Photos
Posts

مخاطب آدمی گاهی هیچ کس نیست. با هیچ اگر آدمی شانه به شانه برود و زبان به اختیار تاریکی دلش بگذارد، تاریک می‌شویم ما. تا دلش را از آن مبادا منصرف کنیم، تیغیش به خانۀ خیال القا کردیم. دوش آب گرم را همسایۀ تیغ کردیم. گفت: نه٬ این را آزموده‌اند.تازه چیزی می‌ماند که اختیارش با من نیست. چه می‌توانستیم کرد؟ آن خفته بر سکو را می‌گفت که از او می‌ماند، یا در تابوت بر دوش می‌برندش. خود به خانۀ خیال می‌دیدش. تا هرچه تلخ را براند، به اتاق مطالعه رفت. آنجا می‌نوشت کاتب...
....در ماست کاتب... شاید یا در سایه روشن‌های میان آن کلام که بر سر دست داشت. آنجا، بر کاغذهای زردشدۀ روی میز خواناست این: ما هم رفتیم، نعش‌مان را هم بردیم.

زیرسیگاری را ندیدیم کدام دست بر کاغذها گذاشت وقتی کاتب رو به دیوار می‌آمد لبخند بر لب و رقصان، انگار بگوید انا الحق یا انا کلمة الحق. روشنانیم ما.

خانه روشنان. هوشنگ گلشیری

به یاد هوشنگ گلشیری و خانه روشنانی که آفرید
در سالگرد روشنانی‌اش....

(عکس از پرویز جاهد)

See More
Image may contain: 3 people

شرح شک
بررسی کارنامه داستان نویسی هوشنگ گلشیری
مجله اندیشه پویا؛ کتاب کوچه؛ شماره 17؛ خرداد 1393

با نوشته هایی از ابوتراب خسروی, حسین مرتضاییان آبکنار, بهمن فرمان آرا و ...

