Photos
Posts
Listen to الشيخ هشام.. القضايا الأساسية by user750154244 #np on #SoundCloud
soundcloud.com
Image may contain: 2 people
رضا بركتي to Universal Youth Club for Palestine /Headquarter

حضور سفیر فلسطین
فی تونس فی خیمه منتدی الشباب العالمی الداعم لفلسطین

Posts
Image may contain: 2 people, people smiling, people standing
رضا بركتي to Universal Youth Club for Palestine /Headquarter

حضور الامین العام المبادره الوطنیه مصطفی برغوثی فی خیمه المنتدی فی تونس

زار وفد قيادي من حركة الصابرين نصراً لفلسطين "حصن"، الأخوة في كتائب الشهيد عبد القادر الحسيني.
alsabireen.ps
It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
Posted by Neda Institue
88 Views
88 Views
Neda Institue

گزارش اختصاصی شبکه فلسطین الیوم از موسسه تحقیقات و پژوهش های سیاسی علمی ندا

شبكة قدس الإخبارية‎ added 8 new photos.

#صور: قوات الاحتلال تقمع مسيرة قرية النبي صالح المناهضة للجدار والاستيطان الأسبوعية ظهر اليوم.

تصوير: معن خليفة | شبكة قدس الإخبارية

تلفزيون فلسطين Palestine tv‎ added 6 new photos — with ‎ابو عارف‎.

2015/3/13 قوات الاحتلال تقمع اعتصاما للمئات من المواطنين فوق الأرض التي تم تجريفها من قبل المستوطنين في اراضي قرية كيسان شرق بيت لحم.(عدسة:احمد مزهر\وفا)

تلفزيون فلسطين Palestine tv‎ added 6 new photos — with ‎مارث حامدي‎ and 2 others.

2015/3/13 اطفال فلسطينيون يتصدون لمراثون الاحتلال التهويدي للمدينه المقدسه.(عدسة:عفيف عميرة\وفا)

Image may contain: 3 people
Image may contain: 4 people
Mohammed Al-patsh added 2 new photos.

قيادة حركة المقاومة الاسلامية في حماس في زيارة لعضو المكتب السياسي لحركة الجهاد الاسلامي د.محمد الهندي لتهنئته بعودته للقطاع.

Image may contain: 1 person, sitting, phone and indoor
Neda Institue

http://nedains.com/fa/news/310201
یادداشت تحلیلی
ظرفیت‌های تسلیح کرانه باختری 1

رضا برکتی...
کارشناس مسائل فلسطین

تسلیح کرانه باختری (1)

مقدمه

تسلیح کرانه باختری به عنوان راهبردی عملیاتی در تاریخ 1/5/93 از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد. ایشان در این رابطه فرمودند: «این عقیده ما است که کرانه باختری هم مثل غزه باید مسلح شود. دست قدرت [لازم است] کسانی که علاقمند به سرنوشت فلسطینند اگر می‌توانند کاری بکنند، کار این است در آنجا هم باید مردم را مسلح کنند تنها چیزی که ممکن است از محنت فلسطینی‌ها بکاهد عبارت است از همین که دست قدرت داشته باشند بتوانند قدرت نمایی بکنند؛ والا با برخورد رام و مطیع و سازشکارانه، هیچ کاری به نفع فلسطینی‌ها انجام نخواهد گرفت و از خشونت این موجود خشن و خبیث و گرگ صفت چیزی کاسته نخواهد شد.» تسلیح کرانه باختری در صورت عملی شدن یکی از راهکارهای مؤثر در عرصه مقاومت خواهد بود که مطمئناً ضربههای جبرانناپذیری را به رژیم صهیونیستی وارد خواهد کرد و وحشت صهیونیستها را در دامنه قابل ملاحظه‌ای به دنبال خواهد داشت. از این رو تبیین ضرورت تسلیح کرانه باختری، یکی از موضوعات مهمی است که جایگاه این برنامه را در معادلات مقاومت فلسطین به روشنی نشان خواهد داد. گزارش حاضر در پی آن است تا ظرفیت‌های تسلیح کرانه باختری را از ابعاد مختلف بررسی کرده و در این چارچوب به سوالات زیر پاسخ دهد:

