Posts

Vali Ersin Yazıcı, Balikesir'in ulu çınarı 101 yaşındaki Emine Emir'i ziyaret etti. Ziyarete Il Sağlık Müdürü Dr. Yasin YILMAZ ve Emine Emir'in aile hekimi Dr. Idris Kahraman da eşlik etti.

Image may contain: one or more people and people sitting
Image may contain: one or more people and indoor
Image may contain: one or more people, people sitting, people sleeping, table and indoor

Sağlık Ekiplerinden Huzurevine " Büyüklerimize Saygı" Ziyareti
Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile birlikte, Ekim ayının ilk haftasına denk gelen "Yaşlılar Günü" nedeniyle Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon merkezinde bir program gerçekleştirdi. Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon merkezinde adeta küçük bir hastane kuruldu. Burada konaklayan çınarlarımız, alanında uzman sağlık personelleri tarafından muayene edildiler.
Her insan için değişik anl...am ve önem ifade eden yaşlılık, hayatın çok özel bir dönemidir. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Onlara gereken saygıyı ve ihtimamı göstermek toplum olarak hepimizin görevidir.
Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfus giderek artmaktadır. Bu artışın nedeni, teknolojik ilerlemelerin sağladığı kolaylıklar ve tıbbi gelişmeler neticesinde hayatta beklenen yaşam süresinin uzamasıdır.
Sağlıklı ve aktif yaşlanan bir toplum oluşturmak, 65 yaş ve üzeri sağlık hizmetlerini geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bazı etkinliklerle kamuoyunda farkındalık oluşturmak hedeflenmektedir. Bu amaçla Aile ve Sosyal Politikalara bağlı Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşayan büyüklerimize İl Sağlık Müdürü Dr Yasin YILMAZ, Sağlık Müdür Yrd. Dr Refik BUDAK, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op.Dr. Servet KOCAÖZ, Aile Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Kasım KARABABA, Huzurevi Müdürü Ahmet ÇAKAR tarafından ziyaret gerçekleştirildi. Tek tek odalarında ve toplu yaşam alanlarında ziyaret edilen vatandaşların şikayetleri dinlendi, talepleri değerlendirildi en önemlisi de güzel sohbetler edilerek duygusal anların yaşanmasına katkıda bulunuldu. Büyüklerimiz yöneticilerle sohbet ederken bir taraftan da sağlık ekipleri tek tek muayeneleri gerçekleştirdi. Kemik dansitometresi ile ölçümler yapıldı, ağız ve diş muayeneleri yapılarak gerekli tedaviler düzenlendi, göz muayenesi için gerekli cihazlarlar kamu hastanelerinde getirilerek, göz uzmanı tarafından muayeneleri yapıldı.
Yaşlılığı kabullenmek hem erdem, hem de olgunluktur. Unutmayalım ki sevgiye en muhtaç olan, yaşlılarımızdır. Bizler yaşlılarımıza gösterdiğimiz sevgiyle genç kuşağa örnek olmayı başardığımız ölçüde yaşlandığımızda da saygıyı hak edeceğiz. Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon merkezindeki büyüklerimizin sağlık personeli aracılığı ile vatandaşlarımıza iletmek istediği mesaj ise: " Siz bizi yeter ki ziyarete gelin, hiçbir şey istemeyiz. Şimdi geldiniz ya bu bize on beş gün yeter. Ama on beş gün sonra yine gelin ki yüreğimiz şenlensin.”
Yaşanılan bu güzel ve duygusal anların yanı sıra, tüm büyüklerimizin yaşlılar haftasını kutlar, minnet ve şükran duygularımızla, yaşam sevinçlerinin hiç kaybolmadığı sağlıklı ve mutlu günler geçirmelerini temenni ederiz.