Posts

دوستان و دوستداران جایزﮤ هوشنگ گلشیری

بیش از چهارده سال از گام اول برای تأسیس و برگزاری جایزﮤ هوشنگ گلشیری می گذرد؛ یعنی از آن هفتمین روز پس از رفتنش که بر سر مزارش عهد کردیم جایزه ای به نامش پایه گذاری و به این ترتیب به یکی از آخرین خواسته های عمر پرثمر و سرشار از خلق و تلاش و تکاپویش برای اعتلای ادبیات داستانی ایران عمل کنیم. و توانستیم سیزده دورﮤ جایزه را به سرانجام برسانیم. آزمایش و خطاها و تغییر روش... هایمان برای غلبه بر مشکلات را همواره با همگان در میان گذاشتیم، چون هدفمان جز این نبود که جایزه ای باشد سالم و شفاف و چنین نیز بماند و سهمی در شکوفاتر شدن حیات ادبیات داستانی کشورمان برعهده بگیرد.
امروز اما به این نتیجه رسیده ایم که بهتر است در وضع کنونی آن نیرو و منابع اندکی را که برای بنیاد گلشیری باقی مانده وقف بخشی دیگر از هدف های مندرج در اساسنامـﮥ بنیاد کنیم که به دلیل مشغلـﮥ نفسگیر جایزه تا حدی مغفول مانده است.
باید از همـﮥ آنها که بی دریغ و بی چشمداشتی در برگزاری سیزده دوره جایزه ـ که در این ملک و در شرایطی گاه طاقتفرسا تداومی است نظرگیر ـ یاریمان دادند سپاسگزاری کنیم، به ویژه داوران و ارزیابان تمامی دوره­ها، یاورانمان، و ناشران و داستان نویسان که آثارشان را در اختیارمان گذاشتند. باید در برابر اعتماد و حسن نیت مخاطبان این جایزه، و نیز آنها که با ارزیابی و نقد صمیمانه و دلسوزانه شان راهنمایمان بودند، سر تعظیم فرود بیاوریم؛ ارجگذاری همان ها ما را نیرو بخشید که این همه سال به رغم همـﮥ دشواری ها به کار ادامه بدهیم.
اینک اما بر آن شده­ایم تا تلاش هایمان را معطوف به غنی تر کردن وب سایت بنیاد کنیم تا منابع مربوط به هوشنگ گلشیری را هرچه کامل تر در اختیار علاقه مندان این نسل و نسل های آینده قرار بدهیم. از دسترس پذیرکردن نوشته ها و مصاحبه ها و مقالاتی که در جهان مجازی در دسترس نیستند گرفته تا جمع آوردن و عرضـﮥ تصاویر و فیلم ها و صدای او و نیز آنچه در نقد و بررسی آثارش نوشته اند و خواندنش را مفید می­دانیم. قصد داریم آرشیو مربوط به گلشیری را کامل کنیم و در این راه به یاری همـﮥ آنها که یادگاری از گلشیری در اختیار دارند نیاز خواهیم داشت. پس نیازهایمان را و فراخوانمان را در وب سایت اعلام خواهیم کرد.
قصد داریم بخشی از وب سایت را نیز به نقد و نظر اختصاص دهیم و تلاش خواهیم کرد که این بخش چیزی به فضای مجازی در حوزﮤ داستان نویسی اضافه کند. امیدواریم این بخش به کمک اهل فن آن قدر گسترش و عمق بیابد تا بتوان بر آن نام نشریـﮥ ادبی گذاشت. کم و کیف این صفحات و نحوﮤ کار متعاقبا اعلام خواهد شد.
انتشار تک داستان­های برگزیدﮤ چند دوره در مجموعـﮥ نقش که مدتی به تعویق افتاده بود نیز در دستور کار قرار خواهد گرفت.
پس این سیزده دورﮤ جایزه را که به همت و تلاش یاوران بنیاد و جایزه، دوستداران ادبیات و بویژه داستان نویسی معاصر ایران برگزار شد چون خاطره­ای در مجموع بسیار خوش در ذهنمان نگاه خواهیم داشت و به امید روزی خواهیم ماند که بتوانیم با جذب منابع و نیروی انسانی لازم به تمامی هدف هایی که خوش بینانه در اساسنامـﮥ بنیاد پیش بینی کرده بودیم جامـﮥ عمل بپوشانیم.

با احترام به همـﮥ شما
بنیاد فرهنگی- مطالعاتی هوشنگ گلشیری
تیرماه 1393

http://www.golshirifoundation.com/award.htm

See More
بیانیه بنیاد فرهنگی- مطالعاتی هوشنگ گلشیری درباره توقف جایزه ادبی گلشیری
golshirifoundation.com

فرج سرکوهی, منصور کوشان, نصرت رحمانی, فرزانه طاهری و هوشنگ گلشیری
عکس از صفحه فرج سرکوهی

Image may contain: 4 people, people standing

این خبر آخر مثل عکسی است که از آلبومی درش آورده باشم: نشسته، تکیه داده به دیوار، با کتی که روی دستش انداخته بود. بقیه را باید خودم لحظه تا لحظه کامل کنم.
ماه را که از شکاف پنجره گشوده دیدم، فکرکردم احمد دیگر نیست تا ببیندش. بدر کامل نبود. بعد تصویر آخری یادم آَمد. اگر همین ساعت، ده تا ده و نیم بعد از ظهر، توی‌‌ همان کوچه باشدش، تکیه داده به دیوار، می‌تواند ماه را ببیند.

آبان ۱۳۷۴
گنج نامه- هوشنگ گلشیری...
برای احمد میرعلایی
دانلود نسخه پی دی اف گنج نامه:
http://www.bisheh.com/Uploa…/PostFile/634469461613221250.pdf

See More
Hooshang Golshiri --- هوشنگ گلشیری‎ updated their cover photo.

طراح : Mehrdad Agr

Designer: @[100001567286079:2048:Mehrdad Agr]
Translated
Image may contain: text

اورهان پاموک می‌گوید: «وقتی نویسنده‌ای آزاد نباشد، هیچ نویسنده دیگری هم آزاد نیست.» حالا درباره گلشیری هم باید گفت که تا وقتی آثار این نویسنده در ایران آزاد نیست، هیچ نویسنده‌ای در آن سرزمین آزاد نیست؛ و گلشیری این را خوب می‌دانست. زیرا او نوشتن را همچون مأموریتی در راه دفاع از «حق آزادانه نوشتن» انتخاب کرده بود.

