Photos
Videos
ZAĞNOS DERELİLER KOROSU
38
3
SAlikow
35
10
Yıkım
11
2
Posts
Image may contain: text
TRT Avaz

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. yıl dönümünde, vatan için toprağa düşmüş şehitlerimizi, minnet, rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Ruhları şad olsun....

It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
Posted by TRABZON
34,909 Views
34,909 Views
TRABZON

TÜYLERİNİZ DİKEN DİKEN OLACAK.... #ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

Posts

Her mahallede bir Servet amca vardır:)

It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
2,522,704 Views
Arsız Bela

Mükemmel Anlatım Mutlaka İzleyelim.

Okumadım ama Zağnos ve Trabzon'da geçtiği için ilginizi çekebilir. DERELİ KALIN

Image may contain: one or more people and text
Trabzon'dur Yolumuz

Trabzonlu yazarın gündemi sarsacak romanı yayımlandı:
ZAĞNOS KÖPRÜSÜNDEN BAKAN KIZ

Bin dokuz yüz otuzlu yılların ortalarında Trabzon’un Sotka mahallesinde küçük... bir kız dünyaya gelir. Kız, doğumundan önce bir kazada babasını, doğumunda da annesini yitirmiştir. Annesinin vasiyeti nedeniyle Benian adını alan bu küçük kız, ellerine kaldığı üç despot ve acımasız halayla başa çıkmak zorundadır ve bunu bir şekilde becermektedir. Kocaman siyah gözleriyle bakışı bile halalarının onun üzerinde baskı uygulamasını engeller.

Kendine özgü doğası olan Benian, adı deliye çıkmış karşı komşusu, entelektüel yaşlı adamla kurduğu dostluk sonucu çevresindeki insanlardan daha farklı biri olmuştur. Baltazar adını taktığı bu adam bir şekilde onu eğitir ve zamanla ülkenin en iyi okullarından biri olan Trabzon Lisesinde okumaya yönlendirir.

Etrafındaki insanlara, bunun bir iyilik olduğunu bilmeden ve başına bela geleceğini düşünmeden yardıma koşan bu genç kız, yaşadıklarından, arkadaşlarından ve aşık olduğu kişiden gördüğü ihanetler karşısında artık bir yol ayrımındadır. O dönemlere göre bu yol ayrımının getirdiği riskleri göze alabilecek midir? Yoksa yine Baltazar mı ona yol gösterecektir?

Trabzon aşığı bu genç kızla birlikte, çocukluğunu ve gençliğini yaşadığı yıllardaki yörenin insan dokusunu, yeşilliği, tarihi ve kent yapısıyla önem taşıyan bu şehzade şehrini de yakından tanıyacaksınız.

Yazar Hakkında:

Ailesi Trabzonlu (Sürmene) olan Melek Güngör Trabzon’da ilkokul üçüncü sınıfa kadar okuduktan sonra ailesi, bankacı olan babasının tayin olduğu Ankara’ya taşınmış ve eğitimini burada tamamlamıştır. Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı mezunudur. Yaşamını ve çalışma hayatının bir bölümünü Ankara’da sürdüren Melek Güngör, 1982 yılında İstanbul’a yerleşmiştir.

Çalışma yaşamını öğretmenlik, çevirmenlik ve yönetici asistanlığı olarak sürdürdükten sonra emekli olan yazar, TRT’nin dizi film senaryo ödülünü kazandıktan sonra ağırlıklı olarak çocuk yazını üzerine yoğunlaşmıştır. Kırka yakın kitabı bulunmaktadır. Bunlar arasında çocuk kitapları, gençlik romanları, bir roman ve bir de fantastik-korku öyküleri kitabı bulunmaktadır.

Çocukluğunun ilk bölümünü geçirdiği Trabzon yazar için insanları, dokusu ve doğası ile büyülü bir bahçe gibidir. Belleğinde iyice yer etmiş olan çocukluğunun bu güzel şehrinin dokusundaki her bozulma, ağaçların, yeşilliğin yok olması, derelerin kurutulması, denizin doldurularak çöp toplama sahası olması, parkların kaldırılıp yerine alışveriş merkezleri yapılması ona acı gelmektedir. Elinizdeki roman belki de bu şehrin yaşayan insanlarına neler kaybettiklerini gösterecek bir işarettir.

