Posts

Hin horozu bakımı: Bakımdan kasıt hayvanın ortam şartlarının iyileştirilmesi dir. Yani ortamın nemi, ısısı altlık durumu yemliklerin temizliği suyun kalitesi yemin kalitesi hayvanların sıklığı barınağın güneş alıp almadığı ve hatta buna gürültülü bir yer olup olmadığını da ekleyebiliriz gürültü hayvanlar üzerinde stres etkisi yapmaktadır.

Nem: küm...esin nemli olması temre başta olmak üzere birçok mantar hastalıklarının çıkmasına neden olmaktadır.
Isı: Hint horozları için en uygun ısı 20–24 derece dolayındadır. Bu dereceler in daha düşük olması hayvanlarda çok büyük rahatsızlık oluşturmasa da üzerindeki ısılar sıcaklık stresine neden olmaktadır.
Su: hayvanların içtiği su her zaman temiz olmalı özellikle yazın çok çabuk bakteri üreyerek sindirim sitemi rahatsızlıklarına neden olur.
Yem: Yemin kalitesi hayvan yetiştiriciliğin de önemlidir. Güvenilir firmaların yemlerinden alınması yemcinin ve horozcunun yemleri depolama koşulları çok önemlidir nemli yerde saklanan yemler küf üreterek hayvanları zehirleye bilir. Birçok horoz yetiştiricisi bu nedenle hayvanlarını kaybetmişdir. İlaç tedavisi yaptığı halde çözüm alınamaz.
Güneş: Yavru horoz gelişimi için sağlık açısından günüş enerjisi çok önemlidir

See More