Photos
Posts

TEN JAM SIĘ NIE KOŃCZY
a tak naprawdę, to chłopaki od "Opuszczonego Laboratorium" nie potrafią odpuścić. Bartosz, Kacper i Tomek uwinęli się w trymiga, i przygotowali kolejną wersję gry, a jutro zaprezentują ją na MiNI planszówki na Dzień Liczby Pi 2018.

Jeżeli chcecie przetestować "chemiczne scrabble", jednego z delegatów Science Game Jam na Planszówki na Narodowym - zapraszamy jutro od 18 na Politechnikę!

Image may contain: indoor
GRART added a new photo to the album: Science Game Jam 2018 — with Igor Widawski and 2 others.

Co byście zrobili, gdybyście na jamie wylosowali temat "przedwieczne bakterie"? Pewnie coś o Cthulhu?

Jasne.
To proste wyjście.
Trzeba mieć czelność, żeby przy takim temacie zrobić grę o... kefirze!

...

Przedstawiamy zwycięski projekt: "Przedwieczne Bakterie"!

Z rozmrożonych lodów bieguna południowego wydobyto tajemnicze bakterie. Okazało się jednak, że nie niosą za sobą żadnej tajemniczej zarazy - mało tego, można je wykorzystać dla dobra ludzkości! Aby uwolnić potencjał zawarty w mikrobach, trzeba nad nimi popracować - i zrobić z nich kefir!

Gra w zgrabny sposób łączy:
- mechanikę worker-placement (tworzymy przepisy na kefiry, namnażamy bakterie, poznajemy nowe technologie produkcji, dystrybuujemy kefiry dla całej ludzkości)
- mechanikę zarządzania ryzykiem (nie wszystkie bakterie są zawsze potrzebne, i nie wszystkie przeżywają proces produkcji!)
- świetne przedstawienie procesów technologicznych oraz autentycznych narzędzi, wykorzystywanych przy pracy nad bakteriami
- popularyzację i afirmację nauki: w końcu naukowcy nie bombardują godzilli czy próbują zniszczyć zarazę, a tworzą coś nowego - zaskakujące, jak rzadko pojawia się takie podejście!

W związku z połączeniem wszystkich wymienionych walorów jury zdecydowało się przyznać grze pierwsze miejsce: będziecie mogli sprawdzić potencjał kryjący się w kefirach na tegorocznym Planszówki na Narodowym!

Mam nadzieję że mi też się uda, bo - słuchajcie, naprawdę dobrze się w to gra!

Gratulujemy zwycięzcom!

See More
What would you do if you had a "przedwieczne bacteria" theme on Jamie? Yeah, sure. It's a simple exit. You have to have the nerve to make a game about... Kefirze! Introducing the winning project: "przedwieczne bacteria"! From the ice cream of the south pole, mysterious bacteria were recovered. However, it turns out that they do not carry any mysterious plague - little of it, can be used for the good of mankind! In order to release the potential in microbes, you need to work on them - and make them kefir! Game in a graceful way: - Mechanics-placement mechanics (we create recipes for kefiry, namnażamy bacteria, meet new production technologies, distribute kefiry for all mankind) - Risk Management Mechanics (not all bacteria are always needed, and not all survive the production process! ) - świetne przedstawienie procesów technologicznych oraz autentycznych narzędzi, wykorzystywanych przy pracy nad bakteriami - of and affirmation science: eventually scientists do not bomb Godzilla or try to destroy the plague, and create something new - surprising how rarely this approach comes! In connection with the combination of all these assets, the jury has decided to give the game first place: you will be able to check out the potential in kefirach at this year I hope i can do it too, because - listen, I'm really good at this! Congratulations to the winners!
Translated
Image may contain: 3 people, people smiling, people sitting and indoor
Posts

Nagrodzona honorowym miejscem 1.5 (tylko dwa punkty za liderem!) gra "Opuszczone Laboratorium"! Potocznie projekt można określić jako "chemiczne scrabble": gracze na ręce trzymają karty cząsteczek, z których próbują złożyć narzucone przez grę związki chemiczne. Niesamowita gra edukacyjna, która sprawdzi się zarówno w szkolnej ławie jak i na imprezie przy szklance roztworu C2H5OH!
Dodatkowe punkty za świetne wykonanie gry - chłopaki postarali się, żeby gra była gotowa nawet pod względem szaty graficznej (z pudełkiem )!

