FIND US
Olinescu nr 2
Dorohoi
Scoala nr 5 "Spiru Haret" Dorohoi
ADDITIONAL CONTACT INFO
MORE INFO
About
Aici, sper sa se adune cat mai multi elevi ai acestii scoli.
Awards
Premii obtinute de elevi ai scolii nr 5

Anterioare anului scolar 2006-2007:...
LIMBA ŞI LITERATURA ROMANĂ
1990 Premiul III-etapa judeteana: Smadici Oana
Premiul I-Olipiada 1999 Premiul I-etapa judeteana: Fociac Bogdan
Olimpiada "Mihai Eminescu", Iasi-Premiul I: Morarasu Livia
2000 Olimpiada "Mihai Eminescu", Piarta Neamt-Mentiunea I: Savin Irina
2002 Premiul III-etapa judeteana: Bazgan Sabina, Ciobanu Andreea, Cojocaru Vlad, Tapalaga Raluca
2003 Premiul II-etapa judeteana: Tapalaga Raluca
2004 Premiul II-etapa judeteana: Agafitei Oana
Concursul de creatie literara "Nicoara"
Premiul III-2005- Munteanu Poliana
Concursul de poezie "Copii Romaniei creeaza"
Premiul III-Sarban Cornelia
Loc II-Tibuleac Gratiana
Mentiune-Cobaschi Mihaela
Concursul de compuneri organizat de TVR Iasi-"1 Iunie-Prietenia"
Premiul I- Jitaru Sabina-Maria
Concursul National-"Sa ne aminTIM gustul lecturii"
Premiul I- Munteanu Poliana
Concursul "Tinere Condee"-Proza
Premiul I-etapa judeteana- Munteanu Poliana
Concursul National Winners-Limba romana
Premiul al II-lea-Bancescu Morena
LIMBA ENGLEZA
Premiul I-etapa judeteana 2004: Hutanu Anca
Premiul II-etapa judeteana 2004: Cojocaru Vlad
Olimpiades de la Francophonie de la Culture et des arts
Diploma 2000-Sarban Cornelia
Medalie de Argint 2000-Bolohan Alina
Medalie de Argint 2002-Daraban Nadia
Medalie de Bronz 2002-Schiopu Alexandra
Medalie de Argint 2005-Sărban Cornelia
ISTORIE
Participanta la Olimpiada Nationala de Istoria Romaniei-Iasi 1985: Jitarasu Liliana
1988 Premiul III-etapa judeteana: Ilucas Alexandru
1999 Pemiul II-etapa judeteana: Antohi Rodica
1999 Pemiul III-etapa judeteana: Avadanei Mihaela
2003 Pemiul III-etapa judeteana: Ciobanu Ionela
GEOGRAFIE
Mentiune la etapa nationala: Vaslui 1990: Muraru Anda-Claudia
2003 Pemiul III-etapa judeteana: Oghina Tudor
FIZICA
Premiul III-etapa nationala Galati 1995: Harabula Mihai
BIOLOGIE
Premiul III-etapa judeteana 2004: Nastrut Sergiu
EDUCATIE FIZICA SI SPORT:
1998 Loc III handbal fete-etapa pe zona, Suceava
1999 Loc I handbal fete-etapa judeteana
1999 Loc I handbal baieti-etapa judeteana
1999 Cea mai tehnică jucatoare: Buche Denisa-handbal fete, etapa judeteana
1999 Cel mai tehnic jucator: Filip Bogdan-handbal baieti, etapa judeteana
1999 Cel mai tehnic jucator: Cernusca Sergiu-handbal baieti, etapa judeteana
1999 Loc II Tenis de camp simplu: Niculaita Andreea -etapa judeteana
1999 Loc II Tenis de camp simplu: Popa Raluca -etapa judeteana
2000 Loc I handbal baieti-etapa judeteana
2000 Loc III Popa Cristina , Cupa Izohart, Piatra Neamt
2001 Loc III Campionatul National de Fotbal-etapa nationala, scoli generale, Falticeni
2001 Loc I Tenis de masa dublu: Vatamanu Cosmin si Stirbu Florin-etapa judeteana
2001 Loc I Tenis de masa simplu: Burlacianu Alexandra -etapa judeteana
2001 Loc I Tenis de masa simplu: Vatamanu Cosmin-etapa judeteana
2001 Loc III Tenis de masa simplu: Asaftei Oana-etapa judeteana
2003 Loc I handbal fete-etapa judeteana
2003 Loc I fotbal-etapa judeteana, invatamant gimnazial
2003 Loc III handbal baieti-etapa judeteana
2003 Loc V handbal fete-etapa pe zona-Onesti
2003 Loc V fotbal-etapa pe zona-Falticeni, invatamant gimnazial
2004 Loc II handbal fete-etapa judeteana
2004 Loc III fotbal-etapa judeteana, invatamant primar
2005 Loc I handbal fete-etapa judeteana
2005 Loc II minifotbal-etapa pe zona-Bacau
2005 Loc II handbal baieti-etapa judeteana
2005 Cel mai bun portar: Aungurenci Iulian -minifotbal, etapa pe zona-Bacau
MATEMATICA
Concursul european de matematica aplicata
Premiul I (tabara Poiana Pinului)-etapa judeteana: Vatavu Octavian
Premiul II-etapa judeteana: Nicuta Madalina
Mentiune-etapa judeteana: Milian Gabriel
Olimpiada de Matematica-faza judeteana-mentiuni: Lungu Carina - 2004
EDUCATIE TEHNOLOGICA
Premiul II-etapa judeteana 2002: Maior Ionut
EDUCATIE MUZICALA:
Premiul III la Cor de camera �n cadrul Concursul National de muzica-etapa judeteana 2005
Premiul I la faza judeteana a Concursului 'Zilele tineretului'-solist vocal: Alexie Ana-Maria
Premiul I la faza judeteana a Concursului 'Zilele tineretului'-solist vocal: Raileanu Ionut
Premiul I la faza judeteana a Concursului 'Zilele tineretului';-duet vocal: Raileanu Ionut
EDUCATIE PLASTICA:
Premiul III la Concursul International de Artă Plastica "N. Tonitza" Barlad 2005-Tanasele Nicoleta
Mentiune la Concursul International de Arta Plastica "N. Tonitza" Barlad 2005-Lisman Adelina
Premiul II Concursul National de desene "Sa facem planeta sa zambeasca" 2005: Manolache Mihaela
Premiul II Concursul de desene "Sa ajutam Pamantul sa zambeasca"-etapa judeteana 2004: Aostăcioaiei Cristina
Premiul III Concursul de desene "Sa ajutam Pamantul sa zambeasca"-etapa judeteana 2004: Andrei Iuliana
Mentiune Concursul National "Petale de Suflet" Iasi 2005- Lemnariu Andrei
Loc I-Concursul National "SIDA-o provocare la solidaritate": Gramescu Raluca
Concursul-"Europa de maine"-Premiul I: Dumbrava Bianca, Gramescu Raluca, Lefter Sorina, Palanceanu Ciprian
Loc II-Concursul National "SIDA-o provocare la solidaritate": Postarnac Diana
EDUCATIE RUTIERA:
Concursul interjudetean al revistei "Viitorul la patrat": O secunda pentru viata ta Locul I: Turcanu Denisa, Beldeanu Alexandru, Muria Andrei
CONCURSUL "Prietenii Pompierilor"-etapa judeteana
2000:-Premiul I la Pista de indemanare -Premiul III Stafeta 400 m cu obstacole
2002:-Premiul III la Pista de indemanare -Premiul III la Proba teoretica
2004:-Premiul "Fair Play"
CONCURSUL NATIONAL De RADIO AMATORI
Loc II Cimpina: Tarus Sergiu
Cel mai bun proiect P&G 2000-Scoala Nr.5 Dorohoi
SANITARII PRICEPUTI
Premiul I etapa judeteana 2004
CONCURSURI DE CARATE
Sacaleanu Sabina
Loc I-Kumite-Cupa tinerelor sperante, Sf. Gheorghe 2004
Loc I-Campionatul National Shotokan, Botosani 2005
Loc I-Kumite-Premiul Master, Reghin 2005
Loc I-Kata echipe-Premiul Master, Reghin 2005
Loc II-Kata echipe-Cupa Master Covasna 2004
Loc II-Sen Na Sen CUP, Botosani 2005
Loc III-Kumite-Cupa Master Covasna 2004
Loc III-Kata individual-Cupa Master Covasna 2004
Pantea Diana
Loc I Cupa Dinamo-Bacau 2003
Loc I Reghin 2002
Loc II Bacau 2003
Loc I Turneul International de Karate-Satu Mare 2003
Loc II Concursul National 2002
Loc III Kata Hunedoara 2002
Puscasu Mihnea
Loc I Kumite Reghin
Loc III Kata 2003
Bobu Simona
Locul III Septembrie 2001 Campionatul mondial shotokan, Oradea
Locul II-echipe-Noiembrie 2002 Campionatul National, Hunedoara
Locul II-individual-Noiembrie 2002 Cupa Master Reghin, editia a V-a
Locul I-echipe-Noiembrie 2002 Cupa Master Reghin, editia a V-a
Locul I-individual-Martie 2003 Cupa Master Reghin, editia a VI-a
Locul I-echipe-Martie 2003 Cupa Master Reghin, editia a VI-a
Locul III-individual-Mai 2003 Open-ul Rom�niei, Satu Mare
Locul II-individual-Iunie 2003 Cupa Cupa Ronin, Piatra Neamt
Locul I-echipe-Octombrie 2003 Campionatul National, Constanta
Loc I-individual-Noiembrie 2003 Cupa Master Do, Reghin
Locul I-echipe-Noiembrie 2003 Cupa Master Do, Reghin
Locul III-individual-Februarie 2004 Cupa Iancu de Hunedoara
Locul II-individual-Martie 2004 Cupa Master Do, Reghin
Locul I-individual-Mai 2004 Cupa Master, Covasna
Locul I-echipe-Mai 2004 Cupa Master, Covasna
Matlinschi Corina
Locul I-Cupa Master Covasna 2004-Kata echipe
Locul I-Reghin 2004-Kata echipe
Locul I-Campionatul National de Shotokan 2005-Kata echipe
Locul I-Campionatul National de Shotokan 2005-Kata individual
Locul I-Premiul Master Reghin 2005-Kumite
Cabulca Alexandra
Premii I-Kata individual-Premiul Master, Reghin 2005
Premii I-Kumite-Premiul Master, Reghin 2005
Premii I-Kata individual-Cupa Master, Reghin 2006
Premii I-Kata echipe-Cupa Master, Reghin 2006

