Mustafa Ruhi Şirin is on Facebook.
To connect with Mustafa Ruhi, sign up for Facebook today.
Current City and Hometown
About Mustafa Ruhi
 • Çocuk Vakfı Başkanı
  Şair, Yazar

  1955 yılında Trabzon’da doğdu. Uğurlu İlkokulu’nu (1967) ve Of Lisesi’ni (1973) bitirdi. A.İ.T.İ.A. Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nun Radyo Televizyon Program Uzmanlığı Bölümü’nden 1978’de mezun oldu. 1977’de TRT’de görev aldı. TRT’nin açtığı prodüktörlük sınavını kazanarak İstanbul Radyosu’na atandı (1981). Radyolar için eğitim ve kültür programları hazırladı. 1984 yılında İstanbul Radyosu Çocuk Yayınları Şef Prodüktörlüğü’ne atanarak çocuk yayınlarını yönetti. Eğitim Kültür Yayınları’nda Müdür Yardımcılığı (1985-1993); Denetim ve Redaksiyon Müdürlüğü (1993-1997) görevlerinde bulundu. 1986-1990 yılları arasında TRT’nin televizyon programlarında çocuk programları danışmanlığı yaptı. 1986-1991 eğitim ve öğretim dönemlerinde İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Meslek Yüksek Okulu’nda iletişim alanında ders verdi; 2007-2008 öğretim yılından bu yana Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü’nün çocuk edebiyatı derslerini vermeyi sürdürüyor.
  1990’da Çocuk Vakfı’nı kurdu.
  Kültür Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Devlet Plânlama Teşkilatı, T.C. Hükümeti İnsan Hakları On Yılı Eğitim Programı, Adalet Bakanlığı ve Üniversitelerde jüri üyeliği, danışma kurulu üyeliği, komisyon üyeliği ve müzakereci görevlerinde bulundu. Habitat II’nin Türkiye sürecinde sivil toplum kuruluşlarının sözcülüğünü yaptı. Çocuğa yönelik kent ve ülke ölçekli hizmet, eğitim ve araştırma projeleri yönetti; strateji yazım gruplarında yer aldı. Unicef’in koordinatörlüğünde 2001 yılında gerçekleştirilen ‘Çocuklar İçin Evet Deyin’ Kampanyası Türkiye Çalışma Grubu’na sözcülük etti. İstanbul Valiliği İstanbul Çocukları Vakfı’nca düzenlenen ve 26-27 Haziran 2000 tarihlerinde gerçekleşen I. İstanbul Çocuk Kurultayı’nın projesini hazırladı; genel koordinatörlüğünü üstlenerek Türkiye’de ilk defa kent ölçekli sosyal politika metni olan İstanbul Çocuk Acil Eylem Plânı’nın yazımını gerçekleştirdi (Ağustos 2000). 2001 yılında Türkiye Çocuk Hakları Koalisyonu’nun kurucuları arasında yer aldı ve sözcülüğüne seçildi. Millî Eğitim Bakanlığı, Marmara Üniversitesi, Çocuk Vakfı işbirliğinde 23-25 Eylül 2004 tarihlerinde gerçekleşen I.Türkiye Üstün Yetenekli Çocuklar Kongresi’nin ve Çocuk Vakfı, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu, İstanbul Üniversitesi kurumsal paydaşlığında 25-27 Şubat 2011 tarihlerinde düzenlenen I. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi’nin genel koordinatörlüklerini üstlendi. Okuyan Şehir Sakarya (2005,2006,2007) projesini hazırladı ve yönetti.Çocuk Vakfı’nın 2007’de hazırladığı Türk Çocuk ve İlkgençlik Edebiyatının Dünya Dillerine Çevrilmesi Projesi’nin Türkiye editörü.RTÜK tarafından 22 Nisan, 28 Ağustos ve 18 Kasım 2003 tarihlerinde yapılan TRT Genel Müdürlüğü adaylığı seçiminde üç kez atanacak üç aday arasında yer aldı.Şubat 2004-29 Kasım 2005 tarihleri arasında Millî Eğitim Bakanlığı Çocuk Yayınları Danışma ve Yayın Kurulu Başkanlığı döneminde, 100 Temel Eser konusunda Bakanlıkla yaşanan görüş ayrılığı sonrasında, 8 kurul üyesiyle birlikte bu görevden istifa etti.Şirin’in doktora yapan iki oğlu ve bir de Ahmet Kerem adında torunu var. Sürekli basın kartı sahibi.

  1976 yılında başlayan yazarlık çalışmaları ile çocuk dünyasında tanındı. Çocuk kültürü, çocukların medeni, sosyal, kültürel ve ekonomik hakları, çocuk ihmalî ve istismarı, güç koşullardaki çocuklar, çocuk ve iletişim araçları, çocuk edebiyatı alanlarında dergi ve gazetelerde yazılar yazdı, kitaplar yayınladı. Türkiye’de ilki 1987’de yayımlanan üç Çocuk Edebiyatı Yıllığı’nın (1987-88-89) yayınını yönetti. Editörlüğünü yaptığı 99 Soruda Çocuk Edebiyatı ve Çocuk Hakları Medya El Kitabı ile yazdığı Çocuk Edebiyatına Eleştirel Bir Bakış, Çocuk Edebiyatı Kültürü kitapları Eğitim Fakültelerinde ders kitabı ve yardımcı ders kitabı; Televizyon Çocuk ve Aile, Gösteri Çağı Çocukları ve Kuşatılmış Çocukluğun Öyküsü kitapları ise iletişim alanında kaynak kitap olarak okutuluyor.

