Photos
Videos
Dzień odblasków 2017
8
2
Gliwice
12
57
"Nie bądź następny" - w dniu wczorajszym doszło do kolejnego tragicznego zdarzenia drogowego w miejscowości Warszowice DK 81 z udziałem motocyklisty. To już czwarty motocyklista, który w lipcu zginął na śląskich drogach. Wydaje się prosty odcinek drogi nikogo nic nie powinno zaskoczyć- a jednak. Wykonywanie manewrów na drogach obwarowane jest koniecznością przewidywania zachowania innych uczestników ruchu drogowego oraz uruchomienia wyobraźni. Skutki braku rozsądku są bardzo tragiczne -na pewno można by im zapobiec. Okoliczności tragicznego zdarzenia będą wyjaśniane ale to już po, to się zdarzyło ważnym jest by zrobić wszystko by takich okoliczności nigdy nie wyjaśniać.
5
2
Posts

Przedostatni post zawiera opis wypadku drogowego spowodowanego przez kierującego w stanie nietrzeźwości. Jak widać w komentarzach internautów negujemy i potępiamy takie zachowania....Ale jak zachowujemy się sami napotykając problem ???

Chętnie pomagamy …., nawet pijanemu wsiąść za kierownicę – alarmujące wyniki prowokacji śląskiej Policji w ramach kampanii społecznej „Alkohol na drodze zabija”

W dwóch z czterech prowokacji do jakich doszło przed katowicką galerią handlową we ...wtorkowy poranek, osoby poproszone przez „pijaną” osobę (zawodowego aktora) o przeparkowanie samochodu zgodziły się pomóc. Prowokacja śląskiej Policji to kolejna odsłona kampanii społecznej „Alkohol na drodze zabija”.

W ramach prowokacji przeprowadzono cztery akcje, w których aktor, zachowujący się jak osoba nietrzeźwa, od której wyczuć można było woń alkoholu, prosiła innych kierowców o pomoc w wyjechaniu samochodem z wąskiego miejsca parkingowego. Niestety aż w dwóch przypadkach kierowcy okazali się pomocni i po krótkim wysłuchaniu argumentacji nietrzeźwego kierowcy wzięli od niego kluczyki i próbowali wsiąść za kierownicę.

W drugiej z kolei prowokacji wzięło udział trzech mężczyzn, którzy zaczęli rozmowę w trakcie której wykonali telefon na numer alarmowy 112 z powiadomieniem o sytuacji odpowiednich służb, a na koniec wyrwali kluczyki z ręki prowokatora, który chciał odjechać samodzielnie samochodem. To dobry przykład prawidłowej reakcji.

W trzeciej sytuacji mężczyzna i kobieta odeszli od prowokatora, tłumacząc, że nie pomogą bo jest pijany, ale jak wynikało z obserwacji oraz monitoringu telefonów, nie powiadomili nikogo o zaistniałej sytuacji. To również alarmująca reakcja mimo, że bierna. Osoby te mogły zapobiec tragedii, jeśli by do niej doszło.

W ostatniej prowokacji kierowca praktycznie bez wahania zdecydował się na wyparkowanie samochodu osobie nietrzeźwej. W rozmowie po przerwaniu prowokacji kierowca twierdził, że pomagał osobie niepełnosprawnej. Aktor miał jednak silną, wyczuwalną z daleka woń alkoholu, która powinna dać kierowcy do myślenia.

Wnioski z akcji
Mimo licznych akcji społecznych oraz szerokiej profilaktyki dotyczącej zagrożeń jazdy po pijanemu, kierowcy nadal nie czują wagi swoich zachowań w codziennych sytuacjach drogowych. Prowokacja pokazuje, że bez problemu można znaleźć osoby, którzy pomogą pijanemu wsiąść za kierownicę.

Śląska Policja w ramach kampanii „Alkohol na drodze zabija” zaprezentuje w najbliższym czasie studium przypadku 5 najczęstszych sytuacji, w których kierowca wsiada do samochodu pod wpływem alkoholu. Policjanci mają nadzieję, że ta kolejna akcja będzie miała wpływ nie tylko na osoby, które bezpośrednio stwarzają zagrożenie na drodze, ale również świadków takich sytuacji, czyli osoby, które mogą zapobiec tragedii. Wszyscy mamy na to wpływ. Reagujmy.