الف) استفاده از تسلیحات در مسیر مقاومت فلسطین از ابتدا تاکنون چگونه بوده است؟

ب) کرانه باختری برای تسلیح از چه ظرفیتهایی برخوردار است؟

الف) سیر تکاملی مقاومت در فلسطین

مردم فلسطین از زمان تشکیل رژیم صهیونیستی، شاهد جریانهای مبارزاتی و سیاسی متعددی در عرصه فلسطین بودند که به دلایل گوناگون از محور مبارزه با رژیم صهیونیستی خارج شدند. این جریانها تحت لوای ناسیونالیسم عربی، مارکسیستی نه تنها نتوانستند در مقابل اشغالگران به حداقل پیروزی دست پیدا کند بلکه اختلاف، تفرقه و تنش بین سطوح مختلف فلسطینی‌ها را نیز موجب شده بود. فقدان عامل دین و بالطبع نبود انگیزه‌های مبارزاتی اسلامی، مبارزۀ فلسطینیها را با چالشهای مهمی روبهرو کرد و این روند، ناکامی بیش از پیش فلسطینیان در مقابل رژیم صهیونیستی را در برداشت.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره)، صحنه مبارزاتی مردم فلسطین دچار تحول گسترده‌ای گردید زیرا یک الگوی متفاوت مبارزاتی برگرفته از انقلاب اسلامی ایران در منطقه و به ویژه در مبارزه فلسطینی‌ها علیه رژیم صهیونیستی، گسترش یافت. مهمترین دلیل مقبولیت و تعمیق شیوه مبارزاتی جدیدی که در ایران مبتنی بر شهادت، ایمان و تلاش برای نفی هر گونه استثمار و استعمار دنبال میشد، ناکارآمدی جریانهای سیاسی موجود در فلسطین در رویارویی با رژیم صهیونیستی بود.

این امر «انقلاب اسلامی» موجب شد قضیه فلسطین از یک مسئله عربی و ملی به مسئله اصلی جهان اسلام تبدیل شود و اندیشه‌های حضرت امام(ره) مبنی بر آزادی مسجدالاقصی به عنوان قبله اول مسلمین و معرفی اسراییل به عنوان غده سرطانی محور مبارزات اسلامی و بین‌المللی علیه رژیم صهیونیستی شد. وقوع انتفاضه اول پس از پیروزی انقلاب اسلامی را باید دلیل روشنی بر تأثیرگذاری رویکرد انقلاب اسلامی بر شیوه مبارزاتی در فلسطین دانست. در انتفاضه اول، قیام مردم فلسطین به شکل متفاوتی از گذشته بروز یافت به گونهای که هدف و نوع مبارزه مردم در این قیام با رویکرد محافظهکارانه آن در گذشته، تفاوتهای آشکاری داشت. مردم فلسطین در این رویداد با اشراف بر خلأهای مبارزاتی موجود، در چارچوب مدل انقلاب اسلامی به عنوان یک مدل موفق عمل کرده و از همین رو انتفاضه اول در مسیری متفاوت از تفکرات چپ و مارکسیستی و نیز ناسیونالیستی صرف، با یک گفتمان جدید آغاز شد. این سیر تحول در تاریخ مبارزاتی مردم فلسطین به عنوان تجربه موفق بازتاب یافت و زمینه‌ساز ظهور گروههای مقاومت اسلامی گردید. شکلگیری و گسترش گروههای مقاومتی و ابتکار عملهایی مانند انتفاضه سنگ و تحول آن در مرحله بالاتر به عملیات‌های استشهادی، چریکی و موشکی نشان از سیر صعودی رشد مقاومت در چارچوب مبارزه مسلحانه با رویکردی اسلامی در فلسطین بود. بدین ترتیب قبل از انتفاضه دوم گروههای مقاومت اسلامی نقش تعیین‌کننده‌ای پیدا کردند زیرا مردم فلسطین به راهکارهای سازشی همچون مذاکرات خوش‌بین نبوده و در مقابل از عملیات‌های استشهادی و نظامی علیه رژیم صهیونیستی استقبال می‌کردند. نظرسنجی‌های مختلف مبتنی بر حمایت مردم درفلسطین از ادامه مبارزه مسلحانه در مقابل مذاکره و سازش، اثبات روشنی برای این ادعاست.