See More
Videos
28 Nisan Sağlıkçıya Şiddete Hayır günü kapsamında İl Sağlık Müdür Yardımcımız Dr.Nil Solmaz KÖSE tv100 kanalında Güne Merhaba programına katıldı.
29
2
"Balıkesir Bir Büyük Aile Oluyor Projesinin" ilk önemli faaliyeti "göz taraması" Kepsut İlçe Merkezindeki okullarda büyük bir hızla devam ediyor...
11
Photos
Reviews
1 Review
Tell people what you think
Posts

Altıeylül 1 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu yeni binasında hizmet vermeye başladı. İlk hayırlı olsun ziyareti Sağlık Müdürümüz Dr. Yasin YILMAZ, Saglik Müdür Yrd. Hakan BAŞKIR Ve 112 şube Müdürü Dr. Hakan Tolga tarafından gerçekleştirildi.

Image may contain: 6 people, people smiling, people standing

"Uluslararası düşmeye çok yönlü bakış sempozyumu", Balıkesir’de gerçekleştirildi.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi, Karesi Belediyesi ve Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Uluslararası düşmeye çok yönlü bakış sempozyumu" alanında önemli çalışmalara imza atmış birçok tıp bilim adamının katılımı ile gerçekleştirildi.
Düşme ve komplikasyonları, düşmeyi önlemek için kurumların aldığı önlemler, düşme tedavisi ve bakımı gibi konuların ta...rtışıldığı sempozyumun açılış konuşmasını Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nilay Şahin yaptı. Şahin, düşmenin bir sağlık sorunu olduğunu, özelikle yaşlıların düşme sonucu, beyin kanaması ve sonucunda ölüm vakalarının gerçekleştiğini vurguladı.
Konuşmasında üniversite ve yerel yönetim işbirliğine dikkat çeken Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir ise, toplumun yaşlandığını vurgulayarak, “En önemli zenginliklerimizin başında sağlık geliyor. Sağlık; dünya hayatındaki varlığımızı, kaliteli bir hayat sürmemizi ifade ediyor” dedi. Prof. Dr. Özdemir, belediyelerin yaşlıları rahat ettirecek, düşmesini önleyecek tedbirler alması ve bu yönde de projeler gerçekleştirmesi gerektiğini ifade etti.
Dünyada ve ülkemizde artan yaşlı nüfusun en önemli sorunlarından biri olan "düşmenin" sosyal ve ekonomik yönleri ile birlikte tıbbi açıdan etkileyen unsurları çok boyutlu olarak ele alındı. Sempozyuma aile hekimleri, iç hastalıkları, geriatri, fizik tedavi ve rehabilitasyon, nöroloji, psikiyatri, kardiyoloji, üroloji, beyin cerrahisi, göz, kulak burun boğaz gibi tıpta uzmanlık alanının yanında ilgili hemşirelik dalları, aile ve sosyal politikalar alanında çalışan uzmanlar, sosyal hizmet uzmanları, bilişim uzmanları, iş-uğraşı terapistleri gibi oldukça geniş bir yelpazenin katılımı sağlandı. Düşmenin sadece tıbbi boyutları değil belediyecilik ve sosyal yönleri de tartışmaya açıldı.
Balıkesir İl Sağlık Müdürümüz Dr Yasin Yılmaz Programın ortağı olarak yaptığı açılış konuşmasında Sağlık Bakanlığının düşmeyi önleme noktasında uzun zamandır çalıştığını, bu konuda ölçekler geliştirdiğini ve iyileştirme çalışmalarına da büyük önem verdiğini belirterek "Bu sempozyum ile düşmenin sebep -sonuçları ve rehabilitasyonu ile ilgili hem sosyal açıdan hem tıbbi açıdan hem de mali açıdan külfetler oluşturan gerekçeler üstünde üç gün boyunca değerli hocaların katkıları ile ortaya çıkacak önerilerin iyileştirme adına büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın sahada uygulayıcı konumundaki sağlık profesyonellerine ve yeni standartlar oluşturma noktasında olan yönetimlere yol gösterici olmasını diliyorum” dedi.
Üç gün boyunca devam eden sempozyum bu güne kadar "Düşme" alanında yapılmış en kapsamlı sempozyum olduğu ifade edilerek, sempozyumun tekrarlanması dilekleriyle tamamlandı.

