Photos
Videos
Dzień odblasków 2017
8
2
"Nie bądź następny" - w dniu wczorajszym doszło do kolejnego tragicznego zdarzenia drogowego w miejscowości Warszowice DK 81 z udziałem motocyklisty. To już czwarty motocyklista, który w lipcu zginął na śląskich drogach. Wydaje się prosty odcinek drogi nikogo nic nie powinno zaskoczyć- a jednak. Wykonywanie manewrów na drogach obwarowane jest koniecznością przewidywania zachowania innych uczestników ruchu drogowego oraz uruchomienia wyobraźni. Skutki braku rozsądku są bardzo tragiczne -na pewno można by im zapobiec. Okoliczności tragicznego zdarzenia będą wyjaśniane ale to już po, to się zdarzyło ważnym jest by zrobić wszystko by takich okoliczności nigdy nie wyjaśniać.
5
2
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, do szkół i przedszkoli zaczęli uczęszczać „nowicjusze”, którzy niejednokrotnie są pasażerami na czas dojazdu do placówki szkolnej. Rodzice i opiekunowie nie zawsze jednak wiedzą jak przewozić dzieci zapewniając im bezpieczeństwo, co w przypadku zdarzenia drogowego skutkować może tragedią. DOROSŁYM PRZYPOMINAMY: Zgodnie z nowelizacją Ustawy Prawa o Ruchu Drogowym, z dniem 15 maja br. weszły w życie przepisy dotyczące między innymi przewożenia dzieci pojazdami samochodowymi. Ważną zmianą jest fakt, iż dziecko niezależnie od wieku do momentu osiągnięcia 150 cm wzrostu powinno być przewożone w fotelikach bezpieczeństwa (urządzeniach przytrzymujących). Przepisy nakazują mocowanie urządzenia przytrzymującego zgodnie z zaleceniami producenta ich zaniechanie będzie stanowić wykroczenie. Odstępstwo od zasady przewiduje możliwość przewożenia dziecka zapiętego w pasy bezpieczeństwa, które ma co najmniej 135 cm wzrostu i masę ciała przekraczającą 36 kg jeżeli nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego urządzenia. Kolejna zmiana to zgoda na przewożenie na tylnym siedzeniu trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat zapiętego w pasy bezpieczeństwa w przypadku gdy dwoje dzieci przewozimy w urządzeniach przytrzymujących zainstalowanych na tylnym siedzeniu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego urządzenia, przepis ten dotyczy jednak tylko samochodów osobowych i samochodów ciężarowych o dmc < 3,5t. Przypominamy, że przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami skutkować może mandatem karnym w wysokości 150 PLN i 6 punktami karnymi do ewidencji za wykroczenia w ruchu drogowym. Podziękowania dla Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie za udostępnienie filmu.
8
Posts

Jak zachować się, kiedy spotykamy pojazd uprzywilejowany?

W myśl obowiązujących przepisów uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.
Jak to rozumieć? Nie hamujemy nagle i intensywnie, tylko z zachowaniem bezpieczeństwa dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego zjeżdżamy na pobocze, bądź m...ożliwie do skrajni drogi, aby umożliwić przejazd pojazdowi uprzywilejowanemu. Jeżeli jesteśmy pieszym staramy się możliwie szybko zejść z jedni, aby nie stać na drodze nadjeżdżającemu pojazdowi uprzywilejowanemu.

A co w przypadku, kiedy stoimy przed sygnalizacją „na czerwonym świetle”, a nie ma możliwości przejazdu innym pasem niż naszym? W takiej sytuacji, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa możemy przejechać za sygnalizator, a następnie w miejscu możliwym zjechać poza drogę, bądź na pobocze.

Dla przypomnienia pojazd uprzywilejowany, to pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. Określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego. Po zatrzymaniu pojazdu nie wymaga się używania sygnału dźwiękowego.

Dodatkowo pamiętać musimy, że zabrania się wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.

A jakie przepisy obowiązują kierującego pojazdem uprzywilejowanym? Kierującym tym pojazdem może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych tylko w razie, gdy uczestniczy:
1) w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego albo
2) w przejeździe kolumny pojazdów uprzywilejowanych,
3) w wykonywaniu zadań związanych bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, którym na mocy odrębnych przepisów przysługuje ochrona.

