Photos
Posts
Tomasz Czerniawski added 14 new photos.

Co kryją stare fotografie?
Łuczany, Giżycko
"Ostmark" przytopiony został w styczniu 1945 roku. Tego samego roku w Łuczanach powstał państwowy Zarząd Wodny, ...który rozpoczął prace związane z oczyszczaniem kanałów, jezior z zatopionych statków i wysadzonych mostów. Na czele Państwowego Zarządu Wodnego w Łuczanach stał Mieczysław Ćwiklik, który opracował projekt kompleksowego wykorzystania potencjału hydrologicznego systemu Wielkich Jezior Mazurskich. Projekt zakładał regulację dróg wodnych na tych terenach. W 1946 przystąpiono do udrażniania kanałów. W 1946 r. powstało w Łuczanach Niezależne Przedsiębiorstwo Żeglugi Mazurskiej. Na gruzach poniemieckiego warsztatu szkutniczego (dawna stocznia Ericha Schulza wraz z basenem portowym przy Kanale Giżyckim) tymczasowo powstał warsztat naprawczy żeglugi. W tym warsztacie po wcześniejszym przeszkoleniu w toruńskiej stoczni rozpoczęli pracę bracia Trabszowie, Kurpis, Froński, Narejko. We własnym zakresie wydobyli i wyremontowali pływające jednostki.
1 lipca 1946r uruchomiono szlak wodny Łuczany-Węgorzewo. Następnie uruchomiono dłuższy szlak z Łuczan do Mikołajek.
Jednocześnie trwa odbudowa warsztatów remontowych. Żegluga Mazurska swym zasięgiem objęła jeziora mazurskie, suwalskie i Kanał Augustowski. Tego samego roku uruchomiono nowe linie do Rucianego, Guzianki i Karwika. Jedną w wielu jednostek jaką wydobyto i wyremontowano był motorowiec o nazwie "Ostmark" . Jednostkę nazwano "Radomianka", którą w kolejnych latach po drobnych technicznych naprawach nazwano "M.Fornalska".
Kolejną nazwą motorowca była już pełna nazwa "Małgorzata Fornalska" ,która została do 1973 roku. W 1973 roku "Małgorzata Fornalska" zakończyła swoją służbę dla "Białej Floty". W 1974 roku jednostkę odholowano na jezioro Tałty, gdzie lekko zatapiając pozostawiono bezpańsko. Jednostka posłużyła m.i.n. w filmie "Szaleństwo Majki Skowron". W 1990 roku jednostkę wydobyto, odholowano i zezłomowano.
W tamtym okresie na statkach komendę objęli kapitanowie: Feliks Grasiewicz, Bolesław Rutkowski, Jan Modrzejewski, Jan Judziewicz, Stanisław Kijek, Teodor Rutkowski, Fryderyk Tyburski. Ich wsparciem byli mechanicy: Bolesław Zdanowicz, Stanisław Krysiuk, Antoni Jurewicz, Alfred Dehn i Stanisław Gulbicki.

zdjecia : gizycko-lotzen.pl , Giżycko i okolice - wczoraj i dziś. Podróż sentymentalna

See More
Image may contain: one or more people, sky, outdoor and water
Tomasz Czerniawski

Co kryją stare fotografie ?
Loetzen, Badeanstalt Loewentin

Image may contain: one or more people, sky and outdoor
Tomasz Czerniawski

Co kryją stare fotografie ?
Loetzen, Badeanstalt Loewentin

Image may contain: sky, outdoor and water
Tomasz Czerniawski

Co kryją stare fotografie ?
Loetzen, Badeanstalt Loewentin

Image may contain: sky, plant and outdoor
Tomasz Czerniawski

Co kryją stare fotografie?
Loetzen, wschodnia strona zakładu energetycznego.

Image may contain: sky and outdoor
Tomasz Czerniawski

Co kryją stare fotografie?
Loetzen, komin zakładu energetycznego.

It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
Posted by Gizycko.info
277,263 Views
277,263 Views
Gizycko.info

Giżycko- najładniejsze miasto na Mazurach! Udostępnij- niech każdy widzi, że warto tu przyjechać :):):)

Image may contain: sky, outdoor and water
Tomasz Czerniawski

Na zdjęciu parowiec boczno kołowy "Kermusa". Jednostkę zbudowano w Hamburgu jako holownik o nazwie „Berta”w 1890 roku. Prawdopodobnie jednostka została odkupion...a przez prywatnego inwestora - Boernica, który nad Niegocin parowiec postanowił sprowadzić drogą wodną wykorzystując szlak wodny Wisła – Narew - Pisa. Niestety poziom wody Narwi była tak niski, że „Berta” nie zdołała przepłynąć tego odcinka i musiała zawrócić (prawdopodobnie do Gdańska). Do Loetzen (Giżycko) przyjechała więc ostatecznie koleją(około 1892 roku ). Tu jednostka otrzymała nową nazwę - "Masovia" tak jak pierwszy parowiec, który służbę na Jeziorze Ryńskim i akwenach południowychrozpoczął od 1854 roku. Wiosną 1893 roku parowiec został odkupiony przez MDK-L. Tego samego roku parowiec rozpoczął codzienne rejsy w MDK-L na trasie Giżycko - Węgorzewo, Giżycko - Ruciane. Parowiec mało przystosowana do przewozów pasażerskich został odsprzedany skarbowi państwa w 1895 roku, jednostka otrzymała drugą nazwę "Kermusa" i był do dyspozycji Urzędu Rozwoju Kultury i Dróg Wodnych w Loetzen (Giżycko).

See More
Najważniejsze informacje z Giżycka i okolic. Dołącz do nas i razem twórzmy najlepszą społeczność naszego miasta na Facebooku.
Image may contain: 3 people, people standing, people walking, sky, child, shoes and outdoor
Giżycko i okolice - wczoraj i dziś. Podróż sentymentalna

....Rückseite 1938 meine Oma, meine Mutti und mein Onkel (obecnie ul. Kościuszki i "Zielona Szkoła").
Zdjęcie udostępniła Petra Mo

Moja przezacna koleżanka Ewa Nowicka "poczyniła" artystyczne wieczorne widzenie giżyckiego kościoła św Brunona. Inny wymiar.,inny punkt widzenia w którym to dostrzegamy nowy urok dobrze znanego nam miejsca

Image may contain: tree, sky, night, house and outdoor
Image may contain: night and sky
Image may contain: night and outdoor
Image may contain: 2 people
Image may contain: 1 person, standing and suit
Ambasada Mazur added 2 new photos.

Prosto z drukarni na promocji w Giżycku - Autor Maciej Karczewski i jego najnowsza książka o muzeum w Loetzen. 17 gru 2017.

Wojciech Rużewicz w POLSAT- owskim programie "Interwencja" pod redakcją Adama Bogoryi- Zakrzewskiegoprzedstawia temat zamku krzyżackiego w Giżycku (stan w 20...
youtube.com