See More

Sındırgı Devlet Hastanesinde Sağlık Memuru olarak görev yapmakta olan İlker KARAASLAN'I trafik kazası sonrası kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve sağlık camiamıza başsağlığı dileriz. Merhumun cenazesi 10.10.2017 (Salı günü) saat 11:30 da Sındırgı Devlet Hastanesi bahçesinde yapılacak olan tören sonrası öğle namazına müteakip Sındırgı mezarlığına defnedilecektir.
Aynı kazada yaralanan Acil Tıp Teknisyeni Ergün DOĞAN'A acil şifalar dileriz.

No automatic alt text available.

Düşmeye Çok Yönlü Bakış sempozyumu Balikesir'de gerçekleştirildi.

25-29 Eylül 2017 Tarihlerinde İl ambulans Komuta Kontrol Merkezi Başhekimliği Eğitim Birimimiz tarafından Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarında görevli 17 personele Bakanlığımızca güncellenen birebir vaka simülasyon uygulamalarının ağırlıkta olduğu 1.Temel Modül Eğitimi verildi. Eğitime kooridantör ilimiz olan Bursa'dan da gözetmen olarak eğitmenler katıldı.Eğitim sonunda İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi Başhekimi Dr. Mehmet Ali KILIÇ tarafından katılımcılara katılım belgeleri ve eğitmenlere teşekkür belgeleri takdim edildi.

Balıkesir Akılcı ilaç İl Koordinatörlüğü tarafından Bandırma'da Aile hekimlerine yönelik " Akılcı ilaç Kullanımı ve inflamatuar eğitimi" enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr.Faruk YALDIZ tarafından verilmiştir.

Image may contain: 1 person, sitting and indoor
Image may contain: 9 people, people smiling, people sitting and indoor

Acil Sağlık Hizmetleri Tek Bir Noktadan Hizmet Vermeye Başladı

Acil Çağrı Hizmetleri İl Koordinasyon Komisyonu toplantısı Vali Ersin Yazıcı Başkanlığında yapıldı.

112 Acil Çağrı Merkezinde yapılan toplantıya Vali Yazıcı'nın yanı sıra Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Vali Yardımcısı İsmail Demirhan, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Murat Kınay, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Gürbüz,... Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Nazım Ergelen, Orman Bölge Müdürü Metin Kırcı, İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Bayram Şahin, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Tamer Eroğlu ile kurumların diğer sorumluları katıldı.

Toplantıda, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğünün çalışma sistemi, görevleri, iş ve işleyişi, acil çağrı hizmetleri veren kurumlar arasında koordinasyon ve işbirliğinin sağlanması ile ilgili fikir ve öneriler görüşüldü. Toplumsal olaylar karşısında ilgili tüm birimlerin bir arada koordinasyon içinde çalışması, olaylara müdahalede hız ve etkinlik açısından fayda sağlayacak.

Ortak Çağrı Merkezinde incelemelerde Bulunuldu

Vali Yazıcı, vatandaşlar tarafından yapılan acil çağrıların, Merkezde görevli personel tarafından yapılan sevk ve koordinesini de yerinde inceledi. Burada görevlilerle de görüşen Vali Yazıcı, acil çağrı numaralarının tek çatı altında toplanması ile ilgili vatandaş görüşü ve memnuniyeti, Merkeze günde kaç ihbar geldiği, alınan bu ihbarların sevk ve koordinesinin nasıl değerlendirildiği ile vatandaşa ne şekilde hizmet verildiği konularında bilgi aldı.

http://balikesirism.saglik.gov.tr/…/acil-saglik-hizmetleri-…

See More

"Çalışma Hayatında Kadın- Erkek Fırsat Eşitliği"