Gratulujemy pomysłu i wykonania! Walory edukacyjne i rozrywkowe spowodowały, że "Opuszczone Laboratorium" również zagości na Planszówki na Narodowym!

Image may contain: 3 people, people smiling, people sitting
GRART added a new photo to the album: Science Game Jam 2018 — with Michał Krassowski.

"Zakłócony Doktorat" to epicka opowieść o perypetiach grupy doktorantów, którzy pomimo przeciwności losu usiłują skompletować materiały i bibliografię do pracy naukowej. Lekka i zabawna gra opisujaca uczelnianą rzeczywistość.

Image may contain: 3 people, people smiling, people sitting
GRART added a new photo to the album: Science Game Jam 2018.

Drugi tytuł, "Space Fever" to eksperyment na temat rozbudowywania stacji kosmicznej i worker placementu - haczyk polega na tym, że na stacji panuje epidemia, a zadaniem graczy jest znalezienie lekarstwa. Gra zwraca uwagę interesującą negatywną interakcją.

Image may contain: 3 people, people smiling, people sitting

Prezentujemy gry stworzone w trakcie wczorajszego Science Game Jamu!

Pierwsze prezentowane były "Niestworzone teorie" - karciana gra tożsamościowa w której gracze ścigają się w udowadnianiu teorii naukowych, równocześnie unikając zakusów lobbysty przemysłowego, który przeszkadza jak może, utrudniając badania.

Image may contain: 4 people, people smiling, indoor

Wyraźnie widać że etap prototypowania mamy za sobą

Science Game Jam trwa!

Image may contain: indoor
Image may contain: indoor
Image may contain: one or more people and people sitting
No automatic alt text available.
GRART shared their post.

Praca wre, projekty się grzeją, uczestnicy przechodzą w kolejne stany skupienia!

GRART to Science Game Jam

Lecimy dalej: pierwsze projekty przedstawione, teraz trzeba ustalić szczegóły

Interesująca dyskusja na temat dostępności "zła" w fabułach larpowych.

"Alliance, necromancy, nightmare, and cannibalism are the only evils left. Fighting elves or gypsies was "racist" and it's a world without rape. Numina has devolved into a video game where all of the monsters are mute and mindless. NPCs only lie to people that they're trying to kick out of the game"

See no evil, hear no evil, speak no evil? ...
Wątek daje możliwość zerknięcia na drugi koniec równi pochyłej, na początku której znajduje się eliminowanie niechcianych tematów tabu z fabuł gier.

/C

See More
In [Gettysburg] Alliance, necromancy, nightmare, and cannibalism are the only evils left. Fighting elves or gypsies was "racist" and it's a world...
reddit.com

Chcielibyście zaprezentować prototyp swojej Planszówki na Narodowym? No to macie okazję, bo zwycięskie projekty z Science Game Jam będą tam prezentowane w październiku!

Widzimy się już w sobotę w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW!
Weźcie najostrzejszą pulę genową, na jaką was stać!

Lubisz gry planszowe? Jesteś fanem nauki? Warto połączyć te zainteresowania. Zapraszamy na maraton prototypowania naukowych planszówek, który odbędzie się w ramach wydarzeń Marszu dla Nauki.
pw.edu.pl

Pora na kolejny game jam!
Wraz z Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW, Rzecznicy Nauki zapraszamy na Science Game Jam wspierający Marsz dla Nauki 2018 // March for Science Poland !

Udowodniliście nam już, że potraficie robić planszówki - teraz zróbcie to dla nauki!