Anul scolar 2006-2007
Bidihon Flavia-premiul al III-lea, etapa judeteana, Olimpiada de limba si literatura romana.
Andries Roxana-mentiune-etapa judeteana, Olimpiada de limba si literatura romana.
Contu Andra-mentiune-etapa judeteana, Olimpiada de limba si literatura romana.
Bordiciuc Alexandru, Raileanu Andra-mentiune,etapa judeteana, Olimpiada de fizica
Loc I handbal fete, etapa judeteana
Loc III fotbal, etapa judeteana-invatamant primar
Loc III handbal baieti, etapa judeteana
Nistor Andrei-loc I sah, etapa judeteana, locul 13 etapa nationala
Condrea Eduard-locul I, tenis de masa, etapa municipala
Chirciuc Alin-locul II, tenis de masa, etapa municipala.
Vatavu Octavian-Concursul european de matematica aplicata:premiul I, etapa judeteana.
Nicuta Madalina-premiul II, etapa judeteana
Milian Gabriel-mentiune, etapa judeteana
Ungureanu Carina, Gavriliu Silviu, Bidihon Flavia, Puscasu Alexandru - mentiune, etapa judeteana, Olimpiada de matematica, clasa a VI-a
Crihan cosmin-mentiune, etapa judeteana, Olimpiada de matematica,clasa a V-a.
Andries Roxana-metiune speciala, Olimpiada de biologie, faza judeteana
Cor de camera -premiul I, Concursul National de muzica, etapa judeteana
Cor de camera mentiune - Concursul National de muzica, etapa zonala
Alexie Ana-Maria-premiul I la faza judeteana a Concursului "Zilele tineretului", solist vocal
Raileanu Ionut-premiul I la faza judeteana a Concursului "Zilele tineretului", solist vocal
Raileanu Ionut-premiul I la faza judeteana a Concursului "Zilele tineretului", duet vocal
Dohotaru Leonard-premiul III Concursul National de desene "Sa facem planeta sa zambeasca"
Trupa "Voiniceii" - premiul pentru cea mai buna suita de fete in cadrul spectacolului concurs "Sa jucam moldoveneste" Botosani 2006
Trupa "Voiniceii" a participat la proiectul de ajutorare umanitara "Copii pentru copii"
Tibuleac Gratiana - locul al II -lea, Concursul epistolar :"Scrisoare Mamei"
Cobaschi Mihaela - mentiune, Concursul epistolar :"Scrisoare Mamei"
Jitaru Sabina Maria-premiul I, Concursul de compuneri organizat de TVR Iasi-"1 Iunie-Prietenia"
Bancescu Morena-premiul al II- lea, Concursul National Winners-Limba romana
Cabulca Alexandra-premiul I, Kata individual, Cupa Master, Reghin 2006
-premiul I - Kata echipe, Cupa Master, Reghin 2006
-premiul I - Kumite, Cupa Master, Reghin 2006

Anul scolar 2008-2009:
GEOGRAFIE:
Etapa judeţeană - Ungureanu Carina-Premiul I şi participare la etapa naţională
LIMBA ENGLEZĂ-Etapa judeţeană

Păduraru Simona(clasa a VII-a)-Premiul I
Crihan Cosmin(clasa a VII-a)-Premiul II
Mocanu Ramona(clasa a VII-a), Surdu Otilia(clasa a VII-a), Dupu Diana(clasa a VIII-a)-Premiul III
Dumbravă Bianca(clasa a VII-a)- Menţiune
LIMBA FRANCEZĂ- Etapa judeţeană
Bidihon Flavia - Premiul I
Ursea-Baciu Ionela - Premiul II
Cojocariu Georgiana
Ungureanu Ilona, Puşcaşu Alexandru - menţinui
Olimpiada interdisciplinară "MATEMATICĂ ±POEZIE", etapa judeţeană
Donisan Diana-Premiul III
Menţiuni: Nicuţă Mădălina, Ionescu Andrei, Bejenariu Daniela.

