Photos
Posts

سبز و بنفش

Green and purple.
Translated
Image may contain: 2 people, people smiling, people standing

چرا هموطنان در مقابل “رنج بلوچستان” بی تفاوت هستند؟
در هفته ای که درآوردن بخیه های یک کودک اصفهانی در بیمارستان، ملتی را به فغان و فریاد برآورد، قطع کردن وحشتناک سر یک نوزاد بلوچ توسط پزشک و پرستارغیربومی در بیمارستان دولتی چابهار موضوعی نبود که مایه دل نگرانی و اعتراض هموطنان “پراحساس و دردمند” را فراهم آورد.
http://melliun.org/iran/78470

Image may contain: 2 people, people sitting and indoor
Posts

برای دوستانی که علاقه به یادگیری گره چینی دارند، شماره آقایی عزیز اللهی را که در این هنر استاد است را می گذارم. در مورد اینکه آموزش می دهند و یا نه هیچ اطلاعی ندارم و همچنین در صورتی که آموزش می دهند ، در چه شهری آموزش می دهند نیز اطلاع ندارم.
موفق باشید
09133081826 .

سلام
با خودم فکر می کنم چگونه می شه مردم را تشویق کرد در تزیینات خونشون از گره چینی استفاده کنن. می دونین ، به نظر من گره چینی به همین صورتی که هست افراد کمی را تشویق می کنه تا اون را در خونه ها شون برای زیبایی بیشتر منزل به کار ببرن. اما اگه بشه گره چینی را با هنر های دیگر ترکیب کرد . اون موقع راه پیشرفت زیادی داره. باید با یه دید نو گره چینی را به کار برد. فکر نو. ایده تازه. بعد برای اون تبلیغات کرد. شمایی که این پیج را لایک کردین. ایده هاتون چیه. فکر می کنین چطوری میشه از یه هنر سنتی که در خانه های ایرانیان طرفداری نداره به یه هنری تبدیل کرد که مردم دوست داشته باشن تو خونه هاشون به کار ببرن. به صورتی که هزینه تمام شدشم پایین باشه تا توان همه برسه نه غفط افراد با تمکن مالی بالا. نظر شما چیه؟

No automatic alt text available.

در کدام کشور دنیا سابقه دارد؟

این پیکان در مسیر منتهی به آبشار "سوله دوکل" در شهر ارومیه به دره سقوط کرد. هیچ فریاد رسی پیدا نشد. جرثقیل هم که در ایران شده وسیله دار زدن مردم. با آگاهی از همین تغییر وظیفه چرثقیل مردم خودشان طناب آوردند و اتومبیل سقوط کرده را از دره بالا کشیدند. شاید در عقب مانده ترین کشورهای جهان هم چنین صحنه ای و چنین اقدامی نمونه نداشته باشد

No automatic alt text available.

گره چینی

از زمانهاي گذشته تا به امروز چوب يكي از عناصر دائمي مورد استفاده در معماري ايران بوده است. موقعيت ويژه اي كه چوب به عنوان يكي از مصالح ساختماني دارد تنّوع انواع آن باعث شد تا از اين عنصر استفاده هاي بسياري بشود و از پوشش پشت بامها گرفته تا قاب هاي تزئيني پنجره ها و ساخت اشياء فلزي، چوب مورد استفاده قرار گيرد.

هنرمندان با ذوق و خلاّق ايراني در جهت زيباتر شدن بناها و ساختمانها توانسته اند آثاري خلق كنند كه هركدام به عنوان هنري مجزا مورد توجه قرار گيرند. كه منبّت، خاتم،... معرّق، گره چيني و مشبك و ... از آنجمله هستند. از سابقه " گره چيني و مشبّك" در ايران اطلاع دقيقي در دست نيست.

برخي پژوهشگران احتمال داده اند استفاده از اين هنر چه در حالت مشبّك و چه در حالت آلت و لغت از دوران خلفاء عباسي شروع شده و در قرن ۶ تا ۸ هجري قمري در مصر و سوريه متداول شده است و از همان زمان به ايران رسيده است.

از اين سبك كار معمولاً در ساخت درهاي اماكن مقدسه،‌ مقابر، منابر، و از مشبّك در پنجره هاي منازل و كاخها، نرده ها استفاده مي شده است. از دوران صفويّه به بعد تعبيه شيشه هاي رنگي در چوب هاي مشبّك رايج شده و اصطلاحاً به "ارسي" مشهور گرديد.

از استادان بي بديل اين هنر مرحوم استاد غلامرضا آقا ابراهيميان است كه آثار باارزشي از او در مقرنس كاري،‌ قطاربندي، رسمي بندي،‌ مشبّك و گره چيني در عتبات عاليات و بناهاي تاريخي اصفهان موجود است. كليه درها و پنجره هاي هتل عباسي نيز از آثار اين هنرمند است.

در حال حاضر سازمان ميراث فرهنگي علاوه بر تأسيس كارگاههاي مرمت گره چيني و مشبّك اقدام به برگزاري دوره هاي كوتاه آموزش اين هنر براي علاقمندان كرده است.

از ديگر استادان اين هنر اصيل و قديمي مي توان به مرحوم استاد مهدي عشّاقي، استاد علي عباس عشّاقي، استاد مهدي اوليائي و استاد علي مظاهري اشاره كرد.

See More
No automatic alt text available.
گره چینی(هنرهای دستی اصفهان)‎ added 3 new photos to the album: ‎سپتامبر 25, 2011‎.
December 21, 2011