Photos
Reviews
4.5
4 Reviews
Tell people what you think
Posts

Niemcy są dumni ze swojej kultury pamięci, ale w rzeczywistości pamięć o nazistowskich zbrodniach jest powierzchowna i niepełna – uważa niemiecki historyk Stephan Lehnstaedt.

http://www.dw.com/…/historyk-stephan-lehnstaedt-…/a-42949868

Niemcy są dumni ze swojej kultury pamięci, ale w rzeczywistości pamięć o nazistowskich zbrodniach jest powierzchowna i niepełna – uważa niemiecki historyk Stephan Lehnstaedt.
dw.com
Chociaż włodawskie starostwo ma już gotowy projekt zagospodarowania stacji Sobibór, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby studenci wnieśli do niego nowe, oryginalne elementy
dziennikwschodni.pl
Posts

75 lat temu, 27 lutego 1943 r., z KL Auschwitz uciekło siedmiu więźniów pracujących w obozowej kuchni. Jednym z nich był Kazimierz Albin.

WIĘZIEŃ, UCIEKINIER, EGZEKUTOR - rozmowa z Kazimierzem Albinem, uciekinierem z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - Tylko u nas -
pamiec.pl

Ambasador Republiki Federalnej Niemiec, upamiętniając Ofiary niemieckich zbrodni złożył wieniec na polanie z grobami masowymi w byłym niemieckim obozie zagłady w Sobiborze.

Image may contain: one or more people, people standing and outdoor
Image may contain: 1 person, standing, sky, outdoor and nature
Image may contain: one or more people, people standing and outdoor
Ambasada Niemiec added 3 new photos.

Ambasador Rolf Nikel, upamiętniając ofiary niemieckich zbrodni, złożył wieńce w byłych obozach zagłady w Sobiborze i Bełżcu. Cześć ich pamięci!

Ambassador Rolf Nikel, commemoration victims of German crime, made wreaths in former extermination camps in sobibor and belzec. Hi their memory!
Translated

"Były minister spraw zagranicznych chciał, by Polska wspólnie z Niemcami walczyła o prawdę historyczną. Czy Władysław Bartoszewski był architektem dzisiejszych zmian w ustawie IPN? Przygotował on deklarację, która miała być przedstawiona podczas międzyrządowych konsultacji polsko-niemieckich w 2015 r. Pracę nad dokumentem przerwała jednak jego śmierć". Odsyłamy Państwa do artykułu Marka Kozubala.
Red. Michał Szułdrzyński z Rzeczpospolitej w innym komentarzu:"W Polsce zapanow...ał powszechny entuzjazm, gdy kanclerz Angela Merkel, a wcześniej wicekanclerz i zarazem szef niemieckiego MSZ Sigmar Gabriel, przypomniała, że to Niemcy ponoszą odpowiedzialność za II wojnę światową, że to Niemcy budowali obozy koncentracyjne, że to Niemcy wymyślili plan Zagłady i to, czy pomagali im przedstawiciele innych narodów, niczego nie zmienia. Jednak w ostatnich miesiącach przeprowadzono u naszego sąsiada kilka sondaży, które pokazują, co o przeszłości sądzą zwykli Niemcy. Jesienią szeroko komentowane było badanie opisane przez "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Okazało się wówczas, że ponad połowa niemieckich nastolatków nie słyszała o obozie Auschwitz-Birkenau...(...)", natomiast w zeszłotygodniowym badaniu Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość zaprezentowano alarmujące rezultaty badań dot. kultury pamięci "Zwodnicze wspomnienia - Jak Niemcy pamiętają czas narodowego socjalizmu". Tylko 17,7 proc. Niemców przyznaje, że wśród ich przodków byli sprawcy nazistowskich zbrodni – wynika z sondażu. Badanie wykazało, że tylko niewielki odsetek Niemców poczuwa się do winy za Holokaust. 55,7 proc. ankietowanych zdecydowanie odrzuca winę za zagładę Żydów, natomiast 20,5 proc. "raczej" ją odrzuca. Okazuje się, że wszystko to przewidział prof. Bartoszewski i chciał o pamięć historyczną walczyć.. Może najwyższy czas, ponad podziałami politycznymi i w sposób właściwy zająć się rozwiązaniem tego problemu a nie skupiać na krytykowaniu Premiera Morawieckiego? To jest nasza wspólna odpowiedzialność. Bowiem "powstaje kilka ważnych pytań: kiedy pamięć o niemieckiej winie zmniejszy się w społeczeństwie tak, że politycy przestaną się do niej przyznawać? I kto wówczas w opinii naszych zachodnich sąsiadów winien będzie zbrodniom III Rzeszy, skoro nie będą to już Niemcy"