LIMBA ROMÂNĂ-Etapa judeţeană- Menţiuni:
Donisan Diana,Nicuţă Mădălina, Nicuţă Elena, Ionescu Andrei-clasa a V-a
Păduraru Simona - clasa a VII-a
Bidihon Flavia - clasa a VIII-a
ISTORIE-Etapa judeţeană
Menţiuni:- Bidihon Flavia, Puşcaşu Alexandru - clasa a VIII-a MATEMATICĂ-Etapa judeţeană
Menţiuni: Beşleagă Miriam, Nicuţă Mădălina, Ionescu Andrei(clasa a V-a), Surdu Otilia(clasa a VII-a). FIZICA-Etapa judeţeană
Menţiuni:-Crihan Cosmin, Nechita Adina, Păduraru Simona
BIOLOGIE-Etapa judeţeană
Menţiuni:-Grămescu Raluca, Nechita Adina
ALTE CONCURSURI
Concursul literar "SADOVENIANA"
Premiul I: Beşleagă Miriam(clasa a v-a), Bejenariu Daniela(clasa a VI-a), Mocanu Ramona (clasa a VII-a), Grămescu Raluca(clasa a VII-a)
Premiul II: Pantea Diana (clasa a VIII-a)
Premiul III: Ursuleanu Smaranda(clasa a VII-a)
Menţiuni:
Axinte Raluca, Boariu Adin, Chirilă Daniel, Nicuţă Mădălina (clasa a V-a)
Donţu Cătălina, Isac Dragoş (clasa a VI-a)
Dumbravă Bianca (clasa a VII-a)
Calinciuc Irina, Cojocariu Georgiana (clasa a VIII-a)

Concursul Naţional "Evaluare in Educaţie"-MATEMATICĂ
Etapa a II-a, 21 februarie 2009 - clasamente judeţene:
Clasa a II-a
Locul I-Beşleagă Sara, Chichioacă Andrei, Morariu Medeea
Locul III-Mihoc Elisabeta
Menţiuni-Axinte Anca, Coharciuc Briana, Iliescu Anamaria, Mihalache Diana
Clasa a III-a
Locul III-Hapeci Robert
Menţiuni-Apintiliesei Eduard, Diaconescu Sebastian, Gociu Miruna, Mihuţă Miruna, Topală Raffaelo
Clasa a V-a
Locul I-Donisan Diana
Locul II-Beşleagă Miriam
Locul III-Nicuţă Mădălina
Menţiuni-Boariu Adin, Butnariu Adelina, Chrilă Daniel, Gorgan Cosmin, Milian Gabriel, Simion Iulia, Văcăriuc Bogdan
Clasa a VI-a
Menţiuni-Bejenariu Daniela, Filip Delia
Etapa a III-a, 9 mai 2009 - clasamente judeţene:
Clasa a II-a
Locul I-Beşleagă Sara, Morariu Medeea
Locul II-Mihoc Elisabeta
Locul II-Chichioacă Andrei
Menţiuni-Axinte, Anca, Coharciuc Briana, Damian Denisa, Iliescu Anamaria, Muha Alexandra, Opriţa Sebastian
Clasa a III-a
Locul III-Gociu Miruna
Menţiuni-Albu Carla, Boariu Ştefan, Cişlariu Andrei, Diaconescu Sebastian, Hapeci Robert, Zaharia Robert
Clasa a IV-a
Locul III-Ionescu Ioana
Clasa a V-a
Locul III-Văcăriuc Bogdan
Menţiuni-Beşleagă Miriam, Nicuţă Mădălina, Milian Gabriel
Clasa a VI-a
Menţiune-Bejenariu Daniela

Concursul "Micul matematician"-Etapa judeţeană
Premiul I: Morariu Medeea, Beşleagă Sara, Coharciuc Briana
Menţiuni: Mihalache Diana Concursul Naţional "Lumina Math"
Premiul II-clasament judeţean: Gavriliu Silviu
Concursul Cangurul lingvist-limba engleză
Locul I-clasament judeţean şi menţiunea I la etapa naţională: Ungureanu Carina
Concursul Naţional de speaking-etapa zonală
Menţiunea I-Dupu Diana
Concursul Naţional de Ecologie: Sistem performant de management al deşurilor-finanţat de UE şi PHARE
Locul I-Ursuleanu Smaranda
Locul II- Lăbuşteanu Cătălina
Locul III- Mocanu Ramona
Concursul "Gardianul Mediului"-organizat de Garda Naţională de Mediu
Locul I- Bejenariu Daniela
Titlul "Gardianul Mediului": Ilaşcu Georgiana, Ursuleanu Smaranda, Mocanu Ramona.

Concursul naţional de creaţie literară şi plastică "Eminescu, Beethoven al neamului romanesc"
SECŢIUNEA PROZĂ
Premiul I - Bejenariu Daniela
Premiul II - Beşleagă Miriam, Ursuleanu Smaranda, Mocanu Ramona, Jitaru Sabina, Grămescu Raluca.
Premiul III - Dumbravă Bianca, Dupu Diana
Menţiuni-Nicuţă Mădălina, Pantea Diana, Calinciuc Irina

SECŢIUNEA POEZIE
Premiul II - Băncesu Morena
Premiul III - Juncă Ioana Alexandra, Lepărdă Alexandra

SECŢIUNEA TRADUCERI - limba engleză
Premiul I - Ciobanu Adrian
Premiul II- Bejenariu Daniela
Premiul III-Ţibuleac Graţiana
Menţiuni-Năstruţ Cosmina, Rusu Roxana

SECŢIUNEA TRADUCERI - limba franceză
Premiul I - Ursea Baciu Ionela,
Premiul III-Dorneanu Iuliana

Anul scolar 2009-2010

Aria curriculară LIMBĂ ŞI COMUNICARE
Olimpiada de Limbă, comunicare şi literatură română-etapa judeţeană - menţiuni:
Nicuţă Elena(clasa a VI-a A) ...Click.
Beşleagă Miriam(clasa a VI-a B) ...Click.
Nicuţă Mădălina(clasa a VI-a B) ...Click.
Mocanu Ramona(clasa a VIII-a B) ...Click.
Pădurariu Paula-Simona(clasa a VIII-a C) ...Click.
CONCURS NAŢIONAL "±POEZIE"-etapa judeţeană:
- Clasa a V-a: Premiul I: Rădăuceanu Marina, ...Click. Acojocăriţei Diana ...Click.-participare la Etapa Naţională
Menţiuni: Macoviciuc Laura, Prelipceanu Arina
- Clasa a VI-a: Menţiuni: Ionescu Andrei, Nicuţă Mădălina, Văcăriuc Bogdan ...Click. CONCURSURI LITERARE:
Concurs literar de creaţie(versuri şi proză)-Şcoala "M. Kogălniceanu", Dorohoi, 30 octombrie 2009
Premiul I, poezie - Bejenariu Daniela (clasa a VII-a A)
Premiul I, proză - Beşleagă Miriam (clasa a VI- a B)
Premiul II, proză - Dumbravă Bianca, Mocanu Ramona, Ursuleanu Smaranda (clasa a VIII-a B)
Jitaru Sabina (clasa a VIII-a D)
Menţiune, poezie - Muha Ecaterina (clasa a VII-a A, Lepărdă Alexandra (clasa a VI-a A)
Concurs literar "SAŞA PANĂ",poezie, 5 octombrie 2009
Premiul III-Bejenariu Daniela (clasa a VII-a A)
Menţiuni-Muha Ecaterina (clasa a VII-a A), Băncescu Morena (clasa a VI-a A)
Concurs Naţional "Eminescu, Beethoven al graiului românesc", Ediţia a II-a, 2010
SECŢIUNEA PROZĂ:
Premiul I: Bejenariu Daniela (clasa a VII-a A)
Premiul al II-lea: Ursuleanu Smaranda (clasa a VII-a B)
Premiul al III-lea: Beşleagă Miriam (VI B), Murariu Mihai Ciprian (VI A)
SECŢIUNEA POIEZIE:
Premiul I: Bejenariu Daniela (clasa a VII-a A), Beşleagă Miriam (clasa a VI-a B)
Premiul al III-lea: Lepărdă Alexandra
Menţiune: Şlincu Laura (clasa a VI-a A)
SECŢIUNEA TRADUCERI - Limba franceză:
Premiul I: Nicuţă Elena-Gabriela ( clasa a VI-a A),Beşleagă Miriam, Donisan Diana (clasa a VI-a B)
Premiul al II-lea: Şlincu Laura (clasa a VI-a A), Boariu Adin, Axinte Raluca(clasa a VI-a B)
Premiul al III-lea: Agrăpine Cătălina(clasa a VI-a B)
Menţiuni:Butnariu Adelina, Chirilă Daniel, Nicuţă Mădălina (clasa a VI-a B)
Concurs literar zonal "SADOVENIANA",15-27 noiembrie 2009
Trofeul "SADOVENIANA"-Ursuleanu Smaranda (clasa a VIII-a B)
Premiul I - Bejenariu Daniela (clasa a VII-a A), Beşleagă Miriam, Chirilălă Daniel (clasa a VI-a B), Nicuţă Elena (clasa a VI-a A)
Premiul II - Baboi Denisa (clasa a V-a A)
Premiul III - Butnariu Adelina (clasa a VI-a B), Ciubotariu Vanessa, Ilaşcu Georgiana, Isac Dragoş (clasa a VII-a), Anton Andreea, Cărăuşu Andreea (clasa a VIII-a A),
Jitaru Sabina (clasa a VIII-a D) ...Click.
Concurs literar "Scrie-i lui Moş Crăciun", Casa Municipală de Cultură Dorohoi, 18 decembrie 2009
Premiul I - Bejenariu Daniela (clasa a VII-a A)
Premiul II - Boariu Adin (clasa a VI-a B)
Menţiuni - Simion Iulia(clasa a VI-a B), Ilaşcu Georgiana, Muha Ecaterina (clasa a VII-a A)
Concurs de creativitate: "Tinere speranţe", 20 noiembrie 2009
Premiul I - Beşleagă Miriam(clasa a VI-a B)
Premiul II - Anton Andreea (clasa a VIII-a A), Mocanu Ramona(clasa a VIII-a B)
Premiu special - Filip Delia(clasa a VII-a A), Ursuleanu Smaranda (clasa a VIII-a B)
Concurs "EMINESCU", pe echipe, 15 ianuarie 2010
Premiul I - Clasa a VIII-a C
Premiul II - Clasa a VII- a A
Premiul III - Clasa a VI-a B
LIMBA ENGLEZĂ ENGLEZĂ- olimpiadă, etapa judeţeană
- Clasa a VII-a:
Premiul III: Pristavu George ...Click.
Menţiune:- Burlacu Codrin
- Clasa a VIII-a:
Premiul II - Nechita Adina, Păduraru Simona, Crihan Cosmin, Grămescu Raluca .Click.
Premiul III - Surdu Otilia ...Click. Dumbravă Bianca
Menţiune: Mocanu Ramona

