Photos
Posts

Büyük Sırlar’ın 20 numaralı kartı Mahkeme’dir. Kartın çoğu görsel yorumunda Cebrail kıyamet günü borusunu üflemekteyken görülür. Yeniden uyanış başlamıştır. Gerçek tüm açıklığıyla saklanamaz bir biçimde ortaya çıkmıştır artık. Mahkeme kartı bize, kazanılan onca deneyimden, yaşanan iniş ve çıkışlardan sonra kendimizi bulma yolunda başarıya ulaştığımızı anlatır. Sıkıntılı günler, zorlu süreçler geride kalmıştır. Pişmanlıklar, üzüntüler, korkular bitmiştir artık. Şimdi kaygılard...an kurtulma, şimdi iyileşme zamanıdır. Kişi içsel gücünü fark edecek ve bu motivasyonla hayatında son derece olumlu adımlar atacaktır. Mahkeme kartı, aşkın kapıyı çalacağını da müjdeler. Kişi hep eksikliğini çektiği ruhsal eşini, partnerini nihayet bulacaktır. Bu dönemde, iş yaşantısında başarılar kazanmak, konulan hedeflere kolayca ulaşmak mümkün olacaktır. Terfiler, kariyerde yükselme beklenebilir. Mahkeme ile ilgili bir durum varsa olumlu sonuçlanacaktır. Şansın ve kısmetin arttığı, umulmadık fırsatlarla dolu bir süreç yaşanacaktır. Yeter ki kısıtlayıcı düşüncelerin dar kalıplarına sıkışmayalım… Tüm tecrübelerimizden hareketle, kendimize güvenle harekete geçmek zamanıdır artık… Çabalar sonuç verecek, olumlu sonuçlar hemen önümüzde bekliyor olacaktır. Kalp, akıl ve ruh, artık huzur içinde ve uyumla bütünleşmektedir. Ruhtaki uyanışın taze gücünü hayata taşımak konusunda kararlı olmak yeni güzelliklere kapı aralayacaktır.

Ama Mahkeme kartı eğer ters çıkmışsa o zaman işler değişir. Kişi kendisine gereken önemi vermemekte, sağlığını ihmal etmektedir. Hayatı objektif bir bakışla değerlendirme yeteneğini, hayrına olanı yapma kabiliyetini kaybetmiştir. Zaafları vardır... Kontrolünü yitirmiştir. Kişi değişmek istese de yanlışlarını ve arkasından sürüklediği hataları fark edememektedir. İflaslar, maddi sıkıntılar, kaçırılan fırsatlar söz konusu olabilir. Boşanmalar, ayrılıklar yaşanabilir. Bu umutsuzluğu, bu mutsuzluğu geride bırakmak için kişinin öncelikle kendisiyle gerçek bir yüzleşme yaşaması gerekmektedir.

See More
Image may contain: 1 person

Büyük Sırlar’ın 19 numaralı kartı Güneş’tir. Kartta, ata binmiş olan ve kendinden son derece memnun görünen çıplak bir çocuk elinde kırmızı bir flama tutarken resmedilmiştir. Kırmızı flama amaca ulaşmaya hedefli enerjinin simgesidir. Çıplak çocuk sırlara, maskelere ihtiyaç duymayan bir açıklığı, insanın saklayacak bir şeyi olmamasını anlatır. Güneş Kartı, tarot kartlarının en müjdeli habercilerindendir. Kendini gerçekleştirme yolunda büyük bir özgüvenle ilerlemenin simgesidir.... Son derece olumlu gelişmelerin yaşanacağı bir dönem başlamaktadır. Hayatla bağların kuvvetleneceği, yaşam enerjisinin artacağı, sağlık ve huzur dolu günler kapıdadır. Yeniden doğumun habercisidir Güneş kartı. Kişi karanlıklardan, kararsızlıklardan sıyrılıp korkularını, endişelerini geride bırakacaktır. Artık amaçlara doğru emin adımlarla yürüme zamanı gelmiştir. Başarının, zaferin, ödüllerin, yapabilme enerjisinin kartıdır güneş… Liderlik de bu kartın temalarından biridir. İlişkiler tarafında ise son derece huzurlu ve mutlu bir süreç beklemektedir kişiyi… Anlayışlı, içten ve karşılıklı bir sevginin hayata geçmesi söz konusudur. Evlilikler ve mutlu beraberlikler mümkündür.

Ama eğer Güneş kartı ters çıkmışsa o zaman işler değişir. Kişi hedeflerine ulaşmak konusunda büyük hayal kırıklıklarına uğrayacaktır. Başarısızlıklar, yenilgiler kapıdadır. İş yaşantısında kötüye gidişat söz konusu olabilir. İlişkilerde sorunlar, tartışmalar çıkabilir. Kişiyi huzursuz, mutsuz günler beklemektedir. Pişmanlıklar, utanç verici durumlar yaşanabilir. Kara bulutlarla dolu bu dönemde kişi, dar bir perspektife saplanıp kaldığı için olan biteni değiştirecek gücü de bulamaz kendinde… Ama yine de olaylara bir parça objektif bakmayı başarmak ve tüm bu olumsuz gelişmelerin neden yaşandığını düşünüp bulmak gerekmektedir. Eğer kişi kendisiyle gerçekten yüzleşebilirse bu süreç bittikten sonra kendisine yeni bir rota çizmek konusunda daha başarılı olabilir.