See More

KU PRZESTRODZE... zobacz nagranie

Blisko 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu miał 20-latek z Żor, który spowodował poważny wypadek na Folwareckiej. Młody kierowca na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w inny samochód i dachował. W zdarzeniu ucierpiał znajomy 20-latka oraz kierująca drugim samochodem biorącym udział w wypadku.

http://zory.slaska.policja.gov.pl/…/231261,Ku-przestrodze.h…

Blisko 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu miał 20-latek z Żor, który spowodował poważny wypadek na Folwareckiej. Młody kierowca na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w inny samochód i dachował. W zdarzeniu ucierpiał znajomy 20-latka oraz kierująca drugim...
zory.slaska.policja.gov.pl
Posts

Rowerzysta kontra....rowerzysta
Rady dla kierujących jednośladem http://chorzow.slaska.policja.gov.pl/…/231139,KU-PRZESTRODZ…

Do dość nietypowego zderzenia doszło w Parku Śląskim. Na jednej z alei czołowo zderzyli się dwaj rowerzyści. Obaj byli trzeźwi. Apelujemy, aby również na ścieżkach rowerowych zachować szczególną ostrożność. Należy dostosować prędkość oraz wyraźnie sygnalizować zamiar wykona...
chorzow.slaska.policja.gov.pl

Tragedia na drodze
Kolejny raz apelujemy do kierowców, zwłaszcza tych młodych i niedoświadczonych za kierownicą, o wolniejszą i bezpieczniejszą jazdę. Piękna słoneczna pogoda jest zgubna i powoduje że tracimy czujność i instynkt. Wtedy to dochodzi do najtragiczniejszych zdarzeń na drogach.
Zdejmijmy nogę z gazu ...!!!

http://czestochowa.slaska.policja.gov.pl/…/231160,Tragiczny…

Częstochowscy policjanci, wspólnie z prokuratorem, wyjaśniają przyczyny tragicznego wypadku, do którego doszło w Zawadzie koło Kłomnic. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący samochodem BMW prawdopodobnie nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze grun...
czestochowa.slaska.policja.gov.pl

JEDNOŚLADEM BEZPIECZNIE DO CELU
To już kolejna ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tym razem skierowana jest przede wszystkim do użytkowników jednośladów, których liczba znacząco wzrosła przez ostatnie lata. Motocykliści, motorowerzyści, rowerzyści i kierowcy samochodów - pamiętajcie, że zarówno Wasze życie, jak i życie pozostałych uczestników ruchu drogowego jest w Waszych rękach!

http://www.slaska.policja.gov.pl/…/230729,Jednosladem-bezpi…

To już kolejna ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tym razem skierowana jest przede wszystkim do użytkowników jednośladów, których liczba znacząco wzrosła przez ostatnie lata. Motocykliści, motorowerzyści, rowerzyści i kierowcy sa...
slaska.policja.gov.pl

Drodzy użytkownicy jednośladów! Mamy dla Was mały konkurs 🙂!
Używanie odblasków przez pieszych i cyklistów uważamy za ważny element ubioru.

Do wygrania są 3 komplety szarf odblaskowych dla motocyklistów lub rowerzystów, a warunki są niezwykle proste 🙂:

...

1. Polub nasz profil na Facebook’u
2. W komentarzu pod tym postem umieść link ze zdjęciem swojego jednośladu - najlepiej z jednej ze swoich wycieczek lub zlotu (np. zdjęcie umieszczone na Twoim profilu).

Konkurs trwa do 7 maja 2018 godz. 10.00, a wygrywają 3 osoby, których komentarz zdobędzie największa liczbę polubień.

Serdecznie zapraszamy do zabawy!

See More
Image may contain: motorcycle
No automatic alt text available.

Zadbaj o bezpieczeństwo podróżując rowerem!

Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło wczoraj w godzinach popołudniowych na ul. Katowickiej w Siemianowicach Śląskich. Jadący ścieżką rowerową 65-latek z niewyjaśnionych dotąd przyczyn wjechał rowerem w bok skręcającego autobusu.
Mężczyzna w stanie krytycznym został zabrany do szpitala. Niestety, w wyniku odniesionych obrażeń rowerzysta zmarł.

...