Orhan Pamuk says: " when a writer is not free, no other author is free." now about awards, he must say that until the work of this author is not free in Iran, there is no writer in that land, and it is not free. He knew well. Because he chose writing as a mission on the defense of the liberty of writing.
Translated
رضا براهنی چند سال پیش در روزهای نزدیک به شانزدهم خرداد، سالروز درگذشت هوشنگ گلشیری، نوشت: «واقعا معجزه بود که گلشیری به مرگ طبیعی مرد، اما مرگ طبیعی او هم دق مرگ شدن بود.» اشاره‌ براهنی به فشارهایی بود که گلشیری طی چند دهه نوشتن متحمل شده بود.
majalla.com

اگر در آبی خُرد نهنگی پیدا شود، راه چاره‌اش گویا این است که آب را گل‌آلود کند تا نبینند که نهنگ است. من البته اگر نهنگ این آب خُرد داستان‌نویسی ایران باشم، این‌طورها زیسته‌ام: گاهی سر به دیوار کوبیده‌ام، چه با کار سیاسی، چه با شرکت در همه‌ی جلسات و دوره‌های کانون از 47 تا حالا، چه با مقالاتی در نقد. از این‌ها گذشته، سعی هم کرده‌ام که به نسل بعد بی‌توجه نمانم تا از این آب خُرد همان نبینند که من دیدم. حالا البته دیگر راه به دریا پیدا کرده‌ام، یعنی می‌توان رفت و یا ماند، پس دیواره‌ها تحمل‌پذیر‌تر شده‌اند، شاید مفرّ اصلی نزدیک‌تر شده است، مرگ!

نه، من خانه‌ای ندارم.
سقفی نمانده است.
دیوار و سقف خانهٔ من
همین‌هاست که می‌نویسم،
همین طرز نوشتن از راست به چپ است،...
در این انحنای نون است که می‌نشینم،
سپر من از همهٔ بلایا سرکش ک یا گ است.

See More
پرونده اینترنتی «هوشنگ گلشیری»
anthropology.ir

به بهانه‌ی 16 خرداد، دوازدهمین سالگرد درگذشت "هوشنگ گلشیری"

"نه این‌گونه که می‌گویند هست با آن همه سنگ که مدام از منجنیق فلک می‌بارد و این هوای رقیق گرد‌بر‌گرد و آن همه جاذبه‌های متقاطع و سر‌انجام هم همان باشد که رواقیان گفته‌اند که همه چیز در آتش خواهد سوخت و دیگر هیچ چیز نخواهد بود. یادم باشد بنویسم به خاطر حرث و نسل هم شده نباید گذاشت که نباشیم تا مبادا حرف آن زندیق درست در‌آید که می‌گفت: "آمد مگسی پدید و ناپیدا شد"
جن‌نامه - هوشنگ گلشیری

به بهانه‌ی 16 خرداد، دوازدهمین سالگرد درگذشت "هوشنگ گلشیری
adabiatema.com

بیست‌وپنجم اسفند سالروز تولد هوشنگ گلشیری است.

بیست‌وپنجم اسفند سال‌روز تولد هوشنگ گلشیری است.
isna.ir

بیست‌وپنجم اسفند سالروز تولد هوشنگ گلشیری است.

