• Sevgililer günü hristiyanların çıkardıkları onlara ait özel günlerden biridir. O günün kutlanması kafirlere bezemek olur. Oysa Peygamber Efendimz (s.a.v) Men Tesebbehe bi gavmin Fehüve minhüm (Kim bir kavme benzerse oda ondandir) buyurmaktadır. Allah Rasül'ü yahudilerin muharrem ayinin 10 günü oruc tuttuklarını öğrenince Ashab'ına sizlerde bir gün ...öncesi yada sonrasi ile beraber tutun buyurmustur. Bakiniz burada ibadette bile yahudilere benzemiyor ve benzemememiz gerektiği söylüyor.

   

  Tabi kimse . sevgililer gününü hıristiyanlıkla bağdaştırıp bu yüzden kutlamaz. Sonra, İslam’da kafirlere özenti yoktur. Oysa bu gün (Valentine Day) dindeki uygulamaların Müslüman toplumlara bulaşmasından ve yanlış olan bir uygulamadan başka birşey değil. Bu noktada İbni Temiyye Sırat-ı Mustakîm isimli eserinde;"Kafirlerin çok ve çeşitli bayramları(kutlama günleri) vardır. Müslümanın bunların hepsini araştırıp bilmesi gerekmez. Bu konuda müslümana düşen görev, hangi kutlama hareketinin, hangi şenlik gününün ve hangi tören yerinin onlardan kaynaklandığını bilmek yeterlidir. Çünkü İslâm’da yeri olmayan şenlik ve törenler ya doğrudan doğruya bazı kimseler tarafından uydurulup ortaya atılmıştır veya özleri itibarı ile kâfirlerden alınmıştır. Yani en azından birer bid’attırlar."yazmışlardır.

   

  Hediyeleşmek güzeldir, sünnettir lakin Bu gayri müslimlerin günüe olmamak şartıyla.

   

  İllaki özel bir günümüz olsun diyorsanız kendiniz bir gün belirleyin, ya da bu gündeki amaç birbirine sevgiyi göstermekse hergün gösterin, amaç hediye vererek sevgiyi göstermekse bayramlar bunun için en güzel iki gün. Tabi son söylediğim kişilerin İslam’a yani dine yaklaşımlarına bağlı biraz. Eğer İslam’ı hayatınıza uyarlamaya çalışan biriyseniz size saçma gelebilir ya da uygun gelmeyebilir, ama yok hayatı İslam’la yaşamaya çalışan bir Müslümansanız o zaman en güzeli son ve ondan önceki seçenek olacaktır.

   
  See More
 • Kadr suresi arapça ve türkçe meali

  inna enzelnahü fi leyletilkadr. Vema edrake ma leyletülkadr.Leyletülkadri hayrum min elfi şehr. Tenezzelülmelaiketü verrühu fiyha bi’izni rabbihim min külli emr. Selamün hiye hatta matla’ılfecr.

  Manasi:şüphesiz biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.Bildinmi nedir Kadir Gecesi. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gecede melekler ve Rüh (Cebrail) Rablarının izniyle her icin arka arkaya iner. O gece fecrin dogusuna kadar selamettir.


 • 4.5 yaşında Kur'an-ı Kerim'in tümünü ezberleyen Abdullah Şağal'a, 'dünyanın en küçük hafızı' unvanını aldı.       

   

   

  Suriye'nin 'muhafazakar' kenti Halep'te yaşayan 10 yaşındaki Abdullah Şağal'a, 'dünyanın en küçük hafızı' unvanını aldı. Henüz 3.5 yaşında Kur'an-ı Kerim ayetlerini ezberlemeye başlayan Abdullah Şağala, 4.5 yaşında Kuran-ı Kerim'in tü...münü ezberleyerek İslam Vakıflar Bakanlığı'nın 18 Ağustos 2001 tarihinde düzenlediği yarışmada 'Kur'an hafızı' belgesini almaya hak kazandı. Diğer çocuklar gibi sokakta oynamadığını söyleyen Abdullah Şagal, "Arapça okuma-yazmayı öğrendikten sonra, Kuran ayetlerini okumaya 3.5 yaşında başladım ve 4.5 yaşında Kuran-ı Kerim'in tümünü 'ayetlerin anlamını öğrenerek' ezberledim. Kuran'ı okuma yöntemleri ile ilgili bir kitap yazdım. Kuran ayetleri okuduğumda kendimi rahat hissediyorum. Her gün beş vakit namaz kılarım. Okula gitmiyorum. Beni seviye belirleme sınavından geçirdiler ve yedinci sınıfa gitmeye hak kazandım" dedi. Bilgisayar kullanmayı iyi bilen Abdullah Şağala ayrıca, 7 yaşında informatik diploması almış. Kuran-ı Kerim tefsir eden 10 yaşındaki Şağala'nın ezberinde bin tane de Hadis-i Şerif var. Öte yandan, oldukça yoksul bir ailenin çocuğu olan Abdullah Şağala'nın küçük kardeşi de hafız.

