Photos
Videos
SİZ 15'LİLERİMİZİ ÇANAKKALE'DE Mİ KALDI SANDINIZ!
507
11
Posts

KYK e-Devlet Kolaylığıyla Gençlerin Hizmetinde!

Milyonlarca öğrenciye burs/kredi hizmeti sunan, binlerce gence bünyesindeki yurtlarda ev sahipliği yapan KYK; gençlere daha kolay ve hızlı hizmet sunmak amacıyla yurt ve burs/kredi ile ilgili başvuru, onay ve iptal işlemlerini e-Devlet’e taşıdı.

Milyonlarca öğrenciye burs/kredi hizmeti sunan, binlerce gence bünyesindeki yurtlarda ev sahipliği yapan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu; gençlere daha kolay ve hızlı hizmet sunm...ak amacıyla yurt ve burs/kredi ile ilgili başvuru, onay ve iptal işlemlerini e-Devlet’e taşıdı.

Gençlerin ihtiyaçları doğrultusunda hizmet kalitesini her geçen gün artıran KYK, başvuru döneminde yurt ve burs/kredi başvurularını e-Devlet üzerinden almakla birlikte yıl içerisinde de burs/kredi nakil, iptal ve erteleme işlemlerini dilekçe gerekmeksizin online olarak almaya devam ediyor.

Burs/kredi nakil başvurusu e-Devlet’te

Öğretim kurumu değiştiren öğrencilerin burs/kredi nakil başvurusunu e-Devlet’ten alarak gençleri dilekçe gönderme yükümlülüğünden kurtaran KYK, durumu mevzuata uygun olan öğrencilerin nakil işlemlerini vakit kaybetmeksizin gerçekleştiriyor. Burs/kredi nakil talebinde bulunan gençler, başvuru durumunu e-Devlet üzerinden takip edebiliyor.

YÖKSİS’te yer alan öğrenim bilgilerine göre nakil işleminin gerçekleştirilmesi ve yurt dışında öğrenim gören öğrencilerin öğrenim bilgisinin YÖKSİS’te yer almaması sebebiyle yurt dışında öğrenim gören öğrencilerin gerekli belgeleri Kurumumuza göndermeye devam etmesi gerekiyor.

Öğrencilerin mevcut burs/kredi bilgilerinin görüntülenebildiği e-Devlet’te, burs/kredi almaktan vazgeçmek isteyen öğrenciler de iptal başvurusunda bulunabiliyor.

Borç erteleme başvurusu e-Devlet’te

KYK’dan öğrenim/katkı kredisi kullanan öğrenciler; geri ödemeyle ilgili her tür bilgiye yine e-Devlet’te yer alan “geri ödeme sorgulama” başlığından ulaşabiliyor, geri ödeme tarihi yaklaşan borçlar için dilekçe göndermeksizin erteleme talebinde bulunabiliyor ve mevcut taleplerinin durumunu görüntüleyebiliyor. Öğrencilerin e-Devlet kolaylığıyla başvuruda bulunabilecekleri borç erteleme işlemi; (ödeme vadesi henüz gelmemiş ya da taksitleri aksatmadan ödenmiş borçlar için) işsizlik, askerlik veya yüksek lisans olmak üzere üç sebeple gerçekleştirilebiliyor.

Yurt işlemleri e-Devlet’te

2017-2018 eğitim öğretim yılı yedeği biten il/ilçeler için (boş yer olan yurtlara) yerleştirme başvurusu ve kayıt işleminin tamamlanabildiği e-Devlet aracılığıyla yurtlarda barınan her öğrenciye sunulan ücretsiz internet hizmetinden yararlanabilmek için taahhüt işlemi de yapılabiliyor.

KYK yurtlarında barınan öğrencilerin izin işlemi gibi online hizmetlere kolayca erişiminin sağlandığı GencizBiz portalı için kimlik doğrulama işlemi de yine e-Devlet üzerinden gerçekleştiriliyor.

See More
Image may contain: screen and laptop

-2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Yedeği Biten İl ve İlçelere (Açıktan Başvuru) 05.02.2017 - 11.02.2017 Tarihleri Arasında Yapılan Yurt Başvuru Sonuçları ve
-2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 44. Yurt Yedek Sonuçları ve Ek Kontenjan 33. Yedek Sonuçları için tıklayınız;
https://sonuc.kyk.gov.tr/Home/KimlikDogrulama2

2015-2016 KYK Yurt Başvuru Sonuçları, Ara Sınıf ve Yeni Kazananlar İçin Başvuru Sonuçları, Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü
sonuc.kyk.gov.tr
Reviews
4.1
18 Reviews
Tell people what you think
Ali Bolat
· October 22, 2016
Kayıt tarihini uzatmayı düşünmeyen bir sistem kahrolsun
Posts

-2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Yedeği Biten İl ve İlçelere (Açıktan Başvuru) 29.01.2017 - 04.02.2017 Tarihleri Arasında Yapılan Yurt Başvuru Sonuçları ve
-2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 43. Yurt Yedek Sonuçları ve Ek Kontenjan 32. Yedek Sonuçları için tıklayınız;
https://sonuc.kyk.gov.tr/Home/KimlikDogrulama2

2015-2016 KYK Yurt Başvuru Sonuçları, Ara Sınıf ve Yeni Kazananlar İçin Başvuru Sonuçları, Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü
sonuc.kyk.gov.tr

Yurt Dışında Öğrenim Gören Öğrenciler İçin Taahhütname Süresi Uzatıldı!