پس از انتفاضه دوم، مقاومت و مبارزه مسلحانه با رژیم صهیونیستی به عملیات‌های نظامی و موشکی ارتقا پیدا کرد. جنگ‌های 22 روزه، 8 روزه و 51 روزه نشان دهنده مدل موفق این رویکردعلیه رژیم صهیونیستی بوده است. جنگ‌های سه گانه علیرغم خسارات جانی و مالی گسترده‌ای که به مردم نوار غزه وارد آورد، عقبنشینی و استیصال رژیم صهیونیستی را در عرصههای مختلف به دنبال داشت. از همین رو، مردم و گروههای مبارز فلسطین نتایج جنگ‌ها را به مثابه پیروزیهای قطعی خود نگریسته و همواره آمادگی خود را برای ازسرگیری مقاومت ابراز داشته‌اند. این موضع نه تنها در نوار غزه به عنوان موضع غالب مردم وجود دارد بلکه ساکنان کرانه باختری عملکرد گروههای مقاومت و مردم در نوار غزه را با دیده تحسین نگریسته‌اند. حمایت مقاومت از سوی مردم کرانه باختری به گونه‌ای بوده است که نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان و نیز رژیم صهیونیستی طی جنگ‌های مختلف ناگزیر بوده اند برای سرکوب این حمایت‌ها و مقابله با تحرکات مردمی کرانه، اقدامات امنیتی خود را چندبرابر کرده و در آماده باش به سر برند. بنابراین نتایج و دستاوردهای مقاومت مسلحانه با رویکرد اسلامی، اطمینان مردم فلسطین به مقابله مسلحانه را تثبیت کرده است. مردم فلسطین در نوار غزه، کرانه باختری و حتی فلسطینی‌های اراضی 1948 با اقدامات و عملکرد خود نشان داده‌اند که در صورت ایجاد بستر مناسب و وجود امکانات، مقاومت فلسطین را به یک انتفاضه همهگیر تبدیل خواهند کرد. از این رو میتوان نتیجه گرفت که تسلیح گروههای مقاومت و مردم فلسطین، تنها راه تحقق انتفاضه سوم است. این امر در باریکه غزه رخ داده و در کرانه باختری در حال شکل‌گیری است. رویدادی که میتوان انتفاضه نظامی علیه رژیم صهیونیستی نام نهاد.

ب) ظرفیتهای کرانه باختری برای تسلیح

کرانه باختری در عرصه‌های مردمی، جامعه‌شناختی، سیاسی، ژئوپلتیک دارای ظرفیت‌های عدیده‌ای برای تسلیح می‌باشد که تعدادی از آنها عبارتند از:

1- حمایت مردمی از مقاومت

درخصوص حمایت‌های مردمی می‌توان به راهپیمایی‌های گسترده در حمایت از مقاومت فلسطین و گروه‌های جهادی در کرانه باختری در ایام جنگ 51 روزه اشاره کرد اهالی کرانه باختری با حمایت گسترده از مقاومت مسلحانه نشان دادند که اولویتشان جنگ با رژیم صهیونیستی است نه مذاکره و سازش. در این خصوص می‌توان به بزرگترین تظاهرات فلسطینیان در 8 جولای 2014 اشاره کرد که رسانه‌های غربی از آن به عنوان بزرگترین و بی‌نظیرترین تظاهرات مردم فلسطین در یک دهه گذشته یاد می‌کنند. در این تظاهرات حدود 10 هزار نفر از فلسطینیان وارد خیابان‌های کرانه باختری شده و خواستار توقف کشتار در غزه و حمایت از مقاومت فلسطین در غزه بودند.(1)