Kitap :
Zağnos Köprüsünden Bakan Kız - Melek Güngör
Heyamola Yayınları, Mart, 2018
www.heyamola.net

See More

Zağnos köprüsünün batı ayağında kurulan cemiyet

Hakan Kuruçay shared a link to the group: TRABZONDAN ESİNTİLER.

Trabzon'da 1918'de kurulmuş olan "Dangalaklar Cemiyeti"

"...Cemiyete üye olanlar, devrin Trabzon’unun en kültürlü insanları idi. Zaten cemiyete üye olmanın en ö...nemli şartı, kültürlü olmak idi. Cemiyete üye olanlar veya toplantılarına katılanlar, bir veya birkaç yabancı dil bilmekteydi. Üyelerin önemli bir kısmı bir veya birden fazla enstrüman çalabilmekteydi. Cemiyete mensup olanlar, ceketlerinin yakalarına deriden yapılmış siyah bir kopça takardı. Bu kopça, cemiyete mensubiyetin işaretiydi...."

"...Cemiyetin yeri, Zağanos köprüsünün Batı tarafındaki girişinde bulunan kahvehane idi. Cemiyet, bu kahvehanenin içerisinde bölünmüş bir alanda veyabir köşesinde faaliyette bulunurdu. (Cemiyetin bulunduğu bu kahvehane binası bugün, ev eşyaları satan bir mağaza olarak varlığını ettirmektedir.) Cemiyetin başkanı, daha sonraları Tekel’den emekli olacak olan Eyübzade Murat Bey’di...."

Devamı için :

See More
Karadeniz tarihi, Türk tarihi, Osmanlı tarihi, Anadolu tarihi, Bizans, Trabzon Rum İmparatorluğu, Trabzon tarihi, Selçuklu tarihi, Lazlar, Rumlar, Karadenizliler, Gürcüler, KARADENİZ TARİH, tarih ödevi, tarih makale, tarihçi, Karadeniz, Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane, Samsun, Ordu, G...
karalahana.com

Allah rahmet eylesin...

Image may contain: text
Image may contain: 1 person, beard
Image may contain: 1 person, beard
Image may contain: 1 person, sitting
Turgay Beşyıldız added 4 new photos.

