Այսօր հրավիրել եմ Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստ՝ քննարկելու Արցախը Հայաստանի հետ կապող Լաչինի միջանցքի՝ Ադրբեջանի կողմից արգելափակման և անցակետի տեղադրման հարցը:
ԱՀ Անվտանգության խորհրդի բոլոր անդամներս միաձայն ընդունել ենք հայտարարություն, որում, մասնավորապես, նշված է.
«Ընդգծելով, որ Արցախի ողջ ժողովուրդը ժամանակին հավատացել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության և ՌԴ կողմից տրամադրված անվտանգության երաշխիքներին և վերադարձել Հայրենիք ու անցել բնականոն կյանքի կազմակերպմանը,
Շեշտադրելով, որ Եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ի վեր Ադրբեջանը բազմաթիվ անգամ խախտել է տվյալ փաստաթղթի տարբեր դրույթներ՝ սպանելով Արցախի բնակիչների, բռնազավթելով նոր տարածքներ, իսկ 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից՝ արդեն 133 օր շարունակ Արցախի ժողովրդին պահելով շրջափակման, 104 օր շարունակ՝ էլեկտրամատակարարումից, իսկ 67 օր շարունակ՝ գազամատակարարումից զուրկ պայմաններում,
Ողջունելով ՌԴ ղեկավարության կողմից բազմիցս արտահայտված դիրքորոշումը՝ Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխիքների շարունակականության ու ամրության, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետի տեղադրման անընդունելիության վերաբերյալ,
Բացարձակորեն անընդունելի համարելով Արցախը Հայաստանի հետ կապող՝ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության տիրույթում գտնվող Լաչինի միջանցքի արգելափակումը և ապրիլի 23-ին այնտեղ անցակետի տեղադրումն Ադրբեջանի կողմից,
Արձանագրելով, որ այդ քայլով Արցախի ժողովուրդը վերջնականապես դարձել է պատանդ Ադրբեջանի ձեռքում՝ էթնիկ զտման աճող ռիսկով, իսկ Եռակողմ հայտարարության հետագա գործունեությունը լրջորեն վտանգված է՝
Դիմում ենք Եռակողմ հայտարարության կողմերին և հատկապես Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ անհապաղ քննարկումներ սկսելու Արցախի շրջափակման վերացման, ադրբեջանական անցակետի տեղադրման կանխարգելման և Արցախի ժողովրդի անվտանգության իրական երաշխիքների ապահովման շուրջ.
Ակնկալում ենք ամենակարճ ժամկետում գործուն քայլեր Արցախի ժողովրդի առջև ծագած անվտանգային և հումանիտար հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ, որոնց բացակայությունը թույլ կտա Արցախի իշխանություններին ու ժողովրդին որոշելու իրենց հետագա անելիքները»։
Дорогие соотечественники,
Сегодня я созвал экстренное заседание Совета безопасности для обсуждения вопроса блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, связывающего Арцах с Арменией, и установки там пропускного пункта.
Все члены Совета безопасности Республики Арцах единогласно приняли заявление, в котором, в частности, говорится:
«Подчеркивая тот факт, что весь народ Арцаха в свое время поверил Трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года и гарантиям безопасности, предоставленным Российской Федерацией, и вернулся на Родину, начал налаживать нормальную жизнь;
Подчеркивая, что с момента подписания Трехстороннего заявления Азербайджан неоднократно нарушал различные положения данного документа, убивая жителей Арцаха, оккупируя новые территории, а с 12 декабря 2022 года удерживая народ Арцаха в блокаде на протяжении 133 дней, в условиях 104-дневного отсутствия электроснабжения, 67-дневного отсутствия газоснабжения;
Приветствуя озвученную неоднократно позицию руководства РФ о непрерывности и крепости гарантий безопасности народа Арцаха, равно как и неприемлемости установки Азербайджаном пропускного пункта в Лачинском коридоре;
Считая категорически неприемлемой блокаду Лачинского коридора, находящегося в зоне ответственности российских миротворческих сил, и установку там 23 апреля пропускного пункта азербайджанской стороной;
Фиксируя тот факт, что в результате этого шага народ Арцаха окончательно стал заложником в руках Азербайджана с возрастающим риском этнической чистки, а дальнейшее действие Трехстороннего заявление находится под серьезной угрозой:
Обращаемся к сторонам Трехстороннего заявления и особенно к Российской Федерации немедленно начать обсуждения по снятию блокады Арцаха, предотвращению установки азербайджанского пропускного пункта и обеспечению реальных гарантий безопасности для народа Арцаха.
Ожидаем в самый короткий срок действенных шагов по решению проблем безопасности народа Арцаха и гуманитарных вопросов, отсуствие которых позволит народу и властям Арцаха предпринять дальнейшие шаги".
Today, I convened an urgent session of the Security Council to discuss the issue of Azerbaijan's blocking of the Lachin Corridor connecting Artsakh with Armenia and the installation of a check point by Azerbaijan.
All members of the Security Council of the Artsakh Republic unanimously adopted a statement, which, in particular, reads:
"Emphasizing that the entire people of Artsakh believed in the Tripartite declaration of November 9, 2020, and the security guarantees provided by the Russian Federation, returned to the Motherland and began building a normal life,
Noting that Azerbaijan has violated various provisions of the Tripartite Declaration many times since its signing, killing residents of Artsakh, occupying new territories, and, since December 12, 2022, keeping the people of Artsakh under blockade for 133 days, without electricity supply for 104 days, and without gas supply for 67 days,
Welcoming the positions repeatedly expressed by the Russian leadership regarding the continuity and strength of security guarantees for the people of Artsakh, as well as the unacceptability of the establishment of an Azerbaijani check point in the Lachin Corridor,
Considering absolutely unacceptable the blocking of the Lachin Corridor connecting Artsakh with Armenia, which is under the responsibility of the Russian peacekeeping troops, and the installation of a checkpoint there by Azerbaijan on April 23,
Noting that with that step, the people of Artsakh have finally become hostage in the hands of Azerbaijan, with an increasing risk of ethnic cleansing, and the further operation of the Tripartite Declaration is seriously threatened,
We appeal to the parties of the Tripartite Declaration, and especially the Russian Federation, to immediately start discussions on lifting the blockade of Artsakh, preventing the establishment of an Azerbaijani check point and providing real guarantees for the security of the people of Artsakh.
We expect effective steps to solve the security and humanitarian problems facing the people of Artsakh in the shortest possible time, the absence of which will allow the authorities and the people of Artsakh to decide what to do next."