  Eserlerinden bazıları: Çocuk Yüzlü Yazılar (deneme), Çocukluğun Kozası (araştırma), Masal Atlası (araştırma), Televizyon Çocuk ve Aile (araştırma), Gösteri Çağı Çocukları (araştırma), Kuşatılmış Çocukluğun Öyküsü (araştırma), Çocuğa Adanmış Konuşmalar (konuşma), Rüyâ Saati (şiir), Hayat Gibi (günlük), Yıldız Sayan Ağaç (toplu şiirler), Dersimiz Çocuk(düşünce yazıları), Çocuk Hep Çocuk(çocuk üzerine görüşler), Çocuk Edebiyatına Eleştirel Bir Bakış (eleştiri),Çocuk Edebiyatı Kültürü (araştırma) kitapları yayımlandı. Çocuk kitaplarından bazılarının adları şöyle: Gökyüzü Çiçekleri (şiir), Masal Mektuplar (mektup), Kar Altında Bir Kelebek (masal), Guguklu Saatin Kumrusu, Her Çocuğun Bir Yıldızı Var (öykü), Mavi Rüyâlar Gören Çocuk (masal), Aşk Olsun Çocuğum Aşk Olsun (deneme), Geceleri Mızıka Çalan Kedi (öykü), Dünyaya Gülen Adam (Şiirli Nasreddin Hoca Fıkraları), Bülbül ile Leylek (masal), Keloğlan’ın Oyunu (masal), Kuş Ağacı (masal), Aslankuş (masal), Dünya Kardeş Sobe (deneme).

  Dünden Bugüne Çocuk Edebiyatımız radyo programı (1985).Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Türkiye Milli Kültür Vakfı, televizyon programı Gülücük (1986) (Ekrem Oymak ile) Türkiye Milli Kültür Vakfı ödülleriyle ödüllendirildi. Masal Mektuplar, Türkiye Yazarlar Birliği üyeleri tarafından yılın çocuk kitabı seçildi (1983); Kuş Ağacı çocuk kitabı ise (resimleyen Nazan Erkmen) UNESCO Asya Kültür Merkezi resimli çocuk kitabı ödülü kazandı (1993). Diğer ödülleri: Kosova’da yayınlanan Türkçem Dergisi Yılın Ödülü (1999), Çocuk Edebiyatçıları ve Sanatçıları Birliği 23 Nisan Çocuk Edebiyatına Hizmet Ödülü (2001), Karaman Türk Dili Çocuk Edebiyatı Ödülü (2003), 12. Uluslararası Balkanlar Türk Kültürü Hizmet Ödülü (2007), Türkiye Çocuk Zirvesi Çocuk Dostu Ödülü ( 2010 ).
  Guguklu Saatin Kumrusu masal kitabı Rumence’ye (1995), Almancaya (2008) ve Azeri Türkçesi’ne (2006), Masal Mektuplar kitabı Makedoncaya (1996); Aslankuş ( 2010 ) ve Her Çocuğun Bir Yıldızı Var ve Aslankuş ( 2008 ) kitapları Arapçaya ve Uygurcaya (2009), Dünyaya Gülen Adam ( 2010 ) ve Geceleri Mızıka Çalan Kedi ( 2011 ) kitapları Macarca’ya; Aslankuş, Kuş Ağacı, Bülbül İle Leylek resimli çocuk kitapları Farsça’ya ( 2009 ) çevrildi. Şiir öykü ve masalları Almanca, Arapça, Farsça, İngilizce, Rumence Özbekçe, Urduca, Macarca, ve Boşnakça-Sırpça’ya çevrildi; kiril alfabesine akratıldı. Yazarın çocuk ile ilgili olarak Fırat Üniversitesi’nde 2002’de; Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, 2008’de; İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde 2010’da yüksek lisans tezleri yapıldı. Hakkında, Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde doktora tezi hazırlanıyor ( 2010 ). Çocuk edebiyatı ve çocuk eğitimi hakkındaki görüşleri ile ilgili olarak 2010 yılında doktora çalışması yapılıyor.

  (elmek: dunyaninenkucukcocugu @ hotmail. com)
  Facebook/Mustafa Ruhi Şirin
  Twitter / mruhisirin

  MUSTAFA RUHİ ŞİRİN
  ( Kitap, Çocuk Kitabı, Bildiri, Makale, Konuşma, Rapor, Proje, Ödül Notları )  YETİŞKİNLERE YÖNELİK KİTAPLARI

  • Çocuk Yüzlü Yazılar. – Deneme-İstanbul: İz Yayıncılık, 1998 ( 2. baskı )
  • Hayat Gibi. -günlük-İstanbul: İz Yayıncılık, 2006 ( 2. baskı )
  • Dersimiz Çocuk. -Çocuk üzerine düşünce yazıları-İstanbul: İz Yayıncılık, 2006 ( Birinci baskı )
  • Çocuk Hep Çocuk. –Çocuk ödevi için küçük notlar- İstanbul: İz Yayıncılık,
  2010 ( 2. Baskı )


  İletişim ve Medya Kültürü

  • Televizyon Çocuk ve Aile. –Yeni çocukluğun televizyon sarmalı-İstanbul: İz
  Yayıncılık, 2006 ( 3. baskı )
  • Gösteri Çağı Çocukları. –İletişim toplumunda medya sarmalı-İstanbul: İz Yayıncılık, 2006 ( 2. baskı )
  • Kuşatılmış Çocukluğun Öyküsü. –Modern çocuk kültürü sarmalı-İstanbul: İz Yayıncılık, 2006 ( 2. baskı )


  Çocuk Edebiyatı Kültürü

  • Çocukluğun Kozası. –Ve kültür,ve kitap ve edebiyat-araştırma-İstanbul: İz
  yayıncılık, 1998 ( 1. baskı )
  • Masal Atlası. –Masal edebiyatı kültürü üzerine yazıları-araştırma-Ankara: Kök Yayıncılık, 2007 ( 2. baskı )
  • Çocuk Edebiyatı Kültürü. Okuma alışkanlığı ve medya sarmalı-araştırma-Ankara: Kök Yayıncılık, 2007 ( 1. baskı )
  • Çocuk Edebiyatına Eleştirel Bir Bakış. –Çocuk edebiyatı nedir ne değildir ? -eleştiri –Ankara: Kök Yayıncılık, 2007( 1. baskı )  Söyleşi Kitabı