2- عملیات‌های استشهادی

در یک سال گذشته چندین عملیات شهادت‌طلبانه به روش‌های مختلف در کرانه باختری رخ داد که منجر به کشته و زخمی شدن چندین صهیونیست و شهادت عاملان عملیات گردید. پلیس رژیم صهیونیستی ضمن تأیید این مسئله اعلام کرد که از طریق بازداشت جوانان فلسطینی درایست و بازرسی‌ها 14 عملیات استشهادی را در کرانه باختری در سال 2014 به شکست کشانده است. در این راستا 14 جوان فلسطینی بازداشت شدند. این در حالی است که در سال 2013 فقط 4 نفر به جرم عملیات استشهادی بازداشت شده بودند.(2)

3- نسل جدید فلسطین

یکی از مهمترین مسائلی که در دوره کنونی در کرانه باختری رقم خورده است ظهور نسل جدید، جوان و با انگیزه‌ای است که در ایام انتفاضه اول و دوم فقط کودکانی بودند که شاهد مبارزات مردم فلسطین بودند. این در حالی است که شواهد نشان می دهد اکثریت جوانان کرانه باختری گرایشات مبارزه مسلحانه داشته و آماده مبارزه نفس‌گیر با رژیم صهیونیستی هستند. در این خصوص خبرگزاری العربی الجدید در تاریخ 3/1/2015 به نقل از مجله بحانیه، چاپ اسراییل با انتشار گزارشی نوشت: عملیات‌های مبارزان فلسطینی علیه نظامیان و اهداف صهیونیست‌ها در سال 2014 به نحو چشمگیری افزایش یافت. این عملیات‌ها عبارتند از: پرتاب سنگ و بطری‌های آتش‌زا، اجرای عملیات نظامی، ربودن شهرک‌نشینان صهیونیست و حمله به سربازان اسراییلی. در سال 2014 هر روز یک عملیات به ثبت رسیده است و مجموع عملیات‌های صورت گرفته در این سال به 367 مورد می‌رسد بررسی و مقایسه آمارها نشان می‌دهد که دامنه عملیات‌های فلسطینیان در سال گذشته (2014) افزایش یافته و در مقایسه با عملیات‌های سال 2012 چهار برابر شده است و به بالاترین میزان در یک دهه گذشته رسیده است.(3) که این موضوع نشان دهنده رشد فزاینده و مشارکت جوانان در عملیات‌ها است طبق آمار منتشر شده در سال 2014 به دلیل قیام قدس شرقی، 2 هزار تن از جوانان فلسطینی دستگیر شدند که 25 درصد آنان زیر سن قانونی بودند.(4) این رشد قابل توجه مشارکت جوانان در صحنه مبارزاتی فلسطین نوید موج جدیدی از حرکت‌های اجتماعی- مقاومتی فلسطینیان دارد که رژیم صهیونیستی را بر آن داشته که حتی برای ورود به مسجدالاقصی شرایط سنی مشخص کرده و از ورود افراد زیر 40 سال به این مسجد ممانعت به عمل می‌آورد و این موضوع ترس و وحشت صهیونیست‌ها را از نسل جوان فلسطین نشان می‌دهد.

