Photos
Posts
It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
1,485 Views
1,485 Views
Gatime te ndryshme -Vali added 11 new photos to the album: My way.

Oriz Basmati me qofte e salce Barilla

Byrek shtepie (mish te grire ,qepe pak oriz salce )

Gatime te ndryshme -Vali is feeling hungry.
November 5, 2016
It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
1,485 Views
1.4K Views
Gatime te ndryshme -Vali added 7 new photos to the album: Bakllava — with Uljana Uli and 2 others.

Bakllava
Per nje tepsi me diameter 40 cm duhet
miell { jo tamam 1 kg miell heqim 1 filxhan caj plot me miell )
1 gote me qumesht
6 veze /3 tamam e 3 vetem te ...kuqen
2 pako niseshte
1 gote vaj ,,pakez kripe

1 kg arra te gatshme vetem thelbinj te thermuara
1 kavanoz gjalp fshati i shkrire
PER SHURUPIN
2 kg sheqer e 1 liter e gjysem uje ,pak leng limoni,,
Pergatitja
Ne nje ene hedhim miellin e hapim nje grope ne mes dhe hedhim ,vezet , {3 tamam e 3 vetem te kuqen{
qumeshtin , vajin,kripen , dhe i perziejme mire e mire per te pakten 20 ose 30 min ,,lihet brumi ne qetesi i mbuluar per gjysem ore .

Brumi ndahet në 10 pjesë,e pastaj nga çdo pjesë bëhen nga 5 toptha,gjithsej 50 topa.
Çdo top prej brumi hapet sa një pjatë e vogël filxhani caji dhe duke e sperkatur me niseshte vehen nga 5 petë njëra mbi tjetrën.
5 petët e bashkuara hapen dhe hollohen duke i sperkatur me niseshte, në një petë të hollë dhe të madhe
Ne kete menyre veprojme edhe me pjesen tjeter te brumit ,Si perfundim do kemi 10 peta te hapura te plota.
Lyejm tepsine me gjalp radhisim petet duke I sperkatur dhe ato me gjalp,dhe 2 shtresa arra e presim bakllavane dhe siper I hedhim gjalpin ashtu te pa shkrire direkt e heqim me luge nga kavanosi dhe ja hedhim siper
PJEKJA KA SHUME RENDESI
Ngrohet furra ne 180 grade fusim bakllavane dhe e leme sa te shkrihet gjalpi siper dhe te marre vale ,,e ulim teperaturen ne 100 grade dhe e leme per rreth 3 ore ne temperature te ulet
Hiqet nga furra bakllavaja dhe lihet te ftohet ,,,pregatitet shurupi dhe i hidhet bakllavase
Pra shurupi duhet te jete i ngrohte dhe bakllavaja e ftohur
Shijojeni !

See More
Gatime te ndryshme -Vali added 26 new photos to the album: (Receta me mish ) — with Genta Kostaqi and Diana Kiri.

GATIME TE NDRYSHME (Receta me mish )

Islamo-christian ave 😇🙏😇🙏

It looks like you may be having problems playing this video. If so, please try restarting your browser.
Close
5,050 Views
5,050 Views
Michaela Kubickova

... o Nënë e çdo njeriut... neve... vëllezërve...