  • Çocuğa Adanmış Konuşmalar. –söyleşi-İstanbul: İz Yayıncılık, 2006 (2.baskı)

  Şiir

  • Rüya Saati. –şiir-İstanbul: İz Yayıncılık, 2006 ( 2. baskı )
  • Yıldız Sayan Ağaç. –toplu şiirler-İstanbul: İz Yayıncılık, 2006 ( 2. baskı )  ÇOCUK KİTAPLARI

  Resimli Çocuk Kitapları


  • Bülbül İle Leylek. Resimleyen: Mustafa Delioğlu. İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları,1992( 1. baskı )
  • Keloğlanın Oyunu.Resimleyen: Emel Kehri. İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları,1992( 1. baskı )
  • Kuş Ağacı. Resimleyen: Nazan Erkmen.İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları, 1992
  ( 1. baskı ).
  • Aslankuş. Resimleyen: Necdet Yılmaz. İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları, 1998( 1. baskı )
  • Martıcık. Resimleyen:Süleyman Karaoğlu. Konya: Konya Büyükşehir Belediyesi Çocuk Kitapları Dizisi,Haziran 1998( 1. baskı )  Çocuk Kitapları


  • Masal Mektuplar-mektup- Resimleyen: Ferit Avcı. Ankara: Kök Yayıncılık,2007 ( 5. baskı )
  • Gökyüzü Çiçekleri.-şiir-Resimleyen: Şahin Erkoçak. Ankara: Kök Yayıncılık,2006 (5. baskı )
  • Guguklu Saatin Kumrusu.-sanat masalı-Resimleyen:Osman Kerhi. Ankara: Kök Yayıncılık,2006 (4 baskı )
  • Her Çocuğun Bir Yıldızı Var.-öykü- Resimleyen: Füsun İyicil. Ankara: Kök Yayıncılık,2007 (3. baskı )
  • Bir Şemsiyem Olsa Kuşlardan.-şiir-Resimleyen Ülkü Ovat-Ümit Öğmel. Ankara: Kök Yayıncılık,2004 (4. baskı ) ( Kitabın birinci ve ikinci baskıları Çocuk Kalbimdeki Kuş adıyla yayımlanmıştır.)
  • Geceleri Mızıka Çalan Kedi.-öykü-Resimleyen:Ferit Avcı. Ankara: Kök Yayıncılık,2006 (2. baskı )
  • Aşk Olsun Çocuğum Aşk Olsun.-Çocuk felsefesi üzerine denemeler-Resimleyen:Osman Kerhi. Ankara: Kök Yayıncılık,2006 (2. baskı )
  • Mavi Rüyalar Gören Çocuk.-Keloğlan Masalları-.Resimleyen:Mustafa Delioğlu. Ankara Kök Yayıncılık,2006 (2. baskı )
  • Kar Altında Bir Kelebek.-Şiirli geçmiş zaman masalları-.Resimleyen:Osman Kerhi. Ankara: Kök Yayıncılık,2007 (4. baskı )
  • Dünyaya Gülen Adam.-Şiirli Nasreddin Hoca Fıkraları-Resimleyen:Ferit Avcı. Ankara: Kök Yayıncılık,2007 (2. baskı )
  • Dünya Kardeş Sobe.-hayal mektuplar-Resimleyen:Sibel Demirtaş. Ankara: Kök Yayıncılık,2006( 1. baskı )


  Uyarlamalar

  • Bilgi Ağacı .( Mevlana’nın Mesnevi’sinde ).İstanbul: Ekin Yayınları,1983 ( 1. baskı )
  • Leyleğin Aklı.( Beydeba’nın Kelile ve Dinme adlı eserinden ). İstanbul: Ekin Yayınları,1983( 1. baskı )
  • Yüzük Taşı. ( Sadi’nin Bostan ve Gülistan adlı eserinden ). İstanbul: Ekin Yayınları,1983( 1. baskı )
  • Altın Kiremitli Saray. - Geçmiş zaman masallarından -. İstanbul: Ekin Yayınları,1983( 1. baskı )  Hazırladığı Antolojiler

  • Masal Çocuk. -Çocuk Şiirleri Antolojisi-Ankara:Kandil Yayınları, 1984 ( 1. baskı )
  • Ninni Bebeğim Ninni. – Ninni Şiirleri Antolojisi-Ankara:Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu Başkanlığı Yayınları,1990( 1. baskı )
  • Kafdağındaki Uçurtma.-Çocuklara Şairlerden Şiirler-İstanbul:Erdem Yayınları,1990 ( 1. baskı )


  Yayına Hazırladığı Kitaplar

  • 99 Soruda Çocuk Edebiyatı ( Ortak Yayın: İnci Enginün, Can Göknil, Mübeccel Gönen, A.Ferhan Oğuzkan, Ayla Oktay, Feridun Oral, Mustafa Ruhi Şirin, Nilüfer Tuncer ).İstanbul, Çocuk Vakfı Yayınları, 2001 ( 1. baskı )


  Hazırladığı Çocuk Edebiyatı Yıllıkları

  • Çocuk Edebiyatı Yıllığı 1987. İstanbul: Gökyüzü Yayınları,1987
  • Çocuk Edebiyatı Yıllığı 1988. İstanbul: Gökyüzü Yayınları,1988
  • Çocuk Edebiyatı Yıllığı 1999. İstanbul: Gökyüzü Yayınları,1989  Çocuk Edebiyatı Ders Notları ( Basılmamış )