4- جنگ 51 روزه

پیروزی مقاومت در جنگ 51 روزه 2014 به فلسطینیان این نوید را ‌داد که افسانه شکست‌ناپذیر بودن یکی از ارتش‌های مطرح جهان دروغی بیش نیست و با رژیم صهیونیستی تنها می‌توان از مسیر تقابل نظامی و امنیتی و نه مذاکرات بی حاصل، برخورد کرد. با پیشبرد الگوی «تعیین شرط» پس از جنگ مقاومت، مردم فلسطین اطمینان بیشتری به مقاومت مسلحانه پیدا کرده‌اند زیرا تقابل نظامی، بستر تعیین شرط به نفع مردم فلسطین را به عنوان یک الگوی فوق‌العاده برای ادامه مبارزه فراهم می‌کند.

5- فلسطینی‌های اراضی اشغالی 1948

ظرفیت بسیار بالا و قابل ملاحظه فلسطینیان در اراضی اشغالی 1948، برای رژیم صهیونیستی همواره به عنوان یک تهدید محسوب شده است. جمعیت روبه رشد فلسطینی‌های 48، یکی از تهدیدات امنیتی رژیم صهیونیستی بوده است زیرا جمعیت ساکنان مناطق اشغالی طبق آمار، در پایان سال 2014 به 8 میلیون و 296 هزار نفر رسید که 6 میلیون و 218 هزار نفر آنان یهودی (9/74 درصد) و یک میلیون و 719 هزار نفر فلسطینی (7/20 درصد) هستند.(5) یعنی حدود 20 درصد جمعیت اراضی 48 را اعراب فلسطینی تشکیل می‌دهند که می‌توانند همچون بشکه باروتی در قلب رژیم صهیونیستی عمل کنند. اعتراضات گسترده ساکنین 48 نسبت به جنگ 51 روزه و محکوم کردن رژیم صهیونیستی به عنوان جنایتکار جنگی، مواضع آنان را به روشنی بازتاب داد.(6) دستگیری حدود 1500 نفر از فلسطینیان معترض در این منطقه و نیز اخراج حدود 70 نفر از آنان در جنگ اخیر مقاومت، نشان از ترس صهیونیست‌ها از آمادگی قابل ملاحظه جمعیت عرب‌های 48 برای رویارویی نظامی با صهیونیست ها است.(7)

6- بن بست مذاکرات سازش

بن بست مذاکرات رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان، یکی از عوامل وقوع انتفاضه دوم و قیام قدس شرقی در سال 2014 بوده است. در دوره کنونی نیز مقامات صهیونیستی و نیز طرف فلسطینی بارها بر بن بست مذاکرات سازش در سال 2014 اذعان داشته‌اند. رژیم صهیونیستی در 24 آوریل 2014 در پی حصول توافق آشتی میان جنبش‌های فتح و حماس برای تشکیل دولت وفاق ملی تصمیم به تعلیق مذاکره با تشکیلات خودگردان و اعمال مجازات‌های اقتصادی علیه آن گرفت.(8) محمود عباس نیز در 29 آوریل 2014 با مقصر دانستن اسراییل، شکست مذاکرات را اعلام کرد و شرط تحقق صلح را تعیین مرزهای رژیم صهیونیستی دانست.(9) اذعان به شکست مذاکرات حتی از سوی جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و میانجی مذاکرات سازش، مورد تأکید قرار گرفت. وی در اولین اظهارنظر خود پس از پایان مهلت نه ماهه مذاکرات فلسطینی- اسراییلی، تصمیمات و اقدامات طرفین را در این مدت عامل اصلی به بن بست رسیدن مذاکرات نه ماهه عنوان کرد.(10)
با توجه به اینکه آخرین دور مذاکرات، به دلیل ممانعت دولت رژیم صهیونیستی از آزادی مرحله چهارم اسرای ماقبل اسلو و افزایش شهرک‌سازی به بن بست رسید، امید ساکنان کرانه باختری به شیوه مذاکره و تعامل دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی به شدت کاسته شده است. در واقع زیاده خواهی‌های رژیم صهیونیستی گرایش به سمت انتفاضه سوم را تسهیل بخشیده است. از اینرو وضعیت کنونی یکی از بسترهای مهم برای وقوع انتفاضه نظامی به شمار می‌رود.