Burs/kredi taahhütnamesini zamanında onaylayamayan yurt dışında okuyan öğrenciler için taahhütname onayı ve kefaletname hazırlatma süresi uzatıldı.

Yükseköğrenimini yurt dışında sürdüren ve kendisine burs/kredi tahsis edilen öğrencilerin öncelikle PTT’lerden, yurt dışında ise Konsolosluk veya Büyükelçiliklerden “e devlet şifresi” temin etmesi gerekiyor. Ardından turkiye.gov.tr adresinden “Taahhütnameyi” ...onaylamaları daha sonra da kendilerine kefil olacak kişinin Türkiye’deki noterlerden “Kefaletname’’ hazırlatma işlemlerini yaptırmaları gerekiyor.

Son gün 26 Ocak

Yurt dışında yükseköğrenim gören öğrencilerin e-Devlet üzerinden taahhütname onaylama ve kefaletname hazırlatma işlemleri için son gün ise 26 Ocak. (Taahhütname onayı e-Devlet mobil uygulamasından yapılamamaktadır.)

Öğrencilerin kefaletname senedini 26 Ocak 2018 tarihine kadar yurt içinde noterler aracılığıyla hazırlatarak ilgili belge ile durumunu anlatan dilekçeyi Söğütözü Mahallesi 2176. Sokak No: 25 Çankaya/Ankara adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına elden veya posta yoluyla teslim etmeleri gerekiyor.

Yurt dışında öğrenim gören öğrenciler e-Devlet üzerinden taahhütname onaylama ve kefaletname hazırlatma işlemlerini tamamladıktan sonra T.C. kimlik numarasının son hanesine göre (T.C. kimlik numarasının son hanesi “0” olanlara her ayın 6’sında, “2” olanlara 7’sinde, “4” olanlara 8’inde, “6” olanlara 9’unda, “8” olanlara ise 10'unda) ekim ayından itibaren geçerli olmak üzere altı aylık ödeme mart ayında yapılacak.

See More
Image may contain: one or more people, crowd and outdoor

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak: "Bize başvuran öğrencilerin yüzde 70'ini yurtlara yerleştirdik. 2013'ten itibaren inanılmaz bir tempoyla çalışarak önemli bir açığı kapattık. Ülkemizin geleceğine kasteden FETÖ'nün yarattığı tahribatı ortadan kaldırmak için çok yoğun çaba sarf ettik. 2013'te 362 olan yurt sayısını yaklaşık 2 katından fazlasına çıkartarak 762 yurda taşıdık."

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak: "45 lira olan yardım, bugün 470 liraya geldi. Bütçemizde gördünüz, 13,9 milyar. Bu, bizim Bakanlık bütçemizin yaklaşık yüzde 80'i. Yurtlarda 30-40 kişilik ranzalı sistemden 3-4 kişilik odalara geçildi. Çalışma ortamları, duşu, banyosu, yatağı, sıcak suyu, 4 çeşit yemek çıkan lokantaları..."

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak: "Yurt hayatını biliyorum, yurt dışında üniversitede kampüste kaldım. Yurt rakamlarını gördük. 2002 yılında 190 yurtta 182 bin küsur öğrenci varken, bugün 762 yurtta 627 bin öğrenci barınıyor. Bize başvuran öğrencilerin yüzde 70'ini yurtlara yerleştirdik."

-2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Yedeği Biten İl ve İlçelere (Açıktan Başvuru) 04.12.2017 - 10.12.2017 Tarihleri Arasında Yapılan Yurt Başvuru Sonuçları ve
-2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 27. Yurt Yedek Sonuçları ve Ek Kontenjan 16. Yedek Sonuçları için tıklayınız;
https://sonuc.kyk.gov.tr/Home/KimlikDogrulama2

2015-2016 KYK Yurt Başvuru Sonuçları, Ara Sınıf ve Yeni Kazananlar İçin Başvuru Sonuçları, Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü
sonuc.kyk.gov.tr

BİLİNDİĞİ GİBİ BURS/KREDİ TAAHHÜT ONAYLAMA SÜRESİ UZATILMIŞTI. SON GÜN 10 ARALIK. LÜTFEN ONAYLAMA YAPAMAYAN ARKADAŞLARINIZI BU KONUDA UYARIN!

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak: "Yurt yatak kapasitesini 628 binden 850 binlere çıkarmayı hedefliyoruz’’

Bakan Osman Aşkın Bak: "Yurt sayımız 758; buna 200-250 daha ekleyeceğiz. FETÖ gibi yapıların öğrencileri taşıdığı yurtlara müsaade etmeyeceğiz."

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak: "Biz geceleri rahat uyumuyoruz. Çünkü 628 bin gencimiz, yurtlarımızda bizim misafirimiz. Kaloriferi yanacak, bekçisi olacak, yemeği çıkacak, takip edeceksiniz, onların sağlığı, güvenliği... Geceler kolay geçmiyor."

Bakan Bak: "Bu yıl 719 bin 43 öğrencimize burs/kredi tahsisi yapıldı. Bunlardan 400 bini burs alıyor"

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak: "Günlük 11 lira yemek yardımı yapıyoruz. Yemekte 12-13 çeşit seçenek oluyor. 11 liranın üstünü, 1-2 lira kalıyorsa öğrenci karşılıyor."

Gençlik ve Spor Bakanı: "Keşke bütün öğrencilerimize karşılıksız burs verebilsek."