  Çocuk Edebiyatı Ders Notları, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü, ( 2008-2011 ) ( Okumak için: Çocuk Edebiyatı Okulu: www.cocukvakfi.org.tr )  Çocuk Merkezli Konuşmalar


  • Çocuk Başlangıçtır / Konuşan İbrahim Akar,Maste,Mart 2001, sayı 10
  • Çocuk Gündeminin Birinci Maddesi Çocuk Hakları Öğretimidir / Konuşan Prof. Dr. Oğuz Polat, 0-18 Vurursan Kırılır-Çocuğun Hakları Var, Açık Radyo 94.9, 10 Mayıs 2004, saat 17.05
  • İstanbul’un Çocukları Nerede ? / Konuşan Memduh Cemil,Dergâh, Ekim 2001, sayı 140
  • Onlar Kıyıya Vurmuş Denizyıldızları / Konuşan Beytullah Demircioğlu, Altınoluk Dergisi, Mayıs 2005, sayı 231
  • Medeniyet Merkezli Çocuk Okuması ile Yeni Bir Dünya Kurabiliriz / Konuşan: Ümmet Karakoç, Kadın Kimliği, Nisan-Mayıs-1997, sayı 24-25 ve Haziran 19987, sayı 26
  • Çocukluğun Masumiyeti Yok Oluyor / Konuşan Ayşe Adlı, Türk Edebiyatı Dergisi, Mayıs 2003, sayı 355.
  • Düş Tembeli Çocukların Oyuncağı / Konuşan H. Salih Zengin,Ayrıntı, Mayıs 1998, sayı 5
  • Türkiye’nin Birinci Çocuk Gündemi: Çocuk Haklarının Çocuk ve Yetişkinlere Öğretilmesidir / Konuşan Tuba Karahan, Çoluk Çocuk Dergisi, Nisan 2008, sayı 79
  • Hayatın Merkezinde Çocuk Ödevi Vardır.Konuşan Ahmet Bıyıklı.Vakıflar Genel Müdürlüğü Dergisi,Vakıf Medeniyeti Özel Sayısı: 2006
  • Çocukluk, Medeniyet İnsanını Yetiştirmenin İlk Kozasıdır.Konuşan Ahmet Mercan.Eğitim Yazıları Dergisi.Eylül, Ekim, Kasım, Aralık 2007, sayı 12
  • Türkiye’nin Çocuk Hakları Açılımının Anahtarı Medeniyettir / Konuşan Beyza Akyüz, Türk Edebiyatı Dergisi, Ocak 2010, sayı 447  Son Dönemde Yayımlanmış Bildiri ve Makalelerinden Bazıları

  • Şair, Çocuk ve Poetik Cesaret. 28-29 Haziran 2002. II. Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları ve 16-18 Ekim 2003 tarihlerinde Strazburg’da gerçekleşen Türkçe’nin 5. Uluslar Arası Şiir Şöleni’nde sunulan bildiri

  • Çocuk Modernleşmesi, Çocuk Edebiyatı ve Çocuk Edebiyatına Yansıyan Şiddet.Osmangazi Üniversitesi’nce 25-27 Nisan 2002’de Eskişehir’de düzenlenen “Çocuk Edebiyatına ve Çocuk Hekimliğine Yansıyan Şiddet Sempozyumu”nun açılışında sunulan bildiri.Osmangazi Üniversitesi Yayınları, 2002


  • İlk ve Ortaöğretim Öğrencileri İçin “100 Temel Türkçe Eser ve Edebiyatı.Ankara Üniversitesi Eğitim bilimleri Fakültesi’nin 4-6 ekim 2006’da düzenlediği II. Ulusal Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Sempozyumu’nda sunulan bildiri. II. Ulusal Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Sempozyumu,(04-06 Ekim 2006) ( Yayıma Hazırlayan: Sedat Sever ) , Ankara: Ankara Üniversitesi Basımevi, 2007

  • Kim Çocuk Yazarıdır ? Virgül Dergisi, Aralık 2003

  • Masal Edebiyatının İki Yakası, Argos Dergisi

  • Medeniyetin Hayal Gemisi: Masal. Argos Dergisi

  • Öğretmenin Kral Hâlâ Çıplak. Radikal Gazetesi. 24.08.2006

  • Okumayan Türkiye ve Çocuklar. Radikal Gazetesi. 14.09.2006

  • Dağlarca Şiirinde İki Çocuk Gövdesi. Fazıl Hüsnü Dağlarca Anma Armağan Kitabı Hazır. Konur Ertop- Özgen Kılıçarslan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayını, Ankara, 2009

  • Şiddet, Televizyon ve Çocuk Dostu Medya. Çocuk Hakları ve Medya El Kitabı, Haz. Mustafa Ruhi Şirin Çocuk Vakfı Yayınları. İstanbul : 2011


  Radyo Programı
  • Çocuğun Dünyası ( Nursel Başar ile ) (1984-1986)
  • Dünden Bugüne Çocuk Edebiyatımız. 01.01.1985-24.09.1985 tarihleri arasında TRT R II’de yayımlanan 39 radyo programı metni ( Radyo Metni )