See More
No automatic alt text available.
Posts

Büyük Sırlar’ın 18 numaralı kartı Ay’dır. Astrolojideki karşılığı Balık burcudur. Kartta çoklukla gökyüzünde belirmiş olan Ay’a doğru huzursuzlukla uluyan bir kurt ve köpek resmedilir. Denizden karaya yürüyen bir yengeç de sanki ayı karşılamak için harekete geçmiştir. Sudan çıkan yengeç simgesi uyanan bilinçaltını, kurt vahşi doğamızı, köpek ise evcilleşmiş yani sosyal hayata uyumlu yanlarımızı anlatır. Ay insanın bilinçaltının, bastırdığımız duygularımızın ve sezgilerimizin ...temsilcisidir. Bu kartı seçen kişinin içe dönüp, derinlerden gelen ve ona bir şeyler anlatmaya çalışan kendi sesini duyma zamanı gelmiştir. İstese de istemese de bilinçdışı harekete geçmiştir bir kere... Sezgilerin son derece kuvvetlendiği, hayal gücünün atağa geçtiği bir süreç yaşanacaktır. Bu durum yaratıcılığı tetikleyecek, kişiye ilham verecektir. Ancak hayal gücü ters yönde de aktif olmuştur. Kişinin hayata ve kendine dair korku ve endişeleri artabilir. Kıskançlıklar söz konusu olabilir, gereksiz gerginlikler yaşanabilir. Ancak Ay kartı bize sakin olmamızı, eğer üstesinden gelebilirsek korkunun arkasında bizi öteye taşıyacak bir kapı olduğunu fısıldar. Ay kartı bize korkularımızdan korkmamak gerektiğini anlatır. Bizi içimize dönüp korkularımızın nedenlerini bulmaya ve onlarla barışmaya davet eder. Bu davetten kaçarsak, huzursuzluk ve endişeler daha da artacaktır. Oysa farkına varmak, kendimizle yeniden tanışmak gerekmektedir şimdi… Elbette ayın bir de karanlık yüzü vardır. İşte burası da insan ruhunun bataklığını andırır. Kartı seçen kişi, kendine ya da başkalarına yalan söylüyor, ya da hiç farkında olmadan kandırılıyor olabilir. Kişinin her koşulda doğruyu yolu bulmak için sezgilerine güvenip içindeki sesi dinlemesi en doğrusu olacaktır.

Ay kartı eğer ters olarak çıkmışsa, kişiye riskli durumlar karşısında tedbirli olunması gerektiğini hatırlatır. Belirsizlik bulutunun arkasında tuzaklar gizlenebilir. İhanetler, dolandırıcılarla karşılaşmak olasıdır. Ancak tüm bu sıkıntılar, kısa süreli üzüntülerle atlatılacaktır. Bu süreçte kişinin aklı ve duyguları karışık olabilir, yanlış kararlar verme ihtimali de yüksektir. İrili ufaklı problemler yaşanabilir. Sakin ve akılcı hareket etmek en doğrusu olacaktır.

See More
Image may contain: 1 person

Büyük Sırlar’ın 17 numaralı kartı Yıldız’dır. Astrolojide Kova burcu ile sembolize edilir. Kartta çoklukla bir tanesi büyük olan sekiz yıldızın parlayan ışığının altında doğa anayı ve güzelliği temsil eden çıplak bir genç kız görülür. Genç kız bir elindeki testideki suyu havuza, diğerindeki suyu ise toprağa dökmektedir. Toprak maddesel dünyayı, su ise sezgisel bilgiyi temsil etmektedir. Yıldızlar ise ruhsal gücün sembolleri olarak karta isimlerini de verirler. Bu kart bize h...ayatın akışını ve yaratıcılığı anlatır. Ruh ve madde arasındaki uyumlu birlikteliğin getireceği güzelliklerin kartıdır Yıldız. Bu kart, atacağımız yeni adımların olumlu sonuçlar doğuracağını söyler bize… Şans ve umut kişinin yanında olacaktır. Geleceğe doğru güvenli adımlarla yürürken kişi doğru seçimler yapacak, kendisine doğru bir rota çizecektir. Sezgilerin arttığı ve isabetli kararların verildiği bir süreç yaşanacaktır. Bu yol kişiyi başarı ve mutluluğa götürecektir. İş hayatında yükseliş, aşk hayatında mutlu ve huzurlu bir dönem söz konusu olacaktır. Yıldız Kartı, kişiyi aydınlık, sevgi dolu ve kendini gerçekleştirmek için güzel başlangıçlar yapacağı günlerin beklediğini müjdeler. Olasılıkları keşfetme ve potansiyeli deneyimleme için engelsiz bir yol vardır kartı seçenin önünde… Hedeflere güvenle yürümek ve hayallere ulaşmak için için en doğru zamandır.

Ama eğer Yıldız kartı ters çıkmışsa o zaman işler değişir. Kişi kendisine duyduğu güveni ve gideceği yönü kaybetmiştir. Şüphe onu yönetmektedir… Kendini dış dünyaya karşı korumak için kibir ve gururu kullanmaktadır. Önüne gelen şansları ve kendi potansiyelini bile göremeyecek bir durumdadır. Tembellik ve karamsarlık, yetersizlik hissi, güçsüzlük söz konusudur. İlişkiler kötüye gitmekte, iş yaşamında başarısızlık görünmektedir. Tüm bunlar beraberinde mutsuzluğu getirmek üzeredir. Kişi bu durumun böyle sürmesine izin vermemeli, olan biteni değiştirmek için bir an önce eyleme geçmelidir. Çünkü durunu kabullenmek, gidişatı kötüleştirmekten başka işe yaramayacaktır.

