Photos
Posts

Post nga Henablu

Gezuar Ditelindjen Shkrimtarit Artan Gj. Hasani! U befsh edhe 100 vjec miku im!

AD / HenaBlu

Dialogu poetik nisi ne vitin 2005. Whisper dhe bluemoon u takuan dje realisht... Aida dhe Artani pine nje kafe reale... Nuk mund te mungonte botuesi qe beri te mundur shnderrimin e dialogut ne liber... 24.06.2013

Posts

BLUEMOON:

Dikur do te kish pasur eklips
e formave te mishit do te mbinin thepa...
...pusi i deshirave uje-llurbet...
do te kishte mbytur shpresen atehere,
ne piken e lotit do kish kryqezuar te nesermen,
si ne darken e fundit:
kurban per padijen e te paditurit!

...po vajza eshte rritur
e prushi ne fytyre
qe gabimisht flet per nje trup besnik,
s'eshte vec qetesia
qe fal nje dije tjeter,
nje pamje e re,
larg pasqyres se vjeter
ku gabimisht mendoja
se kerkoje te bukuren e dheut.
Shikoj tash pertej
permes teje,
e ashtu si qielli pas nje rrufeje,
mbetem po aq e palekundur.
Se rrufete qe trembin njerezit mbi dhe,
s'i prekin dot qiejte e larte permbi re.

Kam reshtur se degjuari fjalet e tua
kohe me pare...
...aq kohe sa m'u desh te kuptoja
rrjedhjen pertej formes,
ate shkrirje
qe percjell
berthamen jetime te nje jete ne kerkim
te asaj qe vec vetes kush s'ta sjell...
...ate paje
qe gabimisht e kerkon diku jashte,
ne shkendia magjie qe po ashtu shuhen,
si zjarret ne kashte...

Kam kohe qe s'i degjoj me fjalet e tua
e s'u ve veshin xixellimave te mia...
...ka kohe qe me ka pushtuar dashuria
e ashtu,
nganjehere e tradhetuar nga natyra ime,
vetes i tregoj nje perralle...
...per nje hije qe humbi
e per nje djale...
...kam vec nje ankth...
s'di ne do te kem kohe,
t'i tregoj se pemet rriten po njelloj,
se udha e perdredhur eshte vije me e gjate,
e pikat qe bashkohen dihet qe jane fat,
se ora s'ndalet, ndaj eshte e kote
te humbesh kohe duke menduar,
se ne ka Pitere te vertete ne bote,
Piter Pani eshte koncept i mbivleresuar.
Se mekati s'eshte dicka e larget
pertej asaj qe bejme perdite.
Ndalja prej tij s'eshte sfide,
s'eshte mangesi a ndrydhje prej nje Zoti tiran,
por meshira e nje pushteti pa kufinj...
...ndersa ti rebelohesh ne mosmirenjohje te paditur...
...se sikur te dije,
ah sikur te dije me mire...
...do ishe trembur e do ishte dridhur...
...s'do te kishe nevoje te provoje veten prape
e prape, e prape...
...dikur do ishte mjaft!

Po kam kohe qe i kam mbyllur per ty veshet
edhe ashtu ne gjysem terrin tim,
hapur kam lene dashurine.
Ne kete, ta dish, nuk ke merite,
ashtu si lulja kur i bie
siper nje fije drite.

See More

whisper:

më pëlqen zemërimi yt i beftë
dhe sytë e përshkëndritur
dikur pas zjarrmish të tilla ...
më jepeshe aq lehtë
padurimit venitur
pa pyetur për unaza e dafina….

e tash më pyet si të dua
veshje zhveshje e rradhës,
e ndërmjetmja,
gjysëmstinë, part time, e plotë,
manjolë, manaferre
apo ferra…

ka veç nje mënyrë për të më dashur mua
të mos më kesh kurrë të plotë
dhe kur të kujtosh se më bëre tëndin
do të jem i mbuluar nga të tjerë flokë…

ka veç një mënyrë për të të dashur ty
ashtu si ç’dashuron veç dashuria
të të dua të tërën për vete
por pa të lënë të bëhesh e imja…

See More

bluemoon:

U lodhe?
S'të vë faj.
Po pres...ç'do më thuash pastaj?

...

Do të më thuash këtu e tani?
S'kam tjetër dhe po të duash!

