Photos
Videos
Jest sobota a Zespół Szkół w Pilchowicach pełen uczniów:) tak tak powstaje właśnie długo oczekiwana sala geograficzna :) zobaczcie jak pracują uczniowie i absolwenci :)
32
Carpe Diem :)
20
Szymon pogromca karaluchow!
17
Posts

Podsumowanie Szkolnej Ekspedycji!

A summary of the school expedition!
Translated
Ewa Jurczyga added 5 new photos.

Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie oraz Zespół Szkół w Pilchowicach zorganizowały kolejną Szkolną Ekspedycję. Tym razem celem była Finlandia. Jestem... pełna uznania dla organizatorów tych wypraw. Młodzież nie tylko wszechstronnie poznaje podczas nich odwiedzane kraje, ale też uczy się samodzielności i zaradności. Są to najwspanialsze lekcje geografii, mające przy tym wielki walor wychowawczy.

See More
Posts

Dziękujemy

Thank you :)
Translated
Image may contain: 5 people, people smiling, people standing
Telewizja Regionalna TVT

Już kolejny raz objęliśmy patronatem medialnym projekt "Szkolna Ekspedycja"😊

Tym razem młodzież z zespołu Szkoln -Przedszkolnego w Pilchowice, Katowice, Polan...d oraz ZS im. I.J. Paderewskiego w Knurów wybrała się do Finlandii 🗺 😊

See More

Podsumowanie ekspedycji do Finlandii już za nami pora więc na premierę internetową filmu
https://www.youtube.com/watch?v=9VPIRvkOvVA&feature=share

UWAGA! w środę 20 września o godzinie 17 w sali 23 sp Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pilchowicach ul. Szkolna 1, odbędzie się zabranie organizacyjne dla Rodziców chętnych by wysłać swoje dzieci na Szkolną Ekspedycję XIV w przerwie zimowej. Obecność obowiązkowa nawet dla osób, które już wcześniej były!

Zapraszamy Rodziców:

1. Uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pilchowicach z klas turystycznych - 7, II gimnazjum i III gimnazjum, ...
2. Absolwentów pilchowickiej szkoły z klasy turystycznej oraz tych co byli wcześniej na jakiejkolwiek ekspedycji ale nadal są uczniami w szkołach średnich.
3. Uczniów Zespołu Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie z klas o profilu Technik Obsługi Turystycznej.

See More

Podsumowanie projektu Szkolna Ekspedycja Pilchowice - Finlandia przez Knurów. W programie pokaz slajdów, premiera wyprawowego filmu, wystawa fotograficzna oraz coś na ząb (kuchnia regionalna). Wstęp wolny

SEP27
Wed 6:00 PM UTC+02Zespół Szkół w Pilchowicach ul. Szkolna 1
32 people interested

Doczekaliśmy się pierwszego Manekin Challenge w wykonaniu Ekipy Szkolnej Ekspedycji w Moomin World!

https://youtu.be/nd_CQRkal44

Szkolna Ekspedycja added 60 new photos.
August 19

przyszedł po dwóch tygodniach czas na pożegnanie się z Finlandią, to nie oznaczało końca atrakcji! Teraz czekała na nas stolica Estonii! Tallinn to cudowne miasto z urokliwymi uliczkami. Spędziliśmy tam aż 10 godzin. Na samym początku, wysuszyliśmy nasze namioty, co zdziwiło niejednego przechodnia. Potem weszliśmy po krętych schodach na wieżę kościoła, z którego widać było przepiękną panoramę miasta. Podczas naszego pobytu odbywały się tam różne jarmarki, było co oglądać i gdzie się bawić, niektórym udało się nawet nauczyć tańczyć! I tak nadszedł czas na drogę powrotną przez Wilno do Warszawy, a ze stolicy pociągiem Pendolino aż do Gliwic, gdzie na dworcu czekały już całe nasze stęsknione rodziny wraz z muminkowym banerem powitalnym (Karolina Imiołek).