BERBAT SÜLEYMAN…

Trabzon’da, tarihi Zağnos Köprüsü’nün altında ki kurumuş dere yatağında, küçük iki katlı müstakil evinden çıkıp, dere mahallesinin içinden, P...azarkapı semtinde ki şimdi yıkılmış olan çocuk yuvasının önüne doğru, bitirimce yürür çıkardı.
Güneşli bir günde beyaz ütülü gömlek, siyah İspanyol paça bir pantolon, yumurta topuk ayakkabılarını hatırlarım hayal meyal.
Traşlı ve grand tuvalet gezerdi genelde. Cebindeki bozuk paraları yolda rastladığı mahallenin çocuklarına, hem yürür hem dağıtırdı. Çocuklar onu görünce adeta saygı duruşuna geçerdi.
Çünkü; mahallelerinin jilet gibi, bitirim Süleyman ağabeyleri geliyordu.
Yukarı yerli olduğunu söylerler ama doğum yeri, bildiğim Trabzon’du.
Anne, babasını ve üvey babasını yıllar önce kaybetmişti.
Dere Mahallesi’nin 70’li yıllarda bıçkın bir delikanlısıydı.
*
Süleyman gözü pek, yürekli ve dik duran biriydi. Evli olduğu dönemde, Kalekapısı’nın orada bir yerdeki fırında geceleri çalışır, hamur yoğururdu. Gündüzleri de genelde Moloz’da deniz kenarında, derenin denize döküldüğü yer, şimdi akaryakıt istasyonu olan yerde, kürekle, kalay, gümüş, bakır ve altın parçaları ararlardı.
Küreği suyun dibindeki çakıla kuma sokar,suyun üstüne kaldırır, su döküldükten sonra parmaklarıyla kürek üstündeki irili ufaklı taşları eler, değerli parça arardılar. Para edecek paha da ne varsa, ufak bir şey bulunca kısa günün bereketi diyerek, alacak olan dükkanın yolunu tutarlardı. Bir kaç arkadaşıyla zamanın altın arayıcısı gibiydiler.
Birkaç kez de deniz de ufak tefek şeyler bulduklarını duydum .
Ama yüreği gibi de eli açık olduğu için, kendinden daha garibanlara dağıtırdı. Yer içerdi, zaman zaman o yıllarda alkolde almaya başlamıştı .
Belki de onu tanıyanlar her gün alkol almasına rağmen, sağlığı el verene kadar onun ramazan ayında bir fiil oruç tuttuğunu bilmezdi.
Şimdi yeşil alan olan Dere Mahallesi’nin cadde üstü giriş kenarında, sonradan yıkılan fırının yanında, çok yüksek olmayan kaldırım kenarındaki duvar üstünde oturur, ister istemez mahallenin giriş, çıkışını koruyor havasına bürünürdü.
*
Anne, babası sağ iken evlenmişti. İki erkek çocuğu oldu. Ayrıca iki kız kardeşi vardı. Bir tanesi deniz subayı ile evlenip gitmişti. Diğerininde akli dengesi biraz yerinde değildi. Yetişkin oğullarından Sebahatin'in İstanbul'da hayatını kaybettiğini duydum. Diğer evladı Selahattin'de, İstanbul’da yaşıyor.
Baba Süleyman' ın ilerleyen yıllarda alkol bağımlılığı başlamış, eşi ile yıllar sonra ayrılmıştı. Maddi ve geçimsizlik sıkıntıları, eşinin çocuklarını da yanına alarak ve onu yapa yalnız bırakarak evden çekip gitmesi, haliyle onun dünyasını karartmış ve yıkmıştı.
O sıralar babası vefat etmiş olduğu için, ikinci kez evlenen annesi, terk edilmeden eşi ve çocuklarıyla 50 metre kare üzerine kurulu iki katlı küçük bir evde beraber yaşıyordu. O küçük evde mutluluğu arayan Süleyman, mutsuzlukla tanıştı.
Komşularının anlattığına göre bir gece eve yine alkollü geldiğinde, annesini yalnız başına bulmuş, eşinin çocuklarını da alarak evi terk ettiğini öğrenmişti. İşte hayat filminin kırılma anı, o geceydi. Halbuki hep beraber oturdukları evin, kısa bir süre önce tapusunu da almışlardı.