Kierujący pojazdem uprzywilejowanym jest obowiązany stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub upoważnione do jego kontroli.

See More
No automatic alt text available.

Pamiętaj, ktoś bliski czeka na Ciebie...
http://slaska.policja.gov.pl/…/225098,Walentynki-Swieto-Zak…

To idealny dzień, aby przypomnieć i uświadomić uczestnikom ruchu drogowego, że prawdziwa miłość to odpowiedzialność. To odpowiedzialność za drugiego człowieka.
slaska.policja.gov.pl
Posts

Śnieżny samochód
Warto przypomnieć, że zamarznięte szyby zaśnieżony samochód to sytuacja, która w konsekwencji może wywołać zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Brak widoczności z wyżej wymienionych powodów dyskredytuje możliwość właściwego obserwowania przedpola jazdy. Nie widząc co jest przed pojazdem ani za nim - ogranicza możliwość zareagowania na otoczenie, które w ruchu drogowym jest dynamiczne. Każdy kierowca zobowiązany jest unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie w ruchu drogowym ruch ten utrudnić albo go zakłócić. Widzę - reaguję jestem bezpieczniejszy .

Image may contain: car, tree, snow and outdoor

DZISIAJ – bezpłatne przejazdy dla kierowców https://kolejeslaskie.com/15-01-bezplatne-przejazdy-dla-ki…/

Ze względu na prognozowaną przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska bardzo złą jakość powietrza na dzień 7 lutego wprowadzamy bezpłatne przejazdy dla
kolejeslaskie.com

Ostatni weekend na pasach…

Piątek 2 lutego 2018r. godz. 13.20 Częstochowa Aleja Wojska Polskiego, tego samego dnia godz. 17. 45 Jaworzno ul. Grunwaldzka, sobota 3 lutego godz. 06.42 Miedźno ul. Częstochowska …..W czasie kiedy każdy z nas był pochłonięty swoimi codziennymi obowiązkami, na oznakowanych przejściach dla pieszych naszego regionu ginęli piesi. Tak jak i my, spieszyli się aby załatwić swoje codzienne sprawy w urzędzie, zrobić zakupy, odwiedzić rodzinę, spotkać się z przyjaciółmi….
Nie wdając się w rozważania na temat tego kto był winny, zastanówmy się jednak, czy nie lepiej stracić pięć minut w życiu, niż całe swoje życie w jedną sekundę?

It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
2.5K Views
Śląska policja otrzymała terminale płatnicze, dzięki którym można natychmiast uregulować należność za wykroczenie, bez ponoszenia dodatkowych kosztów i nie tracąc czasu. Trzeba pamiętać, że karta musi być własnoręcznie podpisana przez właściciela. Co najważniejsze, to nowoczesn...
slaska.policja.gov.pl

Bezpieczne ferie na śląsku.

Działania policyjne w ramach akcji bezpieczne ferie oprócz dotychczas typowej formy prowadzonych prelekcji promujących bezpieczne zachowania uczestników ruchu drogowego i zasad udzielania pomocy przedmedycznej tym razem połączone zostały z elementem sportowo – artystycznym. Dzieci i młodzież uczestniczące w tych spotkaniach oprócz tych zajęć uczestniczą w zabawach rytmiczno - tanecznych tańcząc Zumbe.

"JAZDA" Autostradą A-1
W ostatnich dniach policjanci autostradówki, aż dwukrotnie udaremnili kierującym pojazdami jazdę pod prąd.

http://slaska.policja.gov.pl/…/224075,Autostrada-pod-prad.h…

Dwukrotnie w ubiegłym tygodniu policjanci z autostradówki interweniowali w stosunku do kierujących jadących "pod prąd". Do obu zdarzeń doszło na utostradzie A1. W pierwszym wypadku lanos zjeżdżał z autostrady wjazdem, w drugim natomiast kierująca seatem zawróciła na autostradzie i przej...
slaska.policja.gov.pl

Zaproszenie dla przedstawicieli mediów - Bezpieczne Ferie 2018

W związku z rozpoczynającymi się od poniedziałku na terenie woj. śląskiego feriami zimowymi, w sobotę tj. 27.01.2018r. w godz. 07.00/08.00 w Gliwicach przy ul. Pionierów 8 (dawny PKS), przeprowadzone zostaną przez Policję oraz Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach pierwsze kontrole autokarów udających się wraz z dziećmi i młodzieżą na wypoczynek zimowy. W czasie ich trwania, w miejscu kontroli, odbędzie się briefing prasowy dla przedstawicieli mediów, których serdecznie zapraszamy.