See More
Były minister spraw zagranicznych chciał, by Polska wspólnie z Niemcami walczyła o prawdę historyczną.
rp.pl

Alarming results of a new study by EVZ Foundation (https://www.stiftung-evz.de/…/pm-studie-erinnerungskultur.h…). Fundacja Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość i Uniwersytet w Bielefeld zaprezentowały w Berlinie alarmujące rezultaty badań dot. Kultury pamięci "Zwodnicze wspomnienia - Jak Niemcy pamiętają czas narodowego socjalizmu". Tylko 17,7 proc. Niemców przyznaje, że wśród ich przodków byli sprawcy nazistowskich zbrodni – wynika z sondażu. Badanie wykazało, że tylko ni...ewielki odsetek Niemców poczuwa się do winy za Holokaust. 55,7 proc. ankietowanych zdecydowanie odrzuca winę za zagładę Żydów, natomiast 20,5 proc. "raczej" ją odrzuca. Niemal połowa uczestników sondażu wyraziła obawy, że Holokaust może się powtórzyć. Stwierdzenie: "Czuję się winny za Holokaust, chociaż ja sam nie zrobiłem nic złego" – poparło zdecydowanie 4,5 proc. badanych. Skłonność do zaakceptowania tej opinii zasygnalizowało 5,9 proc. Tylko 17,7 proc. przyznało, że wśród ich przodków byli sprawcy nazistowskich zbrodni. Ponad połowa Niemców uznała wizytę w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym za wydarzenie mające szczególne znaczenie dla ukształtowania postawy wobec przeszłości. Za najważniejsze wydarzenie od 1900 roku 39 proc. ankietowanych uznało ponowne zjednoczenie kraju w 1990 roku. Nieco mniej – 37 proc. wskazało na II wojnę światową.
Z raportu wynika też, że większość Niemców interesuje się historią. Jako główne źródło wiedzy o przeszłości wskazano szkołę (98,4 proc.), a wśród młodzieży – internet (94,3 proc.)

See More

Magdalena Gawin zum Holocaust-Gesetz: Polen ein „Opfersyndrom“ zu unterstellen ist eine Beleidigung.

Die Historikerin, Kultur-Staatssekretärin und Generalkonser...vatorin der Kulturdenkmäler Polens erklärt, dass das polnische Gesetz über das Institut des Nationalen Gedenkens nicht nur von Israel falsch verstanden wird. Die Familiengeschichte von Magdalena Gawin erzählt die bittere Wahrheit.

See More
Das polnische Gesetz über das Institut des Nationalen Gedenkens wird nicht nur von Israel falsch verstanden. Die Familiengeschichte von Magdalena Gawin erzählt die bittere Wahrheit.
welt.de

Rozmowa z Panem Stanisławem Zalewskim, Prezesem Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych - Drogim Przyjacielem naszej Fundacji.

Rozmowa ze Stanisławem Zalewskim, prezesem Związku, w audycji Polskiego Radia 24.

„Polska jako kraj, jako naród nie była współodpowiedzialna za Holokaust; to niezmiernie istotne, by w najbliższej przyszłości to wyjaśnić, rozmawiać m.in. z przyjaciółmi w Izraelu i USA” - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej wizyty w Markowej. O niemieckich zbrodnia...
polskieradio.pl

Wystawa o Gusen już w Poznaniu!
Od 9 lutego do 30 kwietnia 2018 r. w Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII w Poznaniu można oglądać ekspozycję „Gusen. Granit i śmierć, pamięć i zapomnienie”.
Wystawa została zrealizowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją "Polsko-Niemieckie Pojednanie", ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem wystawy jest przywrócenie w zbiorowej świadomości pamięci o największym niemieckim, nazistowskim obozie... systemu KL Mauthausen-Gusen. Cały kompleks Mauthausen-Gusen (utworzony w 1938 r. po aneksji Austrii do Trzeciej Rzeszy) zaklasyfikowany był jako obóz trzeciej kategorii (Stufe III), o najcięższych warunkach, z najmniejszymi szansami na przeżycie.W grudniu 1939 roku utworzono podobóz w Gusen, którego więźniowie mieli pracować w miejscowych zakładach zbrojeniowych. Kolejna rozbudowa miała miejsce na początku 1940 roku. Miało to związek z operacją Intelligenzaktion, wymierzoną w polską inteligencję. Pod koniec 1940 roku Polacy stanowili ok. 90 procent wszystkich osadzonych. Do końca 1942 r. jego główną funkcją była fizyczna eliminacja tych, których III Rzesza uznała za wrogów bądź niegodnych dalszego życia.

