Photos
Videos
Rekonstrukcja walk w Stronsku
78
7
Strońsko - Beleń 2017
72
6
Izba Pamięci 28 Pułku Strzelców Kaniowskich
18
Reviews
5.0
3 Reviews
Tell people what you think
Posts

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania Izby Pamięci 28 pułku Strzelców Kaniowskich. Izba znajduję się w Łodzi, w budynku historycznych koszar 28 pSK przy ulicy Żeligowskiego 7/9. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi udało się nam ją otworzyć przy pięknej okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz święta pułkowego 28pSK - 11 listopada 2016 roku.

Izba otwarta jest w każdy pierwszy poniedziałek, drugi czwartek, trzeci poniedziałek i czwartą sobotę miesiąca. W poni...edziałki i czwartki zapraszamy w godzinach 17:00-19:00, zaś w soboty w godzinach 9:00-12:00. W tych terminach w Izbie dyżuruje zawsze ktoś z naszego stowarzyszenia i z przyjemnością oprowadzi po wystawie. Na wystawie stałej mamy liczne pamiątki po pułkach Strzelców Kaniowskich, oryginalne elementy wyposażenia, uzbrojenia i umundurowania. Są także fotografie, dokumenty, a nawet łuski podniesione z miejsc walk w 1939 roku.

Jak nas znaleźć ? Środkowa klatka schodowa w budynku byłych koszar, 2 piętro. Osoby lub grupy zainteresowane indywidualnym zwiedzaniem prosimy o kontakt telefoniczny lub przez Facebook. Dołożymy wszelkich starań by umożliwić Państwu zwiedzanie. Wstęp i oprowadzenie oczywiście bezpłatne. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania młodzież, pasjonatów historii i militariów, członków służb mundurowych i organizacji proobronnych, grup rekonstrukcyjnych i wszystkich innych zainteresowanych, dla których dzieje Strzelców Kaniowskich są bliskie sercu. Dla większych grup z przyjemnością otworzymy Izbę w ustalonym, pasującym obu stronom terminie.

Szczególnie miło nam będzie gościć rodziny byłych żołnierzy pułków Strzelców Kaniowskich. Chętnie utrwalimy Państwa wspomnienia o byłych żołnierzach, skopiujemy i zarchiwizujemy ich relacje, dokumenty i wszystko co pomoże przekazać spuściznę i tradycję dalej.

W najbliższym okresie Izba będzie otwarta w następujących terminach (rozpiska dla bieżącego miesiąca):

LUTY 2018:
sobota 17 luty -> 12:00-15:00
sobota 24 luty -> 11:00-15:00

Serdecznie zapraszamy!
Członkowie Stowarzyszenia Historycznego "Strzelcy Kaniowscy"

See More
Image may contain: 2 people, text

W dniu 17 marca odbyły się nasze tradycyjne zajęcia wiosenne na strzelnicy. Wraz z kolegami z S.H. Cytadela i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów szlifowaliśmy umiejętności z zakresu bronioznawstwa jak i praktycznego strzelania.

Głównym tematem zajęć był karabinek wz.29 systemu Mausera i pistolet Vis wz.35 - podstawowe wzory broni strzeleckiej powszechnie używane w przedwojennym Wojsku Polskim. Część teoretyczna obejmowała przypomnienie zasad... bezpiecznej obsługi, rozkładania/składania broni, postępowania w wypadku awarii i zacięcia. Broń poznawaliśmy również w kontekście innych popularnych konstrukcji z okresu, powszechnie używanych w armiach państw europejskich. W części praktycznej odbyło się kilka ćwiczeń strzeleckich na dystansie od 100 do 50m w wypadku kb oraz na krótszych dla pistoletu. Na zakończenie zajęć mogliśmy również zapoznać się z inną bronią ze zbiorów Jednostka Strzelecka 1001 im. gen. dyw. Janusza Głuchowskiego w Bełchatowie, która jak zwykle wspierała nach fachową opieką instruktorską i zapewniła broń do zajęć.

Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za udział w naszych zajęciach, a właścicielom obiektu za możliwość skorzystania z niego do ich przeprowadzenia.

Fot: Michał Szubert / Szubert Photography

See More
Posts