7- ظهور گروههای مقاومت در کرانه باختری

یکی از مهمترین رویدادهایی که اخیرا در کرانه باختری به وقوع پیوسته است، شکل گیری جریان‌های نوظهور در سازمان فتح است که خود را از جریان سازشکار جدا می‌داند و آمادگی خود را برای مبارزه مسلحانه اعلام کرده است. عملیات‌هایی که اخیرا توسط دستگاههای اطلاعاتی اسرائیل، گزارش شد، بخشی از اقدامات این جریانهای نوظهور در چارچوب مقاومت مسلحانه علیه این رژیم است. به عنوان نمونه اقدامات دو تیم عملیاتی در تاریخ‌های دسامبر 2014 و ژانویه 2015، نگرانی‌های بسیاری را برای دستگاه امنیتی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی به وجود آورد. یکی از این گروه‌ها وابسته به جبهه خلق برای آزادی فلسطین بود که در روستای بیت ریما در استان رام‌ا... فعالیت می‌کرده است.(11)

یکی دیگر از مهمترین جریانها، گردان‌های شهدای الاقصی هستند که در جنگ 51 روزه نقش بسزایی داشتند. این گروه در سال 2007 در کرانه باختری توسط محمود عباس خلع سلاح شده بودند اما دوباره در حال تجهیز و مسلح شدن هستند و در چندین نوبت اقدام به تیراندازی در کرانه باختری کرده‌اند.(12)

8- جنگ شهری و درگیری تن به تن

شهرک‌های موجود در کرانه باختری را می‌توان از دو منظر تهدید و فرصت، نظاره کرد:
1- تهدیدی برای فلسطین و یهودی‌سازی قدس
2- فرصتی مناسب برای یک جنگ تمام عیار شهری و تن به تن میان گروه‌های مبارز فلسطینی و شهرک‌نشینان صهیونیست.
بر اساس نگاه دوم، شهرک‌ها دسترسی و بستر مناسبی را برای اجرای عملیات‌های چریکی فراهم می‌کند. با توجه به اینکه شهرک‌های صهیونیستی درون مناطق فلسطینی‌نشین در هم تنیده شده است، می‌توان از این موضوع برای گسترش مبارزه به درگیری مسلحانه و خانه به خانه با رژیم صهیونیستی به نفع مقاومت استفاده کرد.

9- عملیات‌های استشهادی

دسترسی نسبتاً آسان به مناطق اشغالی امکان ازسرگیری عملیات‌های استشهادی موفقیت‌آمیز در راستای گسترش آن به انتفاضه نظامی را فراهم می‌سازد. این امر در سال 2014 ابعاد قابل ملاحظه‌ای به خود گرفت. عملیات معتز حجازی یکی از اسرای آزاد شده فلسطینی‌وابسته به جهاد اسلامی در (7 آبان 93) که یهودا گلیک یکی از افراطی‌ترین حاخام‌های صهیونیست را با گلوله ترور و زخمی کرد و سپس به شهادت رسید، یکی از مهمترین عملیات‌های استشهادی در سال 2014 بود. اقدام ابراهیم عکاری در 14 آبان که تعدادی از شهرک‌نشینان را در قدس اشغالی توسط خودرو زیر گرفت و همچنین چندین مورد از عملیات‌هایی که با چاقو منجر به زخمی و کشته شدن صهیونیست‌ها شد، نشان از بستر آماده عملیات‌های استشهادی و گسترش آن در سطح انتفاضه نظامی در کرانه باختری است.(13)