See More
Image may contain: 1 person

Büyük Sırlar’ın 16 numaralı kartı, Yıkılan Kule’dir. Kartı Mars yönetmektedir. Bu kartta çoklukla, tepesine yıldırımlar düşmüş yıkılmak üzere olan bir kule resmedilir. Yıldırımların cennetten, Tanrı tarafından yollandığı şeklinde bir yorum vardır. Kuleden canlarını kurtarmak için atlamış gibi görünen iki kişi aşağıya doğru dehşet içinde düşmektedir. Beklemedikleri bir trajedi yaşadıkları açıktır. Yıkılan kule, sahte kalelerin aniden tuzla buz oluşunu anlatır. Adına düzen deni...len kurulu ne varsa, yerle bir olacağını haber verir. Yaşamımız kontrol edemediğimiz bir sürecin içine girmiştir. Korkutucu olsa bile bu kart aslında zorunlu bir uyanışın temsilcisidir. Hayat artık içine saklandığımız yerin bizim için işe yaramadığını, bizi kısıtladığını söylemeye çalışmaktadır. Bu süreçte ayrılıklar, boşanmalar, hastalıklar, manevi inançta sarsıntılar, iflas gibi durumlar yaşanabilir. Kişiyi zorluklar, problemler, sıkıntılar bekler. Ama çekilen acı, beraberinde bir aydınlanma ve güzel bir dönem getirecektir. Her yıkılışın olumsuz olmayacağı unutulmamalıdır. Bazen yeni bir şeylerin gelişmesi için eskinin sona ermesi gerekmektedir. Bizim yapamadığımızı hayat bizim için yapmaktadır. Bir zamanlar güvenli diye sığınılan ama artık doğru olmayan yerlerden ve kişilerden kurtulmak için verilmiş bir şansı anlatır bu kart. Özgürlük yıkımın az ötesinde durmaktadır. Yapılması gereken, yıkılan düzeni hızla geride bırakmak ve kaybedilenlere takılı kalmamaktır. Yıkılan Kule kartı, bizi bildik mutsuzlukların güvenli ama yavaş yavaş zehirleyen kollarından alır ve bilinmeyenin, korkunun gerisinde bekleyen umutla tanıştırır.

Yıkılan Kule Kartı, ters olarak çıkmışsa bile, benzer anlamlara gelen bir karttır. Güvenli alanları yitirme ve çöküş söz konusudur. Kişi gerçek anlamda kendi özgürlüğünü kazanamamıştır. Hayatını kurmak için kökten bir değişime ihtiyaç duymaktadır. Kart sahibi, hayatını bir kez yaşayacağını hatırlamalı ve yaşayacağı bu yıkımı geride bırakıp yeni bir hayata doğru yürümelidir.

See More
Image may contain: 1 person

Büyük Sırlar’ın 15 numaralı kartı, Şeytan’dır. Astrolojideki karşılığı Oğlak’tır. Kartta şeytanın ürkütücü görüntüsü karşılar bizi. Aşıklar kartındaki kadın ve erkek figürleri onun önünde birbirlerine bağlı bir şekilde çaresizce durmaktadır Şeytan kartı, kaderin bize uyarısıdır. Yaptığımız seçimlere dikkat etmemizi fısıldar. Bize kolaylıkla yanlış yola sapıp kaybolabileceğimizi hatırlatır. Şeytan kartı bize içimizdeki karanlığı aydınlatmak gerektiğini anlatır. Şeytanın elinde... görülen ters meşale bunu ifade eder. Hepimizin içinde iyi ile kötü birbirine karışmış durur. İçimizdeki kötüyü inkâr etmek, onu sadece besler. Şimdi, içimizdeki karanlıkla ve onu yaratan korkularımızla ile yüzleşme zamanıdır. Şeytan kartı bağımlılıkların, aşırı şehvet düşkünlüğünün, hırsların, bencilliklerin, tembelliğin, kibirin temsilcisidir. İnsanın vicdanı ve etik değerleriyle sınandığı bir dönemdir yaşanan… Kişi, kendi iradi özgürlüğünü yitirmiş, kontrolünü kaybetmiştir. İnsanları kullanma eğilimi söz konusu olabilir ya da kişinin karşısına böyle insanlar çıkabilir. Depresyon, üzüntü, hastalıklar, korkular yaşanması ihtimali büyüktür. Eğer bu kartı seçtiyseniz önünüze engellerin çıktığı, içinizde iş yapma enerjinizin azaldığı, başarısızlıkların ve hırsınızın arttığı bir dönem olabilir. Çevrenizi sizi kullanmak isteyen insanlar sarabilir. Yanlışlara düşülen, istismarın, suistimallerin ve pişmanlıkların çok olacağı bu dönemde kişi kendisine dürüst olmalıdır. Tüm bu kötü durumların dış etmenler yüzünden olduğunu iddia etmek yerine, kişi içindeki şeytanla yüzleşmelidir. Yeni bir hayat ancak böyle kurulabilir. Zaaflarını bilen insan kendini yönetebilir. Bu kart bizi derinlerde mutsuz eden şeyi bulmamız ve onun esaretinden kurtulmamız için verilmiş bir fırsatı temsil eder aslında.

Ama eğer Şeytan kartı ters çıktıysa durum farklıdır. Kişi bir değişim yoluna girmiştir artık. Kendisi ile yüzleşmeyi başarmıştır gerçekten de… Korkularından, bencilliklerinden, bağımlılıklarından uzaklaşmak için adımlar atmaya başlamıştır. Kötü niyetli insanlardan korunmanın yollarını öğrenmeye başlamıştır. Hayrına olmayan bir ilişkisi varsa sonlandırma yoluna gitmiştir. Kişi yeniden manevi özgürlüğünü kazanmaya başlamıştır. Vicdanı ve kendisiyle yeniden barışması söz konusudur.

See More
No automatic alt text available.

Büyük Sırlar’ın 14 numaralı kartı, Denge’dir. Astrolojideki karşılığı olan Yay gibi o da uyumun temsilcisidir. Kartta bir melek, son derece huzurlu bir ifadeyle bir kadehi diğerine boşaltmaktadır. Kadehlerin biri bilinci, diğeri bilinçaltını temsil etmektedir. Aktarılan ise hayatın özüdür. Bu sembol bize huzurun, ruh ve maddenin birbirine karışan uyumlu akışında olduğunu anlatmak ister gibidir. Meleğin üstünde görülmekte olan üçgen sembolü ise, bilgelik, yüksek farkındalık a...nlamını taşır. Bu işaret, kartı seçen kişinin doğru ilişkiler kurabilme yeteneğini haber verir. Gerçek aşkı yakalamak için kişinin algıları açıktır. Şartlar uygun geliştiği takdirde çok olumlu bir evlilik söz konusu olabilir. Denge kartı, bize değişimden korkmamamızı, akışla birlikte hareket etmemizi söyler. Dengenin sırrının, yüksek bilince sahip uzlaşmacı bir uyumda saklı olduğunu anlatır. Bu kart, kişinin huzurlu ve kendi içinde tutarlı olduğu bir dönemin işaretidir. Sağlıklı ve pozitif bir süreç yaşanacaktır. İç barışını sağlamış ya da sağlamak üzere adımlar atmaya hazırlanan güçlü, iradeli bir karakter söz konusudur. İyi bir yönetici ve önder olma özelliklerinin de işaretidir Denge kartı. İşbirliklerine açık ve uzlaşmacı olmak başarıyı ve mutluluğu getirecektir.

