Z. Pilarczyk, „Z dziejów Gminy. Związki Suchego Lasu z Zakonem Kawalerów Maltańskich”, M.S. Nr 36, 1999 r.).

O tym fakcie przypomina nam dzisiaj m.in. tablica pamiątkowa poświęcona Michałowi Stanisławowi Dąbrowskiemu, znajdująca się przy ul. Bogusławskiego niedaleko kościoła.

See More
Image may contain: 2 people

🔊 TO OSTATNIA SZANSA, aby zdobyć KALENDARZ na rok 2018 z ilustracjami by Paweł Piechnik !!! Zostało nam ich dosłownie 5 szt. i chętnie oddamy je w Wasze ręce!

Zgłaszajcie się w komentarzach, a kalendarz dostanie 5 osób, które najbardziej przekonają nas do tego, że to właśnie one powinny dostać ten kalendarz. Do dzieła!

Regulamin konkursu:...
1. Organizatorem jest Gmina Suchy Las z siedzibą przy ul. Szkolnej 13, 62-002 Suchy Las.
2. Konkurs trwa do 6 lutego 2018 r. godz. 23:59.
3. Komentarze zawierające treści wulgarne, obelżywe, nieobyczajne, dyskryminujące, obrażające uczucia religijne lub w inny sposób sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego będą usuwane.
4. Zwycięzcy o swojej wygranej i możliwościach odbioru kalendarza zostaną poinformowani w komentarzu pod zwycięskim postem.

See More
No automatic alt text available.

Zachęcamy do sięgnięcia po nowy numer Gazety Sucholeskiej, a szczególnie do stron 6. i 7., poświęconym obchodom 800-lecia, jak również do strony 8. i artykułu pt. "Skąd krzyż maltański w herbie Suchego Lasu?" autorstwa Łukasza Ferchmina.
Gazetę w wersji internetowej można przeczytać tutaj ---> http://suchylas.pl/gazeta/gazeta012018/mobile/index.html#p=7

Image may contain: 1 person, shoes, text and outdoor

Dzisiaj mija dokładnie 100 lat od narodzin o. Mariana Żelazka. Jesteśmy dumni, że ten wspaniały człowiek, opiekun i "ojciec" trędowatych, swoją posługę zaczynał w mieszczącym się w Chludowie Zgromadzeniu Słowa Bożego.

Warto dzisiaj wspomnieć słowa o. Feliksa Kubicza SVD, który w księdze pamiątkowej Gminy Suchy Las przy okazji nadania honorowego obywatelstwa o. Marianowi napisał tak:

""Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć". Niech to przesłanie o. Mariana inspiruje nas wszystkich do ustawicznego wzrastania w człowieczeństwie i budowaniu jedności i pokoju ze wszystkimi."

Image may contain: 1 person, smiling

Komitet Organizacyjny Obchodów 800-lecia Suchego Lasu uzyskał patronat honorowy Metropolity Poznańskiego Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Ksiądz Arcybiskup był uprzejmy objąć całorocznym patronatem wszystkie przedsięwzięcia organizowane w 2018 r. przez gminę Suchy Las. Ogromnym zaszczytem dla gminy byłby udział Jego Ekscelencji w uroczystej Mszy św. w intencji mieszkańców organizowanej w ramach Dni Gminy 17 czerwca. Aktualnie czynione są w tym temacie starania.

Image may contain: 2 people, people standing

Festyn z okazji Dni Gminy Suchy Las odbędzie się 16 czerwca, a wystąpi wówczas ikona polskiej muzyki rozrywkowej Beata Kozidrak i Bajm. Atrakcji nie będzie końca. Podczas prezentacji osiedli i sołectw dominować będzie wątek kulinarny. Więcej informacji odnośnie Dni Gminy uchylimy w późniejszych wydaniach Gazety Sucholeskiej.

JUN16
Sat 2:00 PM UTC+02SuchyLas800LatSuchy Las, Poland
305 people interested

Każdy mieszkaniec będzie mógł się wykazać wiedzą o gminie. Test jest jubileuszową wersją konkursu wiedzy o gminie Suchy Las, organizowanego co roku przez Towarzystwo Przyjaciół Gminy Suchy Las. Szczegóły i regulamin wkrótce.

MAY19
Sat 10:00 AM UTC+02SuchyLas800LatSuchy Las, Poland
5 people interested