O saatten sonra mahallenin bıçkın delikanlısı Süleyman Albayrak, kafayı sıyırmıştı. Artık tek arkadaşı alkoldü. Ayık gezdiği gün yoktu. Eşinden ve çocuklarından da uzun süre haber alamayınca, üstüne başına da dikkat etmemeye başlamıştı.
Komşular rahatsız olmasın diye gece evine gece yarısı sessizce girer, onu seven mahallenin çocukları onun bu halini görmesin diye, sabah sabah erken saatler de evden çıkıp kaçarcasına giderdi.
*
Anlayacağınız şık, bakımlı Süleyman artık gitmiş, yerine saçına sakalına, üstüne başına artık dikkat etmeyen özen göstermeyen bir. ‘’Berbat Süleyman’’ gelmişti. Yaşlı anacığı da ölüp tamamıyla yalnız kalınca tam dağıtmış, Berbat Süleyman saçı sakalı tamamıyla koy vermişti.
Artık bu halini, komşuları ve her zaman harçlık verdiği çocuklar görmesin diye, evine de gitmez olmuştu. Artık yeni mekanı Gazipaşa Mahallesi ve İskele Caddesi ve de büyük limanın çevresiydi.
Bir karton mukavvayı yere serip, kendine yatak yapar, gökyüzünü de yorgan yapıp üstüne çeker ve kıvrılır uyurdu.
Genelde Ganita’da ki tünelin çıkışında sol kenardaki yeşil alan, meskeni olmuştu. Orada yiyor ,içiyor orada yatıp kalkıyordu.
Hatta dibine kıvrılıp uzandıkları trafo kulübesi için gelip geçenler ''Dikkat et Berbat, elektrik çarpmasın seni'' derlerdi. Oda onlara ''Bizi hayat çarpmış,elektrik çarpsa ne yazar'' diye cevap verirdi.
Terk edilmiş evine artık uğrama bile uğramıyordu. Anlayacağınız her geçen gün daha kötüye giden Berbat Süleyman’ı karalar bağlamış, hayata küsmüştü.
Kışın soğuktan yazın sıcaktan yüzü neredeyse kapkara olurdu.
Ailesi evi terk ettikten 13-14 yıl sonra, delikanlı olmuş çocuklarından biri İstanbul’dan çıkıp gelmiş ve babasını bulmuştu. Onu o mahallenin girişinde kenardaki alçak duvarda oturmuş, baba-oğul dertleşip sohbet ederken bir kaç kez görmüşlerdi.
Babasının bu haline dayanamayan evlat, babasını önce berbere, sonra hamama götürür pırıl pırıl yapardı. Üstündeki pis elbiselerin hepsini çöpe atar, onu yeni baştan tepeden tırnağa giydirirdi.
*
Oğlu haliyle İstanbul’a dönmek zorunda olunca, ayrıldıktan bir kaç gün sonra üzerindeki yeni elbiseleri çıkartıp kendinden daha garibanlara verir ve ortaya yine o eski Berbat Süleyman çıkardı. Onun bu halini cadde ve sokaklarda gören, yeni yetmeler onu iyi tanımadıkları için, ona Süleyman abi değil artık ‘’Berbat Süleyman’’ diye seslenerek takılmaya da başlamışlardı.
Ama Berbat kafasını çevirip de bir saniye bile onlara bakmazdı. Hatta ismini daha da kısalaştırarak ‘’Berbat Sülo ‘’ ya da ‘’ la berbat ‘’ diye ona seslenip onunla dalga geçerlerdi.
Bazen bu anlara tanık olan onun gençlik arkadaşı, şimdi 70‘li yaşlardaki milli dalgıç Ersin kalfa ağabeyimiz, ona takılanlara çıkışır, bağırır ‘’ Ulan siz onun kim olduğunu biliyor musun? Onu tanısaydınız bu yaptıklarınızdan utanırdınız’’ diye bağırır, hatta onlara küfür ederdi.
Zamanla Dere Mahallesi de, Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) buldozerlerle girdiği yerlerden biri oldu. Orada yeşil alan olması için Berbat Süleyman’ın evi dahil, oradaki tüm evleri bedellerini ödeyerek istimlak etti.
Evin parasını alıp arkasına bile bakmadan, tümünü oğluna vermişti.