Ama eğer Denge kartı ters çıkmış ise o zaman işler değişir. Kişi kendi içinde huzursuz ve dış dünyayla uyumsuzdur. Bu durum her alanda başarısızlığa yol açmaktadır. Tartışmalar, kavgalar, çekişmeler yaşanmaktadır. İlişkilerde sarsıntılı günler geçirilmektedir. Kişi kendi hırsına potansiyelini kurban etmekte, enerjisini yanlış yerlerde harcamaktadır. Sabırsızlık, alınganlık, aşırılık söz konusudur. Stres çok yükselmiştir ve bu durum kişiyi yanlış kararlara sürüklemektedir. Denge kartının önerdiklerini dikkate alıp biraz içe dönüp sakinleşmek ve uzlaşmanın gücüne inanmak gerekmektedir.

See More
Image may contain: 1 person

Büyük Sırlar’ın 13 numaralı kartı Ölüm’dür. Çoklukla elinde 13 rakamı ve beyaz bir gül simgesinin görüldüğü kara bir bayrakla atı üzerinde ilerleyen bir iskeletle resmedilir. Yolunun üzerinde ondan aman dileyenler, ona merakla bakanlar göze çarpar… Kimsenin ölümden kaçamayacağını anlatır gibidir hepsi. Oysa bayraktaki gül, yaşamın ve iskelet yok olmanın değil, yeni bir hayat için çürüyen ne varsa geride bırakmanın simgesidir.

Bu kart fiziksel değil, manevi anlamda ölümü ve y...eniden doğuşu temsil eder. Tıpkı ağaçların kuru yapraklarını döküp, zamanı gelince tekrar yeşillenmesi gibi dönüşüm zamanıdır. Ölüm, vedalaşmaların, ayrılıkların kartıdır. Kaçınılmaz sonların ve değişimin simgesidir. Hayatımızda bizi geriye çeken ne varsa ondan kopmak için verilmiş bir fırsatı işaret eder. Maskelerimizden, mutsuz olduğumuz sahte kimliklerimizden sıyrılmak zamanıdır. Bizi çıkmaz sokaklara sokan eski yaşamımızı, bakış açımızı ve davranış kalıplarımızı bırakmamız için teşvik eder. Bizim için aslında iyi olacak bu değişim süreci, bildik ilişkilerimizden kopma anlamına geldiği için ürkütücüdür de… Tanıdık hataların güven verici kollarından ayrılmak zor gelecektir. Ama bunlar yeniden doğuş için ödenen bedellerdir. Ötede ışığın parlamakta olduğunu anlayabilirsek bu yolda yürümek kolaylaşır. Hiçbir şey aynı kalmayacaktır. Bu akışa direnmeden, gerekliliği anlayarak katılmak gerekir. Yoksa zaten hayat bizi buna zorlayacaktır.

Ama eğer ölüm kartı ters çıkmışsa, o zaman işler değişir. İhtiyaç duyulan, istenen değişimler çok yavaş gelişir. Kişi bir felaket ya da ölüm tehlikesi atlatabilir. İstemediği şeyleri yapmak zorunda bırakılabilir. Siyasi bir kaos söz konusu olabilir. Kişi, adeta gaflet uykusundadır. Hayat akmamakta, ilerlememektedir. Tembellik söz konusudur. Her şey sıkışıp kalmış gibidir. Kişinin tepesine problemlerden oluşan bir kara bulut çöküp kalmıştır. Ölüm kartının fısıldadığı gibi, bize zarar veren her türlü olayı, insanı ve alışkanlıkları geride bırakmak, vazgeçmek zamanı gelmiştir çoktan…

See More
Image may contain: 1 person

Büyük Sırlar’ın 12 numaralı kartı Asılan Adam’dır. Çoklukla bir ağaca asılmış, baş aşağı duran bir adamla temsil edilir. Adamın tepesinde çektiği acıların karşılığında kazanacağı deneyimin halesi parlamaktadır. Bu kart, eski kuzey Avrupa toplumlarının tanrısı olan Odin ile bağlantılıdır. Odin bilgeliğini artırmak için bedel ödemeyi göze alır. Ve kendisini hayat ağacı olan Yggdrasil’e asar. Burada asılmış halde günlerce bekler. Bu süreçte bir karga onun gözünü oyar. Ama Odin p...es etmez. En sonunda 9. gün bittiğinde, çektiği acıların sonunda Odin büyük bir bilgeliğe kavuşur.

Bu kartın temaları, fedakârlık ve sabırla bekleyiştir. Bazen hayatımız ileriye doğru akmazmış gibi görünür gözümüze, sıkışıp kalırız. Bu durumdan çıkmak için yaptığımız tüm hamleler boşa gider. Asılan Adam kartı, bize durmamızı ve beklememizi söyler. Eğer içinde adeta kilitli kaldığımız bu süreci sabırla geçirmeyi başarırsak öğreneceklerimiz altın değerindedir. Kartın anlamı umudu kesmek değildir. Karttaki adamın sakin yüzü bize bunu müjdeler. Zaman, kaderi kabullenmek ve başkaları için fedakârlık yapmak zamanıdır. Kart zorlu bir süreci işaret etse de sonu aydınlıktır. Değişimi kabullenen ve inadı bırakan ise olgunlaşmak için büyük bir fırsat yakalayacaktır. Dünya görüşümüzü yaşadıklarımız sayesinde değiştirmeyi başardığımızda, kendimiz için büyük bir adım atmış olacağız. Hastalıklarla ve işsizlikle sınanmak mümkündür. Duygularla yeniden irtibat kurmak şarttır. Eğer doğru değerlendirilirse, bu süreçte sezgiler ve zekâ gelişecektir. Maddi hırsları bir yana bırakmak gerekmektedir. Teslimiyette huzur bulunacaktır. Yeniden doğmak için bizim için vazgeçilmez gibi görünen şeylerle vedalaşmak ve bir çeşit sembolik ölüm yaşamak gerekmektedir. Acı çekmekten korkmamak yeni kapılar açacaktır.