بیست‌وپنجم اسفند سال‌روز تولد هوشنگ گلشیری است.
isna.ir

کدام پل در کجای جهان؟
به بهانه‌ی برگزیده ‌شدن کتاب «فارسی بخند» نوشته‌ی سپیده سیاوشی در جایزه‌ی هوشنگ گلشیری
(منتشر شده در در صفحه ۷ روزنامه‌ی قانون مورخ ۷ اسفند ۱۳۹۱)

«دست می‌گردانم روی پاتختی. دنبال ساعت. نمی‌دانم چند ساعت خوابیده‌ام. هوا تاریک شده. سرم درد می‌کند. صدای کرت کرت دمپایی‌ها مدام توی سرم است. ساره مرده. ساره نیست دیگر. اما این صدایی دمپایی‌هایش است که از آشپزخانه به هال می‌رود از هال به اتاق می‌آید، از اتاق به هال... هر چیزی را که حذف کردم، این صدایی دمپایی‌ها... را نشد. این آخر‌ها حتی سنگینی‌اش را گوشه‌ی تخت حس نمی‌کردم. انگار تمام وزنش را به دیوار کنار تخت داده باشد. با چند بار سعی کردن توانستم دیگر حسش نکنم. بازی بود. از یک بازی هم شروع شد.»
این آغاز داستان «خوبی عزیزم؟» از مجموعه‌ی داستان‌کوتاه «فارسی بخند» است. شخصیت داستان به بازخوانی داستان خویش می‌پردازد؛ به بازی که آغاز کرد و رابطه‌ای که نابود شد. داستان‌های این مجموعه به موقعیت‌هایی می‌پردازند که آدم‌ها درگیر بحران رابطه هستند. این موقعیت، سبب خلق شخصیت‌هایی می‌شود که در تنهایی خود درگیر هستند و نمی‌دانند چگونه از این پیله‌ی تنهایی بیرون بیایند. بستر این روایت‌ها با هم متفاوت است. در داستانی، مهاجرت و عدم درک‌زبانی متقابل، سبب خلق این موقعیت شده است و در داستان دیگر جدا شدن از خانواده. حتی در داستان «خوبی عزیزم؟» شنیدن یک زخم‌زبان ساده از سوی دو آدم غریبه، سبب فروریختن یک رابطه می‌شود.
شخصیت‌های این مجموعه، هر کدام در برقراری ارتباط با دیگران ناتوان هستند. کشمکش درونی آن‌ها، برسر این عدم توانایی است. شخصیت‌های داستان سعی دارند با تعریف روایت خود، بفهمند کجای روایت اشتباه کردند. چرا به این وضعیت رسیدند؟ این چرایی آن قدر آزارشان می‌دهد که در یکی از داستان‌ها، شخصیت داستان برای تلویزیون و یخچال هم داستانش را تعریف می‌کند: «شاید اگر همه چیز را مرور کنم آرام‌تر می‌شوم. می‌توانم فکر بکنم این تلویزیون خاموش دوربین است و من باید همه چیز را تعریف کنم.»
ترسیم موقعیت فقدان رابطه و یا رابطه‌های درهم‌شکسته، نیاز به ماجرا دارد. ماجرا هست که باعث یک تغییر وضعیت می‌شود. اگر روند این تغییر وضعیت، برای مخاطب باورکردنی نباشد، خلق این موقعیت‌های پیچیده با اشکال مواجه می‌شود. برخی از داستان‌های این مجموعه به قدری کوتاه هستند که خواننده را درگیر موقعیت نمی‌کنند. در داستان «خواهری» شخصیت راوی برای مخاطب ناشناخته می‌ماند و نمی‌تواند علت سکوت او را بفهمد. راوی که در برابر خواهرش، همه‌ی عمر سکوت کرده است، حال در یک صبح، زبانش باز می‌شود و به خواهرزاده‌اش واکنش نشان می‌دهد. این تغییر وضعیت‌ها، نیاز به پرداخت بیشتر شخصیت‌ها و ماجرا دارد تا برای مخاطب ملموس‌تر بشود.
بحران رابطه، یکی از درگیری‌های انسان امروز است. بن‌بست‌هایی که فکر و ذهن آدم را تسخیر می‌کند و به قول گروس عبدالملکیان: «کدام پل/ در کجای جهان/ شکسته است/ که هیچکس به خانه‌اش نمی‌رسد!»