10- حملات موشکی

فقدان عمق استراتژیک برای اسراییل از کرانه باختری، یکی دیگر از مهمترین ظرفیت‌های کرانه باختری برای انتفاضه نظامی است. در برخی مناطق از کرانه باختری تا سواحل مدیترانه فاصله‌ای در حدود 13 کیلومتر است و یا بطور مثال: به نظر می‌رسد که القلقیلیه در آن سوی دیوار حائل کمترین فاصله را با تل آویو داشته باشند. فاصله آنها بیش از 7 کیلومتر نیست.(14) در تیررس بودن شهرک‌ها و شهرهای اسراییل از کرانه باختری نقطه قوتی است که در نوار غزه به دلیل مسافت طولانی‌تر، با موانع بیشتری مواجه است. از همین رو مقاومت می‌تواند از کرانه باختری با موشک‌هایی با برد کوتاه نیز صهیونیست‌ها را هدف قرار دهد. در واقع کرانه باختری می‌تواند به عنوان بازوی قوی در جنگ‌های آینده غزه با رژیم صهیونیستی، آتش‌باری دقیقی را بر روی مواضع اسراییلی داشته باشد.


همچنین فاصله 60 کیلومتری تلاویو با قدس، از دیگر ظرفیت های استراتژیک تسلیح کرانه باختری بوده (15)و می‌تواند نقش مهمی را در پیروزی انتفاضه نظامی بر عهده گیرد.
از این رو با تسلیح کرانه باختری و تشکیل مثلث مقاومت یعنی غزه، کرانه باختری، جنوب لبنان وسعت قابل ملاحظهای از سرزمینهای اشغالی در تیررس موشک‌های مقاومت قرار گرفته و عرصه را در جنگ‌های آتی برای رژیم صهیونیستی تنگ‌تر خواهد کرد.


11- جغرافیای مستعد کرانه باختری

منطقه کرانه باختری جغرافیای متفاوتی با نوار غزه دارد. نوار غزه منطقه‌ای نسبتاً هموار داشته و دارای پوشش گیاهی محدود است در حالیکه کرانه باختری از منطقه ناهموار و پوشش گیاهی گسترده‌تری نسبت به نوار غزه برخوردار است. همچنین مناطق کوهستانی کرانه باختری و نقاط مرتفع آن، این منطقه را نسبت به نوار غزه از امتیازات قابل ملاحظه جغرافیایی برخوردار کرده است. بیشترین ارتفاع از سطح دریا در کرانه باختری مربوط کوه تل عصور در منطقه نابلس با ارتفاع حدود 1022 متر است. این در حالی است که بیشترین ارتفاع از سطح دریا در غزه را تپه ابوعوده در منطقه خان یونس با ارتفاع 105 متر داراست. علاوه بر این وسعت منطقه کرانه باختری حدود 5661 کیلومتر مربع است که حدود 21 درصد فلسطین اشغالی را تشکیل می‌دهد، در حالیکه منطقه غزه حدود 360 کیلومتر مربع وسعت دارد.(16) نوار مرزی نامنظم کرانه باختری با اراضی اشغالی که در بعضی نقاط، وارد عمق سرزمین‌های اشغالی شده و یا در بعضی از مناطق اراضی اشغالی وارد کرانه باختری شده است و از چند جهت در محاصره طبیعی قرار دارد ، از دیگر ظرفیتهای مهم جغرافیایی در تسلیح کرانه باختری به شمار میآید. این امر انجام عملیاتهایی نظیر حفر تونل، شلیک موشک، انتفال سلاح و...را به صورت قابل ملاحظه‌ای تسهیل می‌کند.


نتیجه‌

تسلیح کرانه باختری یکی از راهکارهای موفق در مبارزه مقاومت فلسطین با رژیم صهیونیستی به شمار می‌رود. این مسئله مبتنی بر اصول زیر قابل اثبات است:

- مقبولیت و مشروعیت مقاومت مسلحانه با رویکرد دینی و اسلامی نسبت به جریانهای سکولار، آمادگی لازم را برای گسترش مبارزات مسلحانه علیه رژیم صهیونیستی در میان مردم فلسطین به ویژه کرانه باختری افزایش داده است.