Ama eğer Asılan Adam kartı tersse, o zaman işler değişir. Kişi maddi hırslarının pençesindedir. Kibri, bencilliği ve gururu kişiyi felakete doğru sürüklemektedir. Manevi dünyaya, sevgiye kapılar kapanmıştır. Depresyon pusudadır. Yanlış insanlar için yapılmış fedakârlıklar söz konusudur. Bazen, ölümün de habercisidir bu kart… Kayıplar mümkündür. Asılan Adam’ın öğütlediği gibi, yüzü sevgiye döndürmek, sabırla ve sükûnetle hayatın bize öğretmek istediklerine izin vermek gerekmektedir.

See More
No automatic alt text available.

Büyük Sırlar’ın 11 numaralı kartı Güç’tür. Astrolojideki karşılığı Aslan olan kart, çoklukla başının üzerinde sonsuzluk sembolü olan güzel bir kadınla resmedilir. Kadın en ufak bir korku belirtisi göstermeden, neredeyse şefkatle bir aslanın ağzını tutmaktadır. Bu resim insanı düşündürür . Güçlü olan aslan mıdır, yoksa yırtıcı hayvanı dizginleyebilen bu sakin kadın mı? Güç Kartı, bize gerçek gücün kaynağını işaret eder. İçimize bakmamızı söyler. Çoklukla bastırdığımız, bir asl...an kadar vahşi olan gölge yönlerimiz ile tanışmamızı öğütler. Bazen kendimizden bile gizlediğimiz duygularımızı ve isteklerimizi anlamamızı, onları yönetmenin ancak böyle mümkün olduğunu fısıldar. Güçlü insan kendini bilen ve iç barışını sağlamış insandır. Eğer bu kartı seçtiyseniz, cesaret, sevgi ve anlayış zamanıdır. Korkuların, endişelerin ve engellerin geride kaldığı bir süreç başlayacaktır. Kendinizi tanıma yönünde çok büyük adımlar atmanız söz konusudur. İç barışınızın olumlu etkileri hayatın her alanına yansıyacaktır. Özellikle iş yaşamında hedeflere doğru hızla ilerlemek mümkün olacaktır. Üretkenlik başarıyı getirecektir. Kişi yaşamının her alanına tüm enerjisini, canlılığını yansıtma potansiyeline sahip olacaktır. Ve bunun karşılığını kat be kat görecektir. Hayata meydan okuyan tutkulu bir aşk kapıda olabilir. Ayrıca, eğer varsa düşmanların geri adım atmaları ve bir uzlaşma zemini söz konusudur.

Ama eğer Güç kartı ters çıkmışsa, o zaman işler değişir. Hırs dizginleri ele almıştır. Ahlak kurallarının sözlerine ve vicdanın sesine sağırlaşmıştır kişi… Kendinden başka kimseyi önemsemeyen bir yapı söz konusudur. Bencillik ve öfke yönetimdedir. Yanlış anlamalar insanın peşini bırakmaz. Yakın çevreyle ilişkilerin bozulmaya yüz tutar. Davranışlara sinir bozukluğu ve ruhsal dengesizlik hâkimdir. Korku ve çaresizlik hisleri sarmıştır kişiyi… Güç Kartı’nın önerdiği gibi, sakinleşip durulmak, silkinip kendimizle gerçek bir yüzleşme yaşamak gerekmektedir.

See More
Image may contain: 1 person

Büyük Sırlar’ın 10 numaralı kartı Kader Çarkı’dır. Yöneticisi Jüpiter gezegenidir. Kartın üzerinde Boğa, Aslan, Akrep ve Başak burcu simgeleri görünür. Ortadaki çakal başlı Mısır Tanrısı Anubis, evrimin ve yüksek bilincin simgesidir. Sfenks dengeyi, yılan kozmik enerjiyi anlatır. Kartta tekerleğinde Taro yazan kader çarkı resmedilmiştir. Çeşitli simya sembolleri ve Merkür’ün ve Kova burcunun işaretleri görünür. Tüm bu işaretler evrenin kadim yasalarının sembolüdür.

Kader çark...ı, kaçınılmaz kaderin temsilcisidir. Değişimin, zamanın ve şansın sözcüsüdür. İnsanın yaşadığı müddetçe iniş ve çıkışlarla dolu bir hayat süreceğini hatırlatır. Kaderimizi değiştirmek için aslolan gücün içimizde olduğunu fısıldar. Yaşayacağımız olaylar bizim için vazgeçilmez deneyimlerdir. Çözmediğimiz zaman tekrar tekrar karşımıza çıkarlar. Olaylar arasındaki neden sonuç ilişkisini anlarsak ilerlemek ve bu döngüden çıkmak mümkün olur. Bu fırsatı görmek ve ve deneyimlerin bizi büyütmesine izin vermek gerekir. Bu kart, bize sorunlarımıza çözüm bulma zamanının geldiğini söyler. Adım adım, olayları lehimize çevirmek elimizdedir. İyisiyle kötüsüyle büyük değişimler bizi beklemektedir. Sorumluluklarını kabul eden ve doğru yolda yürüyen insan kazanacaktır. Bu kart, şansın, fırsatlarla dolu olumlu bir sürecin başlamasının da işaretidir. Aydınlanan insan, problemleri, sorunları çözecektir. Kaderini anlayan, ve geniş bir bakış açısına sahip olan ve iyilik yapan kişi karşılığını kat be kat görecektir. Ekilen biçilecek, verilmiş emeklere değecek, maddi kazançlar artacaktır. Çeşitli sürprizler ve ödüller bulacaktır kişiyi. Başarı ve mutluluk gelecektir.