O yine 5-10 lira ile idare eder, şarap parasını çıkarınca büyük limanın karşısındaki küçük parka, meskeninin yolunu tutar, İskele Caddesi’nden aşağıya sağ tarafında kalan binalardan denizi bile göremeden, kırma topuk ayakkabı ile dağınık bir vaziyette yürürdü.
TOKİ evini istimlak etmeden arada bir umutla boş evine uğrar, acaba gidenler geri dönmüş müdür umuduyla kontrol ederdi. Evde ne annesini, ne babasını, ne ablasını, ne eşini ve de ne çocuğunu göremeyince, yine karalara bağlanırdı. Uğramışken bakımsızlıktan çürümeye başlayan evinin kırık döküğünü de tamir ederdi.
Üvey babası sağ iken alkolünde etkisiyle her nedense babasına saldırır, peşinden koşar ama ona fiziki zarar vermezdi, sonra da yaptığına pişman olurdu. O anda komşulardan, hem de kendisinden utanır mahalleden hızlı adımlarla adeta kaçarak uzaklaşırdı.
*
Son yıllarında akıl sağlığı tam yerinde olmasa da, ona kimsenin deli dediğini yada deli diye bağırdığını hiç duymadım. Ona kimse deli diyemedi Çünkü ; o deli değildi.
Gündüzleri güneşi gördü mü duvara yaslanır, plastik bardakta bir demli çay, yanında birde bir cigara yakar derinlere dalardı. Diğer kız kardeşi Keriman'da onu ara sıra arar bulur, halini hatırını sorardı.
Trabzon’da zaman geçtikçe adını ve kim olduğunu bilenler azaldı. Sorsanız kim diye ‘’ Berbat Süleyman’’ derlerdi. Kimileri onun niye bu hale geldiği hakkında türlü türlü yorumlar yapardı. Hatta bir kızı çok seviyordu, sevdiğini alamadı diye bu hale düştüğünü diyenler bile oldu.
Kent içinde tanınan bir simaydı ama çok kirli, çok pis ve saç sakal karışık dolaştığı için, insanlar onu yanına yaklaştırmazdı. Dilenci değildi ama bazen ona gıda ve giysi yardımı yapan ve yemeğini yediren de olurdu.
Kimseye ‘’kışt’’ demezdi. Kimsenin ailesine, kızına dönüp bakmazdı. İnsanlara zararı yoktu. Çocukları severdi ama yanlarına kendinden korkmasınlar diye artık yaklaşmazdı. Korkunç bir hafızaya sahipti ona kötülük ve iyilik yapanı asla unutmazdı.
Bir dönem Samsun’da tedavi de olmuştu. Köpekler ve kediler onun dilsiz dostlarıydı.
*
Evİde istimlağa gidince, Trabzon’un Yomra ilçesinde bir ara boş bir ev bulmuş kışı orada geçirmişti. Büyük limandan Yomra’ya her akşam yürüyerek gider, ertesi sabah yine yürüyerek Trabzon’a gelir ve her gün kilometrelerce yolu yürümek zorunda kalırdı.
Belediye otobüsüne ve dolmuş minibüslere binmez, kimseyi görüntüsüyle rahatsız etmek istemezdi.
Çok yorulunca bazen bu taşıma araçlarına el atar ama kimse de onu o haliyle aracına almak istemezdi, almazdı. Oda kahreder tabana kuvvet derdi. Yürümekten ayakları yara bere olmuştu. Haliyle bir daha Yomra’ya gidip gelmekten vazgeçmişti.
Onun tanıyanlar arada bir onu yıkar, temizler, traş eder, temiz temiz giydirirdi ama bakmışsınız Süleyman, bir ay sonra olmuş yine Berbat Süleyman...
Bir giyindiğini giyinmeyecek duruma gelene kadar giyer sonrada çıkarırı çöpe atardı.
Siz ona en iyi elbiseyi, ayakkabıyı verseniz bile, üstünde varsa almazdı. ‘’Git başka bir garibana ver’’derdi. Başını öne doğru eğer, kaldırımdan duvar dibinden gideceği yere yürür giderdi.
