Reviews
5.0
16 Reviews
Tell people what you think
Filip Kacperski
· March 20, 2015
Te wspaniale opisy!
Posts
FEB16
Feb 15 - Feb 16Zamiejscowy Wydział Leśny Politechniki Białostockiej w Hajnówce,
22 people interested

Co zabija drzewa, leczy ludzi?

Okazuje się, że bardzo groźny patogen, powodujący zamieranie sosny, zwłaszcza na gruntach porolnych, może być... niezwykle pożyte...czny! Zawiera bowiem substacje czynne w spektakularny sposób hamujące wzrost komórek nowotworowych.

O badaniach nad leczniczymi właściwościami grzybów prowadzonych na naszym Wydziale we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku:

http://www.tokfm.pl/…/7,103085,22994540,grzyb-z-puszczy-bia…

See More
Naukowcy z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku będą szukać lekarstw w grzybach z Puszczy Białowieskiej. Badania jednego z gatunków już dają obiecujące wyniki w zwalczaniu nowotworów jelita grubego.
tokfm.pl
Photos
Videos
Efekt lipcowego podglądania fauny przez Leśne ludki :) :) :) Autor filmu: Maja Panfiluk Kolejna relacja już wkrótce :) ! Miłego wieczoru !
4
Kolejny film z serii Puszczański ulubieniec ;-) ;-) pt:. "Fajnie jest przejść się po moście w Gruszkach" ;-) ! Już wczoraj było można zobaczyć jak Puszczański ulubieniec korzysta z infrastruktury drogowej znajdującej się w Gruszkach.. :) Dla Króla Puszczy zrobią wszystko ! Data: 27.01.2015.r AUTOR : Kamil Karwacki ;-)
11
Z cyklu: " Powietrzny relaks ! "
4
Posts
Image may contain: text
Suwalski Park Krajobrazowy

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy wszystkich wolontariuszy chętnych do wzięcia udziału w akcji liczenia łosi w dniu 16 lutego 2018 r. (piątek). Tego dnia ...przeprowadzane będą ciche pędzenia w rejonie wsi Sośnia i w borach sosnowych wzdłuż „Carskiej Szosy”. Zbiórka wszystkich chętnych jest zaplanowana na godz. 8:00 w siedzibie Parku w Osowcu-Twierdzy. Po przeprowadzeniu szkolenia uczestników liczenia w formie prezentacji na sali konferencyjnej wyruszymy w teren (ok. godz. 9:00). Wyjeżdżamy transportem zapewnionym przez Park. W przypadku dużej liczby uczestników potrzebny może okazać się własny transport. Po zakończeniu akcji (ok. godz. 15:00) przewidziany jest gorący poczęstunek przy ognisku. Podzielić się wówczas będzie można wszystkimi obserwacjami z bieżącego dnia, bo oprócz łosi, uczestnicy inwentaryzacji mają szansę zaobserwować też jelenie, sarny, zające, lisy i inne zwierzęta. Powrót do Osowca-Twierdzy ok. 16:15.

Uczestnicy powinni posiadać obuwie terenowe lub gumowce, oraz ubiór dostosowany do panujących warunków pogodowych. Osoby, które nie ukończyły 18-go roku życia, mogą uczestniczyć w liczeniu w towarzystwie dorosłego opiekuna.

Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa w akcji do dnia 14 lutego 2018 r. do dr. Krzysztofa Frąckiela, e-mail: krzysztof.frackiel@biebrza.org.pl, tel.: 85 738 30 18.

See More
Ladies and gentlemen, We cordially invite all volunteers willing to take part in the moose counting action on 16 February 2018 (Friday). On this day there will be quiet a in the village of sośnia and in groans pine along the "Tsarist highway". the collection of all willing is scheduled for an hour. 8:00 at the park headquarters in osowcu-Fortress. Following the training of counting participants in the form of a presentation in the conference room, we will go into the area ( At 9:00 pm, we're leaving the park. In the case of a large number of participants, it may be necessary to have its own transport At the end of the action (OK. 15:00 PM) there is a hot treat at the campfire. To share then you will be able to see all the observations from the current day, because in addition to moose, the inventory participants have a chance to see deer, deer, hares, foxes and other animals Return to osowca-fortress around 16:15. Participants should have field or boots footwear, and dress adapted to weather conditions. Persons who have not completed 18 years of age may participate in counting in the company of an adult guardian. Please report your willingness to participate by 14 February 2018 To Dr. Krzysztof Frąckiela, email: Krzysztof.Frackiel@Biebrza.Org.Pl, Tel.: 85 738 30 18.
Translated
Image may contain: text
Nadleśnictwo Wisła, Lasy Państwowe