Je lodhur...?
Jo, s'të vë faj.
Mbi krye më deshe si dafinë?
Unazë në gisht të isha?
Veshje-zhveshja e radhës
apo ajo e ndërmjetmja?

Tani si më do?
Përgjysëm, si gjysëm stinë?
Më do përgjithmonë?
Në ç'mënyrë?
Në ç'formë?
Pa formë?
Në krahë?
Part-time?
Të plotë?

Të lodhi manjola?
Do një manaferrë?
A thjesht ferrë?
Më do si më ke dashur
apo si asnjëherë?

Më do symbyllur?
S'të kam pyetur...
Tek unë ç'dashuron?
Diçka më ka humbur,
ndoshta e kujton.

Të flas... të mos flas...
...të të them çfarë do?
Të mos them pse shkoj,
pse kthehem e pse jo?

U lodhe...
...faj s'të vë...
...po s'ishte me dëshirë...
...keq ardhja prej së largu,
e ikja s'ish më mirë...

Më dhe kohë a ta mora?
Do kohë të të mungoj?
Kam vdekur e tëra,
veç kohë ka këtu brenda!

T'i lëmë këto?
Do?
Do vish prapë në shtrat?
Zhveshjen lakuriqe
ta lëmë të na tallë prapë?

S'po merremi me fatin!
Kështu ishte shkruar!
Më e bukura nganjëherë
është krejt e shëmtuar...

See More

whisper:

mbi zemrën time prehesh, thua,
por sa herë kur vjen e ikur je…
larg e afër… ...
aty e këtu…
u lodha nga pyjet, yjet e lendinat
malet e fushat, përrenjtë dhe kodrinat
qiejt e kubetë, aurorat magjepëse
lotët e dënesat… fjalët rrënqethëse
të kam e s’te kam, ndaj mendjen ndaje
çka vlen më shumë
prekja apo ëndërrimet
flaka n’ajri apo prushi te mangalli?
…………………………………………….
hapësirë të fala të më harrosh
se edhe kujtimet…
kohë jepmë të më mungosh
se edhe malli …

See More

Bluemoon:

Eja, shiko! S'është dëborë
ajo e bardha, që jashtë po bie.
Përmbi tokë retë shpërthuren...
me petla e aromë qershie.

Hëna më hënës nuk i ngjan,
edhe nata, natë s'është më,
kur aurorat pushtojnë kubetë,
e vezullojnë të gjithë diejt.

Male s'ka më, kodrat janë fshehur
e jashta lulet lulëzojnë...
...shtrirje e blertë e përmbi të,
mijëra flutura vallëzojnë...

S'ka pyje rreth! Vetëm lëndina
qielli kur tokën puth anë më anë!
Yjtë nga lart kanë pikuar,
sot që unë të kam ty pranë...

(Dua të rri e nuk kam kohë,
koha me kohë kur nis mbështillet...
...peri diku në një kohë pezull,
dalëngadalë nis e tërhiqet...
...po jam me ty e s'kam më frikë,
s'i trembem gjëje përmbi dhè...
...në pshehrëtij, është ngazëllimi...
...e lumturi është kjo dënesë...
...ndaj dashuri lermë një çast,
mbi zemrën tënde tani të prehem,
në heshtje të thellë edhe të ëmbël,
prej jetës tënde prapë të magjepsem!)

See More

whisper:

dashuritë vërtet në yje kthehen
hapësirës kaltëroshe
që syri dot s’e mat...
në ëndërr lindin
qiejve rriten
premtimesh bekohen
dhe vdesin mbi shtrat…

afrohem pas teje dhe të mbështjell
me frymën e ngrohtë qafën e drithëruar
buzëve që djegin të puth thellë …
këmishën që gjinjtë mbulonte
botës atje tej vishja…ftohtë mos të ketë
e më thellë se puthja shih në sytë e mi
mijëra leonardkohenët
që vdesin dhe rilindin te mua…

dhe pastaj...
e ngrira tabllo e qiellit tënd
re të kaltra mbi mua do pikojë…
…………………………………………………………
flakën do t’ua vë flutrave të tua
ngadalë…lehtë lehtë…
si dikush që s’ka më kohë të harrojë…

See More

bluemoon:

Themi gjithnjë ato që s'duhen
e heshtim mbi thelbin tonë përherë:
rrjedhur si ujëra të nëndheut,...
ngrirë si tablo qielli në verë.