  Çocuk Edebiyatı Üzerine Konuşmalar


  • Çocuk Edebiyatı İçindeki Çocuğu Yaşatanların Edebiyatıdır / Konuşan: Mustafa Kutlu, Dergâh, Temmuz 1993, sayı 41
  • Çocuk Edebiyatı mı Medeniyet Sütü mü ? Konuşan Ethem Baran-Hakkı Uslu,Milli Eğitim Bakanlığı Bilimin ve aklın Aydınlığında Eğitim Dergisi,Nisan 2002,sayı 26
  • Çocuk Yükseltir Şairi Göklere / Konuşan Mevlüt Ceylan
  • Çocuk ve Edebiyat Kültürümüz Ne Durumda / Konuşan:Nevzat Yüksel,Çocuk Edebiyatı Yıllığı 1989
  • Çocuk kitapları Çocuksu Bir Şölendir / Konuşan Cemal Aydın Türk Edebiyatı,Kasım 1993,Sayı 241
  • Çocuk Edebiyatı Çocuk Dünyasını Bilen Büyük Yazarların Başarabileceği Bir Edebiyatıdır / Konuşan Bekir Oğuz-Başaran,Türk Edebiyatı,Aralık 1997,sayı 290
  • Dünya Çocuklarına Sunacağımız Kitap Sayısı Çok Az / Konuşan Vedat Güneş,Türkiye Kültür Sanat Yıllığı 1989
  • Çocukluğun Evrensel Çizgilerini Keşfetmeliyiz / Konuşan Mevlana İdris Zengin,İkindiyazıları,Ağustos 1987,sayı 59
  • Çocuk Edebiyatına İdeolojik Yaklaşım Çocuk Hakkı İhlalidir / Konuşan Mehmet Nuri Yardım,Boğaziçi Dergisi,Haziran 1986,sayı 48
  • Yönlendirme Çocuk Edebiyatını Tehdit Ediyor / Konuşan Bahtiyar Sis,İstanbul Postası,13 Ocak 1986
  • Çocuk Edebiyatı Edebiyatın Çocuksu Salıncağıdır / Konuşan Özcan Ünlü,Türk Edebiyatı,Mayıs 1996,sayı 271
  • Çocuk Yazarlığı Çocuk Gözüyle Bakmak ve Yazmaktır / Konuşan Ali Karaçalı,Milli Eğitim Bakanlığı Bilimin ve Aklın Aydınlığında Eğitim Dergisi,Nisan 2004
  • Çocukça Değil Büyük Bir Edebiyat / Mavikuş, Nisan 1996,sayı 1
  • Keloğlan Mutluluğun Rüyasını Gören ve Gerçekleştiren Bir Masal Kahramanıdır / Konuşan Serpil Ural,Çoluk Çocuk Dergisi,Ocak 2004,sayı 34
  • Bir Çocuk Yazarı ile Tele-röportaj / Konuşan Aytül Akal,Cumhuriyet Kitap Eki,31 Mayıs 2001,sayı 589
  • Zarifoğlu,Yetişkin Okurun Çocukluğuna Seslenen Bir Çocuk Yazarıdır / Konuşan H.Salih Zengin,Kitap Haber,Şubat-Mart 2003,sayı 15
  • Serüvenini Seven Şair, Zarifoğlu / Konuşan İbrahim Sadri,Kitap Dergisi,Temmuz-Ağustos 1989,sayı 29-30
  • Okuma Alışkanlığı Sarmalı Çocuk Edebiyatı ile Çözülür / Konuşan Mustafa Aldı.Umran Dergisi,Şubat 2008,sayı 162
  • Kitap ve Okuma Alışkanlığı Üzerine / Kipat Bülteni.Ankara,2006,sayı 1
  • Okuma Alışkanlığı Sarmalı Çocuk Edebiyatı İle Çözülür / Konuşan Mustafa Aldı, Umran Dergisi, Şubat 2008, sayı 162
  • İki Masal Dünyası Arasında Kalan Çocuklar / Konuşan İsmail Karakurt
  • Çocuk Dilini İyi Bilen Bir Diş Hekimi Arıyorum / Konuşan İsmail Karakurt. Hospitadent Çocuk Dergisi, Ocak, Şubat, Mart 2009, sayı 2
  • Yazdıklarımın Botu Zamana Direneceklerin Boyu Kadardır / Konuşan Nurettin Durman, www.dunyabizim.com
  • Fazıl Hüsnü Dağlarca: Şairlerin Yolunu Çocuklar Aydınlatır / Mustafa Ruhi Şirin. Türk Edebiyatı Dergisi, Kasım 2008, sayı 421
  Çocuklarla Yaptığı Konuşmalardan Birkaçı

  • İlk Adım Çocuktur / Konuşan Muharrem Tahsin,Filiz Çocuk gazetesi
  ( Bulgaristan ). 14 Aralık 2001,yıl 9,sayı 16
  • İnsanlığın En Büyük Ödevi: Çocuk / Konuşan Emrullah Bulut,Sarmaşık Kültür Dergisi,Nisan 2005,sayı1
  • Çocukluk İnsanın Anı Sığınağıdır / Konuşan Vural Kaya, ( www.beyazbulut .com )
  • Çocuk Benim Okulum Oldu / Konuşan Merve Emirza, Milli Eğitim Bakanlığı Elma Şekeri Çocuk Dergisi,Nisan 2004,sayı16
  • Çocuk Acıları Dünyadan Daha Büyük / Konuşanlar Zeynep Serbest-Gülnihal Çarbaş
  • Çocuğu Konuşmak Dünyayı Konuşmak Demektir / Konuşanlar Ekrem Koçer-Meltem Çolak,Gökyüzü Dergisi,Haziran 2005,sayı 4
  • Bin Yıl Yaşasam da Yine Çocukların Safında Kalmak İsterim / Özel Söyleşi: İdil Çalışlar
  • Çocuklarla Konuşur Gibi Şiir Yazıyorum / Engin Şen, Fadime Ünlü, Hamza Sarıkaya, Hatice Güllü, Nebile Bakır, Refik Akkaya, Safiye Şen, Zehra Doğan. İncir Çekirdeği, 2011 Kış-Bahar, sayı 2
  Dünya Dillerinde Yayımlanmış Kitapları

  Rumence:
  • Turturica din ceasul cu cuc ( Guguklu Saatin Kumrusu ) çeviren İon Arion.Bucureşti:Editura Gutinul Bai Mare,1995