...

Szczegóły wydarzenia i rejestracja w opisie wydarzenia.

#funforscience

See More
MAR10
Sat 10:00 AM UTC+01Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PWWarsaw, Poland
230 people interested

mem twardy jak skała macierzysta

Image may contain: text

Potrzebujecie materiałów na okultystyczną sesję RPG?
Proszę, oto materiały na okultystyczną sesję RPG.

Ponad 1000 pozycji, dostępnych za darmo online.
Brać, wybierać, inkantować!

...

/C

See More
De Ambassade van de Vrije Geest is een ontmoetingsplaats waar wijsheid uit de hele wereld wordt verzameld, waar beelden en teksten de persoonlijke verhalen vertellen van vrijdenkers uit onze geschiedenis.
embassyofthefreemind.com

I have no mouth and I have to play

Lektura na weekend.

/C

Image may contain: 1 person
Erpegowe Piekiełko

#FelietonRPGBeamhita

Dzisiaj będzie o graniu płcią przeciwną na sesji (i w domyśle ogólnie o graniu nie swoją płcią, ale skrótowo będę pisał "płeć przeciwna"). ...Co mnie wierci, co mnie uwiera, co mnie śmieszy.

Osobiście nie rzucam kłód pod nogi, jeżeli przychodzi do mnie gościu z hasłem "panie Beamhit, bo ja to chcę zagrać babeczką". W sumie jak przychodzi do mnie dziewczyna i mówi, że chce grać "super-hiper-koksem-macho-mistrzem-miecza-napierdalaczem-orków" który to jest przy okazji samcem z wielkim siusiakiem, to tez nie widzę w tym problemów.

Ale dalej zdarza się, że inni widzą w tym problem. I to problem często wyciągnięty z tyłka piwnicznego nerda.

I na wstępie - rozumiem, że ktoś nie lubi grać postacią, która między nogami posiada całkiem coś innego, niż posiada on/ona w rzeczywistości. Ale to tak, jak ktoś nie lubi grac krasnoludami, ktoś wojownikami, ktoś wampirami. To zrozumiałe i dzisiejszy felieton nie jest o tym, by przekonać takie osoby do zagrania czymś wbrew sobie.

No ale dobra, zaczyna się. Przychodzimy na sesję #bezkości, storyteller pełną gębą, gracze po kolei mówią czym chcą grać.

"Oto Wyht'gryt'trafg'grum półdemoniczny rycerz z Zakonu Mrocznego Apostrofu, który z powodu dzierżenia Miecza Gabriela przebudził w sobie drugą anielską osobowość"

Tak! To jest super Maciek! To jest piękne!

"Smoczyca Annalbaetreufgan, przebudzona po 1000-letnim śnie, bogini północnych krain, poszukuje potomków potomków potomków potomków jej ludzkiego ukochanego, niszczycielka Ziarna Zła"

BRAWO! Beata, ty to jak wymyślisz postać, to klękajcie narody!

"Rex Kamienny, humanoidalny dinozaur, szaman Słońca i Gwiazd, powiernik przeklętych mieczy Skaza i Rozpusta, dzięki magi ziemi przemienia się w 4-metrowego kamiennego jaszczurczego golema"

Orgazm! Trzeba więcej nam takich pomysłów Stefan!

"Baron Rammstein Slayer, 4000-letni nieśmiertelny wampirzy drow, który wypił krew ostatniego boga ludów Zatanna, przez co może znowu chodzić w słońcu."

Yay! Kolejna ciekawa postać Mario! Ale to Mario, czego się innego spodziewać po tak mrocznym geniuszu!

"Paladynka Hanna, zwykła ludzka dziewczyna"

Nie Franek, nie pozwolę ci zagrać kobietą, nie odegrasz tego realistycznie.

...
...
...

