Posts

Ostatnio udzielałam wywiadu dla rumuńskiego portalu internetowego BeClementine, filmik z rozmową znajdziecie pod podanym linkiem
https://www.beclementine.ro/despre-calatorii-cu-autostopul…/

Tips&tricks despre călătorii cu autostopul prin Europa și Asia. Cum să avem o vacanță de neuitat cu un buget redus și care sunt riscurile autostopului.
beclementine.ro

Trasa Transfrogarska - najpiękniejsza droga Europy !

Reviews
5.0
1 Review
Tell people what you think
Videos
Rize-Turcja, 2017 DIKKAT!!! Monika is driving 🙏🏻🙈😅 Nie wiem co podkusiło posiadacza tego samochodu, ale przejęłam kierownicę, w drodze do Rize 🌎🤣 Mina Timi i posiadacza samochodu wydaję się być niezastapiona. W końcu jestem córka kierowcy, mój tata będzie ze mnie dumny. Erhan sam zaproponował mi jazdę, a gdzie ja bym nie skorzystała z takiej okazji!!! Nawet nie sprawdził, czy mam prawo jazdy. Wyglądam na całkiem skoncentrowaną. Przejechałam jakieś 50 kilometrów. Wszyscy przeżyliśmy!!! ☠️👻👌🏻👍🏻
16
1
Photos
Posts
Music: Imagine Dragons - On Top Of The World remix by NextEDM
youtube.com
Kilometry wspomnień - Miles of memories added a new photo to the album: Rumunia.

Bukareszt- Rumunia, 2017
Rumuńska przygoda
Po dwóch tygodniach odpoczynku spędzonych w Polsce, czas ruszać w kolejna podróż.
Tym razem trochę bardziej na ,,poważnie". Mniej autostopu a trochę więcej nauki ! 😅
Wyjeżdżam na wymianę studencka Erasmus do Bukaresztu. ...
Gdy wsiadłam do samolotu, trochę dziwnie się poczułam, a przez myśl mi przeszło, żeby zabrać moja walizkę i udać się na pierwsza, lepsza wylotówke i łapać stopa❤️
Rozpoczynam kolejne rozdziały moich podróżniczych powieści!
Wyruszam do kraju owianego w wiele steorotypów ! Jak jest naprawdę ? Czy Rumunia to tylko kraj Cyganów ? Czy jest tam bardzo ,,dziko'' i brudno i biednie ?
Czas uwolnić kolejny kraj od licznych uprzedzeń i to sprawdzić !
Kolejne wpisy o życiu w Rumunii, już wkrótce !

See More
Image may contain: airplane, sky and outdoor
Niezależna Inicjatywa Kulturalna added 11 new photos.

W Sandomierzu jeszcze trwa lato a nad miastem unosi się wakacyjna aura.
We wrześniu postanowiliśmy wzmocnić dawkę podróżniczych doznań, rozpoczynając od ponowne...go spojrzenia w kierunku Bliskiego Wschodu.
W czwartkowy wieczór 14 września 2017 roku o godz. 18.00, tradycyjnie w Lapidarium pod Ratuszem, odbyło się kolejne Sandomierskie Spotkanie z Kulturą, zorganizowane przez Niezależną Inicjatywę Kulturalną we współpracy z Sandomierskim Centrum Kultury.
Tytuł spotkania brzmiał intrygująco:
„Podróż do kraju dywanów, pikników i paradoksów - Autostopem do Iranu”.
Na mapie naszych podróżniczych spotkań po raz kolejny pojawił się Iran, ale w nieco innej odsłonie.
Wnętrze Lapidarium pod Ratuszem wypełnił tłum miłośników egzotycznych podróży. Opowieść o wyprawie do urzekającego i pięknego Iranu okazała się doskonałym pomysłem na spędzenie ciepłego, wrześniowego wieczoru. O podróży, do tego niezwykłego kraju opowiedziała Monika Pietrasik - młoda i pełna pasji podróżniczka. Monika jest z pochodzenia jest Sandomierzanką, ale jak mówi, jej serce zagubione jest gdzieś w świecie. Aktualnie studiuje dziennikarstwo oraz komunikację społeczną a w wolnych chwilach podróżuje.
Jest maniaczką autostopu i chętnie podejmuje wyzwania teoretycznie „niemożliwe”. Stąd pomysł na podróż autostopem w rejon Bliskiego Wschodu. Łącząc miłość do podróży, przygód i wyzwań, zrealizowała swoje plany. Relacją z tej niezwykłej wyprawy wzbogaconą pięknymi zdjęciami podzieliła się z uczestnikami spotkania podróżniczego w Lapidarium pod Ratuszem.
Monika z wielkim entuzjazmem opowiedziała o swojej, pełnej przygód, wyprawie na Bliski Wchód. Usłyszeliśmy opowieści m.in. o pokonaniu autostopem ponad 11 tysięcy kilometrów, o niezwykłej gościnności mieszkańców Armenii, łapaniu „stopa” przy 45 – stopniowym upale, tradycyjnym perskim weselu, czy wizycie na komisariacie irańskiej policji. Wraz
z koleżanką z Węgier zasmakowały prawdziwej perskiej kultury i poznały niezwykle ciekawe obyczaje panujące w Iranie.
Po spotkaniu posypała się lawina pytań na różne tematy związane z planowaniem podróży na Bliski Wchód.
Gorące podziękowania składamy Monice Pietrasik za wspaniała, inspirującą opowieść
o Iranie. Publiczności dziękujemy za tak liczne przybycie!
Monice życzymy jeszcze wielu ciekawych podróżniczych doznań!

