Posts
No automatic alt text available.
Dorota Bębenek

6,8%! Nie 4,5%!

Dlaczego warto walczyć o 6,8% i nie jest to tylko suchy procent? Dlaczego 6,8% PKB przeznaczone na opiekę zdrowotną (właśnie, nie SŁUŻBĘ) to zm...niejszenie śmiertelności wszystkich pacjentów w Polsce (niezależnie od wykształcenia)?

👍Dlaczego warto iść na pikietę w sobotę? 🏨 https://www.facebook.com/events/177457712826677

Dlaczego warto wspierać protestujących Medyków?

Trends In Inequalities In Mortality Amenable To Health Care In 17 European Countries

http://content.healthaffairs.org/content/36/6/1110

Wszystko to zostało policzone i opublikowane, a nie wymyślone podczas porannej odprawy przez lekarzy.

"Our findings suggest that more generous spending on health care helps reduce absolute inequalities in mortality, at least in the European context."

"Our main findings are that higher health care expenditure, measured in different ways, was associated with lower amenable mortality, and that this effect was equally strong in relative terms among people with low education and those with high education."

DZIĘKUJĘ HEALTH AFFAIRS!

See More

No właśnie, jak długo? Bo chyba niektórzy nie wiedzą, co na ten temat mówi Medycyna oparta na faktach i grzmią, że długie karmienie piersią szkodzi niby dziecku (i matce podobno też).

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1251682984943589&id=1220397878072100

Image may contain: one or more people and closeup
Laktacja w praktyce lekarskiej

#długiekarmieniepiersią

Często matki pytają lekarzy, jak długo powinny karmić piersią. Czy w ogóle mogą karmić „za długo”?

...
Różne organizacje światowe określają, jaki byłby najkrótszy optymalny okres karmienia piersią, natomiast decyzja co do długości karmienia piersią należy oczywiście do matki i ma na nią wpływ wiele czynników. Zalecenia najbardziej jasne, co do długości karmienia piersią, sformułowało WHO - optymalnie jest karmić 2 lata i dłużej, jeśli chcą tego i matka, i dziecko. Pozostałe organizacje są bardziej powściągliwe, mówią, że optymalnie byłoby karmić chociaż rok i oczywiście dłużej, jeśli oboje dalej sobie tego dalej życzą.


Trzeba pamiętać, że karmienie piersią ma korzystny wpływ zarówno na dziecko, jak i na matkę. Mleko mamy w 2 roku życia dalej dostarcza znacznej części kalorii, witamin i składników odżywczych. Dodatkowo znajdują się w nim przeciwciała, czynniki przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, komórki macierzyste oraz wiele, wiele innych. Mleko matki nigdy nie staje się bez wartości, podane wcześniej dane dotyczą również mleka w 3 czy 5 roku laktacji. Jest także udowodnione, że kobiety, które nie karmią długo piersią, częściej chorują na m.in. raka piersi, raka jajnika, cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, reumatoidalne zapalenie stawów czy stwardnienie rozsiane, częściej mają zawały i udary.


Warto również wspomnieć, że nie ma żadnych dowodów na szkodliwość długiego karmienia piersią, nawet powyżej 3 lat i dłużej, w sferze psychiki lub rozwoju dziecka. Nie prowadzi ono do wytworzenia patologicznej więzi między matką i dzieckiem, nie utrudnia separacji od matki.


Nie da się okreslić górnej granicy, kiedy powinno się zaprzestać karmienia piersią, bo miałoby stać się już wtedy szkodliwe. Wiemy natomiast, że normą samoodstawienia się od piersi naszego ludzkiego gatunku było przez całe tysiąclecia, aż do niedawna, średnio od 2,5 do nawet 7 lat.


Bibliografia:
http://pediatrics.aappublications.org/content/115/2/496
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20004910
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18310164
http://www.whale.to/a/dettwyler.html

See More
Videos
Zofia nie należy do osobników o wielkiej cierpliwość, właściwie to wszystko chce już i teraz. Natomiast jej młodsza siostra, czarna Małpa Matylda, o nieco odmiennym genotypie, a i fenotypie, jest jednak oazą spokoju i mistrzynią (o)panowania. Dobrze, że wychowują się w wspólnie. Matylda otrzymuje trochę śliny Zośki, a Zośka ma pod dostatkiem czarnego futerka - ciekawe czy ma ono dużo błonnika?
14
19
Photos
Posts

W okolicy Warszawy trudno zdobyć świeże mleko krowie. O wiele łatwiej upolować roślinne lub krowie przetworzone. A szkoda...