See More
No automatic alt text available.
Muzeum Historii Polski

Wystawa o Gusen już w Poznaniu!

Od 9 lutego do 30 kwietnia 2018 r. w Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII w Poznaniu można oglądać ekspozycję „Gusen. Gran...it i śmierć, pamięć i zapomnienie”.

Celem wystawy jest przywrócenie w zbiorowej świadomości pamięci największym niemieckim, nazistowskim obozie systemu KL Mauthausen-Gusen. Cały kompleks Mauthausen-Gusen (utworzony w 1938 r. po aneksji Austrii do Trzeciej Rzeszy) zaklasyfikowany był jako obóz trzeciej kategorii (Stufe III), o najcięższych warunkach, z najmniejszymi szansami na przeżycie. Do końca 1942 r. jego główną funkcją była fizyczna eliminacja tych, których III Rzesza uznała za wrogów bądź niegodnych dalszego życia.

Wystawa została zrealizowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie, ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej: http://muzhp.pl/…/wystawa-gusen-granit-i-smierc-pamiec-i-za…

See More
Exhibition about gusen already in poznan! From 9 February to 30 April 2018 In @[1645904532305588:274:Muzeum Martyrologii Wielkopolan-Fort Vii] you can watch "Gusen" exposure. Granite and death, memory and oblivion ". The purpose of the exhibition is to restore in collective memory consciousness the largest German, Nazi camp of the KL Mauthausen-Gusen system. Whole Complex-Gusen Complex (established in 1938 After Annexation Austria to the Third Reich, it was classified as a third-Party Camp (Stufe III), with the most severe conditions, with a chance to survive. By the end of 1942 Its main function was the physical elimination of those the third reich considered as enemies or unworthy of life. The exhibition was carried out by the polish history museum in collaboration with @[205888049082:274:Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie], from @[203675933025899:274:Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego]. More: http://muzhp.pl/pl/c/1972/wystawa-gusen-granit-i-smierc-pamiec-i-zapomnienie-w-poznaniu
Translated

Union und SPD einigen sich auf Koalitionsvertrag. SPD-Chef Martin Schulz will Außenminister werden.
Unia i SPD porozumiały się w sprawie umowy koalicyjnej. Szef SPD, Martin Schulz, chce zostać szefem MSZ.
http://www.dw.com/…/niemcy-jest-porozumienie-w-s…/a-42477220

Union and spd agree on coalition. Spd Leader Martin Schulz wants to become foreign minister. The Union and the spd have agreed on the coalition agreement. The head of the spd, Martin Schulz, wants to be head of the foreign office. http://www.dw.com/pl/niemcy-jest-porozumienie-w-sprawie-koalicji-martin-schulz-mo%C5%BCe-zosta%C4%87-szefem-msz/a-42477220
Translated
Chadecy i socjaldemokraci porozumieli się ws. nowego rządu. Pojawiają się pierwsze informacje o podziale ministerstw. Martin Schulz może zostać szefem MSZ.
dw.com

Spóźniona sprawiedliwość dla prześladowanych - Odszkodowania dla algierskich Żydów.
Niemiecki dziennik die taz donosi, że Niemcy po długoletnich negocjacjach z JCC są gotowe wypłacić świadczenia w wysokości 2.556 Euro na rzecz żydowskich ofiar reżimu Vichy. Beneficjentami tego programu ma być ok. 25 000 algierskich Żydów, z których większość mieszka we Francji, zaś w Izraelu ok. 3900 osób.
https://www.taz.de/Archiv-Suche/!5479727&s=juden+vichy/

Deutschland erklärt sich zu Zahlungen an jüdische Opfer des Vichy-Regimes bereit. Etwa 2.000 Juden wurden innerhalb Algeriens deportiert.
taz.de