Aria curriculară MATEMATICĂ ŞI ŞTIINŢE ALE NATURII
FIZICĂ:
Olimpiada Naţională de Fizică:
Menţiune - MARCU TUDOR ...Click. (Clasa a VIII-a A)
Olimpiada Judeţeană de FizicăPremiul I - Marcu Tudor (clasa a VII-a E)
Premiul II - Nechita Adina (Clasa a VIII-a C) ...Click.
Menţiuni: - Burlacu Codrin (Clasa a VII-a A) ...Click. Crihan Cosmin (Clasa a VIII-a C) ...Click.
Concursul de Fizică Creativă "Ştefan Procopiu" Premiul II (lucrare scrisă) - Burlacu Codrin (clasa a VII-a A)
Menţiune (lucrare scrisă) - Nechita Adina (Clasa a VIII-a C)
Menţiuni (lucrari de laborator): - Burlacu Codrin (Clasa a VII-a A), Marcu Tudor (Clasa a VII-a A)

MATEMATICĂ:
Olimpiada Judeţeană de Matematică:
Menţiuni - Ionescu Ioana, Pomparău Bogdan (Clasa a V-a A) ...Click.
Menţiune - Ionescu Andrei (Clasa a VI-a A) ...Click.

Menţiuni - Beşleagă Miriam, Nicuţă Mădălina(clasa a VI-a B)

CONCURS JUDEŢEAN "MICII MATEMATICIENI" - 14 Mai 2010
Clasa a II-a:
Premiul II: Grădinariu Amalia, Gafiţanu Tiberiu (II B), Năstruţ Maura (II A)
Premiul III: Moga Carina, Gogiu Alexandra (II B)
Clasa a III-a:
Premiul I: Beşleagă Sara, Morariu Medeea (III A)
Premiul II: Coharciuc Briana (III C)
BILOGIE:
Olimpiada Judeţeană de Biologie:
Menţiune - Marcu Tudor (Clasa a VII-a E)

CONCURS NAŢIONAL "EVALUARE ÎN EDUCAŢIE", Matematică - etapa I, 17 octombrie 2009
Clasa a II-a:
Pânzaru Cosmin-Locul I (Clasament Naţional) - Medalie de Aur (100puncte)
Gociu Alexandra - Locul II (Centru de Evaluare)
Airinei Flavius - Locul III (Centru de Evaluare)
Năstruţ Maura - Locul IV (Centru de Evaluare)
Clasa a III-a:
Morariu Medeea - Locul I (Clasament judeţean; şi Centru de Evaluare)
Beşleagă Sara - Locul III (Centru de Evaluare)
Iliescu Anamaria - Locul IV (Centru de Evaluare)
Clasa a IV-a:
Diaconescu Sebastian - Locul I (Centru de Evaluare)
Hapeci Robert - Locul II (Centru de Evaluare)
Nichiforeac Cristina - Locul III (Centru de Evaluare)
Gherman Diana, Bouariu Ştefan - Locul IV (Centru de Evaluare)
Clasa a VI-a:
Nicuţă Mădălina - Locul I (Centru de evaluare)
Butnariu Adelina - Locul II (Centru de Evaluare)
CONCURS NAŢIONAL "EVALUARE ÎN EDUCAŢIE", Matematică - etapa II, 20 februarie 2010
Clasa a II-a:
Vieriu Paula Elena - Locul II (Centru de Evaluare)
Grădinaru Amalia Laura - Locul III (Centru de Evaluare)
Airinei Flavius - Locul IV (Centru de Evaluare)
Clasa a III-a:
Morariu Medeea - Locul I (Clasament Naţional, 100 puncte) - Medalie de Aur
Beşleagă Sara - Locul I (Clasament Naţional, 100 puncte) - Medalie de Aur
Muha Alexandra - Locul II (Centru de Evaluare)
Clasa a IV-a:
Zaharia Robert Sebastian - Locul V (Centru de Evaluare)
Clasa a VI-a:
Nicuţă Mădălina - Locul I (Centru de evaluare)
Chirilă Daniel - Locul II (Centru de Evaluare)
CONCURS NAŢIONAL "EVALUARE ÎN EDUCAŢIE", Matematică - etapa III, 24 aprilie 2010
Clasa a II-a:
Enache Diana - Locul I (Clasament Naţional, 100 puncte)- Medalie de Aur
Gogiu Alexandra - Locul I (Clasament Naţional, 100 puncte)- Medalie de Aur)
Moga Carina Elena - Locul I (Clasament Naţional, 100 puncte)- Medalie de Aur
Pânzaru Cosmin - Locul I(Clasament Naţional, 100 puncte)- Medalie de Aur)
Năstruţ Maura - Locul II(99 puncte)
Clasa a III-a:
Iliescu Anamaria - Locul I (Clasament Naţional, 100 puncte) - Medalie de Aur
Morariu Medeea - Locul I (Clasament Naţional, 100 puncte) - Medalie de Aur
Beşleagă Sara - Locul II (Centru de Evaluare-98 puncte)
Clasa a VI-a:
Chirilă Daniel - Locul I (Centru de Evaluare)
Nicuţă Mădălina - Locul II (Centru de Evaluare)
Aria curriculară OM ŞI SOCIETATE
Olimpiada de Religie-etapa judeţeană:
Menţiune: Buliga Amalia(clasa a V-a A) ...Click.
Menţiune: Botezatu Georgiana (clasa a V-a A) ...Click.
Aria curriculară ARTE, SPORT, TEHNOLOGIE
Olimpiada Naţională a Sportului şcolar, etapa judeţană:
- echipa de fotbal (gimnaziu)-locul al II-lea;
- echipa de handbal băieţi- locul al II-lea;
- echipa de handbal fete -menţiune;
- echipa de fotbal (primar)-locul al III-lea;
- Nistor Paul, clasa a VIII-a C - locul al III-lea la şah.