Spożywanie pełnego krowiego mleka przez dzieci po okresie karmienia piersią (przynajmniej 1-2 lat jak zaleca AAP / WHO) budzi wiele kontrowersji, a w niektórych środowiskach uważane jest wręcz za szkodliwe. Pomijając kwestie ideologiczne, bo te nie podlegają dyskusji, warto zastanowić się nad zasadnością tak dużej niechęci do podawania dzieciom mleka kr...owiego. Czy faktycznie należy je zastępować mlekiem roślinnym?

American Academy of Pediatrics rozwiewa wątpliwości. U dzieci powyżej pierwszego roku życia, które nie mają medycznych przeciwwskazań do spożywania mleka krowiego (alergia, wrodzone zaburzenia metaboliczne), nie ma wskazań do eliminacji mleka krowiego z jadłospisu. Należy jednak zachować w tym umiar. Oczywiście najlepiej by w tym wieku wciąż proponować karmienie mlekiem matki, lecz biorąc pod uwagę statystyki (w Polsce po 12mż. piersią karmionych jest jedynie ok. 11% dzieci), ta kwestia jest niestety zagadnieniem marginalnym.

Aby zapewnić dostateczną podaż witaminy D3 i nie zaburzyć gospodarki żelazem zaleca się podawanie ok. 500ml mleka krowiego/ dobę. Dane dotyczą dzieci pomiędzy 2. a 5. rokiem życia.

Czy podawanie dzieciom mleka roślinnego może wpłynąć na ich rozwój fizyczny?

Ku zaskoczeniu przeciwników mleka krowiego, dzieci spożywające mleko roślinne (w analizie uwzględniono mleko sojowe, ryżowe i migdałowe), są niższe od tych, które otrzymują mleko krowie. Badania prowadzono na grupie dzieci miedzy 2. a 6. rokiem życia. W grupie 3-latków spożywających 3 szklanki mleka różnica wzrostu sięgała 1,5cm. Prawdopodobnie jest to związane z różną zawartością tłuszczu i białka w powyższych napojach. W szklance mleka krowiego jest około 8 gramów białka natomiast w mleku migdałowym tylko 2 gramy.

Choć jestem wielką orędowniczką karmienia piersią i to zgodnego z Evidence Based Medicine, czyli przynajmniej 1-2 lata, to mając powyższe dane prezentowane, nie stronię od podawania mleka krowiego i nie grzmię, gdy taki produkt pojawia się w diecie dziecka po 12 miesiącu życia (tak, jak sobie tego życzy AAP).

Piśmiennictwo
1. The Relationship Between Cow’s Milk and Stores of Vitamin D and Iron in Early Childhood, Pediatrics
January 2013, VOLUME 131 / ISSUE 1, Jonathon L. Maguire,

2. Association between noncow milk beverage consumption and childhood height, Marie-Elssa Morency, June 7, 2017, Am J Nutr.

http://tmiad.com/?p=933

See More
Spożywanie pełnego krowiego mleka przez dzieci po okresie karmienia piersią (przynajmniej 1-2 lat jak zaleca AAP / WHO) budzi wiele kontrowersji i w niektórych środowiskach uważane jest wręcz za szkodliwe.
tmiad.com

A co się dzieje z kangurami po 20 latach?

Niesamowite jak "drobna" interwencja okołomedyczna może odmienić losy dzieci przedwcześnie urodzonych.

Kangurowanie wcześniaków poprawia ich rokowanie nawet po 20 latach od narodzin. Za najważniejsze korzyści bezsprzecznie należy uznać:...
- zmniejszenie śmiertelności
- wyższy współczynnik inteligencji
- mniejsze ryzyko zaburzeń motorycznych
- mniejszą liczbę nieobecności w szkole

Badanie prowadzono na grupie wcześniaków, lecz także donoszone dzieci (a wraz z nimi ich rodzice) zyskują mnóstwo dobrodziejstw płynących z kangurowanie, noszenia i przytulania.
Dobrze, że Nauka ( a nawet Evidence Based Medicine) to potwierdza.

Pełna wersja analizy badania znajduje się o tu, w samym, wysoko indeksowanym (marzenie każdego medyka; ) ) Pediatrics.