Ama eğer Kader Çarkı kartı ters çıkmışsa o zaman işler değişir. İşler kişinin istediği gibi gitmeyecektir. Beklentiler suya düşecektir. Ters yönde gelişmeler olacaktır. Kişinin yüreğini korkular dolduracak, tekrarlanan hatalar, ertelemeler, mutsuzluk, şanssızlık ve başarısızlık peşini bırakmayacaktır. Fırsatlar kaçacak, bitti sanılan kabuslar canlanacaktır. Problemlerin çözümü çok zaman alacaktır. Kişi çabalasa da arpa boyu yol gidemediğini görecek, umutsuzluğa kapılacaktır. Yine de pes etmemek, dikkatle sorunların üzerine eğilmek gerekmektedir. Değişim sancılı olacaktır.

See More
Image may contain: 1 person

Büyük Sırlar’ın 9 numaralı kartı Ermiş’tir. Başak burcu ile temsil edilir. Çoklukla bir elinde gerçeğin ışığını temsil eden bir fener, diğerinde kudretini temsil eden bir asa taşıyan olgun bir adamla resmedilir. Bu ağırbaşlı adam, bilgeliğin simgesidir. Ermiş kartı, kim olduğunu arayan ve yanıtları kendi içinde bulmaya çalışan insanı anlatır. Eğer bu kartı çektiyseniz, gerçekten kim olduğunuzu öğrenmek istediğiniz bir dönem gelmiştir. Yanıtları hayatın hızından ötede, kendi i...ç dünyanızda bulmak için harekete geçmişsinizdir. Gerçek gücün kişinin kendisini arama azminde saklıdır. Yalnızlığın içinden sezginin berrak sesi duyulur. Kişi sakinleşmiştir, dengesini bulmak üzeredir. Ona yol gösterecek insanlarla tanışacaktır. Bu dönem bir yavaşlama sürecini beraberinde getirse de sonuç çok olumlu olacaktır. Sağlıklı ve huzurlu günler çok yakındır. Kartı çeken kişi iradesini kullanmayı beceren, hırslardan uzaklaşmış, maneviyatı arayan bir kimsedir. Yalnız kendisine değil, başkalarına da faydalı olacaktır. Bulunduğu noktada onu doğru yönetecek iç sesini duymayı başaracaktır. Kararları doğru olacak, uyum ve nezaket başarıyı getirecektir. Derin bir aşk kalbinizi doldurabilir. Hem iş hem de aşk yaşamında olumlu adımlar söz konusudur. Yeter ki kibrimizde boğulmayalım. Kendinin kim olduğunu deneyimleriyle öğrenen insanın önü aydınlanır der Ermiş. Işığını adeta hayatımıza tutar. Artık zorlu sınavlar bitmiş, yürünecek aydınlık bir yol kişiyi beklemektedir.

Ama eğer Ermiş kartı ters çıktıysa, o zaman işler değişir. Kişi tecrübelerinden ders almayı bilmemektedir. Sezgileri ve yürüdüğü yol yanlıştır. Dikkatsizlik ve tedbirsizlik söz konusudur. Kişiyi yanlış yönlendiren insanların olması olasıdır. Yapılan planlar doğru değildir. Yürekte korkular, endişeler, pişmanlıklar gizlidir. Tereddüt, acemilik ve inatçılık tuzakları önümüzdedir. Yapmamız gereken Ermiş’in uyarılarını dinleyip, yüreğimizin sesini duymak için kendinize izin vermektir.

See More
Image may contain: 1 person

Büyük Sırlar’ın 8 numaralı kartı Adalet’tir. Astrolojideki karşılığı Terazi burcudur. Kart, çoklukla iki sütun arasında oturan ve bir elinde kılıç, diğerinde terazi olan bir Yargıç figürü ile temsil edilir. Terazi adaleti, kılıç ise bu hükümden kaçmanın mümkün olmadığını anlatır bize… Adalet Kartı, ilahi adaletin simgesidir. Eğer karşınıza bu kart çıktıysa, hak ettiğinizi alacağınıza emin olabilirsiniz. Seçimlerinizin, hayattaki duruşunuzun sonuçları ile yüzleşme yaşamanız ya...kındır. Hayatın terazisi, önünüze adil bir sonuç koyacaktır.

Adalet kartı, bir uyarı levhası gibi bizi dürüstlüğün yoluna davet eder. Adaletli davranırsak, kazançlı çıkacağımızı söyler… Aksi davranışlar, zararımıza olacaktır. Hayatımıza, yaşadıklarımıza objektif bir bakış açısıyla bakmaya davet eder bizi. Olayları neden sonuç ilkesine göre değerlendirmemizi öğütler. Bilinci ve ahlakı göreve davet eder. Çözüme kavuşturmak için bekletilen meseleler nihayet sonuca bağlanacaktır. Bizi bekleyen bir dava ya da başka bir adli bir durum söz konusu olabilir. Bu kart, ruh ve beden, maddiyat ile maneviyat arasındaki dengemizi yeniden tartmak için önümüze fırsatlar çıkacağını anlatır. Bazen uzlaşma veya iyi giden bir ortaklığı da temsil eder. Aşk yaşamında ise sakin, mantıklı, dengeli bir sevgiyi işaret eder. Ayrıca bu kart eğitim, öğretim ile ilgili konuların da olumlu bir şekilde gelişeceğini müjdeler.

