Photos
Videos
"Hierarchia cech człowieka" - ks. Jenkins podczas gościnnego wykładu w naszym kole wraz z stowarzyszeniem Koliber.
3
Posts

Zapraszamy na spotkanie z red. Łukaszem Karpielem pt. "Po co nam Polska?".

Łukasz Karpiel - dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego portalu PCh24.pl oraz publicysta magazynu „Polonia Christiana".

Po co nam Polska? Czy nasz kraj jest potrzebny światu? Czy jesteśmy, jako Polacy, członkami jakieś większej wspólnoty i jaką rolę powinniśmy w niej pełnić?...
To pytania, na które od zawsze każdy z nas próbuje odpowiedzieć.

Na spotkaniu red. Karpiel poruszy aspekt metafizyczny niepodległości Polski w kontekście historycznym, jej roli w chrześcijańskiej Europie oraz wyzwań jakie czekają nasz kraj we współczesnym świecie.
Po wykładzie przewidywane są pytania publiczności.

15.03.2018r., czwartek, FSNT NOT, sala nr 118 (I p.), ul. Wieniawskiego 5/9 (obok budynku Rektoratu) Poznań.

Do zobaczenia!

See More
MAR15
Thu 6:00 PM UTC+01Dom Technika (FSNT NOT), ul. Wieniawskiego 5/9 Poznań, sala nr 118
8 people interested

Koło Naukowe Doktryn Politycznych i Prawnych "Disputo"
zaprasza na wykład prof. Jacka Bartyzela pt: "Sprawiedliwość jako prawowitość. Trzy stopnie prawowitości".

Prof. Jacek Bartyzel - historyk myśli politycznej, znawca europejskich doktryn zachowawczych, filozof polityki, kierownik Katedry Hermeneutyki Polityki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Działacz opozycji niepodległościowej i antykomunistycznej w PRL, monarchista. Autor kilkunastu książek oraz wielu artykułów....

Czym jest legalność, a czym prawowitość? Czy można z tymi pojęciami łączyć prawo naturalne i jaką rolę powinno ono odgrywać?
Jakie jest odniesienie stopni prawowitości do autorytetu nadprzyrodzonego (boskiego)?
Podczas wykładu prof. Bartyzel spróbuje odpowiedzieć na te pytania opierając się przede wszystkim na klasycznej filozofii polityki.

26 marca 2018r. - poniedziałek, godz. 18.00, sala epsilon, Wydział Prawa i Administracji UAM, Al. Niepodległości 53.

Do zobaczenia!

See More
Posts

Zapraszamy na niezwykle ciekawe wydarzenie! "Pieśń konfederatów barskich" wprowadzi nas w temat. Później czeka gorąca debata!

MAR16
Fri 8:00 PM UTC+01Reduta PUBPoznan, Poland
192 people interested

Z okazji wejścia w rok 2018, a więc 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości KN "Disputo" zamierza rozpocząć cykl spotkań, konferencji i debat na powyższy temat. Polecamy śledzić nasz profil, gdzie będą pojawiać się różne spotkania i wydarzenia!

Serdecznie zapraszamy na pierwsze w tym semestrze spotkanie organizacyjne Koła Naukowego Doktryn Politycznych i Prawnych Disputo.

Mile widziani są wszyscy zainteresowani, którzy chcieliby dołączyć do KN, albo dowiedzieć się czym ono jest. Na spotkaniu omówimy bieżące sprawy oraz ustalimy plan działalności na nowy semestr.

KN Disputo zajmuje się szeroką pojętą myślą polityczną, a więc zagadnieniami na styku prawa, polityki, filozofii, teologii, historii i ekonomii. Organizuje...my wykłady, debaty, zapraszamy gości z kraju, zagranicy i wiele innych.

Jeśli chcesz się rozwinąć, zdobyć doświadczenie w działalności studenckiej, poznać wiele ciekawych osób i miejsc to serdecznie zapraszamy!

Czwartek, 1 marca, godzina 17.00, sala 4.5 CIN.

Do zobaczenia!

See More
MAR1
Thu 5:00 PM UTC+01Wydział Prawa i Administracji UAM PoznańPoznan, Poland
7 people interested

Idąc w ślad za opublikowanym poprzednim wydarzeniem to poniższe idealnie je dopełnia

DEC12
Tue 5:00 PM UTC+01Poznań, al. Niepodległości 4.
169 people interested

Polecamy ciekawe wydarzenie dla wszystkich zainteresowanych tematami filozoficznymi i społecznymi/

DEC11
Mon 8:00 PM UTC+01Biblioteka Uniwersytecka w PoznaniuPoznan, Poland
58 people interested

Serdecznie zapraszamy, na wykład prof. Grzegorza Kucharczyka na temat jednego z bardziej wpływowych wydarzeń na historię Europy: "Rewolucja protestancka – odnowa czy destrukcja?". Po wykładzie przewidywana jest dyskusja i możliwość zadawania pytań.