Diku në univers për ty duhet të jem krijuar,
që ti të më puthësh si tani,
kështu të më mbash në duar,
veshur kështu që të të rri.

Ne ishim nesër e do të jemi dje...
...po njësoj, orbitash të përtej-jetëshme,
përpirë në hapësirë të pakufishme,
aty ku koha plaket, fishket.

Nga përplasja jonë për çdo epokë,
kozmosin e pushtojnë shkënditë...
...s'e dije vallë se në yje
kthehen gjithnjë dashuritë.

Themi gjithnjë ato që s'duhet
e heshtim mbi thelbin tonë...
...të dua sonte, i dashur, të dua...
...e të kam dashur kështu gjithmonë...

Kështu si dje, ashtu si nesër
...dhe njëmijë vjet do të të dua,
po dhe në mos qofsha unë gjallë
do të të duan yjet për mua...

See More

whisper:

Pezull ? Akuj? Po pse vallë?
Shkarkuar vërtet janë shirat e mi
e ndoshta edhe unë shterruar...
çka shkruajti pranvera me të gjelbërt
lexohet në gjethet e vyshkura
që fshesari t’i fshijë ka harruar…

por unë kurrë s’i rrëzova diejt
as lotët e tu kurrë
ndaj jepma irisin e syve
t’i arnoj nga e para qiejt …
e me avujt e dheut të ngrohtë
një reje le t’i japim udhë…

dhe …eja…
lëri lëndinat
gjethet qe bien...
gjelbrimet
në tempullin tonë të kasolltë
ka një krevat
ku plot ëndrra flenë kujtimet…
eja…zhvishu….
kam mall për rrobat e tua
të hedhura pa kujdes…
kanë mall për shpatullat e tua
muret…
eja... po pres...
puthmë dhe hesht
…………………………………………
më e bukura e të gjitha fjalëve
është ajo që nuk thuhet…

See More

bluemoon:

Pezull,
si krye zymbyli...
...poshtë meje shtroje të gjebërta...

...

Jam jashtë.

...tokë e ngrohtë dhe e ëmbël
ku prehesh i shterruar,
si qielli
shi-shkarkuar...

Kam ftohtë.

...një buzëqeshje
si rreze e ndrojtur dielli,
të varet në buzë...

Më shkrihesh si akull ndër thonj.

...të shtërngoj
pas vetes.
Mbërthehem pas teje
si pas jetës...

See More

whisper:

të ftohtë
të pazakontë si emra finlandezë
janë çastet kur ti je larg...
e unë pres…

por tash ti je këtu
për një natë të vetme
në këtë dhomë me një shtrat
si të vetmen orendi
përveç një çajniku mbi zjarr
e unë…
e ti….
mes një pylli që akoma s’e shohim
larg njerëzve që nuk guxuan të na njohin
larg qyteteve që na neverisin…
………………………………………………
erdhe
dhe nuk di ç’të të zhvesh më parë
trupin a shpirtin…

diçka është ndryshe te ty
ajo çka të solli këtu…
por lermë më parë të zë dritaret
nuk më duhen
përballë kam sytë e tu…
afromë buzet
gjinjtë
barkun
më puth…
verë bëju dhe më deh
çka kurrë s’ma the
thuaje
dhe pastaj
lermë të lundroj në ty
e të besoj
se Atlantida nuk është fundosur në oqean
por në shpirtin e një gruaje…

See More

bluemoon:

Për një natë...
...për një mëngjes...
...për pafundësinë që pres......
...s'jam dhurata jote e ti s'e di
që dhurata ime s'je ti.
Kam ardhur për ty
e të dy do të paguajmë
çmimet tona më pas
si gjithmonë...
...por do të të dua
si kurrë më parë...
...paganinë thua,
stradivarë...
...art!...
...është më shumë gjallimi
që dua
e dua të të fal...
...ka dhëmbë e thonj,
është frymënxjerrë...
...s'kish bishë më parë
e gjë s'ke ndjerë...
...nuk kam harruar gjë,
më shumë kam shtuar,
ashtu siç shtohet uji
nga shiu i papushuar...
...ashtu siç shtohet etja
në shkretëtirë...
...çartur,
çartur...
e the shumë mirë...
...po është më shumë...
..........................................
..........ja.............................
.................po përlotem...
është ujë i përgjithshëm,
është kripë pa dhimbë:
...po të marr erë...
.........prapë............
...edhe njëherë...