Concurs Naţional de Muzică, etapa zonală (zona Moldova):
Locul II - Corul şcolii "Adagio"

Anul scolar 2010-2011
Aria curriculară Limbă şi comunicare
Olimpiada de Limbă, comunicare şi literatură română -elevi calificaţi la etapa judeţeană:
Mihuţă Miruna (clasa a V-a C)-prof. Constantin Stela
Acojocăriţei Diana-Silvia (Clasa a VI- A)- prof. Conţevici Carmen
Rădăuceanu Marina (Clasa a VI-a A)-prof. Conţevici Carmen
Beşleagă Miriam (Clasa a VII-a B) - prof. Constantin Stela
Nicuţă Elena-Gabriela (Clasa a VII-a A)-prof. Debeli Alexandrina
Nicuţă Mădălina (Clasa a VII-a B)-prof. Constantin Stela
Donisan Diana (Clasa a VII-a B)- prof. Constantin Stela
Bejinariu Daniela (Clasa a VIII-a A)- prof. Conţevici Carmen
Menţiuni obţinute la Olimpiadă:
Acojocăriţei Diana (clasa a VI-a A) ...Click
Nicuţă Elena Gabriela(clasa a VII-A) ...Click
Donisan Diana, Nicuţă Mădălina(clasa a VII-a B) ...Click
Bejenariu Daniela(clasa a VIII-a A) ...Click
Concurs Naţional "Evaluare în educaţie" , Limba română - etapa I, 30 octombrie 2010
Halaghiuc Calin (clasa II a B)- Premiul I, medalie de aur Clasament National
Mihai Miruna Ecaterina (clasa a II a C) ...Click... - Premiul I, medalie de aur Clasament National
Tudorache Bianca (clasa a II a C)- Premiul I, medalie de aur Clasament National

Concurs Naţional "Evaluare în educaţie" , Limba română - etapa II
Premiul I (medalie de aur) - Mihai Miruna Ecaterina (II C), Dumitrel Andreea, Crihan Iustina, Toma Bianca, Gheorghiţă Sarmiza (III B)
Premiul al II-lea (medalie de argint) - Grădinariu Amalia (III B) Premiul al III-lea (medalie de bronz) - Ştefan Darius (II A), Enacache Adelina (III B)

Concurs Naţional "Evaluare în educaţie" , Limba română - etapa a III-a, mai 2011
Locul III - Ciubotariu Alexandru(II B), Mihai Miruna (II C), Grădinaru Amalia (III B)
Locul II - Apetrii Simina (III B)
Locul I-Grădinaru Amalia (99p, III B)
Locul I-Beşleagă Sara, Morariu Medeea(100p, IV A)
Concurs - Comunicare.ortografie.ro , mai 2011
Premiul I:
Gociu Alexandra (III A), Apetrei Simina, Enacache Adelina, Grădinaru Amalia, Moga Carina (III B),
Beşleagă Sara, Damian Denisa, Morariu Medeea, Muha Alexandra (IV A), Sinculei Iordana (IV C).
Premiul al II-lea:
Toma Bianca(III B), Chichioaca Andrei, Iliescu Anamaria, Lupaşcu Ovidiu, Moisa Serbastian (IV A).
Premiul al III-lea:
Gheorghiţă Sarmiza, Dumitrel Andreea, Crihan Iustina (III B), Axinte Anca, Olteanu Cosmina, Mihoc Elisabeta, Opriţa Ştefan, Vieriu Tabita (IV A).
Concurs literar zonal "SADOVENIANA" , noiembrie 2010
Premiul special "Lacrimă de timp" - Bejenariu Daniela (clasa a VIII-a A)
Premiul I - Crihan Iustina, Mihnea Andrei(Clasa a III a B)
Premiul I - Chichioacă Andrei, Damian Denisa, Vieru Tabita, Iliescu Amamaria (Clasa a IV-a A)
Premiul I - Cheptanariu Maria-Cosmina (Clasa a VIII-a A)
Premiul al II-lea - Grădinaru Amalia, Dumitrel Andreea, Apetrii Simina, Toma Bianca,Vieriu Paula (Clasa a III-a A)
Premiul al II-lea - Pecus Karina (Clasa a IV-a C)
Premiul II - Ilaşcu Georgiana (Clasa a VIII-a A)
Premiul II - Enachi-Saviuc-Pavăl Oana (Clasa a V-a B)
Premiul al III lea - Moga Karina, Tărnăuceanu Sebastian(Clasa a III-a B)
Premiul al III-lea - Răcilă Luiza, Cical Andrei (Clasa a IV-a C)
Premiul de excelenţă - Beşleagă Sara, Morariu Medeea, Muha Alexandra, Mihoc Elisabeta
Premiul III - Băncesu Antonio (Clasa a V-a C)
Premiul III - Băncesu Morena-Iasmina (Clasa a VII-a A)
Premiul III - Isac Dragoş-Constantin (Clasa a VIII-a A)
Premiul III - Isac Dragoş-Constantin (Clasa a VIII-a A)

