Posts

Depresję stwierdza się u 2% dzieci (dotyka ona równie często dziewczynki i chłopców) oraz nawet u 8% nastolatków (częściej chorują dziewczęta). Szacuje się, że szeroko rozumiane zaburzenia depresyjne mogą występować 20% nastolatków, a niektóre źródła podają, że objawy depresyjne stwierdza się u blisko co trzeciego nastolatka.

Depresja jest stanem charakteryzującym się długotrwale obniżonym nastrojem oraz szeregiem innych objawów psychicznych i somatycznych. Depresja rozumiana jako choroba należy do grupy zaburzeń nastroju. Jej przebieg może być przewlekły, ze stałym nasileniem objawów lub może ona przyjmowa...
mp.pl

Ma 32 lata. Na czterech zmianach w Afganistanie Marcin miał mnóstwo szczęścia. Nie był nawet w sytuacji, o której mógłby powiedzieć, że „śmierć zajrzała mu w oczy”. W porównaniu z wieloma kolegami – fuksiarz. Kilka miesięcy po powrocie z misji wylądował jednak w Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego.

Marcin to statystyczny pacjent weteran Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego. Nie był ranny. Nie ma nawet typowego PTSD, ale wymaga leczenia. Jest starszym szeregowym. Ma 32 lata. Na czterech zmianach w Afganistanie Marcin miał mnóstwo szczęścia....
polska-zbrojna.pl
Photos
Posts

Każdy z nas musi radzić sobie z problemami. Zobacz, czy nie reagujesz nadmiernym stresem i jak wyglądają zaburzenia adaptacyjne.

Zaburzenia adaptacyjne to stan subiektywnego dyskomfortu psychicznego i napięcia emocjonalnego (często powiązanego z objawami somatycznymi), jaki pojawia się w obliczu silnie stresującego wydarzenia lub konieczności przystosowania się do znaczącej zmiany życiowej.

Zaburzenia adaptacyjne są reakcją na ważne, zwykle negatywne, wydarzenia życiowe. Stanowią efekt trudności w przystosowaniu się do nowych okoliczności.
zdrowie.tvn.pl

W Klasyfikacji zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania ICD - 10 ostrą reakcję na stres i zaburzenia adaptacyjne zalicza się do zaburzeń nerwicowych. Co kryje się pod tymi terminami i czym się różnią?

Gdy w naszym życiu zachodzą znaczące zmiany tj. śmierć bliskiej osoby, utrata pracy czy migracja, psychika potrzebuje trochę czasu, by wrócić do równowagi. Czym charakteryzuje się ten okres przejściowy? I co, gdy mimo mijających lat nie potrafimy się zaadoptować do nowych realiów?
zdrowie.gazeta.pl

Zaburzenia odżywiania stają się coraz bardziej powszechne w dzisiejszym społeczeństwie. Kult ciała propagowany w mediach oraz inne czynniki przyczyniają się do częstszego stawiania przez profesjonalistów tego typu diagnoz.
Najbardziej znane zaburzenia w sferze odżywiania to tak zwane zaburzenia specyficzne, czyli anoreksja psychiczna (anorexia nervosa) oraz bulimia psychiczna (bulimia nervosa), o których mowa będzie w dalszej części artykułu. Wyróżniamy także zaburzenia niespecyficzne, związane z czynnikami psychologicznymi, a są to między innymi: zespół jedzenia nocnego, zespół objadania się czy popularna dziś otyłość.

wiecjestem.us.edu.pl

Chciałabym wam opowiedzieć o pewnym ciekawym eksperymencie. Kiedyś już o nim słyszałam, potem coś tam czytałam, po roku znowu obił mi się o uszy. Jednak jakoś nigdy w pełni nie doceniłam wniosków z niego płynących.

Co robi z człowieka głód? Chciałabym wam opowiedzieć o pewnym ciekawym eksperymencie. Kiedyś już o nim słyszałam, potem coś tam czytałam, po roku znowu obił mi się o uszy. Jednak jakoś nigdy w pełni nie doceniłam wniosków z niego płynących. Aż do niedawna - kiedy to ponownie poja...
wilczoglodna.pl

Zaburzenia odżywiania występują najczęściej u osób pochodzących z klasy średniej lub wyższej. Niewątpliwie kobiety wykonujące zawody związane z atrakcyjnością zewnętrzną (aktorki, modelki, prezenterki telewizyjne), aktywnością fizyczną i dietą (dziewczęta w szkołach baletowych, kobiety uprawiające sporty wyczynowe) są najbardziej narażone na ryzyko zachorowania na zaburzenia odżywiania. Zaburzenia odżywiania występują głównie u dziewcząt i młodych kobiet, bardzo rzadko zdarzają się u płci męskiej. Ujawniają się między 11 a 25, najczęściej między 16 a 20 rokiem życia.

Czym są zaburzenia odżywiania? Źródła podają, że są to jednostki chorobowe charakteryzujące się zaburzeniem łaknienia na podłożu psychicznym. Podzielić je możemy na dwie grupy: zaburzenia specyficzne i zaburzenia niespecyficzne. W mojej pracy chciałabym się skupić
dietetycy.org.pl

Jedną z przyczyn zaburzeń odżywiania może być presja ze strony rodziców. Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko było najmądrzejsze i najładniejsze i nie ma w tym nic złego. Problem rodzi się dopiero, kiedy rodzice na siłę próbują dopasować dziecko do swojego wyobrażenia. Może to rodzić w dziecku przekonanie, że rodzice nie będą go kochać, o ile nie będzie idealne, a w dorosłym życiu przekładać się na przekonanie, że tylko idealni ludzie są coś warci. Może to budzić niechęć do samego siebie i przekładać się na próbę utrzymania perfekcyjnej sylwetki za wszelką cenę.