A niech każda matka i ojciec będą, choć przez krótki okres, kangurzycą i kangurzycem!

http://pediatrics.aappublications.org/…/139/1/e20162063.long

See More
BACKGROUND AND OBJECTIVES: Kangaroo mother care (KMC) is a multifaceted intervention for preterm and low birth weight infants and their parents. Short- and mid-term benefits of KMC on survival, neurodevelopment, breastfeeding, and the quality of mother–infant bonding were documented in a randomized…
pediatrics.aappublications.org

Centrum Nauki o Laktacji ma swoją Sekcję Lekarską, a ta ma swój fejsbukowy gabinet.

Piszemy, promujemy i działamy aby odmitologizować laktację w medycznym świecie.

Zapraszamy do śledzenia!

... See More
Image may contain: one or more people, people sleeping, baby and closeup
Laktacja w praktyce lekarskiej

Jak rozpoznać, że dziecko karmione piersią się najada i przyjmuje odpowiednią ilość mleka do prawidłowego rozwoju? 🤔

Co do sprawdzenia powyższego może zrobić le...karz, o co zapytać matkę?

🔸 Ile razy dziecko je w ciągu doby pierś? Czy jest karmione na żądanie, kiedy tylko daje pierwsze dyskretne sygnały głodu?
🔸 Czy dziecko jest karmione w nocy, ile godzin najdłużej przesypia?
🔸 Czy karmienie jest dla matki bolesne? Podczas obserwacji aktu karmienia - czy dziecko jest głęboko przystawione, trzyma w buzi nie tylko samą brodawkę, ale i większą część otoczki, czy ma wyraźnie wywinięte na zewnątrz usta, czy wciąga je do środka, czy słychać odgłos połykania mleka, czy dziecko odrywa się nerwowo od piersi?
🔸 Jak długo trwa średnio karmienie?
🔸 Czy dziecko na każde karmienie ma proponowaną tylko jedną pierś, czy obie?
🔸 Ile dziecko oddaje stolców dziennie?
🔸 Ile dziecko moczy pieluch dziennie?
🔸 Czy dziecko między karmieniami jest aktywne i spokojne?
🔸 Ile dziecko przybrało gramów na dobę od ostatniej wizyty (bądź wyjścia ze szpitala po porodzie)?


Warto zapoznać się ze Wskaźnikami Skutecznego Karmienia (WSK) i bazować na nich w swojej codziennej pracy w celu oceny przebiegu laktacji.

Do 6 tygodnia życia dzieci powinny oddawać przynajmniej 3-4 papkowate stolce dziennie i moczyć przynajmniej 6-8 pieluszek dziennie.

Dzieci karmione piersią powinny średnio przybierać (na podstawie wieloletnich obserwacji prof. Ruth Lawrence):
💙 26–31 g/dobę w okresie 0.–3. mies.,
💛 17–18 g/dobę w okresie 3.–6. mies.,
💚 12–13 g/dobę w okresie 6.–9. mies.,
🧡 9 g/dobę w okresie 9.–12. mies.

Takie przyrosty dobowe odpowiadają siatkom centylowym opracowanym przez WHO (http://www.who.int/childgrowth/standards/en/). Dziecko powinno być zawsze ważone bez ubrania i bez pieluszki. Pomiar powinien być zapisany w dokumentacji dziecka oraz naniesiony na siatkę centylową – niepokój powinno wzbudzić przesunięcie o 2 kanały centylowe i więcej (warto jednak zauważyć, że u części zdrowych dzieci zjawisko takie może być zupełnie normalne, związane z catch up growth po porodzie, ale też i catch down growth).

Przybór masy ciała noworodka liczy się zawsze od najniższej masy ciała spadkowej w szpitalu, nie od masy urodzeniowej. Masę ciała urodzeniową dziecko powinno odzyskać po 14 dniach.