O halini görenler onu tanımadıkları için ondan uzak geçer, ona alaylı gözlerle bakardı. Süleyman’da bunu fark edince bıyık altında gülerdi.
Berbat, bazen kendisine çay ısmarlayanlarla kısa sürede olsa ayak üstü beraber çay içer ve etrafa görüntü rahatsızlığı vermemek üzere uzaklaşırdı.
Artık sokaklar onun evi olmuştu. Yazın bir parkta, kışın ise genelde içi sıcak olan, kentin imar ve dizayn açısından en kötü yeri olan, Trabzon Şehirler Arası Otogar’daki bir bankın üstünde, kıvrılır yatardı.
Bir sürede Meydan Parkı’ndaki bir kulübenin içinde kalmıştı. Meydan Parkı’da yeniden restorasyon olunca, orayı da terk etmek zorunda kalmıştı. Yaşamın kırbacı onu bırakmıyor, adeta onu takip ediyordu.
Tek ihtiyacı, başını sokacak bir kulübe, yarım ekmek, biraz peynir, bir paket parliament sigarası, bir şişe de alkoldü.
*
Hayata küsünce, yaş da 70’e yaslanınca sağına soluna ara sıra ona yardım edenlere ‘’ Üşüdüm, üşüyorum’’ derdi.
Artık kendi kendine konuşmaya başlamıştı. Ona kimin hangi gözle baktığını bilir, onu tanıyanlar lafını da dinlerdi. Yukarı yerli olduğunu biliyorum ama aslen Rizeli olduğunu da söylerlerdi. Ne derece doğru bilmiyorum...
Takvimler 2013 yılının, inceden, hafiften kar atan soğuk bir aralık ayı gecesini gösterdiğinde, yine soğuktan sığındığı Trabzon Şehirler Arası Otogar’ında, her zaman yanına kıvrıldığı, çayını içtiği alt kattaki Kalorifer peteğinin yanına gitmek istedi. O gece terminal kalabalık olduğu için, kimseye rahatsızlık vermemek adına biraz daha soğuk olan, üst kata çıkmak istedi. O katta yazıhaneler vardı ve o saat de haliyle kapalıydılar.
Amacı görüntüsüyle çalışanları, yolcuları rahatsız etmemekti. Zaten son günlerde çok yorgun ve hastaydı. Elinde yine bir plastik bardak ta çay, bir de cigarası ile üst kata çıkmak için merdivenleri ağır ağır tırmandı.
Ne bilsin hayattaki bu son çayı, son cigarası ve son tırmanışı olduğunu, köşedeki duvar dibine yere serdiği koli kartonlarının üstüne uzandı. Üstüne de bir kartonu yorgan niyetine çekti.
Karlı soğuk gecenin sabah saatlerinde, halen daha uyuduğunu gören yazıhane çalışanlarından biri yanına gitti.
Çünkü; hiç öyle yapmazdı. Erkenden kalkar, Otogar’dan dışarı çıkardı. Onu uyandırmaya çalıştı, uyanmadı. Üstündeki kartonlar soğuktan kontrplak gibi olmuştu.
Bir zamanların bıçkın delikanlısı, 70 yıllık şehrini istenmeyecek bir şekilde terk etmişti.
Polis geldi tutanak tuttu, amirine telsizden seslendi ‘’ Ex olan vatandaş, bizim Berbat Süleyman’mış amirim’’ Defin işlemleri yapıldı. Cenaze namazı kılındı mı? Kılınmadı mı? Bilmiyorum. Kılındıysa eyvallah, kılınmadıysa günahları başına…
*
Bostancı Mezarlığı’na, meskeni büyük limanın önünü oradan gören, kimsesizlere ait bir köşeye defin edildi. Lakabı berbat idi ama kalbi temizdi.
Bu dar sokaklı kente küskün mü gitti? Bilmiyorum. Trabzon’un Arnavut taşlı cadde sokaklarında, artık onu göremiyoruz. Sanki her an bir köşeden çıkacakmış gibi geliyor insana.
Bu şehirden, kendinden başkasına zararı olmayan bir adam daha, bir Berbat Süleyman’da geldi, geçti.
Hani ya bir deyim vardır ‘’ Bir insan acıdan delirdiğin de, diğerleri onun acısının hikayesini değil, sadece deliliğini görürler ’’
Sanırım ''Berbat Süleyman'' bunun en iyi bir örneğiydi.