Istnieje wiele rodzajów zaburzeń odżywiania. Są to anoreksja, bulimia, jedzenie kompulsywne, napady objadania się czy zespół jedzenia nocnego. Każde z nich jest jednostką chorobową, którą powinno się leczyć, ale u źródeł wszystkich leżą podobne przyczyny. Należy też pamiętać, ...
zwierciadlo.pl

Zaburzenia odżywiania to nie fanaberia. Spośród wszystkich zaburzeń psychicznych mają najwyższy wskaźnik śmiertelności. To wyniszczające choroby, które wiążą się z fizycznym i psychicznym cierpieniem. Podejrzewasz, że problem dotyczy kogoś, kogo kochasz? Jak wynika ze statystyk, osoby dotknięte zaburzeniami łaknienia o podłożu psychicznym zwlekają przeciętnie 149 tygodni, zanim zgłoszą się po profesjonalną pomoc. To prawie trzy lata! Trzy lata za późno.

Nie zadziała "Wyglądasz jak szkielet", "Niszczysz się" ani „Jak możesz mi to robić?". Wobec osób dotkniętych takimi zaburzeniami jak anoreksja czy bulimia często czujemy się bezradni. Co zatem mówić? Czego unikać? Jak okazywać wsparcie?
focus.pl

Powrót do zdrowia po chorobie psychicznej jest trudny – choć jej objawy stopniowo ustępują, pacjenci muszą radzić sobie z dolegliwościami wywoływanymi przez terapię.

Dlaczego niektórzy pacjenci psychiatryczni przestają brać leki? Nie dlatego, że nie chcą wyzdrowieć. Powodem są najczęściej niepożądane skutki uboczne terapii
focus.pl

Grupa brytyjskich i hongkońskich naukowców przeprowadziła ostatnio wielką metaanalizę, w trakcie której zebrano i przerobiono wyniki niemal 200. innych, wcześniejszych badań tworząc większy, dokładniejszy zbiór danych.

Skutki nałogowego palenia papierosów są doskonale znane - wiadomo czym grozi wypalanie pół paczki czy paczki dziennie. Wydawać by się mogło, że ograniczenie ilości wypalanych papierosów do zaledwie jednego dziennie pozwoli znacznie ograniczyć negatywne skutki palenia, j...
geekweek.pl

Stres może dopaść nas wszędzie, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak sobie z nim radzić. Bez względu na to, jakimi ludźmi nie jesteśmy, bywają w naszych życiach sytuacje, które wywołuję dobrze znany każdemu ucisk na żołądku. Jednak stres to tylko reakcja na pewne bodźce.

Odpowiednio kontrolowany napływ myśli i emocji sprawia, że mimo niepewnej sytuacji postępujemy mądrze i tak jak trzeba. Ten artykuł pokaże Wam kilka technik, sztuczek na pozbycie się stresu.
odkrywamyzakryte.com

Z analiz amerykańskiego towarzystwa psychologicznego aż 94 proc. rodziców próbuje kontrolować dostęp dziecka do technologii. Jednocześnie czego prawie połowa uważa, że takie próby to nieustanna walka z wiatrakami. Trudno się dziwić, skoro przeciętny amerykański nastolatek korzysta ze smartfona średnio 5 godzin dziennie, nie licząc dzwonienia i pisania SMS-ów.

Ruch koncernu wymusili inwestorzy, zdaniem których Apple robił za mało, by walczyć z uzależnieniem dzieci od smartfonów i mediów społecznościwych. Firma już zapowiedziała, że zamierza dać rodzicom lepsze narzędzia do kontroli poczynań ich pociech w wirtualnym świecie.
newsweek.pl

Podstawowym komponentem zdrowia psychicznego jest umiejętność regulowania emocji, a te niekontrolowane stanowią poważną część wszelkiego rodzaju zaburzeń, takich jak na przykład depresja. Muzykoterapeuci doskonale zdają sobie sprawę z potęgi muzyki i wpływu, jaki ma na kontrolowanie emocji, dzięki czemu są w stanie pomóc wprowadzić swoich pacjentów w lepszy nastrój i kontrolować negatywne odczucia.

Muzyka jest sztuką, rozrywką, przyjemnością i lekarstwem, a jej uniwersalizm łączy całe narody i kultury. Jest także, a może przede wszystkim jedną z tych...
psychiatria.pl

Badania w Australii pokazały, że samotność może być czynnikiem pobudzającym dla chorób psychicznych, takich jak depresja, paranoja oraz stany lękowe. Z kolei przeprowadzona przez brytyjski rząd analiza w 2015 pokazała, że 11% starszych osób ma rzadszy kontakt z przyjaciółmi, rodziną i sąsiadami niż... raz w mięsiącu.

W tle decyzji jest kontynuacja dzieła zamordowanej polityk.
focus.pl

PTSD, a więc zespół stresu pourazowego (Posttraumatic Stress Disorder) pojawia się jako reakcja na tragiczne i silnie emocjonujące wydarzenie w życiu człowieka. Jego doświadczenie przekracza możliwości przystosowawcze osoby, wynikiem czego pojawia się szereg różnych objawów związanych z lękiem i trudnością powrotu do normalnego trybu życia. Warto poznać bliżej tą chorobę, aby móc ją zrozumieć i w razie konieczności być w stanie pomóc osobie nią dotkniętej.

PTSD, a więc zespół stresu pourazowego (Posttraumatic Stress Disorder) pojawia się jako reakcja na tragiczne i silnie emocjonujące wydarzenie w życiu człowieka....
portal.abczdrowie.pl