No automatic alt text available.

Cztery dni temu w Częstochowie 19-letni kierowca, na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił pieszego, który w efekcie doznanych obrażeń zmarł. Młody kierowca nie zatrzymał się przed przejściem, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu, jak zrobił to pojazd jadący w tym samym kierunku. Kierowcy za to zachowanie zatrzymano prawo jazdy.
Do podobnej sytuacji doszło niedawno w Gliwicach. Tu na szczęście nikt nie doznał obrażeń, ale zachowanie kierowcy było bardzo ryzykowne i niezgodne z prawem.

Pamiętajmy, "bezpieczeństwo w komunikacji to gra zespołowa". Wzajemny szacunek i relacje pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego, to droga do bezpieczeństwa.

It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
3.3K Views

„Świadomy znaczy bezpieczniejszy”!
W dniu wczorajszym na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej nastąpiła inauguracja cyklu seminariów skierowanych dla seniorów. Celem tych spotkań jest zwrócenie uwagi na aktualne zagrożenia występujące na drogach oraz przypomnienie zasad, które mogą uchronić uczestników przed skutkami niebezpiecznych zachowań na drodze.
Wydział Ruchu Drogowego KWP w Katowicach rozpoczął cykl spotkań ukierunkowanych na zwi...ększenie świadomości seniorów woj. śląskiego na zagrożenia występujące na drogach, szczególnie tych, które nieraz przez nieuwagę pieszych lub kierowców doprowadzają do tragicznych dla życia i zdrowia skutków. Z entuzjazmem inicjatywę tą przyjęli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSB w Dąbrowie Górniczej.
Świadomość zagrożeń na drodze w relacji do percepcji wzrokowo-słuchowej i sprawności fizycznej człowieka osłabionej zdrowiem lub wiekiem stanowi ważny aspekt, o którym wspominali również uczestnicy spotkania.

Z pewnością doświadczenie życiowe seniorów i świadomość zagrożeń to klucz do bezpieczeństwa. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom!

See More
Image may contain: one or more people, people sitting and indoor
Image may contain: 10 people, people smiling, people sitting and indoor
Image may contain: 1 person, sitting, standing and indoor
Image may contain: 2 people, people smiling, people standing
Kierowca kradzionego nissana nie zatrzymał się do kontroli. Uciekał rudzkim odcinkiem autostrady, a następnie ulicami Zabrza, gdzie został zatrzymany. Decyzją rudzkiego sądu 35-latek został tymczasowo aresztowany.
ruda.slaska.policja.gov.pl

Pierwsze dwa tygodnie 2018 roku na śląskich drogach okazują się być bardzo tragiczne. Na dwanaście tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych, w których użytkownik drogi ginie tragedia ta w czterech przypadkach dotyka niechronionych uczestników ruchu drogowego. Szybko zapadający zmrok, ograniczenie widoczności, niedostosowanie prędkości to przyczyny tych tragedii. Pieszy zanim wejdzie na przejście dla pieszych musi się upewnić o możliwości kontynuowania ruchu, właściwie ocenić... sytuację drogową, prędkość pojazdu jego odległość i zachowanie kierowcy. To jedna strona medalu druga to kierowca, który winien zwolnić przed oznakowanym przejściem dla pieszych i zachować szczególną ostrożność po to by w odpowiednim momencie zareagować - być może w ten sposób uchronimy kogoś życie i zdrowie. Wszystko to co powyżej przy konsekwencji po po jednej i po drugiej stronie zahamuje licznik tragedii ludzkich na drodze. Dane zamieszczone w poniżej ilustracjach w tym roku będą nie aktualne.

See More
Image may contain: one or more people and text
Image may contain: one or more people and text

Mężczyzna trafił już do aresztu. Grozi mu do 10 lat więzienia.