See More

Do zobaczenia za 3 dni !

Image may contain: one or more people and text
Niezależna Inicjatywa Kulturalna added 14 new photos.

Spotkania podróżnicze wracają!!!
Z przyjemnością informujemy, że we wrześniu wznawiamy cykl pt. „Sandomierskie Spotkania z Kulturą”.
Miłośników podróży bliskich... i dalekich serdecznie zapraszamy do sandomierskiego Lapidarium pod Ratuszem w czwartek 14 września o godz. 18.00.

Bohaterką spotkania będzie młoda podróżniczka, rodem z Sandomierza – Monika Pietrasik .

Tytuł wrześniowego spotkania brzmi intrygująco:
„Podróż do kraju dywanów, pikników i paradoksów - Autostopem do Iranu”

Od podróżniczki:
„Zastanawialiście się kiedyś jak to jest stać z kartonem po armeńskich czekoladkach z napisem IRAN, przy 45 stopniowej temperaturze, na granicy, w hidżabie? Jeśli nie, to Wam z chęcią o tym opowiem!
Trochę humorystycznie, trochę na poważnie, o tym jak udało się nam dostać do Iranu autostopem z Budapesztu i przejechać ponad 9 tysięcy kilometrów, w tym głównie zwiedzając Armenię, Iran, Gruzję oraz Azerbejdżan.
Nasze stopy stąpały najdziwniejszych zakątkach świata, byłyśmy na perskim weselu, prowadziłyśmy samochód w Iranie, grałyśmy w siatkówkę w hidżabie, odwiedziłyśmy komisariat, odkryłyśmy zagadki teherańskiego metra, spróbowałyśmy NIELEGALNEGO alkoholu domowej roboty i poznałyśmy smak prawdziwej, perskiej kultury.
O tym i o innym możecie się dowiedzieć podczas mojej prezentacji. Serdecznie Zapraszam! „

Słów kilka o bohaterce spotkania:
Monika Pietrasik- studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Z pochodzenia Sandomierzanka, ale jej serce zagubione jest gdzieś w świecie. Aktualnie studiuje i podróżuje. Jest maniaczką autostopu i wyzwań ,,teoretycznie" niemożliwych. Zamiast rzeczy kolekcjonuje wspomnienia z drogi. Nie umie usiedzieć na miejscu i lubi wciskać nosa tam gdzie nie trzeba. Studiowała w Korei Południowej, Turcji i kolejny semester ma zamiar spędzić w Rumunii. Dostała szkołę życia na praktykach w Grecji, Tajlandii i Egipcie. Na jej liście znajduje się 30 krajów i ma w planach ,,zdobywać" więcej.
Tego lata postanowiła sięgnąć po kolejne marzenia i wyruszyła wraz z jej koleżanką z Węgier, autostopem do Iranu.
Do tego prowadzi bloga: https:/www.facebook.com/kilometrywspomnien

Gorąco zapraszamy! Wstęp jak zawsze wolny!!!

