Embassy of Armenia in Iraq
Սեպտեմբերի 5-ին դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ՝ Իրաքում ՀՀ դեսպան Հրաչյա Փոլադյանը հանդիպեց Իրաքի փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար Ֆուադ Հուսեյնին։
ԱԳ նախարար Հուսեյնը շնորհակալություն հայտնեց դեսպան Հր․Փոլադյանին՝ կատարված արդյունավետ աշխատանքի համար, հաջողություն մաղթեց դիվանագիտական հետագա ծառայության մեջ, ընդգծեց դեսպան Հր․Փոլադյանի ջանքերով Էրբիլում բացված ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունը, Հայկական մշակութային տունը, մի շարք երկողմ այցերի իրականացումը, ինչպես նաև ար...դյունավետ աշխատանքը վերջին տարիներին երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համատեքստում։
Դեսպան Հր․Փոլադյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության և գնահատանքի խոսքերի համար, և օգտվելով առիթից՝ շնորհավորեց Բաղդադում Իրաքի կառավարության նախաձեռնությամբ օգոստոսի 28-ին տեղի ունեցած Համագործակցության և գործընկերության Բաղդադի գագաթաժողովի անցկացման կապակցությամբ։
Հանդիպման վերջում փոխվարչապետ, ԱԳ նախարար Ֆուադ Հուսեյնը դրական արտահայտվեց հայերի մասին՝ նշելով, որ հայերն Իրաքում գնահատված ժողովուրդ են և մշտապես գտնվում են ապահով ձեռքերում։
بمناسبة انتهاء مهامه الدبلوماسية في العراق التقى سعادة سفير جمهورية أرمينيا لدى العراق السيد هراتشيا بولاديان مع نائب رئيس الوزراء ووزير الخارجية السيد فؤاد حسين. اثناء اللقاء شكر معالي الوزير العمل المثمر الذي قام به السفير بولاديان متمنيا له النجاح في مسيرته الدبلوماسية المقبلة وأشاد الوزير حسين دور السفير الفعال في افتتاح القنصلية العامة لجمهورية أرمينيا في اقليم كوردستان العراق وافتتاح المركز الثقافي في منطقة القلعة في أربيل وكذلك دوره المتميز في إنجاح العديد من الزيارات المتبادلة بالإضافة الى جهوده في تطوير العلاقات الثنائية بين البلدين وخاصة في السنوات الأخيرة.
وبدوره شكر السفير بولاديان على حفاوة الاستقبال وعبارات الشكر والتقدير التي أشاد بها السيد الوزير وقد انتهز السفير هذه الفرصة وهنأ جهود الحكومة العراقية في انجاح مؤتمر بغداد للتعاون والشراكة الذي انعقد في ٢٨ من شهر اب الماضي.
في ختام اللقاء ثمن معالي الوزير وجود طائفة الأرمن في العراق مشيرا بانهم متميزون وأنهم يعيشون في أمان في بلدهم العراق.