50-letni mężczyzna, który dwa dni temu nie zatrzymał się do kontroli i potrącił jednego z zatrzymujących go umundurowanych policjantów, został dzisiaj zatrzymany przez dzielnicowych. W jego poszukiwania zaangażowani byli rybniccy i wodzisławscy policjanci, a także mundurowi z oddziału prewencji policji w Katowicach i przewodnicy z psami tropiącymi.

http://slaska.policja.gov.pl/…/222791,Podejrzany-o-potracen…

50-letni mężczyzna, który dwa dni temu nie zatrzymał się do kontroli i potrącił jednego z zatrzymujących go umundurowanych policjantów, został dzisiaj zatrzymany przez dzielnicowych. W jego poszukiwania zaangażowani byli rybniccy i wodzisławscy policjanci, a także mundurowi z oddziału ...
slaska.policja.gov.pl

W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi policjanci podejmują działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieci wypoczywających w czasie ferii. Dużą uwagę mundurowi zwracają na kontrolę autokarów i kierowców, wiozących dzieci na zimowy wypoczynek.
Zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim dzieciom i młodzieży w ciągu trwających ferii zimowych jest priorytetem dla polskiej Policji. Istotnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autokarów, wiozących najmłodszych ...na zimowy wypoczynek.
W czasie takiej kontroli policjanci sprawdzają trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów.
Policjanci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przygotowali w całej Polsce kilkadziesiąt stałych miejsc prowadzenia kontroli stanu technicznego pojazdów i stanu psychofizycznego kierowców autokarów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. Biuro Ruchu Drogowego KGP opracowało wykaz tych punktów z terenu całego kraju wraz z zestawieniem numerów telefonów kontaktowych, gdzie będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat zasad bezpiecznego przewożenia dzieci i młodzieży, a także na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autokarów i kierowców.

Przypominamy, że istnieje możliwość zgłoszenia kontroli autokaru, wiozącego dzieci na wypoczynek. Można to zrobić osobiście w każdej jednostce Policji, lub telefonicznie, dzwoniąc pod nr 997. Najlepszym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniemy potencjalnego oczekiwania związanego z wykonywaniem przez policjantów innych czynności służbowych.

Wykaz dostępny jest pod poniższym adresem:
http://policja.pl/download/1/266563/zalaczniknr1.docx

Ponadto szczegółowe informacje można uzyskać na stronach poszczególnych jednostek Policji woj. śląskiego

See More
No automatic alt text available.

Jak zapinać pasy bezpieczeństwa?

Prawidłowo zapięte pasu powinny płasko przylegać do ciała. Biodrowa część pasa powinna opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha. Pas piersiowy powinien przebiegać nad środkiem barku, tak by nie zsuwał się z ramienia (w tym celu należy dopasować górny punkt mocowania pasów bezpieczeństwa – na bocznym słupku).

Jeżeli nosimy grube okrycia wierzchnie, to należy je porozpinać lub rozebrać. Przed zapięciem pasa bezpieczeństwa nie zapominajmy... o prawidłowo ustawionym fotelu i zagłówku fotela.

A czy Twoje dziecko zdało test pasów bezpieczeństwa?

Wykonaj ten test z dzieckiem siedzącym bezpośrednio na siedzeniu pojazdu bez siedziska podwyższającego. Jeżeli odpowiesz „NIE” na którekolwiek z tych pytań, Twoje dziecko NIE jest gotowe, aby przestać korzystać z fotelika/urządzenia podwyższającego.

1. Czy kolana dziecka zginają się na krawędzi siedzenia, a stopy opierają się płasko na podłodze?
2. Czy pas barkowy przechodzi przez środek klatki piersiowej i opiera się na ramieniu (nie na szyi)?
3. Czy pas biodrowy pasuje nisko i przylega do bioder, dotykając górnej części ud?
4. Czy Twoje dziecko może siedzieć w ten sposób przez całą podróż?

Jeżeli na wszystkie pytania odpowiedziałeś TAK, to znaczy że Twoje dziecko może bezpiecznie przestać korzystać z fotelika pod warunkiem spełnienia poniższych przepisów!:

1. W pojeździe samochodowym dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.
2. Foteliki bezpieczeństwa dla dziecka oraz inne urządzenia przytrzymujące dla dzieci mogą być instalowane w pojeździe wyłącznie, zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującymi w jaki sposób może być bezpiecznie stosowane.

Zabrania się:
1. Przewożenia w foteliku ochronnym dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera, która jest aktywna podczas przewożenia dziecka
2. Przewożenia na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego, poza fotelikiem bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniem przytrzymującym dla dzieci, dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu.

See More
It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
1.8K Views