See More

WHISPER:

ke ardhur të më jepesh dëshirash çartur
ethesh e zjarrmish nëpër natë?
shumë e bukur për të qenë e vërtetë...
e vërteta ime s’është kurrë kaq e bukur
at’herë veç të jesh dhuratë…

por jo…
nuk mund të jesh dhuratë Krishtlindjesh ti ,
dashuria ime është pagane…
nën puthjen plot afsh bëhesh hark
triumf tingujsh që s’paskan ikur pakthim
notë e munguar në pentagrame
dëborë stradivarësh nga sytë e tu
mbi paganinët e dehur të shpirtit tim…

eja…dëshmomë drithërimin
prushin që të ndez gjinjtë
dhe sytë t’i fik…
turbullomë si dikur
flakëromi epshet
tregomë netëve të tua
se edhe djersa si parfum
digjet e merr flakë
gishtërinjtë -gjarpërinj magjikë
viseve të mi t’humbasin udhën
dhe bëmë të të shoh në sy
e të të pëshpëris
“Paske ardhur vërtet për mua!”

See More

S'di a të të prek...

'A mund të të prek?'

Buzëqesh çuditshëm...

...më cek dorën...

...
Continue Reading

WHISPER:

oh...në befasi më kapi ardhja jote
je në prag…dhe më zgjat të voglën dorë
s’më besohet….hmmm….s’të prisja …. ...
kur akujt zënë e shkrijnë ngadalë
na vjen keq që pikojnë mbi dëborë…

por nuk ishe ti që më thirre,
bluhënëza ime,
as unë që pranova përsëri
ish zjarri që mendova se ish fikur
ish prushi që s’u bë dot hi….

nuk e di nëse jam ai që njohe dikur
kur emrin tënd netëve e thërrisja
në dymbëdhjetë shenja horoskopi kryqëzuar
edhe 13 vjet do të të prisja…

vërtet ka shumë vetmi në botë
dielli i mallit cilin nuk përflaku?
por ata që janë të lumtur edhe të ndarë
mund të jenë të lumtur dhe sëbashku…

See More

Këtë dimër bora i ka shtrirë kristalet,

në shtëllunga të bardha, 

të papërlyera,

si pëlhura të përkryera,

...

si rrjeta merimangash... 

...xixëllonjëse,

rrëzëllitëse,

dantella mermeri... 

...lënë po atë kërkëllimë,

nën këmbët e pastërvitura 

e peshën

e një trupi të brishtë,

përthyer

nën një cipë të hollë

a vello

si brymë,

që lëviz si njollë,

si gjurmë...

 

***

 

S'di pse të thirra pikërisht sot.

S'di pse më pranove përsëri.

Mund të ishte i vetmi peng që kishim.

Ndoshta në botë kishte tepër vetmi.

 

Pa grim... e i flaka diku tutje dhe këpucët,

flokët i mblodha pa kujdes rrugës për te ti.

Fytyrën e bardhë e ndriçojnë vetëm buzët

dhe shkëndija e etheve në sytë e zinj...

 

S'e di në po më pret si dikur.

Koha në t'i ka ndryshuar sytë, s'e di.

Ndoshta do të ma hapësh derën e pas teje,

një grua a hajthme do të më shohë me çudi,

 

si çmendaraken e radhës, pa e ditur

në ç'zjarre kemi qenë unë e ti..

....në ç'qiej jemi mbytur, ç'botërash kemi shetitur,

ç'detesh fluturuam përsëri...

 

Ndoshta do të ndodhë si në përralla,

e do të më rrëmbesh në krahë,

e në dhomën e madhe sa qielli,

do më ndezësh si dikur, me po atë zjarr.

 

Ndoshta thjesht do të ngrijmë

në prag të dy, pa u prekur,

në zhgjëndërr të ëndërruar e të papritur:

ashtu të untuar e ashtu të etur.

 

***

Agon ngadalë përmbi kristale

për mua që udhëtova gjatë, një natë...

...avujt e frymës fluturojnë e ndalen,

pastaj si zogj nisen prapë.

 

Zhurmë e plotë druri erëmirë,

është trokitja ime mbi derë.

Ja ku je! Në prag! Më ndal fryma!

"Mirmëngjes...

...whisper..."

pëshpëris dhe njëherë.


See More