- کرانه باختری دارای ظرفیت‌های قابل ملاحظه‌ای در ابعاد مختلف از جمله خاستگاه مردمی و بسترهای استراتژیک در مقابل رژیم صهیونیستی است که در صورت فراهم بودن حمایت لجستیکی می‌تواند ضربات جبران‌ناپذیری را به امنیت رژیم صهیونیستی وارد کند.

- تسلیح کرانه باختری با توجه به ظرفیت‌های مذکور، جنگ مرزی را به جنگ تن به تن با صهیونیست‌ها تبدیل کرده و این امر هزینه‌های اسرائیل را در برابر مقاومت، به نحو بارزی افزایش می‌دهد.

- انتفاضه و تسلیح دو عنصر جدا ناپذیر از یکدیگرند. وقوع انتفاضه نظامی فلسطین، روشن‌ترین نتیجه تسلیح کرانه باختری خواهد بود. از این رو امکان اتحاد مردم در نوار غزه با ساکنان کرانه و نیز عرب‌های 48 و هماهنگی اقدامات آنها به صورت چشمگیری گسترش خواهد یافت و انتفاضه سوم را بدون‌شک به انتفاضه نظامی تبدیل خواهد کرد.

__________________________________________________

پی‌نوشت‌ها:

1- http://www.newsweek.com/violent-clashes
2- خبرگزاری فلسطین الیوم جمعه 8 اسفند 93
3

- http://nedains.com/fa/news/309593
4- http://moheet.com/2014112/21/2195107%D8
5- http://www.aljabha.org/pringasp?89024
6- http://www.arabs48.com?mod=articles&10=111576
7- http://ar.timesofisrael.com
8- http://www.alhayat_i.com/newsite/netails.php…
9- http://paltimes.net/details/news/64692
10- http://paltimes.net/details/news/64836
11- خبرگزاری اخبار فلسطین جمعه 8 اسفند 93
12- http://www.amad.ps/ar/?Action=Details&ID=60860
13- http://www.arabs48.com/?mod=artic1es&ID=1146744
14- Byman, Daniel (2011) A High Price: The Triumphs and Failures of Israeli Counterterrorism, Oxford: Oxford University press, p. 349: https://books.google.com/books…
15- http://www.timeanddate.com/worldclock/distances.html?n=676
16- http://al-hakawati.net/Arabic/states/states18.asp

See More
It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
224,012 Views
شارك - شبكة قدس الإخبارية

#فيديو يسخر من جنود الاحتلال اللذين يواجهون المربطات في المسجد الأقصى.
شارك - شبكة قدس الإخبارية

شارك - شبكة قدس الإخبارية‎ added 10 new photos.

#صور| من البلدة القديمة في نابلس مساء اليوم.
:عدسة خليل كوّع

Image may contain: mountain, sky, outdoor, nature and water
تلفزيون فلسطين Palestine tv‎ is with Ahmad Soufan and 2 others.

عين قينيا - رام الله
عدسة : Ahmad Odeh

Image may contain: 2 people
Image may contain: 2 people
شبكة قدس الإخبارية‎ added 2 new photos.

حماس: اعتراف الاحتلال رسميًا وللمرة الأولى بإصابة 300 من جنوده بإعاقات مستديمة خلال عدوانه الأخير على غزة دليل إضافي على بسالة المقاومة وقدراتها القتالية العالية، وذلك يستدعي مكافأتها عربيًا لا تجريمها كما يحدث في المحاكم المصرية المسيّسة.

شبكة قدس الإخبارية

It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
14,982 Views
14,982 Views
Safa Press Agency

#شاهد | جنود الاحتلال يطلقون كلباً لإعتقال طفل فلسطيني بشكل وحشي

تلفزيون فلسطين Palestine tv‎ added 8 new photos — with Ehsan Zibari and 8 others.

صور جوية للمدينة المقدسة