Photos
Videos
Pomóżmy Bohaterom! - Zbiórka dla Kombatantów
12
1
Z okazji Świat Bożego Narodzenia Klub Vade Mecum składa serdeczne życzenia:
9
Pomóżmy Bohaterom - finał akcji świątecznej
33
Posts

– Przyjdzie zwycięstwo! Jeszcze Polska nie zginęła! – wykrzyknął Hieronim Dekutowski ps. Zapora 69 lat temu, 7 marca 1949 r. w więzieniu mokotowskim, tuż po odczytaniu sentencji komunistycznego wyroku. Chwilę później już nie żył, zamordowany strzałem w tył głowy...

Dekutowski był jednym z legendarnych bohaterów walk o niepodległość, żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemnym, dowódcą oddziałów partyzanckich walczących z Niemcami i przejmującymi władzę w Pol...sce komunistami. Szczątki "Zapory" spoczęły 27 września 2015 r. na warszawskich Powązkach.

Cześć jego pamięci! 🇵🇱
#ŻołnierzeWyklęci #Zapora #HieronimDekutowski

See More
Zapraszamy do obejrzenia najnowszego filmu dokumentalnego Instytutu Pamięci Narodowej pt. "Zapora". Opowiada on o jednym z najbardziej niezłomnych dowódców p...
youtube.com

Bardzo ciekawe spotkanie z udziałem p. Wojewody Przemysława Czarnka, europosła Marka Jurka, red. Grzegorza Górnego oraz prof. Mieczysława Ryby. Nad przebiegiem czuwał Marcin Jakóbczyk. Kto nie był przed tygodniem niech żałuje
Konferencja: 100 lat komunizmu - Zbrodnia bez kary

Reviews
5.0
6 Reviews
Tell people what you think
Posts

Już za pół godziny widzimy się na VII Lubelski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych!

MAR1
Thu 6:00 PM UTC+01plac Litewski, 20-080 Lublin, Polska
1,103 people interested

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie 🇵🇱

Wiele wydarzeń, dzięki którym przywracana jest prawda i pamięć. Serdecznie polecamy i zachęcamy do udziału.

No automatic alt text available.
No automatic alt text available.

VII Lubelski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych już w najbliższy czwartek 1 marca o godz. 18:00. Klub Vade Mecum tradycyjnie wspiera przywracanie pamięci o naszych Bohaterach - Żołnierzach Wyklętych. Ciebie też nie może tam zabraknąć!

Image may contain: 2 people, text

Walczymy o prawdę. A zatem nazywajmy rzeczy po imieniu!

It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
Posted by Marian Widelski
1,280 Views
1,280 Views
Marian Widelski

No to się porobiło...

Już jutro Konferencja: 100 lat komunizmu - Zbrodnia bez kary

Rozpoczynamy o godz. 11:00.
Znakomici goście, temat bardzo ważny - Zapraszamy!

Image may contain: 4 people, people smiling, text

Dlaczego warto działać w Klubie Vade Mecum? Zobacz odpowiedź posła Artur Soboń, wiceministra inwestycji i rozwoju, dla TV KUL

Dołącz do nas! Zebrania Klubu Vade Mecum odbywają się w środy o godz. 19.00 w naszej siedzibie: pokój nr 316 w Gmachu Głównym KUL (III piętro). Więcej informacji: http://www.kul.pl/akademicki-klub-mysli-spoleczno-polityczn…

It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
421 Views

Przypominamy: już w najbliższy PIĄTEK Konferencja: 100 lat komunizmu - Zbrodnia bez kary. Naszymi gośćmi będą: Wojewoda Lubelski pan dr hab. Przemysław Czarnek, Poseł do Parlamentu Europejskiego pan Marek Jurek, pan dr hab. Mieczysław Ryba prof. KUL oraz pan red. Grzegorz Górny.

➡️Wystawa i konferencja poświęcone są ofiarom i bohaterom antykomunistycznego oporu. To dobra okazja żeby przywołać fakty często zapominane oraz ludzi, którzy w momencie tej dramatycznej próby postępowali godnie. WSTĘP WOLNY

Image may contain: text

🔊 Konferencja: 100 lat komunizmu - Zbrodnia bez kary odbędzie się 23 lutego na naszej Alma Mater. Serdecznie zapraszamy - godz. 11:00 w Centrum Transferu Wiedzy do auli CTW-114.

➡️Wystawa i konferencja poświęcone ofiarom i bohaterom antykomunistycznego oporu. Wystawa była prezentowana w Galerii Nord Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, a następnie zostanie pokazana w wybranych miastach Polski. Inicjatorem wystawy jest Poseł do Parlamentu Europejskiego pan marszałek Marek Ju...rek. Tytuł wystawy ma podkreślać, że komunizm wciąż niestety nie został definitywnie potępiony. Wystawa przypomina, w jaki sposób system komunistyczny był zwrócony przeciwko wszystkim wartościom ludzkim, religii, rodzinie, tradycji narodowej, a także przeciwko ludowi. Przywołuje fakty często zapominane oraz ludzi, którzy w momencie tej dramatycznej próby postępowali godnie. Wystawę przygotowano w trzech językach: polskim, angielskim i francuskim.
🙋‍♂️Do zobaczenia!