  Makedonca:
  • Cohobhja ( Masal Mektuplar-Düşlemeler Başlığıyla) çeviren Stevan C. Stanoeski-Ülker Dişo Ülkü, Deniz Yayınevi, Üsküp, 1996

  Azerice:
  • Zengli Saatin Kumrusu ( Guguklu Saatin Kumrusu ).Çeviren :Ali Samedli.Bakı: Şirvanneşr,2006

  Almanca
  • Die Turtel In Der Kuckucksuhr ( Guguklu Saatin Kumrusu ), çeviren Sara Heigl. Onel Verlag, 2008

  Arapça
  • Her Çocuğun Bir Yıldızı Var / çeviren Sabri Tevfik Hamam, Safeer Yayınevi, Kahire, 2008

  Macarca
  • Dünyaya Gülen Adam / çeviren Éva Csáki, Napkút Kiadó, Budapeşte, 2009

  Urduca
  • Her Çocuğun Bir Yıldızı Var / çeviren Halil Toker, Multı Medya Affaire, Lahore, 2009
  • Aslankuş / çeviren Halil Toker, Multı Medya Affaire,
  Çevrilmiş Kitapları:

  Her Çocuğun Bir Yıldızı Var / Urduca- -Arapça
  Aslankuş / Urduca – Farsça
  Guguklu Saatin Kumrusu / Almanca, Rumence, Azirice
  Dünyaya Gülen Adam / Macarca, Özbekçe, Arapça
  Kuş Ağacı / Farsça
  Bülbül ile Leylek / Farsça
  Bir Şemsiyem Olsa Kuşlardan / Sırpça-Boşnakça
  Geceleri Mızıka Çalan Kedi / Macarca
  Kurultay Yayınları

  I.İSTANBUL ÇOCUK KURULTAYI
  ( 26-27 HAZİRAN 2000 )


  Yayıma Hazırladığı Kurultay Kitapları

  • I. İstanbul Çocuk Kurultayı İstanbul Çocuk Raporu ( Yrd. Doç. Dr. Sevgi Usta Sayıta ile ). İstanbul: İstanbul Çocukları Vakfı Yayınları, 2000.
  • I. İstanbul Çocuk Kurultayı Bildiriler Kitabı ( Yrd.Doç Dr. Sevgi Usta Sayıta ile ). İstanbul: İstanbul Çocukları Vakfı Yayınları, 2000
  • I. İstanbul Çocuk Kurultayı Projeler Kitabı ( Yrd.Doç Dr. Sevgi Usta Sayıta ile ). İstanbul: İstanbul Çocukları Vakfı Yayınları, 2000
  • I. İstanbul Çocuk Kurultayı Araştırmalar Kitabı ( Yrd.Doç Dr. Sevgi Usta Sayıta ile ). İstanbul: İstanbul Çocukları Vakfı Yayınları, 2000
  • I. İstanbul Çocuk Kurultayı Çocuk Görüşü Kitabı –Lütfen Bizi Dinleyin-Mustafa Ruhi Şirin. İstanbul: İstanbul Çocukları Vakfı Yayınları,2000
  • I. İstanbul Çocuk Kurultayı Kurultay Tutanağı Kitabı. ( Yrd.Doç Dr. Sevgi Usta Sayıta ile ).İstanbul: İstanbul Çocukları Vakfı Yayınları,2000
  • I. İstanbul Çocuk Kurultayı Kararlar Kitabı. ( Yrd.Doç Dr. Sevgi Usta Sayıta ile ). İstanbul: İstanbul Çocukları Vakfı Yayınları,2000


  Çocuk Hakları Merkezli
  Kent Ölçekli Çocuk Raporu

  • İstanbul Acil Çocuk Eylem Planı

  I. Mustafa Ruhi Şirin tarafından Ağustos 2000 tarihinde yazılmış; İstanbul Çocuk Kurultayı İzleme Kurulu tarafından Ekim 2000 tarihinde kabul edilmiştir.
  Yayıma Hazırladığı Kongre Yayınları
  I.TÜRKİYE ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUKLAR KONGRESİ
  ( 23-25 Eylül 2004, İstanbul )


  • I. Türkiye Üstün Yetenekli Çocuklar Seçilmiş Makaleler Kitabı ( Mustafa Ruhi Şirin, Prof. Dr. Adnan Kulaksızoğlu, Doç. Dr. Ahmet Emre Bilgili ). İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları,2004
  • I. Türkiye Üstün Yetenekli Çocuklar Kongresi Bildiriler Kitabı ( Mustafa Ruhi Şirin, Prof. Dr. Adnan Kulaksızoğlu, Doç. Dr. Ahmet Emre Bilgili ). İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları,2004
  • I. Türkiye Üstün Yetenekli Çocuklar Kongresi Durum Tespiti Raporu İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları,2004
  • I. Türkiye Üstün Yetenekli Çocuklar Kongresi Üstün Yetenekli Çocuklar El Kitabı Metin Uzun. İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları,2004
  • I. Türkiye Üstün Yetenekli Çocuklar Kongresi Üstün Yetenekli Çocuk Görüşü Kitabı –Bence,Biz- İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları,2004
  • I. Türkiye Üstün Yetenekli Çocuklar Kongresi Ön Strateji Raporu ( Prof. Dr. Füsun Akarsu, Doç. Dr. Ayşenur Toğrol, Dr. Buket Yakmacı Güzel, Mustafa Ruhi Şirin ) İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları,2004
  • I. Türkiye Üstün Yetenekli Çocuklar Kongresi Strateji Raporu ( Mustafa Ruhi Şirin, Prof. Dr. Adnan Kulaksızoğlu, Doç Dr. Ahmet Emre Bilgili ) İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları,2004
  • I. Türkiye Üstün Yetenekli Çocuklar Kongresi Kongre Tutanağı Kitabı ( Mustafa Ruhi Şirin, Prof. Dr. Adnan Kulaksızoğlu, Doç Dr. Ahmet Emre Bilgili).İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları,2004