See More
به بهانه‌ی برگزیده ‌شدن کتاب «فارسی بخند» نوشته‌ی سپیده سیاوشی در جایزه‌ی هوشنگ گلشیری
articles.ahmadipouya.com

گفت‌وگوی «قانون» با «فرزانه طاهری» درباره «جايزه گلشيري»
دوست نداریم مراسم‌مان محفلی شود
مسعود لقمان

گلشیری نویسنده‌ای نبود که در خلوت بنویسد و کاری با بیرون نداشته باشد. گلشیری همیشه کارگاه و کلاس داشت و اهل شنیدن داستان و کار با جوانان بود. گمان ما هم بر این است حال که نمی‌توانیم وجوه گوناگون گلشیری را ادامه‌ دهیم با راه‌اندازی این جایزه، وجهی از او را گرامی داریم.

...Continue Reading
گفت‌وگوی «قانون» با «فرزانه طاهری» درباره «جايزه گلشيري»
ghanoondaily.ir

فرزانه طاهری(رئیس بنیاد گلشیری) در ابتدای این برنامه که در منزل شخصی بهمن فرمان آرا برگزار شد، گفت: این چهارمین سالی است که این مراسم نه در یک سالن عمومی، که در منزل شخصی برگزار می‌شود. امسال برای سومین سال، از یک نویسنده معاصر تقدیر خواهد شد.
او ادامه داد: در اولین دوره از مرحوم اسماعیل فصیح تقدیر شد که همسر ایشان در آن مراسم حاضر بود. سال بعد از علی اشرف درویشیان تقدیر شد و سال قبل هم قرار بود از محمود دولت آبادی تقدیر شود، اما به دلیل اینکه ایشان در سفر بود، این کار به امس...ال موکول شد.
محمود دولت آبادی هم بعد از دریافت لوح تقدیر از دست جواد مجابی، در سخنانی گفت: ادبیات ما با گلشیری معنای دیگری برای من داشت و بعد از او هم معنایی دیگر. امروز که به این جلسه آمدم، به دنبال باربد می‌گشتم که هر وقت او را می‌بینم به یاد هوشنگ می‌افتم.
او ادامه داد: از همه افرادی که با سماجت و سرسختی کار خود را ادامه می‌دهند تشکر می‌کنم، به خصوص از بهمن فرمان آرا که این شرایط را فراهم کرد.
این نویسنده با خطاب قرار دادن افرادی که می‌خواهند بعضی از جریانات ادبی وجود نداشته باشند؛ گفت: زبان نوشتاری در طول تاریخ در هزار و اندی سال پیش باز شده و نمی‌توان آن را با سانسور و ممیزی بست. در طول تاریخ جریان ادبیات، ما را ایرانی باقی گذاشته است.
دولت آبادی درباره وزارت گفت: این جریانی است که از گذشته های دور می‌آید و جامعه ما را نگه داشته است. زبان ادبیات پیرامون همین محور آمده است و ادامه خواهد داشت.
او تاکید کرد: بیهوده است کس یا کسانی بخواهند جلوی این جریانات را بگیرند. البته زندگی دشوار است و این دشواری برای نویسندگی و نویسنده بودن بیشتر است. انسان جان سخت است و هر کاری را انجام می‌دهد.
نویسنده رمان کلیدر به دوران کودکی خود اشاره کرد و گفت: من همیشه آرزو داشتم معمار شوم و به قول معروف ذهن فضولی داشتم و به همین دلیل همواره در هر مکانی در جستجوی شرایط معماری بودم. یکی از نکات زندگی من این است که خداوند استعدادی در من نهاده که یادگیر باشم. یادگیری فقط از شعر و کتاب و ادبیات نمایشی و... نمی‌آید، از لحظه‌ای می‌آید که چشم باز می‌کنیم و می‌اندیشیم. من مفتخرم که یادگیر باشم.
دولت آبادی ادامه داد: من در دوره دبستان بلد نبودم انشا بنویسم، اما دیکته می‌نوشتم. آن زمان از کلیله و دمنه دیکته می‌گفتند و نمره‌ای که من برای خودم در نظر گرفته بودم، ۱۶ بود و هیچ وقت دلم نمی‌خواست ۲۰ بگیرم. در‌‌ همان دوره کودکی فکر می‌کردم اگر ۲۰ بگیرم، بعد از آن باید چه بگیرم؟ این فکر در ۸-۹ سالگی دستورالعمل من بوده و این رقم ۱۶ را بسیار دوست دارم. امروز در این جمع، از طرف هوشنگ گلشیری و به واسطه فرزانه طاهری، نیم نمره بر نمره ۱۶ من گذاشته شده و من از آن‌ها متشکرم.