Po kolorze poznasz właściciela !
Nie tylko kredki i tęcza są kolorowe, ale także różnobarwne są płytki przybijane na drewnie. 🌳🌈
I tak, my do znakowania dre...wna pozyskanego z Lasów Państwowych wykorzystujemy tylko i wyłącznie płytki czerwone. Odmiennymi kolorami cechuje się drewno pozyskane na terenach innych własności. A jakimi? Widzicie poniżej.

See More

🌲🌲🌲🌲😃😃

Kamerę zainstalowano na śródleśnej polanie położonej na północnym skraju Puszczy Białowieskiej, na terenie Nadleśnictwo Browsk (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku).
To jedno z miejsc, gdzie leśnicy wykładają zimą karmę dla żubrów, dlatego zwierzęta te chętnie odwiedzają polanę i spędzają na niej dużo czasu

...

Dziękujemy za możliwość obserwacji

http://www.lasy.gov.pl/…/infor…/kampanie_i_akcje/zubryonline

Dzisiejsi popołudniowi goście - przyłapani, a i jak się rozglądają

Jenot (Nyctereutes procyonoides)

Fot. M.Panfiluk.

See More
No automatic alt text available.
Image may contain: outdoor
No automatic alt text available.
Image may contain: plant
Botaniczne Inspiracje

Idziemy dziś na łąki po kolejne baldachy! Dobrze wziąć kaloszki na tą wyprawę, bo te dwa gatunki lubią wilgotne siedliska, ale spokojnie do butów woda wlewać si...ę nie będzie.💧

W ogóle to jestem Wam winna sprostowanie, bo ja cały czas piszę o baldaszkowatych, a to stara nazwa- uff starsza ode mnie. Po łacinie to Umbelliferae, dla mnie to logicznie bo umbella to baldach czyli coś podobnego na kształt tych białych kwiatostanów.💮 Kiedyś sprzeczałam się z kolegą, który stwierdził, że mam beznadziejne porównanie bo baldach może być nad sklepem. Wtedy z pomocą przyszła mi...Rihanna, serio! No jak ona śpiewa: under my umbrella, ela, ela...no jak nic o Eli zbierającej botaniczne parasolki. Dobra koniec żartów, poprawnie to selerowate Apiaceae, ale ja apiać będę powtarzać baldaszkowate.🌱

(rys. Dagny Nowak-Staszewska)
#profilrośliny #botaniczneściągi

See More

🤗🤗🤗🤗

Film z cyklu: "Poznać Puszczę Białowieską"

https://www.youtube.com/watch?v=h-WAMHBIX9s

...

Warte obejrzenia ! 🙂

See More

🐮🐮🐮

No automatic alt text available.
No automatic alt text available.
No automatic alt text available.
Żubry online added 3 new photos.

Wszyscy na pewno dobrze znacie naszą krowę z obrożą. Takie urządzenia, zakładane przez Białowieski Park Narodowy, służą monitoringowi telemetrycznemu - czyli na...mierzaniu położenia zwierząt je noszących za pomocą systemu GPS.

Na terenie Puszczy Białowieskiej w tej chwili takie nadajniki nosi 12 żubrów - 11 krów i jeden byk. Dzięki zbieranym w ten sposób danym można szczegółowo określić terytorium zajmowane przez żubry, prześledzić trasy ich wędrówek i poznać ich ulubione miejsca.