See More

Varna-Bułgaria,2017
Miłość na fali
Poznali się na pokładzie statku. Miłość ,,prawie" jak z Titanica 😂❤️
On z Bułgarii, ona z Chin. Po ukończeniu studiów Ying zaaplikowała na pozycję pracownika na statku wycieczkowym, podczas targów pracy na jej uniwersytecie. Dostała pozycję krupiera w kasynie. Nie miała wcześniej żadnego doświadczenia z grami hazzardowymi. Ludzie pytali, co będzie po tym robić. ,,Praca w kasynie? Powinnaś jak najszybciej ukończyć studia, znaleźć męża, wychow...ać dzieci"- znajomi wokół powtarzali. Presja w chińskim społeczeństwie jest niesamowicie wysoka, nacisk ze strony rodziny często uniemożliwa wybranie własnej ścieżki. Mimo to spróbowała, rzuciła wszystko i zostawiła za sobą. Wszystkiego nauczyła się na pokładzie. I tam poznała jego...
Pavlev od 10 lat ,,siedzi" w tym biznesie. ,,Moja cała rodzina jest z tym zwiazana z morskim handlem , dlatego wiedziałem, ze prędzej czy później tez tam się znajdę. Na statku zaczałem pracę jako 21 latek".
Dzisiaj są już dwa lata razem. Razem nurkują w głębinach Oceanu Spokojnego, poluja na niedzwiedzie na Alasce, pływaja z rekinani na Malediwach, karmia pandy w Australii.
Nie mogę się nasłuchać ich opowieści.
To chyba miłość ! Miłość jak z bajki !❤️🌎🌊
Wyruszam szukać pracy na statku wycieczowymHahahaha 😭😝

See More
Image may contain: 2 people, people smiling, people sitting, table and indoor

Sheki- Azerbejdżan,2017
Śnieżki i 12 krasnoludków
Przed nami siedzi dwunastu azerskich krasnoludków, których oczy są wlepione w nas. Czujemy się nieco skrępowane. Jeden z mężczyzn, który pomógł nam wczoraj znaleźć miesjce na rozłożenie namiotu w ogrodzie, powiedział, ze nas nie puści bez wspólnego zdjęcia. Rano Zamir wziął nas do kafejki. Tam miał pojawić tylko ,,jeden" kolega, jednak okazało się, że zamiast jednego jest ich jedenastu . Panowie byli nieco podekscytowani pojaw...ieniem się dwóch turystek w mieście, śpiących w ogrodach na dodatek w namiocie. W miłej atmosferze wypiliśmy herbatę. Nie obyło się bez pytań o stan cywilny oraz zaproszenia na azerbejdżański ślub jednego z kawalerów. Sytuacja stała nieco napięta, gdy dowiedzieli się, że byłyśmy w Armenii. Oba narody obrzucają się gromem nienawiści, dlatego też słowa na temat zwaśnionych narodów nie można używać. Jeden z mężczyzn napisał na mojej fladze. ,, Karabach należy do nas". Patrzę na moją flagę i zastanawiam się w ilu już rękach ten mój biało-czerwony skrawek materiału był, ile emocji jest na nim ,,wypisane" i ile historii się już na nim znajduje...

See More
Image may contain: 10 people, people smiling, people sitting and table

Sheki-Azerbejdżan, 2017
Bajki na dobranoc
W kolejnych dniach kierujemy się na wschód Azerbejdżanu.
Tam trochę opuściło nasze ,,autostopowe" szczęście.
Jeden z pozornie bardzo sympatycznych mężczyzn oferuje nam nocleg u jego rodziny. Dodatkowo z zawodu jest dziennikarzem, dlatego też szybko nawiązujemy kontakt. Jak sam mówi: ...
,, W Azerbejdżanie ludzie są bardzo gościnni, my wszyscy tutaj chcemy abyście spędziły miło czas".
Wieczorem okazuje się, że do jego rodzinę odwiedzili goście a on sam nie ma gdzie spać, dlatego też możemy zarezerwować hotel...
Nie wiem, kto może nabrać się na takie bajki, ale na pewno nie my. Mężczyzna chyba miał trochę wybujałą fantazję i się trochę przeliczył z nocą w hotelu z Europejkami..
Dziękujemy mu za tak zaoferowaną pomoc. Bierzemy nasze plecaki i z latarką w ręku poszukujemy w centrum miasta, miejsca na rozłożenie namiotu.
W końcu, dzięki pomocy jednej rodziny, rozkładamy nasz ,,domek" przed budynkiem mieszkalnym. Wygląda całkiem nieźle 😂👌🏻😀👻

