Posts
Aydın İl Sağlık Müdürlüğü added 7 new photos to the album: 14 Mart Tıp Bayramı Kutlamaları Devam Ediyor.

‘14 Mart Tıp Bayramı’nı’ Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Selma ÖZCAN ile Başkan Yardımcıları Uzm. Dr. Bayram ÇELEBİ KARATAŞ ve Op. Dr. Reha Arslan’...ın katılımlarıyla Aydın Atatürk Devlet Hastanesi'nde kutlamalara devam edilmiş olup, .uzun yıllar hastanemizde hizmet veren değerli hekimlerimize hastane çalışanlarının katılımıyla plaket takdim edilmiştir.

See More
Aydın İl Sağlık Müdürlüğü added 8 new photos to the album: 14 Mart Tıp Bayramı Etkinliğimiz Devam Ediyor.

14 Mart Tıp Bayramı. Aydın İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Selma Özcan, Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr.Mete Erki, Halk Sağlığı H...izmetleri Başkanı Dr. Aslı Candal, Hastane Başhekimi Uzm.Dr. Refik Kunt, doktorlar ve sağlık personelinin katılımı ile etkinliğimize Aydın Devlet Hastanesinde devam edildi
Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm.Dr. Selma Özcan tüm hekimlerin 14 Mart Tıp Bayramını kutlayarak şu ifadeleri kulandı.’’ Tıp Bayramı gerçekten bizim gurur duyduğumuz bir bayram. BİZ Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz her zaman yanınızdayız arkanızdayız. Bize düşen ne varsa yerine getirmek için yoğun çaba harcıyoruz’
Yapılan konuşmaların ardından meslekte 35. Yılını dolduran; Uzm.Dr. Gökalp Özşişeci, Uzm.Dr. Mehmet Koç, Uzm.Dr. Fatma Çağlar, Uzm.Dr.Sada Tutar, Op.Dr. Hakkı Başarık, Op.Dr Hasan Göktaş, Op.Dr.İbrahim Kokaroğlu, Op.Dr. Mehmet Gümüş, Op.Dr. Mustafa Erdem, Op.Dr. Ünal Ünlü’ye teşekkür belgesi takdim edildi.

See More
Reviews
5.0
1 Review
Tell people what you think
Photos
Posts
Aydın İl Sağlık Müdürlüğü added 15 new photos to the album: 14 Mart Tıp Bayramı Kutlamaları Devam Ediyor.

14 Mart Tıp Bayramı, Aydın Valiliği önünde bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk koyma törenine müteakip, Başkanlarımız, Başhekim ve hastane çalışanlarının katılımı i...le Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde etkinliklerle devam edildi. Günün anlam ve önemini belirten sunumun ardından sağlık camiasına uzun yıllar hizmet veren pesonellerimize plaket takdim edilip, verillen kokteylin ardından etkinlik son buldu

See More
Image may contain: 1 person, sitting
Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü

#14MartTıpBayramı BARTIN-Devlet Hastanemizde hastaya müdahale etmek için çatıya atlayan ve bu sırada ayağı kırılan doktorumuz tedavi edildi.#SağlıkFedakarlıktır

It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
13,400 Views
13,400 Views
Sağlık Bakanlığı was live.

14 Mart Tıp Bayramı (Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi)

It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
25,471 Views
Sağlık Bakanlığı

📹 İnsana insan olduğu için değer veren büyük bir sağlık ordusuyuz.

#14MartTıpBayramı

It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
13,400 Views
13,400 Views
Sağlık Bakanlığı was live.

14 Mart Tıp Bayramı (Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi)

It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
124,514 Views
124,514 Views
Recep Tayyip Erdoğan was live.

14 Mart Tıp Bayramı

14 Mart Tıp Bayramını Kuşadası Kaymakamı Sayın Muammer AKSOY ve İlçe Sağlık Müdürü Sayın Sedat EKİZ'in Katılımlarıyla Kutladık.

Image may contain: one or more people and text
Sağlık Bakanlığı

Duruş bozukluklarınızı düzeltmeye gayret edin. Yanlış duruş biçimi sırt ve boyun ağrılarına neden olabilir.

Image may contain: one or more people and text
Aydın İl Sağlık Müdürlüğü

PULMONER REHABİLİTASYON İLE
NEFES AL, HAREKET ET, YAŞADIĞINI FARK ET.

