Photos
Posts

Në mundsh...

Në mundsh të ruash arsyen
Kur bota e humbet fillin
E fajin ta hedhin, e vetes t’i besosh...
Sa here për ty dyshojne, e s’të përfillin
Por dhe dyshimet drejtë t’i gjykosh.

Në mundsh të rrish në pritje, nga pritja pa u lodhur
E kur të urrejnë, urrejtje të mos ushqesh
Madje ndaj shpifjeve të rrish pa folur
Me thjeshtësi, me to pa rënë ndesh…

Në mundsh të mendosh, por jo gjer në shkatërrim
Të ëndërrosh, por jo si rob ëndërrimesh
E të trajtosh njëlloj e pa dallim
Ngadhnjim e shpartallim, burim mashtrimesh.

Në durofsh dot që thëniet e tua të drejta
Në kurthe për trutharet, kopuket do t’i kthejnë,
Të thyejnë gjërat më të shtrenjta, e prapë t’i ndërtosh
Me vegla pune që nuk vlejnë!

Në mundsh, fitoret qe korrur, t’i flijosh
Si në kumar, në një të vetme lojë
Të rrezikosh, të humbesh, e prapë të fillosh
Dhe humbjet kurrë të mos i zesh me gojë!

Në i detyrofsh dot muskul, nerv, dhe puls e zemër
Të të shërbejnë edhe kur gjithçka të duket e kotë
E të qëndrosh, kur s’ka asgjë veç vullnetit,
Që veç një fjalë, ‘qëndro’ gjithnjë të thotë.

Në mundsh të flasësh me maskarenjtë
Por nderin tënd ta ruash
E të ecësh përkrah mbretit pa krenarinë që të verbon
Nëse armiku ose miku s’të bëjne dot të vuash
Dhe gjithçka në e çmon, përveç sa e meriton.

Në mundsh të mbushësh ti minutat,
Aq të rënda, me vepra që peshojnë,
Dije, dhe mos ki asnjë dyshim
E jotja do jetë bota me ç’ka brenda
Dhe burrë do jesh, o biri im…

__________________

R. Kipling

See More
Facebook: https://www.facebook.com/ArkivaShqip Kastro Zizo & Rea Nuhu Dita dites Muzika & Teksti: K. Zizo - G. Kozeli Proud. by: Arlenn Orkestrimi: Gramoz Ko...
youtube.com
Music: 2Ton Lyrics: 2Ton Video: Grandmedia Metro Music 2Ton social media: Instagram - https://www.instagram.com/2tonofficial/ Fanpage - https://web.facebook....
youtube.com
Facebook: https://www.facebook.com/ArkivaShqip Tex: Kreshnik Avdiu Mus&Ork: Egzon Bajraliu ( Antax Studio ) Video: M Production
youtube.com
Nata 9 LIVE nga Teatri i RTVKLAN në KLANHD & TVKLAN. Një program nga Pandi Laco, Adi Hila dhe Bledar Laco Copyright TVKLAN
youtube.com
Servizi per l'edilizia e l'industria
Noleggio piattaforme aeree e macchine operatrici
Immobiliare
Servizi per l'edilizia e l'industria
Noleggio piattaforme aeree e macchine operatrici
Immobiliare
Public Square / Plaza
196,432 people checked in here