Szkolna Ekspedycja added 66 new photos.
August 18

Ostatnia nasza fińska przygoda to wycieczka do Porvoo. Dla mnie było to najpiękniejsze miasto, pełno kolorowych, drewnianych domków, uroczych butików i kawiarenek. Dziewczyny znalazły sklep utrzymywany w stylu retro, gdzie niektórym udało się zmierzyć kilka kolorowych ciuchów. Mieliśmy dużo czasu wolnego na zwiedzanie, spacerowanie, odpoczywanie, tak właśnie jedni urządzili sobie sesję zdjęciową, drudzy ruszyli w poszukiwaniu zabytkowych samochodów, inni udali się na tradycyjny deser rodem z Porvoo, jeszcze inni usiedli przy wodzie podziwiając jachty, jednym słowem każdy znalazł coś dla siebie. Ciężko było się z tym miasteczkiem rozstać, ale zapadło w naszej pamięci na tyle głęboko, że mamy nadzieję zawitać tam kiedyś ponownie.

Szkolna Ekspedycja added 98 new photos.
August 17

Pojechaliśmy do Helsinek. Stolica okazała się całkiem przyjazna dla pieszych turystów, weszliśmy do bezpłatnego Muzeum Helsinek, zobaczyliśmy katedrę Tuomiokirkko, targ rybny (obecnie okazało się, że sprzedawane tam są pamiątki), zobaczyliśmy Sobór Uspieński, Dworzec Główny, Pałac Prezydencki oraz niesamowity kościół wydrążony w skale, w którym udało nam się posłuchać przepięknego brzmienia ogromnych organów. Pod koniec dnia zjedliśmy mięso z renifera! (Karolina Imiołek).

Szkolna Ekspedycja added 97 new photos.
August 16

W Lahti, przesiadka była na tyle długa, że chętni zdążyli zobaczyć tam skocznię narciarską na której zeskoku, ku naszemu zdziwieniu, był duży basen pływacki. Obok znajdowało się Muzeum, ale tym razem dniem, w którym jest ono nieczynne, okazał się poniedziałek, także odbijając się od drzwi wróciliśmy do reszty grupy. Nie mogę zapomnieć o kolejnym miejscu na mapie Finlandii, które odwiedziliśmy, jest to Svonlinna. Udało nam się tam uciec przed deszczem i przepłynąć się statkiem wokół XV-wiecznego, zbudowanego przez Szwedów zamku Olavinlinna. Tutaj też, na kampingu, sauna okazała się bezpłatna, więc chętnie skorzystaliśmy z tego tradycyjnego, fińskiego sposobu na relaks (Finowie mają ponad 1,5mln saun!), a cały rytuał zakończyliśmy kąpielą w chłodnym jeziorze. (Karolina Imiołek).