See More
Image may contain: plant, tree and outdoor

Baku-Azerbejdżan, 2017
Do tej pory Baku kojarzyłam głównie z eventami sportowymi. Okazuje się, że w tym szaleńczo rozwijajacym mieście można znaleźć wiele o więcej niż się wydaje.
Stolica Azerbejdżanu wywarła na nas wrażenie od samego poczatku. Wysokie, nowoczesne budynki wybijaja się w górę i zatapiaja w chmurach. Pomimo, że w Azerbejdżanie religia dominujaca jest islam, to mieszkańcy tego kraju podchodza do zasad nieco bardziej na ,,chillu". W każdym sklepie można kupić al...kohol. Można spotkać dziewczyny, które ubrane sa w krótkie spodenki czy spódniczki. Zdarzaja sie pojedyńcze jednostki ubrane w czador, jednak to głównie turystki z krajów arabskich.
W metrze gra przyjemna muzyka. Przechodzimy przez bulwar. Czujemy powiew wiatru i przygladamy się falom morza Kaspijskiego.
Baku to niesamowicie modernistyczna stolica, jednak zdażyła zachować swoje skarby z przeszłości. Stare miasto z zamkiem, otoczonym murem w centrum, dodaje znaczego uroku i tworzy klimatyczna atmosferę. Przejeżdzamy autobusem przez trasę Formuły 1 i z daleka widzimy Stadion Olimpijski. Flame towers wygladaja jak ,, z kosmosu" za dnia, jak i w nocy...
Tak, to właśnie ,,magnetyzujace" wdziękiem i klasa Baku !

See More
Image may contain: sky, outdoor and nature

Gebele-Azerbejdżan, 2017
Europa ! Europa!
Zajeżdżamy biała Lada pod sklep żony Sahina. Godpodarz w ciagu kilku minut zdażył nas przedstawić całej wiosce i wykonać kilka telefonów do znajomych. Słyszę tylko:
,,Europa, Europa".
W trakcie podróży opowiada mi historię o ,,legendarnym Łukaszu z Polszy", którego poznał kilka lat temu. Nie mam pojęcia jak ten chłopak się tu znalazł, może tak jak my (podobno nie jeździł na stopa)....
Po opuszczeniu Baku, nieco błakamy się po Azerbejdzanie i odkrywamy mniej znane rejony, głównie wioski, które sa słabo rozwinięte turystycznie. Brak tam śladu jakiegoś coachsurfera, dlatego każdy nasz kolejny nocleg to niespodzianka. Sahin wraz z rodzina oferuje nam pozostanie w wiosce na noc. Nie mamy żadnych planów, dlatego też taka propozycja wydaje się świetna opcja. Wieczorem zasiadamy do stołu. Verenia, żona Sahina przygotowywuje tradycyjna kolację. Czujemy się nieco zaszczycone, bo gospodarz otwiera szampana i wznosi toast ,,za Europę".
Rano jeszcze przed opuszczeniem wisoki popijamy świeże mleczko od krowy. Chyba takiego nie piłam od czasów mojego dzieciństwa !
Tylko do tej pory dręczy mnie pytanie, jak nazywała się ta wioska... 😂bo trochę zboczyłyśmy z drogi bez nawigacji, internetu i rozładowanych telefonów na te kilka dni ...

See More
Image may contain: one or more people, people standing and indoor

Gobustan-Azerbejdżan, 2017
Brudna robota
Dopiero co wyjechałyśmy z ,,piekarnika" a mam wrażenie, że tym razem weszłyśmy do ,,mikrofalówki".
Na naszej mapie zaznaczamy często miejsca do których dojazd autostopem nie należy do najłatwiejszych. Od stolicy Azerbejdzanu do wulkanu dzieli nas tylko sto kilometrów, jednak to miejsce odwiedza zaledwie kilka samochodów na dzień, w tym głównie busy wycieczkowe.
Stoimy na rozżarzonej, krętej drodze. Od tego słońca, aż zaczyna nas bole...ć głowa. W końcu taksówkarz lituje się nad nami i oferuje darmowa podwózkę i jedzie w kierunku wulkanu.
Wśród totalnego pustkowia, powoli ukazuja się małe uwypuklenia a w nich ,,gotujace" się błoto, które co kilka minut wylewa się na zewnatrz i zastyga, tworzac ,,księżycowy" krajobraz.
Wysmarowane po pachy, robimy sobie zdjęcia i obserwujemy ,,bulgoczacy" spektakl. W końcu przypomniałyśmy sobie o jednej, bardzo ważnej rzeczy.
Jak z tego błotka się obmyć ?
Do morza dzieli nas jakieś kilkanaście kilometrów. W końcu, po długiej tułaczce docieramy do małego jeziora. Wracamy do Baku, wygladamy nieco jak świnki... Ale co tam była zabawnie..
Dawno nie byłśmy w takim SPA🌋😅🌎

See More
Image may contain: one or more people, people standing, mountain, outdoor and nature