  Üstün Yetenekli Bireylerin Eğitimi Strateji Belgesi

  • I.Türkiye Üstün Yetenekli Bireylerin Eğitimi Stratejisi ve Uygulama Planı ( 2012-2016 ). Millî Eğitim Bakanlığı, Çocuk Vakfı, TÜBİTAK-TÜSSİDE işbirliğinde ) Yazım Grubu: Prof. Dr. Füsun Akarsu, Necmettin Oktay, Mustafa Ruhi Şirin. Mayıs 2011  HABİTAT II Konferansı İçin Şehir ve Konut Üzerine Düşünceler / Turgut Cansever.Yayıma Hazırlayan Mustafa Ruhi Şirin. Hak-İş Araştırma Dizisi Yayınları, İstanbul, Kasım 1995


  I.TÜRKİYE ÇOCUK HAKLARI KONGRESİ
  ( 25-27 Şubat 2011, İstanbul )

  • Haklarımla Çocuğum !.. BM Çocuk Hakları Sözleşmesi ( Resmi Metin ) İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları, Şubat 2011

  • Haklarımı Çalmayın !.. Çocuk Hakları Sözleşmesi Kitabı ( Çocuklar İçin Uyarlama ) İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları, Şubat 2011

  • Sesimizi Kim Duyacak !.. 2010 Çocuk Görüşü Raporu Hazırlayan Mustafa Ruhi Şirin. İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları, Şubat 2011

  • Sevinci Eksik Şiirler Çocuk Hakları Şiir Kitabı ( Antoloji ) Hazırlayan Mustafa Ruhi Şirin. İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları, Şubat 2011

  • Aynaya Gülerek Bak Çocuk Hakları Hikâye Kitabı ( Antoloji ) Hazırlayan Mustafa Ruhi Şirin. İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları, Şubat 2011

  • Aynam Çocuk Sesli Bir Deniz Çocuk ve Çocukluk Şiir Kitabı ( Antoloji ) Hazırlayan Mustafa Ruhi Şirin. İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları, Şubat 2011

  • Resimli Alfabedir Çocuk Çocuk ve Çocukluk Hikâye Kitabı ( Antoloji ) Hazırlayan Mustafa Ruhi Şirin. İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları, Şubat 2011

  • Dünyadan Büyüktür Çocuk Çocuk ve Çocukluk Deneme Kitabı ( Antoloji ) Haz. Mustafa Ruhi Şirin. İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları, Şubat 2011

  • Çocuk Hakları ve Medya El Kitabı Hazırlayan Mustafa Ruhi Şirin. İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları, Şubat 2011

  • Çocuk Bildirileri Kitabı Yayına Hazırlayan Prof. Dr. Aydın Gülan, Mustafa Ruhi Şirin, Memduh Cemil Şirin. İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları, Şubat 2011

  • Yetişkin Bildirileri Kitabı 1-2 Yayına Hazırlayan. Prof. Dr. Aydın Gülan, Mustafa Ruhi Şirin, Memduh Cemil Şirin. İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları, Şubat 2011

  • I. Türkiye Çocuk Hakları Stratejisi ( Yazım Grubu: Uğur Değirmencioğlu, Prof. Dr. Ertan Eğribel, Prof. Dr. Aydın Gülan, Dr. Özcan Kars, Necmettin Oktay, Mustafa Ruhi Şirin ) Yayına Hazırlayan. Mustafa Ruhi Şirin, Prof. Dr. Aydın Gülan. İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları, Şubat 2011

  • I. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi Kongre Tutanağı Kitabı, Yayına Hazırlayan. Ahmet Akçakaya, Prof. Dr. Aydın Gülan, Mustafa Ruhi Şirin. İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları, Şubat 2011

  • I. Türkiye Çocuk Hakları Stratejisi ( 2012-2012 ) ( Yazım Grubu: Prof. Dr. Fatma Selda Bülbül, Uğur Değirmencioğlu, Prof. Dr. Ertan Eğribel, Prof. Dr. Aydın Gülan, Dr. Özcan Kars, Yusuf Ahmet Kulca, Necmettin Oktay, Mustafa Ruhi Şirin ) Yayına Hazırlayan. Mustafa Ruhi Şirin, Prof. Dr. Aydın Gülan . İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları, Şubat 2011


  Albüm

  • Her Çocuk Haklarıyla Doğar !.. Resimli Çocuk Hakları Kültürü Kitabı Y Yayına Hazırlayan. Mustafa Ruhi Şirin. İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları, Şubat 2011

  • Güzel Bir Dünyada Yaşama Hakkım Var !.. Hakları Çalınmış Çocuklar Fotoğraf Albümü. Yayına Hazırlayan. Mustafa Ruhi Şirin. İstanbul: Çocuk Vakfı Yayınları, Şubat 2011
  Raporlar /Projeler

  Raporlar

  • Yeni Binyılda Dünya Çocuklarının Durumu 2000 ( Hakları Çalınmış Çocuklar Raporu ) ( www.cocukvakfi.org.tr )
  • Türkiye Aile ve Çocuk Faaliyet Raporu 2003 ( www.cocukvakfi.org.tr )
  • Türkiye’de Çocuk Gerçeği Raporu Ekim 2006 ( www.cocukvakfi.org.tr )
  • Türkiye’nin Okuma Alışkanlığı Karnesi Eylül 2006 (www.cocukvakfi.org.tr)