Concurs zonal de creaţie literară-poezie "Saşa Pană" , Dorohoi
Premiul I- Bejenariu Daniela (clasa a VIII-a A)
Premiul II- Muha Ecaterina (clasa a VIII-a A)
Premiul II- Băncesu Morena-Iasmina
Premiul special, poezie - Nicuţă Elena-Gabriela, (Clasa a VII-a A)
Premiul III - Băncescu Antonio (Clasa a V-a C)
Concursul naţional "Cartile copilariei" :
Premiul I-Beşleagă Sara, Morariu Medeea, Mihoc Elisabeta (IV A)
Premiul II- Amarie Ovidiu (II C), Gorgan Bogdan (II C), Muha Alexandra (IV A)
Premiul III-Damian Denisa (IV A)
Concursul " Pace şi nonviolenţa în lume" - săptămâma Educaţiei Globale
Premiul I, proză - Ilaşcu Georgiana (Clasa a VIII-a A)
Premiul I, proză - Alexoaie Raluca (Clasa a VI-a A)
Premiul I, proză - Beşleagă Miriam (Clasa a VII-a B)
Premiul II, poezie - Chirilă Daniel (Clasa a VII-a B)
Premiul III, poezie; - Acojocăriţei Diana (Clasa a VI-a A)
Premiul special, proză - Filip Delia (Clasa a VIII-a A)
Premiul special, poezie - Apostol Marcus (Clasa a VI-a A)
Concursul "Scrisoare către Moş Crăciun" organizat de Monitorul de Botoşani 3 scrisori premiate şi publicate în cartea cu acelasi titlu: Bejinariu Dimitrie-Cristian, Călinescu Paula, Zgîmbau Anamaria (clasa a II a B)
Concursul "Scrie-i lui Moş Crăciun" , Dorohoi
Premiul I - Ionel Sebastian (clasa a II-a A)
Premiul al II lea - Pomparau Bianca (clasa a II-a A)
Premii speciale - Chirilă Alexandru, Enache Diana, Florea Alma, Rădăuceanu Andreea, Gociu Alexandra (clasa a II-a A)
Menţiuni: Angheluş Eduard, Ciubotariu Alexandru (clasa a II-a B)
Premiul I - Mihai Miruna Ecaterina (clasa a II-a C)
Premiul al III lea - Lojniţă Elena (clasa a II-a C)
Premiul I - Dumitrel Andreea, Onciu Adrian, Toma Bianca (clasa a III-a B)
Premiul al II lea -Ruptaş Andrei (clasa a III-a B)
Menţiune - Apetrii Simina (clasa a III-a B)
Premiul I- Morariu Medeea, Beşleagă Sara, Muha Alexandra (clasa a IV-a A)
Premiul al II lea - Iliescu Anamaria, Damian Denisa (clasa a IV-a A)
Premiul al III lea - Chichioacă Andrei, Mihoc Elisabeta (clasa a IV-a A)
Premii speciale - Bordianu Artur, Şinculei Iordana (clasa a IV-a C)
Menţiune - Prelipceanu Arina,Tănase Luiza-Maria (clasa a VI-a A)
Titlul "SPIRIDUŞ AL MOŞULUI" - Apostol Marcus (clasa a VI-a A)
Premiul II - Boariu Adin (clasa a VII-a B)
Concurs Naţional "±Poezie" etapa judeţeană:
Menţiune - Rădăuceanu Marina (Clasa a VI-a A) ...Click
Concurs Naţional "Eminescu, Beethoven al al graiului românesc"
Secţiunea proză:
Premiul I - Beşleagă Miriam (VII B), Bejinariu Daniela (VIII A)
Premiul al II-lea- Baboi-Drăgan Denisa(VI A), Nicuţă Elena Gabriela (VII A)
Premiul al III-lea- Mihuţă Miruna (V C), Acojocăriţei Diana-Silvia (VI A)
Secţiunea poezie:
Premiul I - Enachi-Saviuc-Pavăl Oana (V B), Nicuţă Elena Gabriela (VII A), Bejinariu Daniela (VIII A)
Premiul al II-lea - Baboi-Drăgan Denisa(VI A) Secţiunea traduceri-limba franceză:
Premiul I - Nicuţă Elena Gabriela (VII A)
Premiul al II-lea - Ifrim Ioana Elena (VII A), Beşleagă Miriam (VII B)
Premiul al III-lea - şlincu Laura (VII A), Butnariu Adelina,Donisan Diana (VII B)
Menţiune - Gociu Miruna Elena (V C), Ferbei Mihaela Elena, Simion Iulia Coralia, Axinte Raluca Andreea, Chirila Daniel (VII B) Secţiunea traduceri-limba engleză:
Premiul I - Nicuţă Elena Gabriela, Ifrim Ioana Elena (VII A), Beşleagă Miriam (VII B), Bejinariu Daniela (VIII A)
Premiul al II-lea - Acojocăriţei Diana-Silvia, Baboi-Drăgan Denisa, Preliceanu Arina (VI A)
Premiul al III-lea - Viziteu Ioana (VII B)
Olimpiada de limba engleză- etapa judeţeană
Premiul I - Nicuţă Elena Gabriela(Clasa a VII-a A) ...Click
Premiul I - Bejenariu Daniela, ...Click Burlacu Radu(Clasa a VIII-a a)
Premiul al II-lea - Beşleagă Miriam(Clasa a VII-a B)
Premiul al II-lea - Burlacu Codrin, Cheptanariu Cosmina(Clasa a VIII-a A)
Menţiuni - Lefter Adina, Pristavu George(Clasa a VIII-a B)

Concurs Internaţional "Cangurul lingvistic" - limba franceză:
Elevi premiaţi: Nicuţă Elena Gabriela(clasa a VII-a A), Milian Sabin(clasa a VIII-a D)
Concurs Internaţional "Cangurul lingvistic" - limba engleză:
Elevi premiaţi: Bejenariu Daniela(clasa a VIII-a A)

Olimpiada de limba franceză - etapa judeţeană
Premiul I - Nicuţă Elena Gabriela(Clasa a VII-a A)
Aria curriculară Matematică şi ştiinţe ale naturii
FIZICĂ:
Olimpiada Naţională de Fizică: participare MARCU TUDOR (Clasa a VIII-a A)
Olimpiada Judeţeană de Fizică
Premiul I - Marcu Tudor (clasa a VIII-a A) ...Click
Premiul III - Burlacu Codrin (Clasa a VIII-a A) ...Click
Premiul III - Ionescu Andrei (Clasa a VII-a A) ...Click
Premiul III - Şlincu Laura (Clasa a VII-a A)
Menţiuni: - Murariu Mihai (Clasa a VII-a A)

Concursul de Fizică creativă "Ştefan Procopiu" Premiul I Diploma "Procopiu" - Pogoreanu Rares si Tudosanu Florin(Clasa a VIII a B), sectiunea "Fizica aplicata"
Premiul al III-lea - Ionescu Andrei(Clasa a VII-a A), sectiunea "Lucrari scrise"
Mentiune - Slincu Laura(Clasa a VII-a A), sectiunea "Lucrari scrise"
Premiul al III-lea - Burlacu Codrin, Marcu Tudor (Clasa a VIII-a A), sectiunea "Lucrari scrise"
MATEMATICĂ:
Olimpiada Judeţeană de Matematică-elevi calificaţi:
- Gociu Miruna, Martiniuc Marius, Nichiforeac Cristina, Ciobanu Luisa, Hapliuc Elena, Albu Carla, Bouariu Ştefan, Mihuţă Miruna, Aioanei Cătălina - clasa a V-a C
- Rădăuceanu Cornelia, Fercalo Oana, Hrinciuc Cosmina - clasa a V-a D
-Rădăuceanu Marina, Acojocăriţei Diana, Baboi-Drăgan Denisa, Ionescu Ioana - clasa a VI-a A
-Ionescu Andrei - clasa a VII-a A
- Marcu Tudor - clasa a VIII-a A
Menţiuni obţinute la etapa judeţeană matematică
Rădăuceanu Cornelia (clasa a V-a D), Ionescu Andrei (clasa a VII-a A)
Concurs Naţional de Matematică"LUMINA MATH"
Morariu Medeea - Premiul I, 100 puncte ...Click
Beşleagă Sara - Premiul al II-lea ...Click
Damian Denisa Elena - Premiul al III-lea
Iliescu Anamaria - Premiul al III-lea
Opriţa Ştefan Simion - Premiul al III-lea
Mihoc Elisabeta Georgiana - Menţiune
"Lumina Math"
Concursul Naţional "Micul matematician":
Clasa a II a A - Premiul I: Asofronie Rares, Bîrsan Dănuţ, Chebac Ana-Maria, Gorgan Bianca, Ştefan Darius.
Clasa a II a B - Premiul I: Ciubotariu Alexandru, Angheluş Eduard, Vieru Gabriel, Zaharia Georgian.
Premiul al III-lea - Achitei Ana-Maria, Florea Mihai-Alexandru
Clasa a II a C - Premiul I: Apătăchioae Ioana, Ciucur Leonard, Culică Adrian, Mihai Miruna Ecaterina
Menţiune - Amarie Ovidiu
Clasa a III a B - Premiul al III-lea: Gradinariu Amalia; Menţiune - Crihan Iustina
Clasa a IV a A - Premiul I: Beşleagă Sara, Iliescu Anamaria, Lupascu Ovidiu, Mihoc Elisabeta, Morariu Medeea, Oprita Ştefan
Menţiune - Muha Alexandra