Ama eğer Adalet kartı ters çıktıysa, o zaman işler değişir. Yakın zamanda haksızlığa uğrayabilirsiniz. Adil olmayan yargıların hükmü altında kalabilirsiniz. Önyargı infazı ile yüz yüze gelebilirsiniz. Yakın zamanda yapılan bir anlaşma ya da ortaklığın dürüst olmaması ihtimali büyüktür. Kartı çeken kişi, hayatın gerçekleri ile yüzleşmeye hazır değildir. Yanlış kararlar verme potansiyeli oldukça büyüktür. Meselelerde dürüstlük yerine hileye ve ahlaksızlığa başvurma söz konusudur. Ayrıca ters Adalet kartı, eğitimde yaşanacak problemleri de anlatır. Adalet kartının temsil ettiği değerler üzerinde yeniden oturup düşünme ve acil önlemler alma zamanıdır.

See More
Image may contain: 1 person

Büyük Sırlar’ın 7 numaralı kartı Yengeç burcunun temsil ettiği Savaş Arabası’dır. Siyah ve beyaz iki sfenksin çektiği arabasının üstünde genç ve güçlü bir savaşçı resmedilir çoklukla bu kartta… Elindeki kırbaç, ruhun ve mantığın işbirliği ile yönetimde gelen başarıyı temsil eder. Genç savaşçı otoritesiyle, iyiliği ve kötülüğü simgeleyen sfenksleri ustaca idare etmektedir. Bu kart, adının düşündürdüğü gibi, zafere doğru ilerleyişi anlatır. Atılımların kartıdır. Eğer size bu k...art çıktıysa, eski olanla vedalaşıp, yüzünüzü hedeflerinize döndüreceksiniz... Emin olun ki yeni adımlarınız sizi başarıya taşıyacak... Savaş Arabası sizden inançlarınız, istekleriniz konusunda kararsızlıklarınızı bir yana bırakıp kendi yolunuzda yürümenizi ister. Hayatını yönetebilirsin, diye fısıldar. Önündeki engelleri kolaylıkla aşacak, rakiplerini alt edeceksin, der… Doğru yolda olduğunuzu tasdikler. Savaş Arabası, kendine güveni anlatır. Başarı, maddi doyum vaadeder… Yeni bir iş, yeni bir sevgili, yeni bir olay sizi beklemektedir. Ancak öğrenilecek çok şey vardır. Yola yeni çıkılmıştır. Kaptırıp gitmemek, dizginleri dikkatle tutmak gerekmektedir ki büyük zaferler büyük yenilgilere dönüşmesin… Tehlike riskleri düşünmemek ve kendine aşırı güvenmektir. Bencillik tuzaktır. Bize düşen, amacımıza ulaşmak için gücümüzü doğru kullanmak, kimseyi incitmemek, dev aynasının yanlış akislerine gönül vermemektir… Araba yanlış yönetilirse, büyük sarsıntılar kaçınılmazdır.
Karşınıza ters Savaş Arabası kartı çıkmışsa gerçekten de korkulan olmuş ve araba tepe taklak devrilmiştir sanki… Yapılan planların ancak geçici başarılar getireceğini söyler bu kart… Hırs ise sadece yenilgiyi sürükleyecektir peşinde… Kendine fazla güvenmenin, bencilliğin, tembelliğin tuzağına düşmüştür kişi… Hile, yalan, kurnazlık ile iş halletme çabası vardır. Ufukta huzursuzluklar, sağlık sorunları görünmektedir. Kişi kontrolünü yitirmiş, kendini yönetme gücü kalmamıştır. Bağımlılıklar söz konusu olabilir. Savaş Arabası’nın uyarılarına kulak vermek, daha fazla geç kalmadan doğru yolu seçmek gerekmektedir.

See More
Image may contain: 2 people

Büyük Sırlar’ın 6 numaralı kartı Aşıklar’dır. İkizler burcu ile temsil edilir. Cennet bahçesinde önemli bir kararın eşiğindeymiş gibi duran Adem ve Havva ile simgelenir Waite destesinde… Tepelerinde duran melek Rafael korur, gözetir onları… Adem’in arkasında kutsal hayat ağacı, Havva’nın arkasında ise bilgi ağacı göze çarpar. Burada erkek bilinci, kadın bilinç dışını temsil eder. Aşıklar bize der ki, mantığın ve sezgilerin el ele verme zamanıdır artık. Bazen bize garantili ...gelen, güvende olduğumuzu düşündüğümüz yerler, sorumluluk almamızı, büyümemizi engeller… O zaman eskiyle vedalaşıp ileriye, yeniye doğru yürümek gerekir. Yeter ki kararınız gerçek arzunuz olsun… Kalbinizin sesi ve iradenizin işbirliği sizi mutluluğa taşıyacaktır. Onu özetleyen sözcük, kararlılık göstermektir. Zaman duygularınızı önemseme, onları hayata yansıtma zamanıdır. İnandıklarınızın arkasından gidin. Zorluklardan yılmayın, geri adım atmayın... Aşıklar, hayatımızı değiştirecek önemli kararlar vermek gerektiğini söyler bize… Seçenekleri değerlendirme vakti gelmiştir. Mesela işiniz konusunda, gerçekten ne yapmak istediğinizi düşünmek ve kendinizi daha mutlu hissedeceğiniz bir konum için gereken adımları atmak gerekebilir. Yeni bir iş ya da yeni bir proje mümkündür… Aşıklar, adı üstünde, güçlü, bütünlüğün, uyumun olduğu sevginin de kartıdır. Belki de hayatımızı değiştirecek büyük bir aşk ya da evlilik beklemektedir bizi. Ya da sevdiğimiz kişiyi bambaşka gözlerle görmemizi sağlayacak yeni bir bakış açısı kazanabiliriz. Ayrıca aile bağlarının, dostlukların, sevgilerin verilen emekle güçleneceğini müjdeler Aşıklar bize…

Ama Aşıklar kartı ters çıkmışsa, o zaman işler değişir. Eğer iç sesinize, kalbinize güvenmezseniz başınıza gelecek felaketleri haber verir. Alınan yanlış kararlar, kaçırılan fırsatlar söz konusudur. Sevgi ilişkileri deprem yaşamak üzeredir. Aldatmalar, boşanmalar kapıdadır… Aile bireyleri arasında gerginlikler yaşanabilir. Kişinin kendisiyle kurduğu iletişim zayıf, duygularına verdiği önem azdır… Aşıklar’ın uyarısını dinlemek ve kalbinizin derinliklerine kulak kesilmek zamanıdır.