Co robić, jeśli podczas wizyty stwierdzimy, że dobowe przyrosty masy ciała dziecka w pierwszym kwartale są zbyt niskie?
Przyrosty >16g/d – wskazane szczegółowe zebranie wywiadu zgodnie z powyższymi pytaniami, stymulacja laktacji.
Przyrosty <16g/d – oprócz powyższego działania, wskazane włączenie dokarmiania na ten temat pojawi się oddzielny post, poświęcony już tylko niedoborowi pokarmu i dokarmianiu.
W każdej sytuacji wskazane jest odesłanie pacjenta do Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego, który bardzo szczegółowo oceni przebieg laktacji, przystawienie dziecka i zaleci dalsze postępowanie. 👍


Co można doradzić pacjentce, aby wpłynąć pozytywie na stymulację laktacji? 👨‍⚕️👩‍⚕️
🔹 Karmienie powinno być na żądanie, minimum 8x/d (zwykle 8-12x).
🔹 W nocy powinny być przynajmniej 1-2 karmienia.
🔹 Dziecko powinno być karmione, kiedy tylko zostaną zauważone wczesne oznaki głodu (zaczyna otwierać oczy, wysuwać język, ruszać rączkami), nie należy czekać do najpóźniejszego objawu głodu, czyli płaczu.
🔹 Na jedno karmienie powinno się proponować obie piersi (albo nawet trzy i cztery, jeśli dziecko po zjedzeniu obu piersi ma ochotę na więcej).
🔹 Karmienie zwykle jest efektywne, jeśli przynajmniej przez 10min słychać odgłos połykania z jednej piersi (jeśli dziecko przysypia, można je aktywizować przez rozebranie, zmianę pozycji, głaskanie pod bródką, po dłoniach, stópkach, przez kompresje piersi – czyli dość mocne zebranie i uciśnięcie dłonią u podstawy piersi, przez jak najczęstsze kangurowanie również starszych noworodków i niemowląt – czyli przytulanie nagiego dziecka do gołej piersi mamy).
🔹 Unikanie smoczka uspokajacza w pierwszych 4-6 tygodniach po porodzie (ma to udowodniony negatywny wpływ na laktację).
🔹 Unikanie częstego spowijania dziecka (powoduje, że dzieci rzadziej się wybudzają na karmienie, mniej chętnie ssą).


Bibliografia:
1. Karmienie piersią w teorii i praktyce. Podręcznik pod redakcją Nehring-Gugulskiej M., Żukowskiej-Rubik M.,
Pietkiewicz A. Medycyna Praktyczna 2012
2. Breastfeeding Answers Made Simple: A Guide for Helping Mothers by Nancy Mohrbacher. Hale Pub. 2010

See More

Wczesne rozpoznanie zaburzeń ze spektrum autyzmu poprawia rokowanie i zwiększa szanse na prawidłowe funkcjonowanie dziecka w społeczeństwie. Aby takie rozpoznanie postawić niezbędna jest długa i wnikliwa obserwacja, a taką najlepiej mogą poczynić rodzice. Gdy dostrzegają niepokojące objawy mają możliwość udać się do specjalistów i w przypadku potwierdzenia obserwacji, wdrożyć odpowiednią terapię.

Fundacja Synapis przygotowała ankietę, która ułatwia prowadzenie obserwacji.... Ta, przedstawiona poniżej dedykowana jest właśnie rodzicom. Zachęcam do wypełnienia jej wszystkim tym, których maluchy ukończyły 16 miesięcy a nie są starsze niż 30 miesięcy.

Ankieta dla grupy profesjonalistów również jest dostępna i doskonale nadaje się do wypełnienia w czasie bilansu 2-latka (a nawet i wcześniej). Warto wydłużyć czas takiej wizyty bilansowej.

Wypełnij ankietę M-CHAT-R:

www.ankieta.badabada.pl

See More

Jakby istniały jakieś wątpliwości w tej kwestii, to śpieszę donieść, iż karmienie piersią to również nauka i nawet medycyna oparta na faktach. Nie tylko wymysł hippisek i laktatorek. Właśnie zakończył się X Zjazd CNoL, w trakcie którego miałam okazję debiutować .

Image may contain: 1 person, smiling
Image may contain: text
Image may contain: text

Mruczenia Matyldy mogę słuchać godzinami, niesamowicie ono brzmi w objęciach stetoskopu. Mruk przyćmiewa szmer oddechowy pęcherzykowy i tony serca, ale to nic. Muzykokototerapia.

Image may contain: 1 person, sitting, living room and indoor

Mój nowy ulubiony blog, a tam nieco odmitologizowane karmienie piersią w oczach pediatry.

Dziękuję, dziewczyny!