Apelujemy do wszystkich rowerzystów o używanie kasków ochronnych oraz dbałość o stan techniczny swoich jednośladów. Przed wyjazdem koniecznie sprawdźcie poprawność działania hamulców i oświetlenia.

http://siemianowice.slaska.policja.gov.pl/…/230910,Smiertel…

See More
Image may contain: outdoor

NIE WIEDZĄ, CZY MOGĄ PROWADZIĆ PO PIWIE – RUSZYŁA KAMPANIA ŚLĄSKIEJ POLICJI „ALKOHOL NA DRODZE ZABIJA”

Policyjne statystyki potwierdzają, że alkohol na drodze zabija. Zgodnie z najnowszym badaniem ankietowym, przeprowadzonym przez śląską policję w ramach kampanii społecznej „Alkohol na drodze zabija”, młodzi kierowcy nie wiedzą, ile alkoholu i kiedy mogą wypić, aby wsiadając za kierownicę, mieć pewność, że są trzeźwi. Większość z badanych dopuszcza również możliwość prowadzenia pod wpływem w pewnych określonych okolicznościach.

http://slaska.policja.gov.pl/…/230462,Nie-wiedza-czy-moga-p…

Policyjne statystyki potwierdzają, że alkohol na drodze zabija. Zgodnie z najnowszym badaniem ankietowym, przeprowadzonym przez śląską policję w ramach kampanii społecznej „Alkohol na drodze zabija”, młodzi kierowcy nie wiedzą, ile alkoholu i kiedy mogą wypić, aby wsiadając za kierow...
slaska.policja.gov.pl

Miesiąc kwiecień 2018 roku jest już bardzo tragiczny w kategorii zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów. W pięciu zdarzeniach kierowcy jednośladów ponieśli największą cenę - stracili życie. Okoliczności tych zdarzeń i ich przyczyny z jednej strony to brawura, prędkość, brak doświadczenia i wyobraźni, z drugiej zaś brak zachowania zasad, które decydują o bezpieczeństwie jak również kwalifikują zachowanie człowieka wobec drugiego równouprawnionego uczestnika ruchu drogowego.... Te tragedie to zdecydowanie za dużo. Apelujemy o rozwagę, rozsądek i wyobraźnię, o przestrzeganie zasad na drodze, które są zbiorem przepisów ale również norm etycznych, które decydują o godności, a ich zastosowanie przekłada się na nasze bezpieczeństwo. Nie stańmy się kolejną ofiarą – Nie pozostawiajmy życia na drodze.
Niech poniższy spot stanowi przestrogę dla kierujących.

See More
It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
7.8K Views

Serdecznie dziękujemy za to, że jesteście tu z nami, a lubiących profil jest z dnia na dzień więcej! 🙂 Dziś okrągłe 3000 like’ów naszego profilu! Dziękujemy

No automatic alt text available.

Nakręceni na bezpieczeństwo!

Rybniccy policjanci w ramach akcji „Kręci nas bezpieczeństwo... przez cały rok szkolny” organizują spotkania z najmłodszymi. Tym razem policjanci ruchu drogowego przeprowadzili prelekcję o bezpiecznym poruszaniu się po drogach dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 35. W pogadance wykorzystano specjalny furgon profilaktyczno-edukacyjny z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

http://rybnik.slaska.policja.gov.pl/…/230187,Z-najmlodszymi…

Rybniccy policjanci w ramach akcji „Kręci nas bezpieczeństwo... przez cały rok szkolny” organizują spotkania z najmłodszymi. Tym razem policjanci ruchu drogowego przeprowadzili prelekcję o bezpiecznym poruszaniu się po drogach dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 35. W pogadance wykorzy...
rybnik.slaska.policja.gov.pl

Dzień przed zlotem w sobotnie popołudnie na drodze w Częstochowie doszło do tragicznego zdarzenia drogowego z udziałem motocyklisty. Okoliczności zdarzenia są w trakcie ustaleń, to jedna strona,druga zaś najważniejsza to ogromna tragedia. Apelujemy do użytkowników dróg o zachowanie wszelkich norm i zasad których stoswanie w ruchu drogowym uchroni od tych ogromnych tragedii. "NIE BĄDŹCIE NASTĘPNI"

It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
3.3K Views

XV MOTOCYKLOWA PIELGRZYMKA NA JASNĄ GÓRĘ
Życie bezwzględnie powinno budzić szacunek , a więc i troskę o jego jakość. Jaki uczestnicy ruchu drogowego bądźmy rozważni, ponieważ jesteśmy współodpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje i bezpieczeństwo drugiego człowieka.
Apelujemy, aby każdy z nas wykazywał na drodze mądrość, która odpowiada za zachowanie zasad.

W minioną niedzielę odbyła się Pielgrzymka Motocyklowa na Jasną Górę....
To już piętnasta pielgrzymka, która rozpoczęła spotkania motocyklistów w Częstochowie. Nad bezpieczeństwem jej uczestników czuwali policjanci z częstochowskiej drogówki.

