CONTACT INFO
@elvanagjatazyrtare
ElvanaGjataVEVO
GjataElvana
MORE INFO
Genre
R&B, Dance, Pop
Hometown
Tirane
Record Label
East Music Matters
About
Biography
Karriera e Elvanës si këngëtare filloi shumë herët. Në vitin 2001 ajo fitoi festivalin e këngës për fëmijë "Festivali e zërave te Rinjë” me këngën “Le të këndoj...më së bashku” , për vendin e tretë. Ky çmim e ka motivuar ata për të vazhduar. Si pasojë, në spektaklin “Kërkohet një yll” në pjesë nga kënga e Laura Pausinis si interpretuese.
Përkrahur nga babai I saj, Elvana merr pjesë në episodin e parë të spektaklit televiziv “Ethet e së premtes mbrëma“ nga RTSH ku u rendit e nënta në finale e këtij spektakli. Festivali ai hapi rrugën për karrierën e saj. Në vetëm një natë Gjata këndoi dhe u fut në zemrat e publikut dhe ishte një njeri i famshëm.
Pasi ajo këndoi një duet ne Spektakli folklorik festivali kombëtar i TV Klan “Maratona e këngës popullore Qytetare“ me grupin The Dreams . Në këtë eveniment, dueti erdhi në finale.
Në vitin 2006, Elvana merr pjesë në festivalin Kenga Magjike në të cilën ajo merr pjesë me këngën “Vetëm zoti e di” , në bashkëpunim me Flori Mumajesi si kompozitor dhe Andy DJ - Menaxher I Radio Energjisë në Tiranë.
Që atëherë ajo ka botuar më shumë këngë single. Në 2008 u botua albumi i saj i parë Mames nga shtëpia diskografike Supersonic. Kënga “Të Dy” , e cila është pjesë e albumit u bë një hit i madh.
Në 2009 botohen dy clipe nga Elvana ne baskëpunim me Enter Media Productions Prishtinë . Këto ishin “Nuk Janë më “, karakterisikë e rrymës R & B, dhe Hitech , karakteristika e muzikës futuristike. Ish shënuar disa suksese. Por këngë e dytë ishte një hit I madh vere.
Fundi i verës 2009, kënga “Turn U on” arriti majat e Listave muzikore Shqipëtare për disa javë. Në vitin 2010 për herë të parë në Sofje u zhvillua Ballkan Music Awards, dhe ky single ishte në vendin e 3-të ndër këngët më të mira nga Shqipëria.
Në edicionin e dhjetë të Kengës Magjike në vitin 2009 ajo mori pjesë me këngën “Dhe Zemra Ndal” dhe e u rendit në vendin e dytë.
Në vitin 2010 ka publikuar 2 video klipe me tituj “Mamani Nejen” (Feat. Fugaa ) dhe “A Ke Ti Zemër” .
Në qershor 2011, Elvana Gjata mori pjese me muzikë baladë me këngën “Me Ty” në te cilën fitoj dy çmime, si artistja më e mire femër dhe vëndin e parë.

Diskografija
Albumet
• 2008: Mames
• Të Dy (Klip)
• Vetëm Ty Të Kam
• Ani Ani
• Të Kam Xhan
• Mos U Fsheh
• Nushu Ime
• Vetem zoti e di
• Jeton Me Mua

Singles
• 2007
• Pran Ti
• Zjarri Që Ti ndez
• 2008
• Ku Jeton Dashuria
• Ti Ke Ikur
• 2009
• Disiplinë
• Nuk Me Jane
• Hitech
• Turn U On
• Dhe Zemra Ndal
• 2010
• Ti Ke Një Zemër
• Mamani Nejen
• I Want to Bring It Up
• 2011
• Me Ty
• Kudo Që Jam
• 2012
• Gjaku im
• 2013
• Fake
• Acoustic Live Session
• Beso (feat. 2Po2)
• 1990 (feat. Mc Kresha)
• Fake Remix (feat. Flori, KAOS and PINT)
• 2014
• Disco Disco (feat. KAOS)
• Puthe
• 2015
• Kuq e zi je ti (feat. Flori)
• Love Me (feat. Bruno)
• 2016
• Njesoj
• Lejla (feat. Capital T & 2po2)
See More
Gender
Female
Current Location
Tirane
General Manager
Andi Islami
categories
STORY
TEAM MEMBERS