Tak, to jest chyba jeden z pierwszych argumentów jakie padają przy "dlaczego u mnie nie gra się przeciwna płcią". Nie wiem, czy nie zauważyliście tu przypadkiem czegoś dziwnego? No właśnie.

Robienie z płci przeciwnej jakiegoś niezbadanego monstrum, niemożliwego do zrozumienia i niegrywalnego, jeżeli twoje narządy płciowe nie są w porządku z wykreowaną postacią. Że niby nagle odegranie beholdera przeze mnie jest bardziej realistyczne, niż odegranie baby? Aha. Jasne. Oczywiście. My ass. Idąc tym tokiem rozumowania twórcy gier powinni tworzyć gry prezentujące tylko swoją własną płeć, pisarze powinni pisać tylko o kompatybilnych narządach płciowych, reżyserzy i scenarzyści powinni wyrzucić płeć przeciwna z tworzonych przez nich dzieł filmowych.

Bo się NIE ZNAJOM!!1111!oneoneone11!111

Durne to i głupie. Znaczy te podejście i ta argumentacja.

Zaraz za tą argumentacją idzie hasło, że "taki ktoś będzie grał jak debil". Aha. Tylko bycie debilem na sesji to nie jest żadna domena grając przeciwna płcią. Po prostu debilem się jest, lub nie. Widziałem na sesjach debili rycerzy, debili złodziei, debili mrocznych samotnych mścicieli, debili magów, debili półbogów, debili komandosów, debili kosmicznych marines. I dziwne, bo były to postacie z płcią jak prowadzący je gracz. I by nie było, debilki tez widziałem. Płeć odgrywanej przez nas postaci ma raczej mały wpływ na to, jakimi graczami jesteśmy na sesji.

Trochę też śmieszy fakt, że często MG zabraniający odgrywania przeciwnej płci na sesji, sam często taką pleć odgrywa poprzez Bohaterów Niezależnych. Kolejna tajemnica niezbadanych czeluści piwnicznych, dlaczego MG penisododatni odgrywający księżniczkę jest spoko, a gracz penisododatni odgrywający księżniczkę to już "be" jest. Bo wbrew obiegowej opinii, MG to po prostu trochę inny gracz jest (a nie bóg który opanował trudne i niepojętne arkana masterowania). A gracze, jak to gracze, mogą odgrywać różne postacie, również te o przeciwnej płci.

A na koniec trochę mrocznie, cierpiąco, o niesprawiedliwości.

Zauważyłem, że dziołchy chcące grać facetem maja zazwyczaj gorzej niż faceci grający babami. No wiecie, przychodzi taka Ewa na erpegi, gra przez kilka sesji jakaś dziewczyną, część chłopów skacze wkoło, dmucha, chucha, MG we wszystkim pomaga, i jest pięknie i cudownie i kolorowo i bajecznie i do porzygania...

Nowa kampania, Ewa mówi, ze chce grac facetem... I nagle się wszystko zmienia. MG staje się złośliwy, reszta graczy stoi okoniem, są upierdliwi, wredni i ma się wrażenie, że... że no właśnie, robią wszystko by obrzydzić Ewie granie chłopem. Robią wszystko, by znowu wróciła i zagrała ich "księżniczką" która mogą się opiekować i na którą mogą chuchać. Znam kilka takich przypadków niestety.

I co? I gówno. Granie przeciwną płcią nie wymaga doktorowania się w kilku kierunkach z psychologii. Nie trzeba popierdalać na K2, by tam przez 5 lat medytować i dostać oświecenia na temat, jak odgrywać babę/chłopa. A na przeszkodzie stoi zazwyczaj tylko niczym nie podparta niechęć i wrogość MG (i/lub reszty drużyny). Jak jesteście w stanie zagrać elfem, krasnoludem, super-komandosem z przyszłości, sztuczną inteligencją, robotem - to i jesteście w stanie zagrać czymś tak przyziemnym i naturalnym, jak płeć przeciwna.

/Beamhit

See More

sweetest valentine

Image may contain: screen and indoor