  See More
 • Rize'de Güneysu Kıbledağı Köyü Camii İmam-Hatibi Sadık Erkan’ın 6 yaşındaki kızı Nisa Nur, 11 ay gibi kısa bir sürede Kur`an-ı Kerim`i tamamen ezberleyerek hafız oldu.

  Minik Nisa Nur, Babası Sadık Erkan ve Hocası Fatma Erkan’ın yardımlarıyla 5 yaşında başladığı hafızlığı 11 ayda bitirerek Türkiye’nin en küçük hafızları arasında yer aldı.

   

  2010-2011 E...ğitim-Öğretim yılında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bölge merkezi Rize’de yapılan hafızlık tespit sınavını kazanan minik Nisa Nur, hafızlık belgesini Rize İl Müftüsü Yusuf Doğan’ın elinden aldı

  Yusuf Doğan'ın küçük bir sınavından da geçen Minik Nisa Nur, sorulan yerleri hatasız bir şekilde okuyarak büyük takdir topladı. Doğan, Minik Nisa Nur’u tebrik ederek onu yetiştiren anne-baba ve hocasına da teşekkür etti.

   

  Minik Nisa Nur’un babası İmam-Hatip Sadık Erkan “Bir baba olarak çok mutluyum. Kızımın hafız olması inanılmaz huzur ve sevinç verici bir olay. Herhalde hayatta sahip olacağım bundan daha güzel bir şey olamaz. Allah herkese böyle bir evlat nasip etsin” sözleriyle duygularını dile getirdi.

  See More
 • Peygamber Efendimiz buyuruyorlar ki:“Her kim gecenin bir kısmında, yatakta bir taraftan bir tarafa dönerken, kendine gelir de, bu tesbihi söylerse, sonra istiğfar ederse,bağışlanır, dua ederse duasına icâbet olunur; kalkar abdest alıp iki rek’at namaz kılarsa o namazı makbûl olur…”Bildiğimiz kadarıyla, birçok kişi gece uykudan uyandığı anda bu tesb...ihi yapmış ve ardından dua etmişlerdir ki, dualarına en kısa sürede icabet edilmiştir…Sıkıntısı olanlara tavsiye edilir. Okunuşu: Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâ şeriyke leh, lehül mülkü ve lehül hamdü ve huve alâ külli şeyin kadiyr. Elhamdülillahi ve subhanallahi ve lâ ilâhe illallâhu vallahu ekber, ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîym.Gece Duası<!-- google_ad_section_end -->

  See More
  • ALLAH’IM! BAŞLAYACAĞIN BU YENİ GÜN İÇİN SENDEN HAYIRLAR DİLİYORUM VE BUGÜNÜN İÇİNDEKİ ŞERLERDEN SANA SIĞINIYORUM,GÜNAH İŞLEMEKTEN,BİR KULUNA HAKSIZLIK ETMEKTEN, BİRİSİNDEN ZULÜM GÖRMEKTEN SANA SIĞINIRIM, KORKAKLIKTAN TEMBELLİKTEN,ACİZLİKTEN, CİMRİLİKTEN, HASTALIKTAN,BUNAKLIKTAN,ŞİRKTEN,KABİR AZABINDAN VE DİĞER DÜNYEVİ,UHREVİ KÖTÜ HAL VE AKİBETLERDE...N SANA SIĞINIRIM.       

  • ALLAH’IM!  BANA HELAL KAZANIP,HELAL YEMEĞİ NASİP ET.        ALLAH’IM!  BANA SON NEFESTE İMANLA GÖÇMEYİ NASİP ET.        ALLAH’IM!  BANA HAKKI HAK,BATILI BATIL GÖSTER;HAKKA SARILIP BATILDAN KAÇMAYI NASİP ET.
  • ALLAH’IM! BENİ SEVDİĞİN KULLAR ARASINA KAT,BENİ ÇOK SABREDEN,ÇOK ŞÜKREDEN KULLARINDAN EYLE,ÇOK ÇOK ANAYIM (ZİKREDEYİM) ÖMRÜM SEVDİĞİN,RAZI OLACAĞIN İŞLERLE (AMELLERLE) GEÇSİN.BANA İLİM VE TAKVA SAHİBİ OLMAYI NASİP ET.SIHHAT VE AFİYETTE DAİM EYLE

  • ALLAH’IM! EVLATLARIMIZA DA SIHHAT VE AFİYET,HAYIRLI İŞLERİNDE MUVAFFAKİYET VER, UMDUKLARINA NAİL, KORKTUKLARINDAN EMİN EYLE, KENDİLERİNİ ALİM VE SALİH KİŞİLERDEN EYLE.ONLARA İSLAMI SEVMEYİ VE İSLAMA HİZMET ETMEYİ NASİP ET.RIZIKLARINI GENİŞLET, ÖMÜRLERİNİ MUTLU KIL.HER TÜRLÜ KÖTÜ GÖZ VE AKIBETTEN MUHAFAZA BUYUR
  • ALLAH’IM! MÜMİN KARDEŞLERİMİZDEN HASTA OLANLARA ŞİFA, DERTLİ OLANLARA DEVA,BORÇLU OLANLARA EDA,SIKINTIDA OLANLARA GÖNÜL FERAHLIĞI VER.