Concursul interjudeţean "Micii matematicieni" :
Premiul I-Asofronie Rareş, Ştefan Darius (II A)
Premiul I-Beşleagă Sara, Morariu Medeea (IV A)
Premiul al II-lea-Mihai Miruna (II C), Iliescu AnaMaria, Mihoc Elisabeta (IV A)
Premiul al III-lea-Coharciuc Briana, Mihalache Diana (IV C), Opriţa Ştefan (IV A), Sinculei Iordana (IV C)
Menţiune-Chebac Ana-Maria, Gorgan Bianca (II A), Halaghiuc Călin (IIB), Culică Adrian (II C), Lupaşcu Ovidiu (IV A)
Concurs Naţional "Evaluare în educaţie" , Matematică - etapa I, 16 octombrie 2010
Mihai Miruna Ecaterina(clasa a II a C) - diplomă de merit (locul V în clasamentul judetean)
Concurs Naţional "Evaluare în educaţie", Matematică - etapa II, 19 februarie 2011
Mihai Miruna Ecaterina (clasa a II C)-locul I clasament naţional: 100 puncte
Rotaru Dalia Marie (clasa a II-a A) locul I clasament naţional: 100 puncte
Zaharia Mihai Georgian (clasa a II-a B) -locul I clasament naţional: 100 puncte
Ionescu Rocsana Elena - locul IV clasament judeţean: 96 puncte
Ştefan Darius - 93p
Asofronie Rareş Flavian - 92 p
Călinescu Paula - 90p
Gafiţanu Vlad Tiberiu - 94 puncte
Murariu Beatrice Adelina -92 puncte
Grădinariu Amalia Laura -90 puncte
Morariu Medeea(clasa a IV-a A)-locul I clasament naţional: 100 puncte
Beşleagă Sara (clasa a IV-a A) -locul IV clasament naţional: 96 puncte
Sânculesei Iordana -90 puncte
Rădăuceanu Cornelia(clasa a V-a D) - locul 6 clasament judeţean, 91 puncte
Marcu Tudor(clasa a VIII-a A) - locul 4 clasament judeţean.
Concurs Naţional "Evaluare în educaţie", Matematică - etapa III, mai 2011
Premiul I (100p, clasament naţional)-Asofronie Rareş (II A), Ciubotariu Alexandru (II B), Mihai Miruna (II C), Apetrei Simina (III B)
Premiul I (100p, clasament naţional, clasa a IV-a A)- Beşleagă Sara, Damian Denisa, Morariu Medeea, Opriţa Ştefan.
Premiul al II-lea: Grădinaru Amalia (98p, III B)
Concurs Naţional "Euclid" -matematică-etapa a II-a
Premiul I-Ştefan Darius (clasa a II-a A), Mihai Miruna Ecaterina (II C)
Premiul al II-lea - Chebac Ana-Maria (II A)
Premiul al III-lea - Călinescu Paula (II A)
Menţiuni - Asofronie Rareş, Palamariu Bianca, Rotaru Dalia-Marie, Ionescu Rocsana, Zgîmbău Anamaria (II A)
Concurs Naţional "Euclid"-matematică -etapa a III-a
Premiul I-Asofronie Rareş, Ştefan Darius (clasa a II-a A)
Premiul al III-lea - Mihai Miruna (II C), Gradinariu Amalia, Dumitrel Andreea, Moga Carina (III B)
Menţiuni - Rotaru Dalia-Marie, Ionescu Rocsana, Călinescu Paula (II A), Apetrii Simina, Toma Bianca, Gheorghiţă Sarmiza (III B)
Concurs Naţional "Euclid"-matematică -etapa finală
Menţiuni: Asofronie Rareş, Ştefan Darius (clasa a II-a A)
Concurs Eurojunior
Amarie Ovidiu (clasa a II a C)- menţiune
Avasiloaiei Ştefănel (clasa a II a B)- menţiune specială
Lojniţă Elena (clasa a II a C)- menţiune specială
Mihai Miruna Ecaterina (clasa a II a C)-menţiune specială
Barnea Alexandru (clasa a III-a B) - menţiune
Apetrii Simina, Toma Bianca (clasa a III-a B)- menţiune specială
Baboi-Drăgan Denisa (clasa a VI-a A), Postolache Roxana (clasa a VI-a B)-premiul I
Menţiuni-Chirilă Alexandru, Gociu Alexandra (clasa a III-a A), Ciubotariu Daniel, Grosu Claudiu, Păcurar Nellie, Slabu Constantina (clasa a VI-a B)
Concurs Smart
- Punctaj maxim proba de baraj
Mihai Miruna Ecaterina(clasa a II a C), Ştefan Darius şi Zgîmbău Anamaria (clasa a II a B)
- limba română: premiul I- Enache Diana, Năstruă Maura, Macovei Adina, Gociu Alexandra (clasa a III-a A)
- matematică: premiul al II-lea: Ionel Sebastian, Bîrsan Carla (clasa a III-a A)
- matematică: premiul al II-lea: Şinculei Iordana, Răcilă Luiza (clasa a IV-a C)

BILOGIE:
Concursul Naţional "Pământul între cer şi oameni" - desfăşurat de către ISJ ALBA şi Casa corpului didactic-Alba:
Premiul al II-lea - Donţu Cătălina(clasa a VIII-A)
Menţiune - Stiglet Andreea(Clasa a VIII-A)
Concursul Naţional "Cade cortina... salvaţi Pământul!"
Premiul I - Bejinariu Daniela (Clasa a VIII-A)
Concursul Naţional "Frumoasele mele flori" - Bihor, 4 octombrie 2010
Premiul I - Donţu Cătălina (Clasa a VIII-A) cu lucrarea de ecologie "Biodiversitate în lumea plantelor".
Concursul "Sanitarii pricepuţ-locul I la etapa pe minicipiu, locul III la etapa judeţeană
Aria curriculară "Om şi societate"
RELIGIE:
Concursuri de icoane: "Sfinţii doctori fără de arginţi" şi eseuri religioase "Greţeală şi îndreptare" concurs organizat în judeţul Suceava,unde s-au obţinut:
-locul I- Buliga Amalia (clasa a VI a A) ...Click
- menţiuni: Ghileschi Diana (clasa a V-a C), Botezatu Georgiana(două menţiuni, clasa a VI a A) ...Click, Donţu Cătălina(două menţiuni, clasa a VIII a A)
Concurs de religie, etapa judeţeană :
Premiul al III-lea-Gociu Miruna (clasa a V-a C)
Menţiune-Albu Issabela Carla (clasa a V-a C), Dorneanu Bianca-Iuliana (clasa a VIII-a B)
Concurs Naţional "Cine este Dumnezeu ?"
Premiul al II-lea - Dorneanu Bianca-Iuliana (clasa a VIII-a B)
Premiul al III-lea - Iliescu Anamaria (clasa a IV-a A)
Aria curriculară "Arte-sport-tehnologii"
Concurs de desene Iaşi
Premiul I - Donţu Cătălina (Clasa a-VIII-a A) ...Click
Premiul al III- lea - Tudosanu Florin (Clasa a-VIII-a B), Ştefan Alin şi Botezatu Georgiana (Clasa a VI-a A)
Concursul de pictură "ARTUR VERONA"
Mihai Miruna Ecaterina(clasa a II a C) - premiul al II lea
Postelnicu Rareş(clasa a II a C) - premiul al III lea
Moruzi Liana(clasa a II a C)- menţiune

Concurs judeţean "Cânt şi joc moldovenesc"
Premiul I-grupul folcloric "Cimbrişorul"
Premiul I-formaţia de dansuri populare a clasei a IV-a C

