Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի մեկնաբանությունները բրազիլիական Estadão լրատվականին։
«Այսօր Արցախում ապրող մարդու առօրյան պայքար է։ Ամեն օր մարդիկ պետք է հարմարեցնեն իրենց առօրյան հովհարային անջատումների ժամանակացույցին, որպեսզի կարողանան համապատասխանաբար պլանավորել օրը։ Սննդամթերքի կամ որևէ այլ անհրաժեշտ արտադրանքի հայտնաբերումն ևս մեծ դժվարություն է։ Պարենային ճգնաժամն անմիջապես հարվածել է Արցախին, մարդիկ ցուրտ պայմաններում ստիպված են ժամերով հերթ կանգնել... խանութների մոտ՝ կառավարության կողմից ներկայացված կտրոններով սննդամթերքի խիստ սահմանափակ քանակություն ստանալու համար»,- նշում է մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
Human rights defender Gegham Stepanyan's comments to the Brazilian news agency Estadão.
"The daily life of a person living in Artsakh today is a struggle. Every day people have to adjust to the shifting schedule of the rolling blackouts in order to be able to plan their day and tasks accordingly. Finding food or any other essential product is one of the biggest challenges today. As the food crisis hit Artsakh immediately, people have to queue at the shops for hours in the dead of winter to get a very limited amount of foodstuffs by coupons introduced by the Artsakh government", sums up human rights defender Gegham Stepanyan.