Հայաստանի երրորդ ամենամեծ ամրոցի և Կովկասում ամենամեծերից մեկի՝ Դաշտադեմի ամրոցի պատմական ակունքները ձգվում են մինչև առնվազն մ.թ.ա. ութերորդ դար, երբ թագավորում էին ուրարտացիները: 2013-ից սկսած՝ ԱՄՆ դեսպանի մշակութային ժառանգության պահպանության հիմնադրամը տրամադրել է ավելի քան 240,000 ԱՄՆ դոլար՝ պահպանելու այս սքանչելի պատմական հուշարձանը, որն այժմ տուրիստական վայր է և գրավում է ավելի ու ավելի մեծաթիվ այցելուների: Շուտով տոնելու ենք այս ծրագրի ավարտը: Հետևե՛ք մեր հրապարակումն…երին՝ նոր մանրամասներին տեղեկանալու համար:
The third largest medieval fortress in Armenia and one of the largest in the Caucasus, Dashtadem fortress traces the history of the region from at least the eighth century BC, when the Urartians controlled a vast empire. Since 2013 the U.S. Ambassador’s Fund for Cultural Preservation has provided more than $240,000 to preserve this remarkable site, which is now a tourist destination, attracting more and more visitors. Soon we will celebrate the completion of the project! Stay tuned for further details!