See More
Image may contain: 1 person

Büyük Sırlar’ın beş numaralı kartı Aziz’dir. Aziz genellikle, başında papalık tacı bulunan, elinde asa tutan bir erkekle temsil edilir. Ayaklarının dibinde gizli ilimleri temsil eden iki çarpraz anahtar göze çarpar. Kartta yüzleri bize dönük, saygıyla çökmüş iki adam, bu bilgilere erişmek isteyen adayları anlatır. Aziz’in astrolojide karşılığı Boğa burcudur. Bu kart, olayları anlamlandırmak için içsel bir dayanak arayışında olduğumuzu söyler. Maneviyata ya da içe doğru yönel...me, insanın kendi vicdanını ve prensiplerini oluşturması söz konusudur. Belki karşımıza bir yol gösterici figür çıkacaktır. Kişi bu kartta ben demeyi öğrenmeye başlar. Deneyimlerimiz, bizi oluşturan kurallara, ilkelere dönüşmektedir. Ancak tuzak, kibirdir. Kendimizin her zaman en iyisini bildiği sanrısına çokça kapılırsak dar görüşlü ve tutucu bir insan olma tehlikesi bizi bekler. Aziz, sosyal yaşama uyumu da ifade eder. Toplumsal geleneklerle uzlaşma gereği ortaya çıkar. Ancak muhafazakarlık esaretine girmemek gerekmektedir. Güven ve saygıyla kurulan yakınlıkların müjdesini verir. İlişkilerde olumlu bir süreci işaret eder. Bizi bekleyen bir evlilik kapımızda olabilir. Özgüvenle hareket etme, prensipleri koruma zamanıdır. Başarı ve saygınlık bu yoldan gelecektir. Küslük varsa bağışlanma, affedişi anlatır. İç sesimize güvenmemizi söyler. Merhamet ve sevgi, huzur getirir Aziz bize… Ruhu hafifletmek, kendini ve başkalarını affetmek ister. Uzlaşma arar ki yeni yollara doğru hafiflikle yürünsün. Tarot’un koruyucu üç kartından biridir Aziz. Bir olayın olumlu gelişeceğinin işareti kabul edilir.

Ama eğer ters çıkmışsa başka şeyler anlatır Aziz bize… Toplumsal kuralları, kanunları ihlal etme söz konusu olabilir. İnanç zedelenmiştir. Güven yok olmuştur. İlişkilerde ayrılık olabileceğini söyler. Evlilikler iyi gitmemektedir. Hile ile gerçeklerin çarpıtılmış olabileceğini işaret eder. Yanlış tavsiyeler, yanlış bilgiler etrafımızı sarmıştır. Aldanmamız için bizi uyarır. Zayıflık, saflık, şefkatte aşırılık vardır. Kişi kendini duymamaktadır. Aziz’in çaldığı alarm sesine kulak vermek gerekmektedir.

See More
Image may contain: 2 people

4 numaralı tarot kartında bizi, tahtına kurulmuş haşmetli bir “İmparator” karşılar. Bir elinde yaşamı koruyan kudretinin simgesi bir asa, diğerinde ise hükmetmeyi ifade eden bir küre taşır. O maddi dünyanın hâkimidir. Gücünü zekâsından, planlama ve yönetme yeteneğinden alır. Sorumluluk sahibidir, düzen yaratma onun işidir. Kanunlar ve kurallar olmasa her şeyin kaosa dönüşeceğini bilir. Hayallerle ilgilenmez, ilgi alanı gerçeklerdir. “İmparator”u temsil eden gezegen Uranüs’tür.... Burcu Koç’tur. O, kararlarını tereddüt etmeden hayata geçiren korkusuz bir liderdir. Tam bir baba figürüdür. Kontrol, denetim, düzenleme, yapılandırma onun işidir. Belirsizliklerle değil netlikle hareket eder. Akılcıdır. İrade sahibidir. Eğer İmparator çıkmışsa karşımıza, bize gözlerini dikip, “Haydi, iş başına!” der. Zaman çalışma, sorumluluk alma, disiplin zamanıdır. Planlarımızı ancak onlar uğruna çaba harcarsak gerçekleştirebileceğimizi söyler bize… Bir kaptan gibi gemimizi yönetme vakti gelmiştir. Hem iş alanında hem ilişkilerimizde, gücümüzü doğru kullanmamız gerekmektedir. Kart, başka bir akış açısıyla yorumlarsak, kendisini seçenin olayları çözümlemede ve değerlendirmede kuvvetli olduğunu da söyler. Özgüveni, kararlılığı, sorumluluk duygusunu vurgular. Dikkat edilmesi gereken şey, ciddiyetin tekdüzeliğe, gereksiz muhafazakarlığa, yıpratıcı bir hırsa ve yaratıcılıktan uzak bir kısırdöngüye dönüşmemesidir. Bu katılık içerisinde duyguları yitirmemek, kalp kırmamak gerekmektedir. Bu kart, hayatımızdaki yönetici figürler ile ilişkilerimizi gözden geçirmenin iyi olabileceğini de işaret eder.

Ama eğer karşınıza ters İmparator çıktıysa, işler değişir… İmparator, güçsüzlükten, pasif kalmaktan dolayı ortaya çıkacak olan problemler için alarm verir. Kontrolün kaybedildiğini anlatmaya çalışır bize… Kişide, ebeveynlere fazla bağlılık, yetişkin bir birey olamama, toy kalma durumu mevcut olabilir. Kartı seçen kişi büyük ihtimalle, gerçekle bağını yitirmiş, hayatının dizginlerini başkalarının ellerine bırakmıştır. İmparator bize kendi hayatımızın figüranı değil, efendisi olmamızı öğütler. Haksız mı? Sahiden, bu sorumluluğu bizden başka kim üstlenebilir ki?

See More
No automatic alt text available.