See More
W minioną niedzielę odbyła się Pielgrzymka Motocyklowa na Jasną Górę. To już piętnasta pielgrzymka, która rozpoczęła spotkania motocyklistów w Częstochowie. Nad bezpieczeństwem jej uczestników czuwali policjanci z częstochowskiej drogówki.
slaska.policja.gov.pl

Przed nami weekend! Zapowiada się idealna pogoda na rowerowe wycieczki, nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie!

W pierwszym kwartale 2018 roku w woj. śląskim doszło do 28 wypadków i 88 kolizji z udziałem rowerzystów. W zdarzeniach tych zginęły 4 osoby, a 24 zostały ranne. Pomimo, iż zdarzeń tych jest mniej niż w tym samym okresie roku poprzedniego - apelujemy o rozwagę i czujność zarówno kierujących samochodami, jak i rowerzystów.
Wzajemne respektowanie praw i wzmożona uwa...ga może pomóc uchronić od niebezpiecznych sytuacji z udziałem tych dwóch grup uczestników ruchu drogowego.

Dla przypomnienia przytoczymy dziś kilka przepisów dotyczących rowerzystów i kierujących samochodami:
1. Chcąc skorzystać z przejścia dla pieszych rowerzysta powinien zejść z roweru, a następnie przeprowadzić rower
2. Korzystając z przejazdu dla rowerzystów nie zapominajmy, iż pierwszeństwo ma dopiero rowerzysta znajdujący się na tym przejeździe – nie wjeżdżamy bezpośrednio pod jadący pojazd
3. Jeżeli wyznaczona jest droga dla rowerów, to oznacza ona nakaz poruszania się po tej drodze - nie korzystamy z drogi przeznaczonej dla innych pojazdów
4. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
5. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.
6. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
7. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
8. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.

Podczas jazdy rowerem warto korzystać z kasku i kamizelki odblaskowej oraz dbać o prawidłowe oświetlenie jednośladu.

See More
Image may contain: bicycle and outdoor
Image may contain: one or more people, bicycle and outdoor

Noga z gazu!

Dwa policyjne działania – jedna przyświecająca idea: „NIE - DLA PRĘDKOŚCI” i „Bezpieczna droga 79”, to kaskadowe działania policji mające na celu walkę z kierowcami poruszającymi się po śląskich drogach z nadmierną prędkością.
Z inicjatywy Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, wspólnie ze śląską drogówką w dniu 6 kwietnia 2018 r. odbywać się będą działania mające na celu eliminowanie brawurowo poruszających się po drodze kierowców niestosujących się ...do obowiązujących limitów prędkości po ominięciu punktu kontrolnego Policji. Działania te obejmować będą odcinek drogi krajowej nr 79 przebiegającej przez teren województwa świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego.
W tym samym czasie śląscy policjanci swoją wzmożoną kontrolą obejmować będą między innymi następujące drogi: DW 928, DK 43, DW 494, a także autostradę A4. Celem tego typu działań jest wyrobienie u kierujących przeświadczenia o nieuchronności zastosowania środków prawnych związanych z ich brawurową jazdą.
W trakcie tych działań policjanci zwracać będą również uwagę na trzeźwość kierujących uczestników ruchu drogowego, jako element kampanii pod nazwą „Policja przeciw pijanym kierującym”.

See More
Image may contain: outdoor

BEZPIECZNY WEEKEND

W świąteczny, Wielkanocny weekend tj. od 30.03.2018 do 3.04.2018 r. trwać będą wzmożone działania Śląskiej Policji. W tym samym czasie podobne działania prowadzić będzie Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi.

Przekraczanie dozwolonej prędkości należy do głównych czynników wpływających na skutki zdarzeń drogowych. W tym świątecznym czasie zaplanowane na terenie całego woj. śląskiego zostały działania ukierunkowane na trzeźwość kierujących oraz ich prędkość. ...Kierujący ci spodziewać się mogą nie tylko licznych punktów kontroli prędkości, ale także patroli w nieoznakowanych pojazdach wyposażonych w wideorejestrator. Wspólnie z policjantami z KWP w Łodzi w tym czasie trwać będą kaskadowe pomiary prędkości na całym ciągu drogi krajowej nr 1, która stanowi główny szlak komunikacyjny pomiędzy tymi województwami.

Korzystając z okazji do kierujących apelujemy, by korzystając z dróg śpieszyć się powoli! A do pieszych o ostrożność. Zaplanujmy swoje wyjazdy i powroty z takim wyprzedzeniem, które zapewni nam i innym użytkownikom dróg bezpieczne i rodzinne Święta Wielkanocne.

See More
Image may contain: outdoor