(tb)
Trabzonspor Dergisi - Aralık Sayısı (147)

See More

Yıllardır kalenin üstünde bir takı gibi duran tarihi evin son hali yazık...

It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
Posted by Teoman Yılmaz
6,553 Views
6,553 Views
Teoman Yılmaz

İzleyin,bakınız
Trabzon bu kadar ilgisizliği hak ediyor mu?
kentin göbeğinde yaptırılan işin kalitesine bakınız..
Bunu ihale eden komisyon,teslim alan mühendisl...er
malzemeyi keşfe koyan ve malzeme kalitesi belirleyenler..
işin bu şekilde teslim alınmasına imza koyanlar NEREDE ?.
Ahşap üzerine atılan boyaya bakınız..
Ahşap çerçevelerin haline bakınız..
yüzeydeki sıvalara bakınız
kabloları kesilen ledlere bakınız..
KİM GÖRECEK BUNLARI ?
Bu alan tüm amirlere en fazla 1000 metre uzakta
Ortahisar burası
YAZIK..
Şimdi aynı durumun daha ağırı
Ortahisar belediyesinin yaptırdığı
SEMERCİLER RESTORASYON İŞİNDE VAR..
tek tek göstereceğim size 2-3 yıla kalmaz...
YENİ İHALE KONUŞULUR...
Restorasyon taşının göbeğinden vida ile tutturulduğu
Hamsi kasası dediğimiz EPS ile pencere kenarları
ve bina kemerlerinin yapıldığı DÜNYA DA TEK İŞ..
Klima alt yapı projesi yok
Elektrik alt yapısı tarihi bina duvarında tava ile geçilmiş.
Yağmur akarları yolda yürüyen vatandaşın ayağına akıyor
ALT YAPI YAPILMADAN akarlar inilmiş..
KISACA AHMET METİN BAŞKANIN
1.8 trilyonu çöpe attığı bir kalitede RESTORASYON VAR..
YOK DİYEN VARSA
GELSİN BERABER GEZELİM SEMERCİLERİ.
YAZIK
HALKIMIZIN PARALARINA..
VERİMLİ KULLANILMIYOR..YAP-YIK-YAP-YIK-YENİ İHALE.

See More
Image may contain: house and outdoor
Selçuk Adem Özdemir to Trabzon Muhacirlik Ve Göç Tarihi

TRABZON sokakları,

"Modern dünyaya ayak uydurmak için her nedense 7-8 katlı apartmanlar girdi hayatımıza.Şöyle Trabzon sokaklarını gezdiğimde tarihi evlerin yıl...lar geçtikçe azaldığını acıda olsa gözlemledim.Gökyüzüne yükselen binalarda yan komşuma selam veremiyecek kadar yabancılaşacaksam,kapısı gıcırdayan,zili her defa arıza veren,penceresi pimapen olmayan,sıcak musluktan yoksun ve içinde benimle sadece peynir,zeytin,ekmek yiyebilecek insanlar ile güneşi penceremden içeri buyur etmek isterim.
Hem kaloriferi olmasa da olur,içinde bana huzur sunanların sıcaklığında varsın küle dönüşsün ruhum."

[ Selçuk Adem Özdemir ]

See More

Hayırlı Cumalar hayırlı Bayramlar. DERELİ KALIN

Image may contain: text

(ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN)"Arkadaşlar beş sene evvel ilk kez Samsun''a ayak bastığım zaman bana kalp kuvveti veren vatandaşlarımın en önünde Trabzonluların bulunduğunu asla unutmayacağım. Sakarya Büyük Savaş alanında Üçüncü Tümen ile yetişen Trabzon evlatlarının savaş alanında gösterdikleri fedakarlıkların kıymetli hatırası daima dimağımda menkuş olarak kalacaktır".ATATÜRK

Image may contain: cloud, sky and outdoor

Milli beraberlik içinde nice Bayramlara.

Image may contain: 1 person

Hayırlı hafta sonları değerli sayfa dostları

Image may contain: sky, house, tree and outdoor
Büyük TÜRK Tarihi

Çocuklar ev deyince hala öndekini çiziyor.😊

Değerli komşumuz Esra Yavruoğlu Yılmaz Hanımefendi kızının düğününe hepinizi bekliyor :"Mutluluklar paylaşılmalı görüşünü benimsemiş Dostlarımızı düğünümüzde yanımızda görmekten mutluluk duyacağız."
Bizde çiftçimize bir ömür boyu mutluluklar dileriz hayırlı olsun.

No automatic alt text available.

Şeker tadında güzel bir bayram geçirmeniz dileğiyle. Hayırlı Bayramlar. DERELİ KALIN

Image may contain: plant and outdoor
Image may contain: house, sky, tree and outdoor
Image may contain: 2 people, text

Gecemiz mübarek olsun. Hayırlı kandiller.

Image may contain: text
Image may contain: 1 person, text
Mehmetçik Vakfı

Vatan uğruna canlarını hiçe sayarak şehitlik mertebesine ulaşan babalarımızı saygıyla anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyor, evlatlarını vatan sevgisi ile yetiştiren tüm babalarımızın Babalar Gününü kutluyoruz.

#MehmetçikVakfı #BabalarGünü