See More
Image may contain: text

100 lat komunizmu. Zbrodnia bez kary - Wystawa i konferencja poświęcone ofiarom i bohaterom antykomunistycznego oporu

W konferencji udział wezmą:
- Wojewoda Lubelski dr hab. Przemysław Czarnek
- Poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Jurek...
- dr hab. Mieczysław Ryba, prof. KUL
- red. Grzegorz Górny

Konferencja historyczna odbędzie się 23 lutego br. godz. 11:00 w auli Centrum Transferu Wiedzy KUL - CTW-408. Wstęp wolny

Wystawa 100 lat komunizmu. Zbrodnia bez kary jest prezentowana w hallu Collegium Jana Pawła II KUL.

Organizatorzy:
- Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej "Vade Mecum"
- Fundacja Instytut Komunikacji Społecznej
Zapraszamy!

See More

75 lat temu, 9 lutego 1943 roku rozpoczęła się najbardziej krwawa faza banderowskiego ludobójstwa na obywatelach rozdartej przez agresorów II Rzeczypospolitej. Sotnia, która ją rozpoczęła, jest czczona na Ukrainie za „pierwszy bój UPA”, do którego miało dojść tuż przed wymordowaniem Polaków w kolonii Parośla I.

9 lutego 1943 roku oddział banderowców pod dowództwem Hryhorija Perehijniaka „Dowbeszki-Korobki”, uznany później za „pierwszą sotnię UPA” zabił ponad 150 polskich mies...zkańców kolonii Parośla I leżącej na okupowanym przez Niemców Wołyniu. Oddział wkroczył do wsi w przebraniu sowieckich partyzantów. Po ugoszczeniu intruzi doradzili mieszkańcom, by pozwolili się związać, twierdząc, że uchroni ich to przed zemstą Niemców za pomaganie Sowietom. Związanych mieszkańców zarąbano siekierami. W ten sposób ukraińscy szowiniści zakończyli tzw. fazę pregenocydalną i rozpoczęli właściwą fazę ludobójstwa ludności polskiej.

W następnych miesiącach rosnące w siłę oddziały banderowskie przeprowadzały kolejne masowe zbrodnie na Polakach, głównie mieszkających na terenach wiejskich. Początkowo miały one miejsce głównie we wschodnich powiatach d. województwa wołyńskiego, lecz później przesunęły się w kierunku południowym i zachodnim. Kulminacją wołyńskiego ludobójstwa były masowe mordy rozpoczęte 11. lipca 1943 („krwawa niedziela”), kiedy UPA zaatakowała jednego dnia 99 miejscowości, w których mieszkali Polacy. Kolejną wielką ludobójczą akcją UPA na Wołyniu było wymordowanie polskich miejscowości w północno-zachodnim Wołyniu pod koniec sierpnia 1943 roku. Eksterminowano wówczas m.in. Ostrówki (ponad 400 zamordowanych) oraz Wolę Ostrowiecką (ponad 500 zamordowanych). Ostatnim akordem ludobójstwa na Wołyniu były mordy UPA na przełomie 1943 i 1944 roku po powstaniu próżni wynikającej z wycofywania się Niemców pod naporem Armii Czerwonej.

W drugiej połowie 1943 roku kierownictwo OUN i UPA postanowiło przenieść „doświadczenia wołyńskie” na terytorium Małopolski Wschodniej. Do kulminacji ludobójstwa na tym terenie doszło w marcu i kwietniu 1944 roku. Oddziały OUN i UPA dokonywały zbrodni na Polakach również w woj. lubelskim i poleskim.

Jak podał w piątek ukraiński kanał ZIK, we wsi Włodzimierzec leżącej w pobliżu dawnej Parośli I odsłonięto pomnik ku czci sotni „Dowbeszki-Korobki”. Pomnik upamiętnia „pierwszy bój UPA” – zajęcie wsi przez ten oddział i rozbicie posterunku niemieckiego. Wziętych do niewoli policjantów w służbie niemieckiej, prawdopodobnie Rosjan, oddział zaprowadził następnie do Parośli I, gdzie po przesłuchaniu zabił ich razem z mieszkańcami polskiej kolonii.

See More
Image may contain: text

Warto zobaczyć! Projekcja dziś w IPN o. Lublin

No automatic alt text available.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie

🎥 W najbliższy piątek o godz. 17 zapraszamy do lubelskiego IPN na projekcję filmu "Sanitariusza Ania" autorstwa Bogny Bender-Motyki.

To opowieść o Anieli Życzy...ńskiej ps. „Ania”, łącznice z oddziału partyzanckiego kpt. Wacława Piotrowskiego „Ciechego” ze zgrupowania NARODOWE SIŁY ZBROJNE. 12 lipca 1945 r., bez jakiegokolwiek procesu i sądu, Aniela Życzyńska „Ania” została rozstrzelana w pokazowej egzekucji w Lipie. Wcześniej, przed egzekucją zagipsowano jej usta, aby nic nie mogła powiedzieć. Ciała zamordowanych, dla zwiększenia efektu zastraszenia, leżały na rynku przez cały dzień.

See More

Gratulacje dla posła Artura Sobonia, prezesa Klubu Vade Mecum w latach 1998-1999 👍 Mamy nowego wiceministra w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Jako Sekretarz Stanu odpowiada za pion budownictwa.

Image may contain: 2 people, people smiling, people standing and suit

Już za miesiąc 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zapraszamy na kolejny już Lubelski Marsz Pamięci. Klub Vade Mecum dołączył do współorganizatorów wydarzenia.

#1marca #CześćiChwałaBohaterom #Wyklęci #Niezłomni

MAR1
Thu 6:00 PM UTC+01plac Litewski, 20-080 Lublin, Polska
1,103 people interested