“Kadınların sosyoekonomik konumlarının güçlendirilmesi, toplumsal yaşamda kadın-erkek fırsat eşitliğinin sağlanması, sürdürülebilir ekonomik büyüme ve sosyal kalkınma amaçlarına ulaşılabilmesi için kadınların istihdamının artırılması ve eşit işe eşit ücret imkânının sağlanması” amacıyla Başbakanlık tarafından hazırlanan 2010/14 No’lu genelgenin 7. Maddesinde, kamu kurum ve kuruluşları tarafından hizmet içi eğitimlerde kadın-erkek fırsat eşitliği konusuna yer verilerek farkındalık oluşturmak için Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü Eğitimcimiz Tuba AGRALİ tarafından Ayvalık, Edremit ve Bandırma' da çalışan sağlık personellerine KEFE(Çalışma Hayatında Kadın- Erkek Fırsat Eşitliği) eğitimi verilmiştir.

İl Sağlık Müdür Yardımcımız Dr.Cenk YILKAN'ın babası, Halk Sağlığı Müdür Yardımıcısı Dr.Arzu YILKAN'ın kayınpederi Sabri YILKAN vefat etmiştir. Cenazesi 26.09.2017 Salı günü öğle namazına müteakiben İzmir Balçova Uğur Camiinde kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet; yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz.

No automatic alt text available.

Tüm eczacılarımızın 25 Eylül Dünya Eczacılar Günü kutlu olsun.

No automatic alt text available.

İl Sağlık Müdürümüz Sayın Dr.Yasin Yılmaz Türkiye Sakatlar Konfederasyonu tarafından Ayvalık'ta düzenlenen 25. Uluslararasi Ayvalık Engelliler Kültür Sanat vee Spor etkinliklerine katılarak Sağlık Bakanlığımız tarafından engelli vatandaşlarımıza sağlanan desteklerle ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Balıkesir'de Termal Sağlık Turizmi Sempozyumu gerçekleşiyor

13 Eylül Dünya Sepsis Günü

Sepsis, vücuttaki herhangi bir enfeksiyona karşı vücudun aşırı derecede ve hayatı tehdit eden reaksiyonundan kaynaklanan, doku hasarına. Organ yetmezliklerine ve ölüme yol açan bir hastalıktır. En sık akciğer idrar yolu, karın cilt ve barsak enfeksiyonları olmak üzere tüm enfeksiyon etkenleri sepsise neden olabilir. Sepsis kişiler arasında ayrım yapmaz. Genç, yaşlı, zengin fakir ırk ve cinsiyete bakmaksızın ölümcül klinik tabloyu oluşturur. Bağışıkl...ık sistemi zayıflamış yaşlı hastalar ve 1 yaşından küçük hastalar ve yandaş kronik hastalığı olanlarda risk daha yüksektir.
Dünyada her yıl yaklaşık 30 milyon kişide sepsis geliştiği tahmin edilmektedir. Sepsise bağlı ölüm oranı da ülkeler arasında farklılık göstermekle birlikte %20-80 arasında değişir. Sepsisin erken tanı ve tedavisi ölüm oranlarının düşürülmesinde çok önemlidir.
Bu nedenle Türk Yoğun Bakım Derneği ve T.C. Sağlık Bakanlığının destek ve katılımı ile ülkemizdeki tüm sağlık personeline yönelik farkındalık. Tanı ve tedavi eğitim kampanyası planlanmıştır.
13 Eylül 2017 Dünya Sepsis Günü kapsamında Balıkesir ilimizde bu eğitim Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonunda Doç. Dr. Özem SAĞIR ve Yrd. Doç. Dr. Fatih UGÜN tarafından verilerek ileriki günlerde diğer hastanelerde de benzer etkinliklerin yapılması planlanmaktadır. Eğitim çalışmalarında basının ve bu yolla halkın haberdar olması yolu ile ulusal farkındalığın arttırılması temel hedeflerden biridir.

See More