#żubrzanawigacja #wszystkopodkontrolą #lasydlażubra

See More

Może ktoś lubi survival leśny

Image may contain: text
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach

Czwartkowy wieczór to już taki mały piątek, a piątek to weekendu początek, więc bawmy się
‼️UWAGA‼️ Ogłaszamy konkurs!
Nagroda - świetna publikacja Centrum ...Informacyjnego Lasów Państwowych "LEŚNY SURVIVAL".
Dla kogo ta nagroda - dla 10 śmiałków, którzy podejmą wyzwanie
A co trzeba zrobić? Mickiewicz wielkim poetą był, Słowacki w niczym mu nie ustępował, więc czemu Ty miałbyś być gorszy?!
Konkurs jest prosty - wymyślasz przynajmniej 4-wersowy wierszyk, w którym znajdą się słowa "LAS" i "SURVIVAL" - oczywiście we wszelkich odmianach. Ów wierszyk zamieszczasz w komentarzu pod tym postem i czekasz na reakcje fanów Twego talentu. 10 osób, które do godziny 09:00 5 lutego zbiorą największą ilość lajków (wchodzą w grę "lubię to", "super", "Wow" oraz "Ha ha", natomiast "przykro mi" i "wrr" liczone nie będą) zgarnia książkę "Leśny survival". Oczywiście w wersji papierowej, PDF do pobrania na stronie Lasów Państwowych, no ale papier w ręku to nie ma to tamto!
Proste? No raczej! Do klawiatur moi drodzy, niech się dzieje, niech dziesięć pachnących, nowiutkich książek trafi w dobre ręce
Aby formalnościom stało się zadość to poniżej regulamin naszego konkursu, który możecie znaleźć także w zakładce "Notatki" (lewa kolumna na naszym profilu):

REGULAMIN KONKURSU
„Leśny survival”
odbywającego się od 01 do 05 lutego 2018 roku

1. Organizatorem konkursu jest:
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach
ul. Św. Huberta 43/45
40-543 Katowice

2. Celem konkursu jest :
Rozpropagowanie wiedzy na temat możliwości spędzania wolnego czasu na łonie natury. Zwrócenie uwagi uczestników konkursu na różnorodność przyrody i polskiego lasu. Zapoznanie społeczeństwa z ofertą wydawniczą Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

3. Termin konkursu :
Start 01 lutego 2018 roku
Zakończenie 05 lutego 2018 roku godzina 09:00

4. Przebieg konkursu:
Konkurs polega na zamieszczeniu w komentarzu do postu konkursowego krótkiego wierszyka własnego autorstwa (minimum 4 wersy), który będzie związany, choćby luźno, z lasem i będzie zawierał dwa słowa „LAS” oraz „SURVIVAL” (oczywiście w pełni odmienialne). Wierszyki nie mogą zawierać wulgaryzmów ani słów powszechnie uznawanych za obraźliwe.
Konkurs rozpoczyna się 01 lutego 2018 roku, od momentu opublikowania postu konkursowego, a zakończy się 05 lutego 2018 roku o godzinie 09:00.
Pod uwagę będą brane wyłącznie wierszyki zamieszczone w komentarzach pod postem konkursowym. Jedna osoba może zamieścić wyłącznie jeden komentarz z wierszykiem.
Autorzy 10 wierszyków, które zbiorą najwięcej lajków („lubię to”, „super”, „ha ha” oraz „wow”) zostaną nagrodzeni publikacją „Leśny survival”. Lajki „przykro mi” oraz „wrr” nie będą liczone.
05 lutego 2018 roku, o godzinie 09:00 zostaną zrobione zrzuty ekranu i nastąpi podliczenie zebranych lajków.

5. Warunki uczestnictwa w konkursie:
W konkursie mogą wziąć udział wszystkie osoby, które ukończyły 13 lat (osoby niepełnoletnie za zgodą opiekuna).

6. Przyznawanie nagród:
Dla dziesięciu osób z największą ilością lajków („lubię to”, „super”, „ha ha” oraz „wow”) zostały przygotowane nagrody w postaci książek „Leśny survival”. Po podsumowaniu wyników osoby z największą ilością lajków zostaną poproszone o podanie adresu wysyłki nagród. RDLP w Katowicach zastrzega sobie prawo, że może przyznać w zorganizowanym konkursie wyróżnienia.

7. INFORMACJE KOŃCOWE:
1. Za stronę organizacyjną konkursu odpowiadają: Agnieszka Zawada- Piątkowska oraz Mateusz Zimny.
2. Przystąpienie do konkursu jest równoznaczne ze zgodą na udzielenie informacji dotyczących imienia i nazwiska, adresu do wysyłki. Dane osobowe uczestników będą przetwarzane przez Organizatora w celu wykonania jego obowiązków związanych z konkursem. Uczestnikom przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
3. Organizator zastrzega, że wysyłka nagród na koszt Lasów Państwowych nastąpi wyłącznie na terenie Polski.
4. Jeśli laureat konkursu nie udostępni adresu do wysyłki nagród lub nie odbierze nagrody osobiście do dnia 28 lutego 2018 r. nagroda przepada.
5. RDLP w Katowicach na swoim profilu ogłosi z imienia i nazwiska zwycięzców bez podawania ich danych kontaktowych.
6. Ostateczna interpretacja Regulaminu należy do organizatorów. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany Regulaminu, jeżeli nie wpłynie to na pogorszenie warunków uczestnictwa w konkursie.
7. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem zastosowanie znajdą odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego.