UWAGA: wykładzie odbędzie się w NOT, budynku obok rektoratu, przy placu Mickiewicza

Do zobaczenia!

NOV7
Tue 6:00 PM UTC+01Budynek FSNT NOT sala nr 211, II piętro ul. Wieniawskiego 5/9, Poznań
21 people interested

Drodzy sympatycy KN Disputo,

serdecznie zapraszamy na pierwsze w tym roku akademickim spotkanie Koła Naukowego Doktryn Politycznych i Prawnych Disputo. Na spotkaniu podsumujemy działalność Koła w ubiegłym roku akademickim, stworzymy plan dalszej aktywności, a także dokonały wyboru władz.

KN Disputo zajmuje się szeroką pojętą myślą polityczną, a więc zagadnieniami na styku prawa, polityki, filozofii, historii i ekonomii. Organizujemy wykłady, debaty, zapraszamy gości z kraju,... zagranicy i wiele innych. Jeśli interesuje Cię powyższa tematyka, chcesz wnieść do Koła swój wkład poprzez własne zainteresowania, rozwinąć się i poznać wiele ciekawych osób to serdecznie zapraszamy!

Czwartek, godz. 17.00, sala 4.18, CIN.

Do zobaczenia!

See More
OCT19
Thu 5:00 PM UTC+02Wydział Prawa i Administracji UAM PoznańPoznan, Poland
3 people went

Temat wykładu zapowiada się niezwykle ciekawie. Prelegent jest znawcą doktryn konserwatywnych i tradycjonalistycznych, a ponadto rok temu napisał książkę: "Prawica - Nacjonalizm - Monarchizm".

JUN16
Fri 6:00 PM UTC+02ulica Henryka Wieniawskiego 5/9, 60-918 Poznań, Polska
298 people interested

Szanowni Państwo,

serdecznie polecamy wszystkim studentom WPiA, ale nie tylko, dokument "Prawnik w czasach bezprawia" w poniedziałek (jutro) o 22:40 na TVP 1.

Dokument przedstawia postać Jana Olszewskiego, który był obrońcą podczas wielu procesów politycznych w PRL. Wspierał strajkujących robotników, a podczas stanu wojennego bronił działaczy opozycji.

...

Zachęcamy do oglądania!

Poniżej znajdą Państwo krótkie wprowadzenie do tematu:
http://gosc.pl/doc/865876.Adwokat-aniola/2

See More
W okresie PRL bronili opozycjonistów i niesprawiedliwie oskarżanych robotników. Dziś o prawnikach, którzy stawiali się komunistycznemu bezprawiu, mało kto pamięta
gosc.pl

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie organizowane przez KN Disputo.
Prelegntem będzie Przemysław A. Lewicki, student V roku prawa.
Podczas wykładu prześledzone zostanie
dziedzictwo intelektualne konserwatyzmu amerykańskiego Południa, jego postulaty społeczne, państwowe i ekologiczne, a także los, który ostatecznie spotkał tę wyjątkową w skali amerykańskiej filozofii politycznej tradycji.

...

O amerykańskim Południu mówi się, że jest pod każdym względem starsze niż amerykańska niepodległość. O ile podobne prawdy wygłaszać można na termat wielu rejonów współczesnych USA, to Południe zachowało po dziś dzień status specjalny. Było podmiotem doświadczeń reszty Stanów Zjednoczonych - doświadczeń innej organizacji społecznej, przegranej wojny secesyjnej, hańbiącego (w oczach samych Południowców) okresu rekonstrukcji. Wytworzyło własną specyfikę cywilizacyjną, której dziedzictwo jest w kulturze amerykańskiej wciąż obecne, choć należy ocenić, że sama odrębność Południa należy już do historii.

W okresie między pierwszą, a drugą wojną światową tworzyli myśliciele zwani dziś agrarystami, bądź konserwatystami Południa.Proponowali oni swoistą trzecią drogę między postulatami tradycyjnie liberalnymi a progresywnymi czy socjalistycznymi, postrzegając się jako część dawniejszej i odmiennej tradycji niż innni amerykańscy tradycjonaliści. W przeciwieństwie do nich nie odnajdywali swoich początków w wigowskim konserwatyzmie Burke"a, a w starszych tradycjach kontynentalnej Europy, do której podobieństwo ustroju społecznego panującego na Południu przed wojną secesyjną dostrzegali i które podkreślali. Ich - bardzo ważnym z perspektywy czasu - manifestem stała się książka I'll Take My Stand z 1930 r. autorstwa dużej grupy myślicieli, poetów, pisarzy.
W południowym agraryzmie splatały się wątki charakterystyczne dla tradycjonalizmu, liberalizmu i ekologizmu, połączone ze swoistą refeleksją na temat miejsca cywilizacji amerykańskiej w dziejach

Spotkanie odbędzie się w czwartek 18 maja o godz. 17.00 w Auli Radwańskiego.