Szkolna Ekspedycja added 37 new photos.
August 9

Dzień, w którym zawitaliśmy do Rovaniemi był bardzo intensywny i bardzo długi. Najpierw poszukiwanie miejsca na zostawienie bagaży, później wizyta u Św. Mikołaja, w dodatku tego jedynego, najprawdziwszego z Laponii! W końcu przekroczyliśmy linię koła podbiegunowego zdobywając nasz cel! Chcieliśmy w wiosce zobaczyć renifery, ale akurat one mają w niedzielę wolne, mimo to byliśmy spełnieni, bo już wcześniej, na trasie widzieliśmy aż 3 łosie. Dodatkowo w Rovaniemi mieliśmy chwil...kę czasu aby przed zamknięciem zdążyć wejść do Arktikum. Wywarło ono na wszystkich ogromne wrażenie, a szczególnie projekcja na suficie zorzy polarnej i chociażby model łosia w proporcjach 1:1, który wydawał się ogromny stojąc tuż koło nas. Ucieszył nas fakt, że wstęp nie kosztował majątku i zmieścił się w naszym niedużym, wyprawowym budżecie, który niestety po każdych zakupach w supermarkecie, stawał się coraz mniejszy. Wszyscy wiedzieliśmy, że tak będzie, bo Finlandia to drogi kraj, ale 100€ za zdjęcie grupowe z Mikołajem w wersji elektronicznej to było niemałe zaskoczenie. Cóż, na to nie udało się nas namówić, zadowoliliśmy się wersją papierową za 30€, niestety od kosztów dojazdu do wioski (7,20€ od osoby w obie strony) nie udało się uciec, a po zakupie kilku drobnych pamiątek, nasze portfele wskazywały na to, że powinniśmy powoli wracać w stronę domu… Po odbiorze pozostawionych bagaży, udaliśmy się w poszukiwaniu miejsca dobrego na spędzenie nocy „na dziko”, nie chcieliśmy rozbijać tym razem namiotów (i jednocześnie płacić za noc na kampingu), bo już o 5 nad ranem wyruszaliśmy przez Oulu do Lahti. To była mimo wszystko długa i ciężka noc. Na karimacie, w śpiworze z płynem na komary i całą ich masą nad głowami, staraliśmy się zasnąć, a tu naraz obudzili nas fińscy imprezowicze, później pan, który chciał nas wygonić mówiąc, że nie możemy tam nocować (w Finlandii wolno rozbijać namiot i spać „na dziko” poza kampingiem), bardzo późno, ale odwiedzili nas również policjanci, lecz oni sprawdzili jedynie czy nie bałaganimy i ostrzegli, że musimy pozostawić po sobie porządek. Po złożeniu wszystkiego do plecaków, udaliśmy się na dworzec, wsiedliśmy do autobusu i pognaliśmy w dalszą drogę, tak minęła nam kolejna noc – w autobusie.

See More
Szkolna Ekspedycja added 44 new photos.
August 8

Następne miasto, które znalazło się na naszej trasie, to Rauma ze starówką wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stamtąd tez odjeżdżał nasz nocny autobus do Rovaniemi z przesiadką w Oulu. W tym momencie zaczął się nasz ostateczny atak na cel ekspedycji - koło podbiegunowe.

W najnowszym wydaniu Nowiny Gliwickie możemy poczytać o ostatniej Szkolnej Ekspedycji do Finlandii. Adam Pikul - bardzo dziękujemy za wywiad z Karoliną Imiołek! www.nowiny.gliwice.pl

Szkolna Ekspedycja added 39 new photos.
July 27

Dla wszystkich jednak bajka się skończyła następnego dnia, kiedy wcześnie rano trzeba było wziąć plecak na plecy i ruszyć w stronę Turku – dawnej stolicy Kraju Tysiąca Jezior. Tam – najstarszy zamek w Finlandii, rozbrzmiewające na ulicy „Hej Sokoły” i w centrum - festiwal, na którym znaleźliśmy mnóstwo straganów z różnych zakątków świata. Przez chwilę ten ogromny tłum, tworzył niemalże azjatycki klimat.

Szkolna Ekspedycja added 113 new photos.
July 26

To w tym miejscu rozbiliśmy obóz w niedalekim sąsiedztwie Muminka i Migotki, u których planowaliśmy na kolejny dzień spotkanie, to tutaj niektórzy po tym wymagającym dniu poszli jeszcze pobiegać, a było to jak się później okazało dla nas najpiękniejsze do tego miejsce. Kolejnego dnia, wyspani mimo białej nocy, po przejściu mostu na wyspę gdzie gospodarzem jest Tata Muminek, zaczęliśmy od kuchni poznawać życie tych bajkowych postaci, dosłownie ponieważ na samym początku zobaczyliśmy ich duży, niebieski dom. Pozdrowienia z Pilchowic, Knurowa i okolic dla całej ich rodzinki i Włóczykija zostały przekazane! Poza tym tańce i śpiewy umiliły nam dzień, nawet złapaliśmy pierwsze promienie słońca, bo na Muminkowej plaży opalania i kąpieli nie zabrakło. Tym właśnie sposobem spełniły się marzenia z dzieciństwa niektórych uczestników wyprawy.