Przedstawiamy Państwu fragment reportażu nt. powstającego Muzeum-Miejsca Pamięci na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze, który w całości zostanie wyemitowany w dniu dzisiejszym, tj. 5 lutego o godz. 20.00 w TVP Kultura. Zwiastunem programu jest wywiad z nowym Przewodniczącym Zarządu Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" Panem Jakubem Deką Jakub Deka. Zachęcamy Państwa do obejrzenia reportażu!
PS: W lutym 2011 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powierzyło FPNP rolę operatora projektu sobiborskiego, która od tego czasu pełni obowiązki koordynatora przedsięwzięcia oraz jego skarbnika. Kierunki oraz zadania dla poszczególnych etapów projektu wytycza Grupa Sterująca złożona z przedstawicieli państw-uczestników projektu (Polska, Izrael, Holandia, Słowacja).

It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
Posted by Monica Partyka
153 Views
153 Views
Monica Partyka

Germany: the Holocaust 'was carried out by our country and no one else. Individual collaborators change nothing about that. We are convinced that only carefully appraising our own history can bring reconciliation.'

Szef dyplomacji Niemiec wypowiedział się ws. przyjętej przez polski parlament nowelizacji ustawy o IPN. "Nie ma najmniejszej wątpliwości, kto ponosi winę za obozy zagłady, kto nimi zarządzał i mordował w nich miliony europejskich Żydów, a mianowicie Niemcy".

The head of diplomacy of Germany has spoken on the ws. The Amendment of the ipn act adopted by Poland. "there is no doubt about who is responsible for the extermination camps, who managed and murdered millions of European Jews, namely Germany".
Translated
"Nasz kraj popełnił to zorganizowane masowe morderstwo. Pojedynczy kolaboranci niczego tutaj nie zmienią" - powiedział szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel.
dw.com

W ramach swojego kształcenia młodzi niemieccy dyplomaci odwiedzili były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Szczególnym punktem programu była rozmowa z byłym więźniem KL Auschwitz Karolem Tenderą.

Im Rahmen ihrer Ausbildung haben deutsche Nachwuchsdiplomaten das ehemalige deutsche nationalsozialistische Konzentrations- und Vernichtungslager Auschwitz-Birkenau besucht. Besonders eindringlich war das Gespräch mit dem Auschwitz-Überlebenden Karol Tendera.

Image may contain: 3 people, people standing and outdoor
Image may contain: 3 people, people standing and indoor
Image may contain: 1 person
Niemiecki Konsulat Generalny w Krakowie added 3 new photos — at Auschwitz Memorial / Muzeum Auschwitz.

W ramach swojego kształcenia młodzi niemieccy dyplomaci odwiedzili były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Szczególnym punk...tem programu była rozmowa z byłym więźniem KL Auschwitz Karolem Tenderą.

Im Rahmen ihrer Ausbildung haben deutsche Nachwuchsdiplomaten das ehemalige deutsche nationalsozialistische Konzentrations- und Vernichtungslager Auschwitz-Birkenau besucht. Besonders eindringlich war das Gespräch mit dem Auschwitz-Überlebenden Karol Tendera.

Zdjęcia/Fotos: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

See More

(j. polski na dole)
Dear Friends of the Foundation for “Polish-German Reconciliation”,
it is our pleasure and pride to present you our latest project - the first stage of the created database of prisoners of the Nazi German death camp in Sobibor www.sobibor-victims.eu The project was co-financed by the Ministry of Culture and National Heritage of the Republic of Poland. We managed to obtain information and data, including a number of documents scattered around Polish and for...

Continue Reading

On the 73rd anniversary of the liberation of the Auschwitz-Birkenau, the publication "Memorandum of Wannsee" on the standards of management and commemoration of former German concentration and extermination camps was presented. W 73. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zaprezentowano publikację „Memorandum z Wannsee” dotyczącą standardów zarządzania i upamiętniania byłych niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady.

Jeden z ostatnich uczestników buntu więźniów w niemieckim obozie zagłady Sobibór, Arkadi Waispapir, zmarł w wieku 96 lat w Kijowie.

http://www.bbc.com/news/world-europe-42871921

One of the last known Sobibor survivors, Arkady Waispapir was spared death by being forced to work.
bbc.com