Zapraszamy!

See More

Wolność słowa to temat, który nigdy nie straci na aktualności, a w związku z różnymi wydarzeniami niekiedy staje się palący.
Według raportu przygotowanego przez Pew Research Center, dotyczącego 2015 roku, pod względem wolności wypowiedzi Polska zajmuje drugie miejsce na świecie, znajdując się tuż za USA, stolicy "freedom of speech ".

Aktualnie do Polski przybyła Rebecca Kiessling, amerykański prawnik, założycielka organizacji pro-life, kobieta poczęta w wyniku gwałtu.
Najwięk...sze polskie uniwersytety zakazały organizacji w swoich murach wykładu prawniczki. W odpowiedzi minister nauki i szkolnictwa wyższego J.Gowin uznał, iż uniwersytety te zaprzeczają wartości, jaką jest dążenie do prawdy. W reakcji UJ i UW wydały oświadczenie, z którego wynika, że na uniwersytetach nie ma miejsca dla lobbingu i propagandy.

Problem dyskusji na temat aborcji ma miejsce również we Francji, gdzie uchwalono prawo, które za zniechęcanie w internecie kobiet do aborcji przewiduje kary do 2 lat pozbawienia wolności i 30 tys. euro grzywny.
W konsekwencji dyskusja o aborcji przechodzi na temat swobody wypowiedzi.

Czy według Państwa Polska nadal zasługuje na 2 miejsce na świecie w rankingu wolności słowa? Czy raczej uniwersytety pokazały swoją neutralność i stanęły na straży uczciwości? Gdzie powinna przebiegać granica wolności słowa? Jaka jest jej obecna kondycja w Polsce i w Europie?

Zapraszamy do dyskusji i dzielenia się opiniami.

See More
"Feministki czują nienawiść i żal do kobiet, które zdecydowały się urodzić i wychować dziecko poczęte w wyniku gwałtu".
wpolityce.pl

Szanowni Państwo,
wszystkim uczestnikom wczorajszego wykładu dziękujemy za liczne przybycie. Wydarzenia przez nas organizowane mają na celu popularyzację doktryn politycznych i prawnych, a także zachęcanie do podjęcia refleksji nad rzeczywistością.
O dalszych wydarzeniach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Zapraszamy do śledzenia naszego profilu!

Koło Naukowe Doktryn Politycznych i Prawnych "Disputo" zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykład pt. Gilbert Keith Chesterton o demokracji", który zostanie wygłoszony przez
dr Przemysława Krzywoszyńskiego, znawcę staropolskiej myśli polityczno-prawnej, a także europejskich instytucji związanych z demokracją bezpośrednią.

Gilbert Keith Chesterton (1874-1936) pisarz, dziennikarz, poeta, eseista jeden z najbardziej poczytnych artystów angielskich uchodzi za mistrza paradok...su oraz dowcipu. W swych poglądach i polemikach trafnie określał bolączki polityczno-społeczne swej epoki. Z niezrównanym humorem oraz inteligencją piętnował problemy, które nurtują świat do dziś. Uchodzi za jednego z twórców dystrybutyzmu - kierunku, który miał stać się panaceum na niepokoje końca lat 20-dziestych.
W jego biografii na uwagę zasługują: konwersja na katolicyzm, wielka sympatia do Polaków oraz nieustanny apel o obronę zdrowego rozsądku.

Wykład odbędzie się 9 marca (czwartek) o godz. 16.30
w Auli Z. Radwańskiego

Serdecznie zapraszamy!

See More
MAR9
Thu 4:30 PM UTC+01Collegium Iuridicum Novum UAMPoznan, Poland
27 people interested

Szanowni Państwo,

życzymy Państwu spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku od codziennych zajęć, a także szczęśliwego nowego roku

KN Doktryn Politycznych i Prawnych "Disputo"

...

____________________________________________________

Poniżej znajdą państwo więcej zdjęć i informacji o ciekawych bożonarodzeniowych szopkach

See More
Trzy szopki najbliższe sercu rzymian
voiceofrome.com

Przypominamy o dzisiejszym wydarzeniu! Historia Marksizmu z Krzysztofem Karoniem.

DEC16
Fri 5:30 PM UTC+01Collegium Iuridicum Novum UAMPoznan, Poland
97 people interested