T.C. Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği ve GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Ö...nleme ve Kontrol Programı) kapsamında her yıl Pulmoner Rehabilitasyon Haftası etkinlikleri yapılmakta olup konuya ilişkin sağlık personelinin ve toplumumuzun bilgilendirilmeleri, farkındalıklarının artırılması ve güncel gelişmelerin paylaşılması amaçlanmaktadır.
Bu yıl 12-18 Mart 2018 tarihleri arası Pulmoner Rehabilitasyon Haftası olarak belirlenmiş olup bu çerçevesinde tüm yurtta GARD Türkiye, T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Toraks Derneği ile birlikte konu ile ilgili çeşitli etkinlikler yapılması planlanmıştır.
Günümüzde kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen Pulmoner Rehabilitasyon, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür.
Pulmoner Rehabilitasyon kimlere uygulanır?
Süregen nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, yaşam kalitesinde azalma ve/veya egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan tüm solunum hastalarına pulmoner rehabilitasyon uygulanabilmektedir. Pulmoner rehabilitasyon, her yaştaki solunum hastalarına rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak hastanede, ayaktan ya da evde uygulanabilmektedir. KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarında pulmoner rehabilitasyon programı başarı ile uygulanabilmektedir.
Pulmoner Rehabilitasyonun amaçları nelerdir?
a. Hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği ortadan kaldırması,
b. Hastalığın ilerlemesini önlenme,
c. Egzersiz toleransının artırılması,
d. Sağlık durumunun iyileştirilmesi,
e. Komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi,
f. Hastalık atak sayısının azaltılması ve atak şiddetinin hafifletilmesi,
g. Yaşam kalitesinin iyileştirilmesi,
h. Hastaneye başvuru sıklığı ve yatış süresinin azaltılması sonucunda sağlıkla ilişkili harcamaların azaltılması,
i. Sağ kalımda artış sağlamasıdır.
Pulmoner rehabilitasyonun içeriği nelerdir?
Pulmoner rehabilitasyonun en önemli ve temel bileşen egzersiz eğitimidir. Bireyin gereksinimleri doğrultusunda diğer bileşenler de (hasta ve ailesinin eğitimi, vücut kompozisyonunun değerlendirilmesi gerekli olgularda beslenme desteği, psikososyal destek, nefes darlığı ile baş edebilme yöntemleri, iş-uğraşı tedavisi, enerji koruma yöntemleri vb.) pulmoner rehabilitasyon programlarında yer almaktadır.
Solunum hastalıklarında egzersiz neden gereklidir?
Nefes darlığı olan kronik solunum sorunlu hastalar pulmoner rehabilitasyon programları ile güvenli bir şekilde egzersiz yapabilirler. Kronik akciğer hastalarında nefes darlığı ve/veya yorgunluğun neden olduğu günlük yaşamdaki hareketsizlik; kemik ve kas içeriğinin, kalp ve akciğer fonksiyonlarının, hareket yeteneğinin gittikçe azalmasına neden olur. Egzersiz ile kas kuvveti artar, kas dayanıklılığı artarak daha uzun mesafeler yürünebilir, kas ve eklemler daha iyi hareket eder, gevşemeyi sağlar, daha güçlü ve enerjik hissedilir, kalbin çalışması iyileşir, nefes darlığı azalır.
Pulmoner rehabilitasyon programının süresi ne olmalıdır?
Pulmoner Rehabilitasyon programı en az 8 hafta (toplam 24 seans) süre ile uygulanmalıdır. Egzersiz eğitimi bırakıldığında kazanımlar kaybedildiği için egzersiz alışkanlığının devam ettirilmesi gerekmektedir.
Sonuç olarak, kronik akciğer hastalığından dolayı nefes darlığı, çabuk yorulma ve güçsüzlük hissediyorsanız, günlük aktivitelerinizi yapmakta güçlük çekiyorsanız değerlendirme için Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurduktan sonra pulmoner rehabilitasyon programlarından yararlanmalısınız.
T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Toraks Derneği olarak, GARD Türkiye (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) çerçevesinde, tüm hekimleri, kamu yetkililerini, Ulusal örgütleri ve Ulusal ve yerel medyayı birlikte çalışmaya davet ediyoruz.

Katkılarınız ve desteğiniz için teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
T.C Sağlık Bakanlığı
Türk Toraks Derneği
Türkiye GARD

See More

Hastanemizde 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Kutladık.🌷🌹