   

  • ALLAH’IM!  ÜMMETİ MUHAMMEDİ KAFİRLERİN VE ZALİMLERİN BOYUNDURULUĞUNDAN KURTAR VE UYANIKLIK VER.

   

  • ALLAH’IM! AKRABALARIMDAN VE SEVDİKLERİMDEN İMANLA AHİRETE GÖÇENLERE KABİR AZABI GÖSTERME;MEKANLARINI CENNET EYLE. SAĞ OLANLARA SIHHAT VE SELAMET VER.HİDAYET NASİP EDEREK İSLAMI SEVMEK VE İSLAMA HİZMET ETMEK ŞEREFİNE NAİL EYLE. El FATİHA - MEASSALAVAT
  See More
 • RABBİMİN MUCİZESİ GÖZLERİNİZE İNANAMAYACAKSINIZ... Anne karnında 21 haftalık fetusa operasyon ile müdahale edilmesi sırasında... Bebeğe müdahaleyi yapan operatörün Dr Bruner'ın elini tutarak kendisinden güven ve yardım bekleyişinin olağanüstü görüntüsü.. Anne karnında gerçekleşen ameliyat dünyaya gözlerini sağlıklı bir şekilde açmasını sağladı. Yüzyılın fotoğrafı seçilmiş..!

  • İftar Duası;“Allâhümme leke sümtü ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızgike eftartü”İftar Duası Türkçe Manası;Allahım ! Senin rızan için oruç tuttum sana güvendim , senin rızkın ile orucumu açtım, hamd olsun verdiğin nimetlere, sağlık ve afiyetle.Allahım beni, anamı, babamı ve bütün mü’minleri bağışla (amin)İftar Edilince Okunacak DuaAl...lahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü e alâ rizkike eftartü. Ve savmel’gadi min şehr-i Ramazane neveytü fagfirli mâ kaddemtü ve mâ ahhartü.Manası:Allah’ım, senin rızan için oruç tuttum, sana inandım, sana güvendim, senin rızkınla orucumu açıyorum. Ramazân-ı Şerifin yarınki günü orucuna da niyyet ettim. benim geçmiş ve gelecek günahlarımı yarlığa (bağışla) demektir.Allâh, cümlemizin tuttuğu oruç ibadetlerimizi kabul buyursun. Âmin!…Cenâb-ı Hak, oruç ibadetiyle nefisleri terbiye olan kullarından eylesin!

  See More
 • Günün DuasıAllah’ım, Hz. Muhammed (s.a.v.) ve âline salat eyle,Ey Mevlam; uzun arzulara takılarak nefsi boş şeylerle uğraşan;damarlarının atmayışından bedeni gaflet içinde bulunan; nimetlerinin çokluğundan kalbi azmış olan; döneceği yer (ahiret) hakkındaki düşüncesi pek sığ olan; arzularına yenik düşmüş; tutkularına uyarak azmış;dünyanın sultas...ı altına girmiş; ölümün gölgesini üzerinde hissetmişgünahları çok olan; hatalarını itiraf eden; Senden başka Rabbi, Senin dışında velisi olmayan ve kendisini Senden kurtaracak biri bulunmadığının, Senden ancak Sana kaçabileceyiğinin bilincinde olan biri olarakSenden rahmetini dileniyoruz. Sana kaçıyor, Senden korkuyor,Senden medet bekliyor, Seni çağırıyor, Sana sığınıyor,Sana güveniyor, Senden yardım istiyor, Sana inanıyor,Seni vekil ediniyor ve Senin lütf-u keremine itimad ediyoruz. Bizleri yolundan ayırma ve Senin yolunda çalışıp gayret gösterenlerden eyle. Âmin ya Rabbe'l-âlemin.

  See More
 • Yeri beşik, dağları direk, güneşi kandil, ay'ı nur, geceyi istirahat için örtü, gündüzü maişet zamanı yapan.. Uykuyu huzur ve sükûn vasıtası kılan, gökleri de bir çatı gibi başımıza koyan ve bütün bunları insanoğlunun emrine musahhar kılan Âlemlerin Rabbi Allah'ımız! Tâhâ ve Yâsin hakkı için, Peygamberlerin Efendisi yüzü suyu hürmetine, bütün şerle...rden ve şerirlerden Senin Hafiz (koruyup kollayan, himaye eden) isminle ve sevdiğin kullarını siyanet edip koruduğun diğer isimlerinle bizi de muhafaza buyur!...

   

   

  See More