See More
Image may contain: plant and outdoor
Słowiński Park Narodowy

Szklana pułapka
Widoczna na zdjęciu, bezmyślnie pozostawiona przy leśnym parkingu szklana butelka, stała się śmiertelną pułapką dla setek żuków. Corocznie w nas...zym kraju giną w ten sposób miliony owadów i drobnych ssaków. Zwierzęta te, zwabione słodkimi resztkami po napojach giną, nie mogąc wydostać się z powrotem na zewnątrz. Ich zwłoki wydzielają zapach, wabiący kolejne osobniki, aż do całkowitego zapełnienia butelki ciałami martwych współtowarzyszy.

Żuki leśne spełniają bardzo ważną rolę w przyrodzie – „sprzątają” padlinę, resztki roślinne i odchody. Jeden żuk w ciągu swojego życia zakopuje ponad pięćset razy więcej, niż sam waży. Żuki poza rolą sanitarną, użyźniają i napowietrzają leśną ściółkę.
Nie śmiećmy w lesie! Zabierajmy śmieci z lasu i posegregowane wyrzucajmy!

Chętnych do bliższego zapoznania się z problemem, zachęcamy do przeczytania artykułu na temat zaśmiecania jako śmiertelnego zagrożenia dla drobnej fauny: http://www.kp.org.pl/pp/pdf2/PP_XXVI_2_KOLENDA.pdf

Fot. M. Hadwiczak

See More

Bardzo dobra wiadomość

Właśnie się pojawił się artykuł dotyczący edukacji przyrodniczo - leśnej na podstawie wyników ankietowych przeprowadzonych w grupach przyrodniczych; "Poszukiwacze roślin" i "Grzyby, grzybiarze, grzybobranie".

Dziękujemy wszystkim użytkownikom grup oraz zachęcamy do zapoznania się

... See More
worldscientificnews.com

🌲Kawał dobrej historii : "Siekierka leśniczego, czyli cechówka" 🙂🌲

Warte obejrzenia 🤗🤗🤗

It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
36,652 Views
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

Do czego służyła leśniczemu siekierka z orzełkiem??? O tym opowie Wam leśnik Edward Marszałek

Image may contain: sky, outdoor and nature
Image may contain: tree, plant, outdoor and nature
Image may contain: sky, tree, outdoor and nature
Nadleśnictwo Białowieża, Lasy Państwowe added 3 new photos.

#TrudneSprawyWlesie

Na dziś mamy mały apel do korzystających z ambon myśliwskich - bo wiemy, że nie tylko myśliwi z tych urządzeń korzystają:

Przed wejściem na ...takie urządzenie uważnie obejrzyjcie, czy nie jest ono uszkodzone. W ciągu pół roku na terenie nadleśnictwa celowo zniszczono cztery ambony.

Rozumiemy, że łowiectwo jest tematem kontrowersyjnym. Ale czy to usprawiedliwia niszczenie państwowej własności i narażanie innych?

#UwagaSzkody #LowiectwoTrudnyTemat

fot. M.Panasiuk

See More

Fot. M.Panfiluk.

Image may contain: tree, sky, plant, snow, outdoor and nature
Nadleśnictwo Czarna Białostocka, Lasy Państwowe added 5 new photos.

Witki opadają
- tak by powiedziała wierzba rosnąca nieopodal gdyby umiała mówić.
"Trzeba być naprawdę krótkowzrocznym, aby w tak pięknym miejscu wyrzucać ś...mieci i na dodatek udawać, że to nie jego problem. Ten fragment Puszczy Knyszyńskiej dodający uroku tego wyjątkowemu miejscu zdecydowanie nie zasłużył na takie traktowanie. Czy właścicielom tych idealnie posprzątanych posesji nie wstyd, że za płotem w lesie mają wysypisko śmieci. Wstyd – to jedyne słowo, które ciśnie mi się na usta."
całość artykułu tutaj:
http://www.czarna-bialostocka.bialystok.lasy.gov.pl/…/smiec…

See More