See More
به گزارش خبرنگار ایلنا، در این مراسم ضمن اعلام اسامی نفرات برگزیده و شایسته تقدیر در دو بخش مجموعه داستان و رمان، از محمود دولت آبادی به عنوان نویسنده معاصر تقدیر شد.
ilna.ir

برندگان دوازدهمین دوره‌ی جایزه‌ی هوشنگ گلشیری
ابتدا در بخش مجموعه­ داستان اول دلایل داوران برای برگزیدن برندگان این بخش قرائت شد.
سپیده سیاوشی تندیس و لوح تقدیر خود همراه با جایزه‌ی نقدی (پنج میلیون ریال) را از محمود دولت‌­آبادی دریافت کرد.
برندۀ دیگر این بخش، محمد طلوعی، نیز تندیس و لوح تقدیر خود همراه با جایزه‌ی نقدی (پنج میلیون ریال) را از محمود دولت‌­آبادی دریافت کرد.
فلامک جنیدی، نویسندۀ اثر تقدیرشده‌ی این بخش نیز لوح تقدیر خود را از محمود دولت­‌آبادی دریافت کرد....
برندۀ بخش رمان اول، سلمان امین ، نیز تندیس و لوح تقدیر خود همراه با جایزه‌ی نقدی (ده میلیون ریال) را از محمود دولت­‌آبادی دریافت کرد.
در بخش رمان اول نیز داوران یک اثر را شایستـه‌ی تقدیر دانسته بودند. رضا زنگی­‌آبادی لوح تقدیر خود را از محمود دولت­‌آبادی دریافت کرد.

See More
عصر روز جمعه، 4 اسفند 1391، در مراسمی خصوصی با حضور تعدادی از اعضای هیئت امنای بنیاد، تعدادی از داوران این دوره، و ناشران و یاوران بنیاد، از محمود دولت­آبادی، داستان­نویس معاصر تقدیر شد و جوایز برندگان نیز اهدا شد.
golshirifoundation.org

برندگان دوازدهمین دورۀ جایزۀ هوشنگ گلشیری
ابتدا در بخش مجموعه­ داستان اول دلایل داوران برای برگزیدن برندگان این بخش قرائت شد.
سپیده سیاوشی تندیس و لوح تقدیر خود همراه با جایزۀ نقدی (پنج میلیون ریال) را از محمود دولت‌­آبادی دریافت کرد.
برندۀ دیگر این بخش، محمد طلوعی، نیز تندیس و لوح تقدیر خود همراه با جایزۀ نقدی (پنج میلیون ریال) را از محمود دولت‌­آبادی دریافت کرد.
فلامک جنیدی، نویسندۀ اثر تقدیرشدۀ این بخش نیز لوح تقدیر خود را از محمود دولت­‌آبادی دریافت کرد....
برندۀ بخش رمان اول، سلمان امین ، نیز تندیس و لوح تقدیر خود همراه با جایزۀ نقدی (ده میلیون ریال) را از محمود دولت­‌آبادی دریافت کرد.
در بخش رمان اول نیز داوران یک اثر را شایستـﮥ تقدیر دانسته بودند. رضا زنگی­‌آبادی لوح تقدیر خود را از محمود دولت­‌آبادی دریافت کرد.

See More
عصر روز جمعه، 4 اسفند 1391، در مراسمی خصوصی با حضور تعدادی از اعضای هیئت امنای بنیاد، تعدادی از داوران این دوره، و ناشران و یاوران بنیاد، از محمود دولت­آبادی، داستان­نویس معاصر تقدیر شد و جوایز برندگان نیز اهدا شد.
golshirifoundation.org