  Projeler

  • Çocuk Vakfı
  • I.İstanbul Çocuk Kurultayı Projesi ( İstanbul Valiliği İstanbul Çocukları Vakfı işbirliğinde )
  • I. Türkiye Üstün Yetenekli Çocuklar Kongresi ( 23-25 Eylül 2004 ); ( Milli Eğitim Bakanlığı, Marmara Üniversitesi, Çocuk Vakfı işbirliğinde ) ( Doç.Dr. Ahmet Emre Bilgili, Prof. Dr. Adnan Kulaksızoğlu, Mustafa Ruhi Şirin)
  • Türkiye Çocuk Hakları Koalisyonu Bildirgesi ve Yönergesi.( 2001)
  • Karagöz Okulu ( Tacettin Diker – Ahmet Akçakaya ile )
  • Okuyan Şehir Sakarya ( 2005, 2006, 2007 yılları arasında Sakarya’da gerçekleşen kent ölçekli okuma alışkanlığı projesi )
  • Çocuk Hakları Okulu ( 20 Kasım 1999’da Çocuk Vakfı’nda başlayan kuram ve uygulamaya yönelik proje )
  • Çocuk Edebiyatı Okulu ( 1992 )
  • Aile ve Çocuk Müsteşarlığı Kurulmasına Yönelik Proje ( Dr. Necmettin Turinay – Doç. Dr. Aydın Gülan ile- 2000 )
  • Türk Çocuk ve İlkgençlik Edebiyatının Dünya Dillerine Çevrilmesi Projesi. ( Çocuk Vakfı’nın Ocak 2007’de başlattığı ve 45 dilde tanıtım ve çeviri çalışmalarını sürdürdüğü proje )
  • Okuyan Türkiye Projesi ( Cevdet Karal ile- 2003 )
  • Çocuk Başlangıçtır ( İbrahim Akar ile -2001- Çocuk Vakfı – Unicef Türkiye Temsilciliği, Türkiye Çocuk Hakları Koalisyonu için )
  • Örgün Eğitimde Üstün Yetenekliler İçin Bağımsız Oda Modeli ( Prof. Dr. Füsun Akarsu ile -2005 )
  • I.Türkiye Çocuk Hakları Kongresi ( 25-27 Şubat 2011, İstanbul ); ( İstanbul Üniversitesi, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Çocuk Vakfı işbirliğinde )


  • Çocuklar İçin Şefkate Çağrı başlığı altında uygulanan projeler.

   Öksüzler ve Yetimler Günü
   Köy Okullarına Çocuk Kitabı Armağan Edelim Projesi
   Bosna Çocuksuz Kalmasın !
   Kosava’lı Çocuklar için Çağrı
   İstanbul’daki Çeçen Çocuklara Evlerimizi Açalım
   Deprem Çocuklarıyla Hayatı Paylaşalım ( 17 Ağustos 1999 Sakarya depremi nedeni ile – 17 Ağustos 1999 / 23 Nisan 2000 ).

  Ödüller

  • Masal Mektuplar Türkiye Yazarlar Birliği tarafından yılın çocuk kitabı ( 1983 ).
  • Dünden Bugüne Çocuk Edebiyatımız Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ( 1985 ) ve Türkiye Milli Kültür Vakfı ( 1985 ) radyo programı ödülü.
  • Gülücük Türkiye Milli Kültür Vakfı televizyon çocuk programı ödülü ( 1986)
  ( Ekrem Oymak ile ).
  • Kuş Ağacı ( Nazan Erkmen’in resimleri ile ) Unesco Asya Kültür Merkezi Resimli Çocuk kitapları 2. Ödülü ( 1993 ).
  • Karaman Valiliği Türk Dili Ödülleri çocuk edebiyatı dalında, ( 2003 ).
  • Türkçem Dergisi ( Kosova ) yılın ödülü ( 1999 )
  • Çocuk Edebiyatçıları ve Sanatçıları Biriliği 23 Nisan Çocuk Edebiyatına
  Hizmet Ödülü ( 2001 )
  • 12. Uluslararası Balkanlar Türk Kültürü Hizmet Ödülü ( 2007 )
  • Türkiye Çocuk Zirvesi Çocuk Dostu Ödülü ( 2010 )

  Hakkında Yapılan Yüksek Lisans Tezleri

  • Çocuk Şiirleri Üzerine Bir İnceleme ve Mustafa Ruhi Şirin / Yüksek Lisans Tezi Hazırlayan: Beyhan Kanter Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Elazığ, 2003

  • Sosyal Bilimler Derslerinde Çocuk Edebiyatı Ürünlerinden Yararlanma ( Mustafa Ruhi Şirin Örneği ) / Hazırlayan: Hüseyin Mertol. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, 2009

  • Mustafa Ruhi Şirin’in Çocuk Edebiyatına Dair Görüşleri ve Eserleri / Hazırlayan: Mehlika Karagözoğlu İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı, 2010  Hakkında Yapılmakta Olan Doktora Tezi

  • Mustafa Ruhi Şirin’in Türk Çocuk Edebiyatındaki Yeri ve Eserlerinin Eğitsel Değeri Üzerine Bir İnceleme / Hazırlayan: Yasin Mahmut Yakar Erzurum Atatürk Üniversitesi


  Hakkında Yapılmış Doçentlik Tezi

  • Mustafa Ruhi Şirin’in Dünyaya Gülen Adam Kitabındaki Nasrettin Hoca Fıkra Örneklerinin İncelenmesi / Hazırlayan Dr. Sabri Tevfik Hammam. Suhağ Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri-Türkçe Bölümü. Suhağ Edebiyat Fakültesi Dergisi, Yıl 2007, I. Bölüm, sayı 30


  ( elmek: dunyaninenkucukcocugu@hotmail.com ; cocukvakfi@hotmail.com )
  Facebook / Mustafa Ruhi Şirin
  Twitter / mruhisirin

  Düzenleme Tarihi
  9 Mayıs 2011
Favorite Quotes
 • No favorite quotes to show
Contact Information
 • No contact info to show