Olimpiada Naţională a Sportului şcolar , etapa locală:
- echipa de handbal băieţi- locul I
- echipa de handbal fete - locul I
- fotbal (clasele I-IV)-locul I, etapa municipală
- handbal băieţ;i-locul I, etapa judeţeană
- handbal fete-locul III, etapa judeţeană
See More
STORY
Istoricul scolii
Şcoala Nr.5 Dorohoi a funcţionat în anul 1948 în cadrul Şcolii Izraelite când se numea Şcoala de 7 ani Nr.5 Dorohoi (unde a fost Casa de Copii Nr.1) având ca director pe profesor Mina Engel. În acelaşi an şcoala a trecut la stat transformându-se în Şcoala Nr.5 Dorohoi care a funcţionat până în anul şcolar 1956-1957 când s-a mutat în localul Ca...sei de Copii Nr.2. Anul şcolar 1960-1961 a fost ultimul an când a funcţionat în cadrul Casei de Copii.
În ziua de 5 decembrie 1962 s-a dat în folosinţă pentru Şcoala Medie Mixtă Nr.2 Dorohoi, localul din strada Olinescu Nr.2. Acest local are 16 săli de clasă, laboratoare de fizică, chimie-biologie, bibliotecă şi o sală de sport. Şcoala Medie Mixta Nr.2 Dorohoi s-a transformat apoi în Liceul de Cultură Generală Nr.2 iar apoi în Grupul Şcolar Industrial Nr.1 Dorohoi. Apoi, în anul şcolar 1969-1970 a funcţionat în actualul local al Casei Orăşeneşti de Cultură-Dorohoi, din strada George Enescu. La 1 septembrie 1977, Grupul Şcolar s-a mutat într-un local nou în Bulevardul Victoriei iar de la acea dată, 1 septembrie 1977, în strada Olinescu Nr.2 funcţionează Şcoala Nr.5 Dorohoi.
Dată de referinţă pentru cartea de vizită a şcolii-8 Noiembrie 2003, a consemnat un moment istoric pentru Şcoala cu clasele I-VIII, Nr. 5 Dorohoi. Prin atribuirea numelui celei mai reformatoare personalităţi a epocii: Spiru Haret, a impus şi impune respect şi răspundere pentru asigurarea permanentă a unui învăţământ de calitate. Menirea şcolii noastre, este aceea de a asigura faptul că elevii vor avea acel nivel de competenţe necesare secolului XXI, care să le permită să facă faţă cu succes tuturor provocărilor şi competiţiilor.
Conducerea şcolii, colectivul de cadre didactice se preocupă permanent de creşterea calităţii procesului instructiv-educativ, centrat pe elev, redefinirea calităţii şi diversificarea activităţii educative. Cadrele didactice participă la programe de formare continuă atât în ţară cât şi în străinătate. Avem în vedere modalităţi de atragere de sponsori, donaţii pentru înbunătăţirea bazei materiale a şcolii, dezvoltarea unui sistem informaţional modern şi eficient, colaborarea cu familia şi comunitatea locală.
Colectivele de elevi sunt pregătite de un personal didactic foarte bine pregătit, experimentat, format din cadre titulare, majoritatea cu gradele didactice I sau II. Astfel cele 42 de cadre didactice care activează la noi sunt: 13 învăţători (10 au gradul didactic I, 2 gradul didactic II, un debutant) şi 29 de profesori (16 cu gradul didactic I, 6 gradul didactic II, 3 gradul definitiv, 4 debutanţ).
Cei 674 de elevi, sunt repartizaţi: 308 elevi la clasele I-IV(13 clase) şi 368 de elevi la clasele V-VIII(15 clase).
Ei au la dispoziţie 16 săli de clasă, laboratoare de fizică şi de chimie, o sală cu calculatoare conectate la internet, cabinet de muzică, bibliotecă modernă dotată cu peste 10 000 de volume şi bibliotecar cu normă întreagă. Dispunem de cabinet medical, în care asistentul medical acordă copiilor primul ajutor atunci când acesta este necesar. S-a finalizat de curâd modernizarea sălii de sport, a vestiarelor oferind elevilor condiţii bune pentru desfăşurarea orelor de educaţie fizică.
Tot la categoria resurse umane, în şcoală există un psiholog şcolar şi un cadru didactic de sprijin, care lucrează cu copii.
Şcoala "Spiru Haret" Dorohoi este o veritabilă pepinieră pentru învăţământul liceal din municipiu, judeţ şi chiar pentru unităi şcolare din ţară, ca o consecinţă bine motivată a desfăşurării permanente a unui învăţământ modern şi de calitate, ilustrat în rezultatele foarte bune obţinute de absolvenţii claselor a VIII-a la tetările naţionale şi examenele de admitere în unităţile de învăţământ de elită. Nu uităm nici rezultatele elevilor la concursurile si olimpiadele la care participă, la toate nivelele de participare: local, judeţean, naţional.
Activităţile extracurriculare, artistice şi educative, sportive, excursiile, expoziţiile, dezbaterile, întregesc paleta activităţii instructiv-educative, îndreptăţindu-ne să considerăm că ne aflăm pe un drum ascendent, că performanţele pot fi înbunătăţite, astfel încât şcoala noastră să se înscrie printre şcolile de prestigiu ale municipiului şi judeţului.

De ce "Spiru Haret" ?

Pentru că numele celei mai reformatoare personalităţi a epocii, al patrulea român doctor în matematici în ordine cronologică, primul român doctor în matematici de la Paris, este legat de aceste locuri şi de prima şcoală primară din Dorohoi, respectiv Şcoala Primară Nr. 1 de Băieţi, denumită "Gheorghe Asachi". Această şcoală este prima înfiinţată în oraş, fiind "de o seamă ca vârstă cu Spiru Haret", care s-a născut la 15 februarie 1851, iar "Şcoala noastră dorohoină se inaugurează cu primul ei dascal, Grigore Soroceanu, la biserica de lemn-Adormirea-în ziua de vineri 18 iunie 1851. " (Conform ec. D. Furtuna în "Ştiri nouă despre Spiru C. Haret".
Mai mult, viitorul ministru al Instrucţiunii Publice a învătat clasa I şi parte din clasa a II-a (când s-a mutat împreună cu familia la Iaşi) la Dorohoi.
De ce Şcoala "Spiru Haret"? Pentru că se ştie cât de mult a făcut Spiru Haret pentru învăţămîntul romînesc. A creat prin activitatea şi opera sa un adevărat curent, haretismul, a cărui esenţă a constat în introducerea factorului cultural în rândul maselor, servindu-se mai ales de învăţători. Nu se consideră un şef al lor, ci un adevarat colaborator, a purtat o impresionanta ţi emoţionantă corespondenţă cu slujitorii şcolii, cărora li se adresa cu "domnule învăţător" şi "al dumitale devotat".
Crearea unui învăţământ practic pentru viaţa, reorganizarea examenului de capacitate, motivarea morală ţi materială a dascălilor pentru a se stabili la sate, ridicarea prestigiului acestora, crearea de noi posturi de învăţători, oferirea de cărţi gratuite pentru elevii săraci, organizarea şcolii secundare, încurajarea turismului şcolar sunt doar cateva iniţiative care confirmă geniul de organizator al lui Spiru Haret. Ca orice mare personalitate a primit şi lovituri nedrepte care însă nu i-au putut atinge înălţimea morală. Când Constantin Brancuşi a fost solicitat să facă o machetă pentru statuia acestuia, a prezentat o simplă fântână. Pentru el, ca şi pentru noi, Spiru Haret reprezintă un izvor de apă vie.
Ne mândrim că a fost elevul primei şcoli din oraşul Dorohoi şi ca un omagiu adus marelui cărturar, am solicitat forurilor competente să accepte ca şcoala noastră să poarte numele "Spiru Haret", încercând să îndeplinim o dorinţă a altui cărturar dorohoian, Dumitru Furtună, care spunea în 1937: "Noi nu dăm nimănui nici o directivă dar ne permitem a opina ca numele şcolii primare din Dorohoi în care a învăţat Haret-în împrejurări atât de vechi şi interesante pentru inspiraţiile lui-s-ar cuveni să fie: Spiru Haret"
See More