Այսօր իմ հերթական ծանր օրերից մեկն է. այո՛, թեև կարողացել ենք փրկել Հայրենիքի մի մասը և հազարավոր կյանքեր, սակայն մարդկային ու տարածքային մեծ կորուստներ ենք ունեցել, ինչի մասին ևս մեկ անգամ վկայեցին Շուշիի մատույցներից այս օրերին հանած շուրջ 150 հայ զինծառայողների մարմինները, ամեն մեկը՝ մեկ օջախի և ողջ Հայրենիքի ճրագ: Դեռևս հարյուրավոր մարմիններ գտնվում են մարտադաշտերում՝ իրենց հարազատներին ու ամբողջ ժողովրդին պահելով անորոշության ու ցավի մ...եջ: Այս օրերին ես ինքս մեծ ժամանակ եմ տրամադրում զոհերի ու անհայտ կորածների հարազատներին՝ իրենց ցավը սփոփելով և համատեղ փնտրելով մեր նահատակ եղբայրներին:
Այդ բարոյական պարտականության կատարմանը զուգահեռ մենք խնդիր ունենք արագորեն բարձրացնելու Հայրենիքի անվտանգության երաշխիքները և երկարատև ու ծանր ջանքերով զբաղվել Արցախի ու հայ ժողովրդի հետպատերազմյան վերականգնման կարևորագույն գործով: Իհարկե, կան նաև այլ արտաքին ու ներքին բարդ մարտահրավերներ, սակայն դրանցից առավել առաջնահերթորեն ինձ անհանգստացնում են Մայր Հայրենիքի ներքին կայունությունն ու համերաշխությունը խաթարող լրջագույն վտանգները:
Հաշվի առնելով այս ծանրագույն ժամանակաշրջանում մեր ազգային ու պետական համերաշխության ու միասնականության անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև իմ պարտավորությունն անմասն չմնալու համահայկական վճռորոշ հարցերի լուծումից՝ իմ խիստ անհանգստությունն եմ հայտնում Հայաստանի Հանրապետությունում դրսևորվող անհանդուրժողական ու բռնությունահեն միտումների առթիվ:
Ուստի, խստագույնս հորդորում եմ Հայաստանի Հանրապետության ներքաղաքական գործընթացներում ընդգրկված բոլոր ուժերին ու անձանց ցուցաբերել ազգային ու պետական բարձր սրտացավություն ու ողջախոհություն և Հայրենիքը հեռու պահել այնպիսի ցնցումներից, որոնք այս իրավիճակում կարող են դառնալ հայոց պետականության գերեզմանափորը: Ես բոլորից ակնկալում ու պահանջում եմ քաղաքակիրթ երկխոսությամբ և բացառապես սահմանադրական ճանապարհով կարգավորել ներքին տարաձայնությունները, որպեսզի մենք ի վիճակի լինենք Հայրենիքը տանել կայուն ու երկարատև զարգացման ճանապարհով:
Այս համատեքստում որոշում եմ կայացրել Արցախում ակտիվացնել քաղաքական խորհրդատվությունները բոլոր ուժերի ու գործիչների հետ՝ քննարկելու համար և՛ Արցախի հետպատերազմյան վերականգնման ու պետական կառավարման համակարգի բարեփոխման, և՛ համահայկական օրակարգի կարևորագույն հարցերը: Հուսամ, որ հնարավոր կլինի երկխոսության նույն մթնոլորտը ձևավորել նաև Հայաստանի Հանրապետությունում:
____________________________________________
Дорогие соотечественники!
Сегодня я вновь пережил один из самых тяжелых дней в своей жизни. Да, нам удалось спасти часть нашей Родины и тысячи жизней, но мы понесли большие человеческие и территориальные потери, о чем свидетельствуют извлеченные в эти дни из окрестностей Шуши тела около 150 армянских военнослужащих, каждый из которых был светочем своей семьи и всей Родины.
Сотни тел военнослужащих все еще находятся на полях боя, и их родные и весь народ продолжают жить в неопределенности и испытывать боль. В эти дни я уделяю много времени родным погибших и без вести пропавших, утешая их и принимая участие в поиске наших погибших братьев.
Параллельно с выполнением этого морального долга перед нами стоит задача по повышению в короткий срок гарантий безопасности и осуществление длительными и кропотливыми усилиями важнейшей работы по послевоенной реабилитации Арцаха и армянского народа. Конечно, есть и другие внешние и внутренние вызовы, но в первую очередь меня беспокоят серьезные угрозы внутренней стабильности и солидарности в Мать-Армении.
Учитывая необходимость национальной и государственной солидарности и единства в эти тяжелые времена, а также мое обязательство по участию в решении критически важных общеармянских вопросов, выражаю глубокую обеспокоенность по поводу тенденций нетерпимости и насилия в Республике Армения.
Поэтому я настоятельно призываю все силы и всех лиц, вовлеченных во внутриполитические процессы Республики Армения, проявить повышенное национальное и государственное сердоболие и здравомыслие и защитить Родину от потрясений, которые в данной ситуации могут выкопать могилу для армянской государственности. Я ожидаю и требую от всех урегулировать внутренние разногласия исключительно посредством цивилизованного диалога и конституционным путем, чтобы мы были в состоянии обеспечить устойчивое и долгосрочное развитие для нашей Родины.
В этом контексте я принял решение активизировать в Арцахе политические консультации со всеми силами и деятелями для обсуждения как послевоенного восстановления Арцаха и реформирование системы государственного управления, так и важнейших вопросов общеармянской повестки дня. Надеюсь, что такой же диалог возможно будет установить и в Республике Армения.