Posts

Sot u shënua 18 vjetori i rënies heroike të dëshmorit të kombit Feriz Guri (KOMANDANT SHPATA) dhe bashkeluftëtarit të tij Xhevdet Guri.

Me 22 Prill 1999 bien në altarin e lirisë në kufirin Shqiptaro-Shqiptar me Maqedonin duke marrë titullin e pavdeksisë.

LAVDI

Image may contain: 2 people, text

Urime Pavarsia e Kosovës 🇽🇰 #10VjetShtet

Fal gjakut të dëshmorëve ,invalidëve ,veteranëve të UÇK-së ne sot festojm këtë liri.

Urime Kosovë Pavarësin , u bëfsh Shqipëri 🇦🇱🇦🇱

Image may contain: sky and cloud
Videos
Një recitim i bukur nga Erblina për dëshmoret e Kosoves në Prishtin..Çdo herë i këndoi Komandant SHPATES (Feriz Guri) respekt për këtë vogëlushe.
80
4
Me rastin e 17 vjetorit të rënjes së heroit Inxh.dip. i Elektroteknikës Feriz Gurit (Komandant Shpata) dhe kusheririt të tij dëshmorit Xhevdet Guri para një numri të madh të të pranishmëve,programi me këngë dhe recitime,Erblina Gashi me një monolog i nderoi të rënët e për liri.
193
9
Kënget që janë kushtuar Komandantin ndëgjohen edhe nepër vendet ndryshme të Europës nga të gjithë, sot nga nipat dhe mbesat e tij. Lavdi
66
Photos
Posts

I përjetshëm kujtimi për ty “Komandant SHPATA”.

Image may contain: 1 person, night

Kosovë trime, je kala ndër shekuj,
mbi të gjitha simbol i qëndresës,
Ndër stuhi e shtërngata qendrove e hekurt
Kosova ime, ishe, je e mbetesh e pushkes dhe e besës.

...

Lavdi Komandant!

See More
Image may contain: 1 person, beard

Cdo luftë për liri është e shenjtë: cdo luftë për nënshtrim është e mallkuar.

Lavdi Komandant!

Image may contain: 1 person
Feriz Faik Guri Komandant Shpata - Hero i Kombit

Me rënien e Ferizit, Brigada 162 ,, Agim Bajrami,, humbi Komandantin e zgjuar dhe trim, familja humbi birin e saj, ndërsa Shqipëria humbi një intelektual të përmasave gjithëkombëtare...

Lavdi jetës, përkushtimit dhe luftës së dëshmorit të Kombit, Feriz Guri - Komandant SHPATA.

Gjatë Studimeve si student.

During studies as a student.
Translated
Image may contain: 6 people, people smiling, people standing

Kushtuar vjershë heroit të kombit Feriz Guri (Komandant SHPATA)

ATDHEU
Plot me bukuri
i shtrenjti atdhe, ...
Të fali perëndia,
Vetëm për ne.

Bjeshkë të arta
Dhe fusha me grurë
Kala të larta,
Të ngritura me gurë.

Deti me valë
Shtrihet gjerë e gjatë
Për ty o atdhe
Skënderbeu luftoi me shpatë.

Shpatë e Kaçanikut
Vajte në altar
Sikur shumë të tjerë
Ishe Adem Jashar.

E shkroi Emine Gashi
Kl.II-4 Shkolla “Pavarësia”
Prishtinë

See More

Feriz Guri(Komdant SHPATA) si student duke kënduar me shokë për lirinë që do të vinte!

Image may contain: 8 people, people smiling, people sitting

Urime 28 Nëntori dita e flamurit.

Lavdi dëshmoreve të kombit

Image may contain: 1 person, text

Kushtuar këng 4 dëshmorëve të fshatit Nikaj-Kacanik.
Feriz Guri (Komandant SHPATA)
Sadik Guri
Xhevdet Guri
Qemal Guri

Tex & Muz: M. Mezini Ork: Arti...Studio: Arti Rec...
youtube.com

Rruga me emrin e Komandant Shpata-Feriz Guri sot asfaltohet në fshatin Nikaj-Kacanik.

Image may contain: one or more people, people standing, sky, outdoor and nature
Image may contain: sky, outdoor and nature
Image may contain: sky, outdoor and nature
Image may contain: sky, mountain, outdoor and nature
Fsh Nikaj added 4 new photos.

Asfaltohet rruga Feriz Guri

Për trimni dhe sakrifica emrin SHPATA ia la Drenica.

Image may contain: 1 person
Feriz Faik Guri Komandant Shpata - Hero i Kombit

Me rënien e Ferizit, Brigada 162 ,, Agim Bajrami,, humbi Komandantin e zgjuar dhe trim, familja humbi birin e saj, ndërsa Shqipëria humbi një intelektual të përmasave gjithëkombëtare...

Lavdi jetës, përkushtimit dhe luftës së dëshmorit të Kombit, Feriz Guri - Komandant SHPATA.

Kënget që janë kushtuar Komandantin ndëgjohen edhe nepër vendet ndryshme të Europës nga të gjithë, sot nga nipat dhe mbesat e tij.

Lavdi

It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
1.2K Views