„Lekarz widząc i wiedząc, że przybywająca do niego mama karmi piersią, powinien jej pogratulować i wspierać w okresie laktacji” – mówi w rozmowie z sisandkids.p...l lek. Dorota Bębenek, w trakcie specjalizacji z pediatrii. Jak dodaje, w przypadku jakichkolwiek problemów laktacyjnych powinien też zalecać kobiecie wizytę u specjalisty, czyli u Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego. „Nie jest wstydem nie wiedzieć. Wstydem, a nawet błędem, jest nieprzyznanie się do tego i niepokierowanie mamy karmiącej piersią do odpowiedniej poradni, jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba” – przekonuje.

Zapraszamy na blog wszystkie mamy, przyszłe mamy i młodych rodziców. Rozmowa bardzo ważna, obalająca mity, które wielokrotnie można usłyszeć w gabinetach pediatrycznych. Czytajcie i udostępniajcie dalej. Zależy nam na tym, żeby tak ważny temat poszedł w świat

https://sisandkids.pl/karmienie-piersia-to-najlepszy-lek-j…/

See More
"Lekarz wiedząc, że przybywająca do niego mama karmi piersią, powinien jej pogratulować i wspierać w okresie laktacji" - mówi lek. Dorota Bębenek.
sisandkids.pl

Ku przestrodze!

To nie powinno było się wydarzyć. Wszak w domu dziecko ma zazwyczaj najlepszą opiekę. Nie od dziś jednak wiadomo, że najwięcej wypadków zdarza się właśnie w domowym zaciszu. Czy wiesz jak zminimalizować ryzyko ich wystąpienia?

http://tmiad.com/?p=911

W domowym zaciszu cała zgraja potworów czyha na chwilę Twojej nieuwagi. Nie masz wyjścia; musisz mieć sokoli wzrok, intuicję Kasandry, refleks szachisty i nerwy ze stali.
tmiad.com

Wiecie dlaczego Złośka? Wiecie dlaczego to dobrze się czasami złościć? A co ja robię gdy Złośka piszczy, krzyczy, wybucha i się irytuje? Robię coś arcytrudnego.

http://tmiad.com/?p=905

Weszłaś w kolejny etap rozwoju, robisz to codziennie. Niektórzy nazywają to skokiem rozwojowym, inni określają ten czas tak zwyczajnie, pospolicie i banalnie: gorszymi dniami. Nauczyłaś się złościć, uczyłaś się tego przez kilka miesięcy.
tmiad.com

Wiecie po czym poznać, że kobieta na stacji benzynowej ma męża/ partnera i dziecko?

Wcale nie po tym, że ma obrączkę i zaplute ramię.
Wcale nie po tym, że ma w samochodzie porządek i fotelik samochodowy.

...

Otóż, taka kobieta, przez 5 min podświetla telefonem czeluści tablicy rozdzielczej i nurkuje pod fotel by znaleźć wajchę do otwierania wlewu paliwa. Wszystko dlatego, że przez ostatnie 1,5 roku wyręczał ją w tym jej mąż.

2 lata temu bym w taką opowieść nie uwierzyła.

See More
Image may contain: 1 person, smiling, car and outdoor

Czy Wasze maluchy to tytany snu i bez problemu udają w objęcia Morfeusza? A może wolą Wasze objęcia? Ujawnię Wam kilka mitów i odrobinę faktów na temat snu niemowlęcia i ewentualnych jego zaburzeń.

Zdjęcie kryje w sobie drobny, świński laktacyjny szczegół .

http://tmiad.com/?p=884

Ten czas to istna Magia. Poznaj prawdę o śnie niemowlaka.
tmiad.com

Jakby ktoś miał wątpliwości czy nosić/ kangurować dziecko, jakby ktokolwiek próbował wmówić, że to szkodzi, negatywnie wpływa na ułożenie (psyche, kręgosłupa lub bioder), to Cochrane te wątpliwości rozwiewa. Bardzo się cieszę, że taka publikacja się pojawiła. Teraz mogę nią machać w gabinecie pediatrycznym !

Jestem Matką Polką w zgodzie z EBM.

http://www.cochrane.org/…/NEONATAL_kangaroo-mother-care-red…

Conventional neonatal care of LBW infants (< 2500 g) is expensive and requires both highly skilled personnel and permanent logistical support. KMC has been proposed as an alternative to conventional neonatal care of LBW infants. The major component of KMC is skin-to-skin contact between mother and n...
cochrane.org